Problemi iz matematike, fizike, hemije ...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Може. на пример: 2х-х-х=0

to se vezuje za ono ''neki broj puta x da je jednako nuli''
svaki broj kada se pomnoži sa nulom daje nulu, pa x može biti bilo koji broj iz skupa R!
to se može zaključiti iz Pogankovog primera 2x=0!

Naravno. Nego, kad nema nule. Zadatak je sa republickog iz mat:
|2x-3| = 3 - |x| - x
1. slucaj x<0
ispada da je x=0
NETACNO

2. slucaj 0<=x<3/2
ispada 3=3
TACNO

3. slucaj x>= 3/2
ispada x=3/2
TACNO

I sad, koje bi bilo resenje jednacine?
 
I imam jos 3 zadatka, po jedan iz svake oblasti, pa ako hocete pomozite. ;)
1. - iz matematike
Polinom 4. stepena P(x) = ax^4 + bx^3 + cx^2 + dx + e koji zadovoljava jednakost P(x) - P(x-1) = 2x^3 i uslov P(0) = 0 je? I sad su dati ponudjeni odgovori. Meni je ispalo slicno jednom resenju ali nije isto, hehe... Proveravao sam 3X i nista...

2. - iz fizike
Automobil tokom vremena razvija stalnu snagu od 9,8 kW pri cemu se krece stalnom brzinom od 20 m/s. Koliku silu otpora savladjuje pri tome? Ovo nemam ideju ni kako da pocnem. :)

3. - iz hemije
Odredite broj protona, neutrona i elektrona u 1 molu jona Al+3. Atomski broj aluminijuma je 13. Ovo mi deluje tako prosto a ja ipak nzm da ga uradim... :rumenko:
 
I imam jos 3 zadatka, po jedan iz svake oblasti, pa ako hocete pomozite. ;)
1. - iz matematike
Polinom 4. stepena P(x) = ax^4 + bx^3 + cx^2 + dx + e koji zadovoljava jednakost P(x) - P(x-1) = 2x^3 i uslov P(0) = 0 je? I sad su dati ponudjeni odgovori. Meni je ispalo slicno jednom resenju ali nije isto, hehe... Proveravao sam 3X i nista...

2. - iz fizike
Automobil tokom vremena razvija stalnu snagu od 9,8 kW pri cemu se krece stalnom brzinom od 20 m/s. Koliku silu otpora savladjuje pri tome? Ovo nemam ideju ni kako da pocnem. :)

3. - iz hemije
Odredite broj protona, neutrona i elektrona u 1 molu jona Al+3. Atomski broj aluminijuma je 13. Ovo mi deluje tako prosto a ja ipak nzm da ga uradim... :rumenko:

Iz hemije :lol:
Ako je Al[SUP]3+[/SUP] jon to znaci da ima 13p,10e i 14n jel ? To bi znao da odredis . E sad posto su ti dali u 1 mol-u jona , to znaci da sve ovo treba da ispomozis sa Na (avogadrovim brojem) jer su brojevi 13,10 i 14 samo za jedan atom(odnosno jon aluminijuma) . A ti ih iams 1 mol . A slozices se da 1mol nije isto sto i jedan jon, jer u jednom molu ima Na jona odnosno 6*10[SUP]23[/SUP] jona Al[SUP]3+[/SUP]

iz matematike
Kazi mi sta se trazi u zadatku a sta je dato , ni ne razumem pitanje
 
Iz hemije :lol:
Ako je Al[SUP]3+[/SUP] jon to znaci da ima 13p,10e i 14n jel ? To bi znao da odredis . E sad posto su ti dali u 1 mol-u jona , to znaci da sve ovo treba da ispomozis sa Na (avogadrovim brojem) jer su brojevi 13,10 i 14 samo za jedan atom(odnosno jon aluminijuma) . A ti ih iams 1 mol . A slozices se da 1mol nije isto sto i jedan jon, jer u jednom molu ima Na jona odnosno 6*10[SUP]23[/SUP] jona Al[SUP]3+[/SUP]

iz matematike
Kazi mi sta se trazi u zadatku a sta je dato , ni ne razumem pitanje

Za hemiju hvala. :D
Za matematiku. Traze se koeficijenti a, b, c, d, i e. Dat je polinom, jednacina sa polinomom i P(0).
 
Poslednja izmena:
Ne znam bas da li tako treba da se tumaci. interval [0,3/2] ima mnogo brojeva, ali ipak je to konacan skup .

Nije konacan. Beskonacan je. Svaki skup koji se moze bijektivno preslikati u svoj pravi podskup je beskonacan a ti sa f(x)=x/2 mozes to da uradis za svaki br iz [0,3/2] pa je samim tim on beskonacan i to ne samo da je beskonacan, nego je i neprebrojiv.
 
Za hemiju hvala. :D
Za matematiku. Traze se koeficijenti a b c d i e.

Iz P(0)=0 zakljucis da je e=0
Iz P(x)-P(x-1)=2x^3 radis sledece:

Nadjes P(x) i nadjes P(x-1) (zamenom x odnosno x-1 u pocetni polinom za vrednost argumenta x) .
Oduzmes ih .
Spojis koeficijente uz iste clanove redom (x[SUP]4[/SUP] - koji mislim da nece da se javi , x[SUP]3[/SUP], x[SUP]2[/SUP], x i slobodan clan )
Primenis teoremu o jednakosti polinoma koja kaze da su dva polinoma jednaka ako su im koeficijenti uz iste clanove jednaki i mislim da ces dobiti sistem od par jednacina (3 cini mi se) sa isto toliko nepoznatih sto je resivo .
 
Iz P(0)=0 zakljucis da je e=0
Iz P(x)-P(x-1)=2x^3 radis sledece:

Nadjes P(x) i nadjes P(x-1) (zamenom x odnosno x-1 u pocetni polinom za vrednost argumenta x) .
Oduzmes ih .
Spojis koeficijente uz iste clanove redom (x[SUP]4[/SUP] - koji mislim da nece da se javi , x[SUP]3[/SUP], x[SUP]2[/SUP], x i slobodan clan )
Primenis teoremu o jednakosti polinoma koja kaze da su dva polinoma jednaka ako su im koeficijenti uz iste clanove jednaki i mislim da ces dobiti sistem od par jednacina (3 cini mi se) sa isto toliko nepoznatih sto je resivo .
Znam kako se radi jer smo ucili na dodatnoj, ali ne ispada mi isto resenje. Ali, moguce je da je tacan odgovor: Medju ponudjenim nema tacnog, hehehe.... :))) Nema veze to, ja msm da sam dobro uradio. Nego, zns li ovo sa fizikom?
 
2. - iz fizike
Automobil tokom vremena razvija stalnu snagu od 9,8 kW pri cemu se krece stalnom brzinom od 20 m/s. Koliku silu otpora savladjuje pri tome? Ovo nemam ideju ni kako da pocnem. :)

Pošto je v=const, ubrzanje automobila ne postoji. Snaga se definiše kao ''rad koji je izvršen u toku određenog vremena''.

Dečak istrči 100 metara za 4 min, ali to isto rastojanje tata pređe za 1,5 min, što znači da njih dvojica nemaju istu snagu.
Izvršili su isti rad (A=F*s), ali je tati za to delo trebalo mnogo manje vremena (on ima veću snagu).


Stoga se snaga izražava kao P=A/t .
Ukoliko je v=const ono je lako izračunljivo v=s/t .
Snaga je jednaka preko rada sledećem F=A/s .
Ako izraziš vreme preko brzine i pređenog puta, dobićeš sledeću jednakost t=s/v ,
a ovu istu jednakost zameniš u definiciju snage.
Time ćeš dobiti sledeći izraz P=(A/s)*v .
A*s=F , a to je ono što se traži => P=F*v => F=P/v=490N .
 
Pošto je v=const, ubrzanje automobila ne postoji. Snaga se definiše kao ''rad koji je izvršen u toku određenog vremena''.

Dečak istrči 100 metara za 4 min, ali to isto rastojanje tata pređe za 1,5 min, što znači da njih dvojica nemaju istu snagu.
Izvršili su isti rad (A=F*s), ali je tati za to delo trebalo mnogo manje vremena (on ima veću snagu).


Stoga se snaga izražava kao P=A/t .
Ukoliko je v=const ono je lako izračunljivo v=s/t .
Snaga je jednaka preko rada sledećem F=A/s .
Ako izraziš vreme preko brzine i pređenog puta, dobićeš sledeću jednakost t=s/v ,
a ovu istu jednakost zameniš u definiciju snage.
Time ćeš dobiti sledeći izraz P=(A/s)*v .
A*s=F , a to je ono što se traži => P=F*v => F=P/v=490N .

Samo još napomenuti da je ova sila zapravo ona potrebna kako bi se svladali svi otpori kretanju. Kada bi ova sila bila manja od otpora, automobil bi usporavao, a kad bi bila veća, automobil bi ubrzavao. Zašto se svi odmah zapetljaju u formule, a da ne pojasne prvo sebi šta se zapravo traži i kojim putem treba ići da bi se dobilo rešenje.

Zadatak si veoma korektno uradila, ali prosečnom učeniku ovako nešto izgleda kao manipulisanje formulama, što je bez dobre veze sa onim što se dešava u fizičkom sistemu noseance.
 
Samo još napomenuti da je ova sila zapravo ona potrebna kako bi se svladali svi otpori kretanju. Kada bi ova sila bila manja od otpora, automobil bi usporavao, a kad bi bila veća, automobil bi ubrzavao. Zašto se svi odmah zapetljaju u formule, a da ne pojasne prvo sebi šta se zapravo traži i kojim putem treba ići da bi se dobilo rešenje.

Zadatak si veoma korektno uradila, ali prosečnom učeniku ovako nešto izgleda kao manipulisanje formulama, što je bez dobre veze sa onim što se dešava u fizičkom sistemu noseance.

Promaklo mo je to objašnjenje. :rumenko:
nemoj odmah da se ljutiš :p
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top