Problemi iz matematike, fizike, hemije ...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Zanemarujuci ggubitak energije zbog toplotne provodnosti, naci elektricnu snagu koju trosi sijalicno vlakno precnika 1mm i duzine 20cm i temperature 3500 K . Smatrati da vlakno zraci kao apsolutno crno telo .

Ne poklapa mi se resenje pa reko da proverim, premda znam da sam zeznuo negde :lol:

Elem iz Stefan-Bolcmanovog zakona sam dobio koliko je E=σ*T[SUP]4[/SUP]

I znamo da je P=E*S , gde je S povrsina a P snaga koja se meni trazi .

P=σ*T[SUP]4[/SUP]*S

E sad verovatno je ovde problem, da li povrsinu sijalicnog vlakna da trazim kao povrsinu valjka ili samo omotaca valjka :lol:
:dash:

Treba da staviš površinu omotača valjka. Onda dobijaš oko 5,3 kW.
 
forumasi evo jednog zadatka za koji mislim da je postupak resavanja ocigledan, samo sto ga ja ne znam. :D
f(2x+1) + 2g(2x+1) = 2x
f(x/(x-1)) + g(x/(x-1)) = x
Moze li neko da mi kaze postupak? Traze se f(x) i g(x).

Treba da to svedeš na sistem dve jednačine sa dve nepoznate, f(t) i g(t).
f(2x+1) + 2g(2x+1) = 2x
Smenom 2x+1=t nalaziš x=(t-1)/2

Otuda je f(t) + 2g(t) = t-1

I za drugu
f(x/(x-1)) + g(x/(x-1)) = x jednačinu uvedemo smenu x/(x-1) = a
x= a/(a-1), odakle: f(a) + g(a) = a/(a-1)

I t i a sada možemo da zamenimo sa x:
f(x) + 2g(x) = x-1
f(x) + g(x) = x/ (x-1)

Dalje se f(x) i g(x) lako nalaze iz ovog sistema. Oduzimanjem druge jednačine od prve dobijaš jednačinu u kojoj je jedina nepoznata g(x), i vraćanjem u bilo koju od jednačina i f(x).
 
Koristis smenu. U prvom slucaju ti je smena t=2x+1 pa kad izrazis x dobijes da je x=(t-1)/2 i kad zamenis to dobijes f(t)+2g(t)=t-1. U drugom slucaju je t=x/(x-1) pa kad izrazis x dobijes da je x=t/(t-1) i kad zamenis dobijes f(t)+g(t)=t/(t-1). Sad imas sistem 2 jednacine sa 2 nepoznate a to znas da resis 100%

Malo si me preduhitrio sa odgovorom, no dobro, neće mu smetati dodatno objašnjenje...
 
Koristis smenu. U prvom slucaju ti je smena t=2x+1 pa kad izrazis x dobijes da je x=(t-1)/2 i kad zamenis to dobijes f(t)+2g(t)=t-1. U drugom slucaju je t=x/(x-1) pa kad izrazis x dobijes da je x=t/(t-1) i kad zamenis dobijes f(t)+g(t)=t/(t-1). Sad imas sistem 2 jednacine sa 2 nepoznate a to znas da resis 100%

Treba da to svedeš na sistem dve jednačine sa dve nepoznate, f(t) i g(t).
f(2x+1) + 2g(2x+1) = 2x
Smenom 2x+1=t nalaziš x=(t-1)/2

Otuda je f(t) + 2g(t) = t-1

I za drugu
f(x/(x-1)) + g(x/(x-1)) = x jednačinu uvedemo smenu x/(x-1) = a
x= a/(a-1), odakle: f(a) + g(a) = a/(a-1)

I t i a sada možemo da zamenimo sa x:
f(x) + 2g(x) = x-1
f(x) + g(x) = x/ (x-1)

Dalje se f(x) i g(x) lako nalaze iz ovog sistema. Oduzimanjem druge jednačine od prve dobijaš jednačinu u kojoj je jedina nepoznata g(x), i vraćanjem u bilo koju od jednačina i f(x).

Hvala vam, nisam znao da je tako lako! :) msm, nisam znao da mozemo i f(t) i f(a) da zamenimo sa x... =)) Hvala!
 
Hvala vam, nisam znao da je tako lako! :) msm, nisam znao da mozemo i f(t) i f(a) da zamenimo sa x... =)) Hvala!

Pa i ne možemo. Mogu se f(t) i f(a) menjati sa f(x) ali sa x ne.

A to sa zamenom je sasvim logično. Ovde se radi o funkcijama koji imaju analitički oblik takav da za svako a iz domena funkcija ima vrednost f(a). Za neku vrednost x iz oblasti definisanosti funkcije takođe mora važiti da je tačka u kodomenu u koju se preslikava definisana sa f(x).
 
Pa i ne možemo. Mogu se f(t) i f(a) menjati sa f(x) ali sa x ne.

A to sa zamenom je sasvim logično. Ovde se radi o funkcijama koji imaju analitički oblik takav da za svako a iz domena funkcija ima vrednost f(a). Za neku vrednost x iz oblasti definisanosti funkcije takođe mora važiti da je tačka u kodomenu u koju se preslikava definisana sa f(x).

Znam, video sam da sam napisao samo x kad sam poslao poruku, ali me mrzelo da ispravljam u f(x)...
 
Imamo 180 l 90% špiritusa. To znači da čistog špiritusa ima 0,9 * 180 = 162l. Toliko će ga biti i nakn dodavanja vode s tim što će tad činiti 88% ukupne smeše. Ukupna zapremina smeše je otuda 162/0.88 =184,1. Pošto je početna zapremina bila 180l, dodato je 4,1 l vode.

Znaci, dobro je i meni..? Hm, samo da kazem, potreban mi je postupak preko racuna mesanja, i ja sam znao da ga uradim kako se to u hemiji radi. Kazi mi da li sam dobro ja postavio preko racuna mesanja:
x + 90 * 180 = 88 * (180+x)

I evo u medjuvremenu iskrslo je i jos nesto. Kazite mi da li je u hemiji vazna lekcija o katodama, i anodama? Razumeo sam elektrohemijski niz metala i njegove posledice, ali bas ovo sa elektrodama....onako...
 
Znaci, dobro je i meni..? Hm, samo da kazem, potreban mi je postupak preko racuna mesanja, i ja sam znao da ga uradim kako se to u hemiji radi. Kazi mi da li sam dobro ja postavio preko racuna mesanja:
x + 90 * 180 = 88 * (180+x)

Hemija (mada bih ja pre rekao trivijalna matematika) i to mešanje ne mogu dovesti do različitih rešenja, kada je zadatak isti.
I mada ne znam šta taj račun mešanja uopšte predstavlja mogu ti reći da si pogrešio i da treba da izostaviš x. sa leve strane.
90 * 180 = 88 * (180+x).
 
Hemija (mada bih ja pre rekao trivijalna matematika) i to mešanje ne mogu dovesti do različitih rešenja, kada je zadatak isti.
I mada ne znam šta taj račun mešanja uopšte predstavlja mogu ti reći da si pogrešio i da treba da izostaviš x. sa leve strane.
90 * 180 = 88 * (180+x).
U pravu si. o.O Nemam pojma kako sam ja dosao do one formule. Volis li i hemiju, ili samo matematiku i fiziku?
. . . zavisi koju školu upišeš :lol:
Vec jesam, farmaciju.
 
Znaci, dobro je i meni..? Hm, samo da kazem, potreban mi je postupak preko racuna mesanja, i ja sam znao da ga uradim kako se to u hemiji radi. Kazi mi da li sam dobro ja postavio preko racuna mesanja:
x + 90 * 180 = 88 * (180+x)

I evo u medjuvremenu iskrslo je i jos nesto. Kazite mi da li je u hemiji vazna lekcija o katodama, i anodama? Razumeo sam elektrohemijski niz metala i njegove posledice, ali bas ovo sa elektrodama....onako...

Eleketrohemija za tebe kao farmaceuta nema veze sa vezom po mom misljenju, medjutim nikad se ne zna sta zivot donosi tako da bih je ja ipak naucio :D
 
Volis li i hemiju, ili samo matematiku i fiziku?

Zavisi, ponekad je volim, ponekad ne... U svakom slučaju fiziku i matematiku cenim daleko više.

Što se tiče one formule ti njome treba samo da izjednačiš zapreminu čistog špiritusa pre i posle dodavanja vode. Pre dodavanja vode ona je bila (90/100) * 180l. Posle će biti (88/100) *(180+x), gde je x zapremina vode koju dodaješ. Izjednačavanjem: (90/100) * 180l = (88/100) *(180+x), odake je 90 * 180 = 88 * (180 + x).
 
Zavisi, ponekad je volim, ponekad ne... U svakom slučaju fiziku i matematiku cenim daleko više.

Što se tiče one formule ti njome treba samo da izjednačiš zapreminu čistog špiritusa pre i posle dodavanja vode. Pre dodavanja vode ona je bila (90/100) * 180l. Posle će biti (88/100) *(180+x), gde je x zapremina vode koju dodaješ. Izjednačavanjem: (90/100) * 180l = (88/100) *(180+x), odake je 90 * 180 = 88 * (180 + x).

:histericna:
 
Zavisi, ponekad je volim, ponekad ne... U svakom slučaju fiziku :ok: i matematiku cenim daleko više.

Što se tiče one formule ti njome treba samo da izjednačiš zapreminu čistog špiritusa pre i posle dodavanja vode. Pre dodavanja vode ona je bila (90/100) * 180l. Posle će biti (88/100) *(180+x), gde je x zapremina vode koju dodaješ. Izjednačavanjem: (90/100) * 180l = (88/100) *(180+x), odake je 90 * 180 = 88 * (180 + x).

:klap:
 
U suštini, po mom mišljenju, iz hemije su zanimljive opšta i fizička hemija (mada daleko manje od fizike i matematike), dok sam prema ostatku neutralno postavljen.

Takvo parcijalno grananje interesa ne postoji kod mene iz preostale dve nauke, pa ih stoga stavljam u prvi plan

Naravno, to nije univerzalno i svako može imati svoj stav. To je ta relativnost, sve zavisi od referentnog sistema :).
 
Zavisi, ponekad je volim, ponekad ne... U svakom slučaju fiziku i matematiku cenim daleko više.

Što se tiče one formule ti njome treba samo da izjednačiš zapreminu čistog špiritusa pre i posle dodavanja vode. Pre dodavanja vode ona je bila (90/100) * 180l. Posle će biti (88/100) *(180+x), gde je x zapremina vode koju dodaješ. Izjednačavanjem: (90/100) * 180l = (88/100) *(180+x), odake je 90 * 180 = 88 * (180 + x).
Zadatak sam shvatio. ;)
A za hemiju se ne slazem. Ja najvise volim hemiju, pa matematiku, dok mi je fizika veoma odbojna i neinteresantna, no o ukusima ne treba raspravljati. :D
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top