Problemi iz matematike, fizike, hemije ...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
ctg[SUP]2[/SUP]α - cos[SUP]2[/SUP]α=cos[SUP]2[/SUP]α X ctg[SUP]2[/SUP]α

Aj npr, dokazaćemo da je leva strana jednaka desnoj. Dakle:
ctg[SUP]2[/SUP]α - cos[SUP]2[/SUP]α = cos[SUP]2[/SUP]α/sin[SUP]2[/SUP]α - cos[SUP]2[/SUP]α =
=(cos[SUP]2[/SUP]α - cos[SUP]2[/SUP]α*sin[SUP]2[/SUP]α)/sin[SUP]2[/SUP]α=
=(1 - sin[SUP]2[/SUP]α)cos[SUP]2[/SUP]α/sin[SUP]2[/SUP]α=
=cos[SUP]2[/SUP]α*ctg[SUP]2[/SUP]α

1 - sin[SUP]2[/SUP]α = cos[SUP]2[/SUP]α
cos[SUP]2[/SUP]α/sin[SUP]2[/SUP]α=ctg[SUP]2[/SUP]α
 
ctg[SUP]2[/SUP]α - cos[SUP]2[/SUP]α=cos[SUP]2[/SUP]α X ctg[SUP]2[/SUP]α

Aj npr, dokazaćemo da je leva strana jednaka desnoj. Dakle:
ctg[SUP]2[/SUP]α - cos[SUP]2[/SUP]α = cos[SUP]2[/SUP]α/sin[SUP]2[/SUP]α - cos[SUP]2[/SUP]α =
=(cos[SUP]2[/SUP]α - cos[SUP]2[/SUP]α*sin[SUP]2[/SUP]α)/sin[SUP]2[/SUP]α=
=(1 - sin[SUP]2[/SUP]α)cos[SUP]2[/SUP]α/sin[SUP]2[/SUP]α=
=cos[SUP]2[/SUP]α*ctg[SUP]2[/SUP]α

1 - sin[SUP]2[/SUP]α = cos[SUP]2[/SUP]α
cos[SUP]2[/SUP]α/sin[SUP]2[/SUP]α=ctg[SUP]2[/SUP]α

Bogami, ja nista ne kontam :(
 
Molim za brzi odgovor.Hvala puno!

Na prijemnom ispitu za upis u srednju muzicku skolu polazu se ti predmeta P1,P2 i P3.Da bi kandidat bio primljen,mora da polozi sva tri predmeta.Od 100 prijavljenih kandidata,3 nisu polozila ni jedan predmet,9 nije polozilo predmete P1 i P2,10 nije polozilo P1 i P3,a 12 nije polozilo P2 i P3.Predmet P1 nije polozilo 46 kandidata,P2 nije polozilo30,a P3 nije polozilo 32 kandidata.Koliko je kandidata polozilo prijemni ispit.? Koliko je kandidata palo iz tacno jednog premeta.
 
Kiseonik mase 300g i temperature 320K hladi se izohorski pri cemu se pritisak smanji tri puta. Zatim se izboraski shiri dok temperatura ne dostigne pocetnu vrednost. Koliki rad izvrsi gas?

E sad ja dobijem rezultat priblizno 16kJ a u resenju pise 24,9kJ i ja nikako to ne mogu da shvatim, pa bih molio nekog da pomogne da vidim da li ja gresim ili je stamparska greska u zbirci.

Hvala ~Wolfashin~
 
Kaze ovako. Dogazati da je lim(x tezi 0)(e^x-1)/x=1. Ovo se inace uzima kao zdravo za gotovo, bez dokazivanja, ali meni sad treba dokaz. U sustini ovde se uvodi smena e^x-1=t i to je uredu za mene, ali mi nije jasno zasto dolazi do promene u ovome cemu sad tezi nepoznata (prethodno je bilo da x tezi 0), koja je posle uvodjenja smene - t? Po nekoj mojoj logici i racunici t tezi 0, e sad.....
 
Molim za brzi odgovor.Hvala puno!

Na prijemnom ispitu za upis u srednju muzicku skolu polazu se ti predmeta P1,P2 i P3.Da bi kandidat bio primljen,mora da polozi sva tri predmeta.Od 100 prijavljenih kandidata,3 nisu polozila ni jedan predmet,9 nije polozilo predmete P1 i P2,10 nije polozilo P1 i P3,a 12 nije polozilo P2 i P3.Predmet P1 nije polozilo 46 kandidata,P2 nije polozilo30,a P3 nije polozilo 32 kandidata.Koliko je kandidata polozilo prijemni ispit.? Koliko je kandidata palo iz tacno jednog premeta.

O ovakvim skupovnim zadacima je vec bilo reci . Dakle resavaju se "graficki" crtanjem Venovog dijagrama , Tri skupa P1 , P2, P3 , sa medjusobnim presecima .

images


I redom belezis ali pazi ti imas podatke za ko nije polozio ispite . I pises redom (pocinjes od kraja). Sva tri predmeta palo je njih 3 . Pises 3 u preseku sva tri skupa . P1 i P2 nije polozilo njih 9 ali posto vec imas 3 njih koje nisu polozila sva tri predmeta a medju njima je ovih 9 koji nisu polozili P1 i P2 onda u preseku P1 i P2 pises 9-3=6 .

Ako nije jasno razmisli o ovome . Ako kazem "Marko ne voli voce" onda mislim da Marko ne voli voce uopste . Dakle ja sa sigurnoscu mogu da kazem da Marko ne voli jabuke, kruske, jagode, maline ... I nema potrebe da dokazujem da to vazi zato sto su jabuke, kruske, jagode , maline potskup skupa voce .

Isto tako i ovde , ako kazemo "Marko nije polozio predmete P1 , P2, P3" odnosno "Marko nije polozio ni jedan od predmeta za polaganje" , ja nema potrebe da dokazujem da je iskaz "Marko nije polozio predmete P1 i P2 (ali i P2 I P3, P1 i P3) " Jer su P1,P2,P3 potskupovi skupa predmeti .


Znaci u preseku P1 i P2 pisemo 9-3=6 . Dalje imamo u preseku P1 i P3 broj 7 na isti nacin i u preseku P2 i P3 imamo broj 9 na iste nacine . Sada imamo zadate brojeve kandidata koji nisu polozili nijedan ispit . Ista fora kao i malopre, ako kazemo:

"Kandidat nije polozio nijedan ispit" onda to znaci da kandidat nije polozio nikoja dva i nikoji jedan predmet . Mozda deluje malo konfuzno ovo poslednje ali probaj sam na isti nacin da sebi razjasnis kao ja malopre ovo .

Dakle sada u skopovima P1, P2, P3 moramo da od zadatog broja u zadatku oduzmemo i preseke dva skupa ali i preseke tri skupa . Elem, tom logikom dobijamo da samo P1 nije polozilo 30, samo P2 12 a samo P3 nije polozilo tacno 13 kandidata .

Na pitanje koliko kandidata nije polozilo prijemni odgovor je :

100-(30+13+12+7+9+6+3)= 20 kandidata

Iz tacno jednog predmeta palo je 30+12+13=55 kandidata .
 
Kiseonik mase 300g i temperature 320K hladi se izohorski pri cemu se pritisak smanji tri puta. Zatim se izboraski shiri dok temperatura ne dostigne pocetnu vrednost. Koliki rad izvrsi gas?

E sad ja dobijem rezultat priblizno 16kJ a u resenju pise 24,9kJ i ja nikako to ne mogu da shvatim, pa bih molio nekog da pomogne da vidim da li ja gresim ili je stamparska greska u zbirci.

Hvala ~Wolfashin~

Negde si pogresio . Pri izihorskom procesu nema rada . Odnosno ovde je A=0 jer je promena zapremine jednaka nuli (A=p*ΔT) pa se sve svodi na ovaj izobarski proces .
Odnosno

A=nRT=300/32*8.314*320=24.9kJ
 
Bogami, ja nista ne kontam :(

Narode, imam kontrolni iz matematike u ponedeljak, a ovaj zadatak ne mogu da skontam:
Dokazi da je:
ctg[SUP]2[/SUP]α - cos[SUP]2[/SUP]α=cos[SUP]2[/SUP]α X ctg[SUP]2[/SUP]α
Hvala unapred.


Ako nista ne kontas ovde onda znaci da nemas uvid u teorijski deo trigonometrije te te savetujem da opet prelistas malo teroiju iz trigonomentrije . Zadatak je veoma lak i pretstavlja elementarnu trigonometriju .
 
Negde si pogresio . Pri izihorskom procesu nema rada . Odnosno ovde je A=0 jer je promena zapremine jednaka nuli (A=p*ΔT) pa se sve svodi na ovaj izobarski proces .
Odnosno

A=nRT=300/32*8.314*320=24.9kJ

Vidi, ja sam isao logikom da ako se na pocetku pritisak smanji 3 puta, da imam obrazac P/3*V=n*R*T/3, potom mi je pritisak konstantan a da bi mi se vratila temperatura u normalu mora da mi se zapremina poveca 3 puta pa sam isao P/3*3V=nRT, a imam obrazac A=p*ΔV. Moja pocetna zapremina je V a kranja 3V znaci ΔV mi je 3V-V= 2V. Sad imam A=p/3*ΔV tj A=p/3*2V sto je ustvari jednako
2/3*p*V=2/3 nRT. Ja sam tom logikom iso, a onaj profesor ne zna da objasni :)) bruka
 
Vidi, ja sam isao logikom da ako se na pocetku pritisak smanji 3 puta, da imam obrazac P/3*V=n*R*T/3, potom mi je pritisak konstantan a da bi mi se vratila temperatura u normalu mora da mi se zapremina poveca 3 puta pa sam isao P/3*3V=nRT, a imam obrazac A=p*ΔV. Moja pocetna zapremina je V a kranja 3V znaci ΔV mi je 3V-V= 2V. Sad imam A=p/3*ΔV tj A=p/3*2V sto je ustvari jednako
2/3*p*V=2/3 nRT. Ja sam tom logikom iso, a onaj profesor ne zna da objasni :)) bruka

Posto te ne razumem (na zalost) probacemo ovako, ja cu da kazem moj odgovor na ovaj zadatak a ti ces reci sta ti u mom odgovoru nije jasno .

Dakle, prva znacajna promena idealnog gasa je izohorsko hladjenje gasa . Druga znacajna promena gasa je izobarsko sirenje gasa . Tebi se trazi ukupan rad koji mozemo obeleziti kao ΣA (suma svih radova koji su se izvrsili u celokupnoj promeni idealnog gasa) i to ΣA mozemo reci da je jednako A[SUB]1[/SUB]+A[SUB]2[/SUB] zato sto su upitanju "samo" dva procesa koja su se izvrsila, da ih je bilo n bilo bi A[SUB]1[/SUB] + A[SUB]2[/SUB] + ... + A[SUB]n[/SUB]=ΣA

Rad u ovakvim procesima racuna se po formuli A=ΔV*p , gde je ΔV-promena zapremine iz stanja 1 u stanje 2 (V[SUB]2[/SUB]-V[SUB]1[/SUB]) , a T-pritisak gasa .
Kako je u "fazi" 1 izohorski proces odnosno nema promene zapremine automatski zakljucujemo da je sva kolicina toplote Q dovedena ovom gasu otisla na povecanje njegove unutrasnje energije ΔU ( Q=A+ΔU - Toplota dovedena idealnom gasom delom ode na vrsenje rada a delom na povecanje unutrasnje energije) . Odnosno ovde je A[SUB]1[/SUB]=0 jer nemamo promene zapremine jer je upitanju izohorski proces .


E sad ova "faza" 2 .


P.S Ja sam sada uvideo eventualni previd u predjasnjem izlaganju tako da cu se ovde ispraviti a ti za svaki slucaj pitaj profesora da ti pojasni jer nisam 100% siguran da razmisljam ispravno.

Dakle u fazi 2, dogodilo se to da je na istom pritisku gas dobio na zapremini povecanjem temperature na pocentu . Lako izracunavamo da je zapremina povecala i da iznosi V[SUB]2[/SUB]=3*V (tri puta pocetne zapremine) i isto tako lako nalazimo da je ovaj konstantan pritisak iznosio 1/3 pocetnog . Odosno

A=1/3*p*ΔV=1/3*p*(3V-V)=2/3*p*V

p*V=nRT =>

A=2/3*nRT=16.6*10[SUP]3[/SUP]J=16.6kJ

Uprkos rezultatu koji daje zbirka ja ipak stojim iza ovog resenja a ti proveri kod profesora ili ga pitaj da ti nadje gresku u izlaganju .
 
P.S Ja sam sada uvideo eventualni previd u predjasnjem izlaganju tako da cu se ovde ispraviti a ti za svaki slucaj pitaj profesora da ti pojasni jer nisam 100% siguran da razmisljam ispravno.

Dakle u fazi 2, dogodilo se to da je na istom pritisku gas dobio na zapremini povecanjem temperature na pocentu . Lako izracunavamo da je zapremina povecala i da iznosi V[SUB]2[/SUB]=3*V (tri puta pocetne zapremine) i isto tako lako nalazimo da je ovaj konstantan pritisak iznosio 1/3 pocetnog . Odosno

A=1/3*p*ΔV=1/3*p*(3V-V)=2/3*p*V

p*V=nRT =>

A=2/3*nRT=16.6*10[SUP]3[/SUP]J=16.6kJ

Uprkos rezultatu koji daje zbirka ja ipak stojim iza ovog resenja a ti proveri kod profesora ili ga pitaj da ti nadje gresku u izlaganju .


Pa o tome ti pricam i ja sam tako uradio, to sam malopre napisao (ono sto nisi razumeo sta sam hteo da kazem) , i ja sam gotovo siguran da je ovo pravi rezultat, ali zbirka kaze drugacije! Hvala puno, izgleda da je ipak Natasa Calukovic pogresila :)
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top