Problemi iz matematike, fizike, hemije ...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Da, hvala, sad sam shvatio... ;)


Pa tu je bilo samo sabiranja i oduzimanja, cek malo dok se pokupim, danas smo prvi put radili to... :rtfm: Ali sad sam razumeo sve o funkcijama sto smo radili....hvala...

Ovo je vrlo bitno da razumes sada jer u IV godini (gimnazije) se cele IV godine rade funkcije i njihovo ispitivanje veoma slozeno i detaljno . I kako bi se to odradilo treba savladati ove osnovne stvari o funkcijama . Tako da skupljaj mrvicu po mrvicu da se se u IV ne zagubis :lol:
 
hm? resenje je da ne znam rešenje. Naprosto jer ovo radim numericki preko matematickih modela u prostoru stanja.

Ako ti nesto znaci misim da bi jedino logicno bilo sledece:

diferenciranjem prve jednacine dobije se:

y'' = 1 + z'

Umesto z' uvrstiš xy i dobijes jednacinu drugog reda sa nekonstantnim koeficijentima:

y'' = 1 + xy

U svakoj malo boljoj zbirci ima postupak za rešavanje ovakvih stvari. Na zalost moja je kod drugara (i on se pati sa tim).
I ja imam problem sa resavanjem sistema diferencijalnih jednacina,. Naime ja bas moram da resim numerickim putem, tacnije da napisem u c# kod koji ce da resi sistem od 4 diferencijalne jednacine drugog reda. Znaci imam drugi izvod X. Ako moze neka pomoc bila bi dobrodosla :D hvala unapred
 
Molim vas hitno mi treba pomoc za ove zadatke:1.U vrsti stoji 30 ljudi.Svi su razlicite visine.Medju njima je tacno 10 onih koji su nizi od svog levog suseda.Koliko je medju njima onih koji su nizi od svog desnog suseda?Odgovor obrazlozite!!!
2.Neka polja kvadrata 7x7 treba obojiti crvenom bojom,ali tako da u svakoj vrsti (horizontalno) i u svakoj koloni(vertikalno) budu po 3 obojena polja.Ima vise resenja!Ako bi neko mogao da postavi shematski prikaz resenja bilo bi odlicno!Il na mail aca_1997@hotmail.com
 
I jos jedan i to je to:Ratko je napisao program,koji pomnozi 3 broja od unesenih 6 brojeva,i ispise njihov proizvod.Program bira brojeve slucajno,pa moze da bira isti broj vise puta.Uneti su sledeci brojevi : koren iz 7,koren iz 9,koren iz 11 , 4,5,6.Koliko razlicitih racionalnih broje racunar moze da ispise?Odgovor obrazlozite!!!
 
1. Ako imas 30 ljudi, onda 29 njih ima levog suseda, i 29 njih ima desnog suseda. Pri tom je tebi neko levi sused ako si ti njemu desni sused. Posto postoji tacno 10 ljudi koji su nizi od levog suseda, znaci da postoji 19 ljudi koji su visi od levog suseda, pa i 19 ljudi kod kojih je desni sused visi od njih.

2. 1-obojeno 0-neobojeno
Kod:
1000011
1100001
1110000
0111000
0011100
0001110
0000111

3. Koreni iz 7 i 11 su iracionalni a koren iz 9 tj. 3 i 4,5,6 su racionalni. Ako pomnozis racionalni i iracionalni broj dobijas iracionalni pa ako si jednom uzeo koren iz 7 ili koren iz 11 moras jos jednom. Dakle, ako je jedan od brojeva koren iz 7 ili koren iz 11, moras uzeti jos jedan isti takav da bi dobio racionalni, pa i za koren iz 7 i za koren iz 11 imas po 4 druga broja koja mozes izabrati tj. 8 mogucnosti. Svih 8 brojeva su razliciti jer imaju razlicite proste cinioce. Ostaju ti jos mogucnosti bez korena iz 7 i korena iz 11. Dakle kad su sva 3 broja iz skupa {3,4,5,6}. Svi brojevi koje mozes dobiti mnozenjem 3 od ta 4 broja su razliciti jer imaju razlicite proste cinioce. Dakle, mozes uzeti 3 ista broja(4 mogucnosti), 2 ista i razlicit(4*3=12 mogucnosti) i 3 razlicita(4 mogucnosti). Pa ukupno ima 8+4+12+4=28 razlicitih racionalnih brojeva koje moze ispisati.
 
Molim pomoc. Treba mi resenje zadatka i grafik za sledeci zadatak:
Y=sinX-cos X/2 :besna:

13251343.png
 
Imam jedno hemijsko pitanje, za vas verujem potpuno banalno. ;) Radi se o elektronskoj konfiguraciji i o poslednjem nivou.
Poslednji nivo moze da bude npr 4s3d. Ali ako imamo 4s3d4p, ona je zadnji nivo 4s i 4p, a 3d nije. To mi je vec nekako i jasno, ali sad ovo, u jednom zadatku pise da je zadnji nivo 4s^2 3d^5. Kako je to moguce kad podnivo 3d ide pre 4s, iako se pise prvo 4s. Msm, razumeo bih to kad bi stajalo 4s^2 3d^10, ili da se izbaci podnivo 4s pa da se napise umesto 4s^2 3d^5 samo 3d^7.
e sad, ne morate konkretno da mi odgovorite na pitanje, samo mi malo bolje pojasnite to u vezi sa zadnjim nivoom. Potrebno mi je za odredjivane grupe i valentnih e- na osnovnu konfiguracije...
 
Postoji jedno pravilo koje se zove pravilo dijagonale .

leveltree.gif


Izgleda ovako, i pokazuje kojim redosledom se popunajvaju nivoi . Zasto redosled nije uobicajan ?! Seti se pravila koje kaze da se orbitale popunjavaju od orbitale sa najnizom energijom do orbitale sa najvecom energijom . Medjutim 4s orbitala bez obzira sto se nalazi na IV nivou ima manju energiju od 3d orbitale pa se zato popunjava prva ;)
 
I nikako mi nije jasno kako vam profesorka nije objasnila . :think:

Hm, znao sam ovo za orbitale i pravilo dijagonale, (profesorka odlicno bojasnjava) verovatno me je zbunio ovaj podatak:
Imali smo domaci, izmedju ostalog, da napisemo konfoguraciju cinka i njegovog jona Zn+2. Konfiguracija cinka je uobicajena, zavrsava se sa 3p^6 4s^2 3d^10, a njegov jon, Zn+2 umesto da bude 3p^6 4s^2 3d^8, ono je 3p^6 3d^10. Mozes li da mi objasnis to?
 
Ovo sto cu sad reci citas na svoju odgovornost :lol: (Ne stojim iza tacnosti)

Dakle, iskustvo mi govori da je PSE (periodni sistem elemenata) pun nekih nepravilnosti koje na prvi pogled ne vidimo . Tipa zasto je elektronska konfiguracija bakra 1s[SUP]2[/SUP] 2s[SUP]2[/SUP] 2p[SUP]6[/SUP] 3s[SUP]2[/SUP] 3p[SUP]6[/SUP] 4s[SUP]1[/SUP] 3d[SUP]10[/SUP] a ne 1s[SUP]2[/SUP] 2s[SUP]2[/SUP] 2p[SUP]6[/SUP] 3s[SUP]2[/SUP] 3p[SUP]6[/SUP] 4s[SUP]2[/SUP] 3d[SUP]9[/SUP] . Veruj mi na rec bakar je samo jedan u nizu od barem 15 elemenata kod kojih ima odstupanja . Hemicari su dali kao nesto sto smatraju objasnjenjem ali sve je to klimavo . Naime oni objasnjavaju da da zbog veoma male razlike izmedju energije 4s i 3d elektroni iz 4s mogu da predju u 3d ali samo ako 3d-u fali mali broj elektrona (skoro pa da je popunjen) . I tako oni objasnise ovaj 4s[SUP]1[/SUP] elektron . E sad Zn cini mi se ima sve normalno , ali kazem mozda je u njegovom jonu tako nesto .


Zn: 1s[SUP]2[/SUP] 2s[SUP]2[/SUP] 2p[SUP]6[/SUP] 3s[SUP]2[/SUP] 3p[SUP]6[/SUP] 4s[SUP]2[/SUP] 3d[SUP]10[/SUP]

Dok bi jon bez sumnje trebao da ima :

Zn[SUP]2+[/SUP]: 1s[SUP]2[/SUP] 2s[SUP]2[/SUP] 2p[SUP]6[/SUP] 3s[SUP]2[/SUP] 3p[SUP]6[/SUP] 4s[SUP]2[/SUP] 3d[SUP]8[/SUP] . Ali sta ako se opet ista stvar desava pa zbog bliskosti u energiji elektron lako moze da predje iz 4s u 3d ?! Pa desilo bi se ono sto je i tvoja sumnja . Premda meni nije poznato da oba elektrona mogu da predju iz 4s u 3d orbitalu tvoje resenje odbacujem i stojim iza toga da je elektronska konfiguracija jona Zn[SUP]2+[/SUP] ipak 1s[SUP]2[/SUP] 2s[SUP]2[/SUP] 2p[SUP]6[/SUP] 3s[SUP]2[/SUP] 3p[SUP]6[/SUP] 4s[SUP]2[/SUP] 3d[SUP]8[/SUP] , barem do daljnjeg .

Znam samo za slucajeve kada jedan elektron iz 4s predje u 3d a jedan i ostane u 4s orbitali . Mada ne iskljucujem mogucnost da negde gresim . Ali veruj mi , ako zelis da ostanes citav ne pokusavaj mnogo da se mlatis oko nepravilnosti jer ih veruj mi ima mnogo .
Ako ipak resis da se bakces sa tim izvoli pisi elektronske konfiguracije:

Cu,Nb,Mo,Tc,Ru,Rh,Pd(odvratan je :lol:), La, Ce, Gd, Pt, Au, Pa, U, Cm . Ovo sam prepisao iz svojih belezaka sto sam tada isprovaljivao da ne stima nesto mozda sam neki i propustio :lol:
 
Ovo sto cu sad reci citas na svoju odgovornost :lol: (Ne stojim iza tacnosti)

Dakle, iskustvo mi govori da je PSE (periodni sistem elemenata) pun nekih nepravilnosti koje na prvi pogled ne vidimo . Tipa zasto je elektronska konfiguracija bakra 1s[SUP]2[/SUP] 2s[SUP]2[/SUP] 2p[SUP]6[/SUP] 3s[SUP]2[/SUP] 3p[SUP]6[/SUP] 4s[SUP]1[/SUP] 3d[SUP]10[/SUP] a ne 1s[SUP]2[/SUP] 2s[SUP]2[/SUP] 2p[SUP]6[/SUP] 3s[SUP]2[/SUP] 3p[SUP]6[/SUP] 4s[SUP]2[/SUP] 3d[SUP]9[/SUP] . Veruj mi na rec bakar je samo jedan u nizu od barem 15 elemenata kod kojih ima odstupanja . Hemicari su dali kao nesto sto smatraju objasnjenjem ali sve je to klimavo . Naime oni objasnjavaju da da zbog veoma male razlike izmedju energije 4s i 3d elektroni iz 4s mogu da predju u 3d ali samo ako 3d-u fali mali broj elektrona (skoro pa da je popunjen) . I tako oni objasnise ovaj 4s[SUP]1[/SUP] elektron . E sad Zn cini mi se ima sve normalno , ali kazem mozda je u njegovom jonu tako nesto .


Zn: 1s[SUP]2[/SUP] 2s[SUP]2[/SUP] 2p[SUP]6[/SUP] 3s[SUP]2[/SUP] 3p[SUP]6[/SUP] 4s[SUP]2[/SUP] 3d[SUP]10[/SUP]

Dok bi jon bez sumnje trebao da ima :

Zn[SUP]2+[/SUP]: 1s[SUP]2[/SUP] 2s[SUP]2[/SUP] 2p[SUP]6[/SUP] 3s[SUP]2[/SUP] 3p[SUP]6[/SUP] 4s[SUP]2[/SUP] 3d[SUP]8[/SUP] . Ali sta ako se opet ista stvar desava pa zbog bliskosti u energiji elektron lako moze da predje iz 4s u 3d ?! Pa desilo bi se ono sto je i tvoja sumnja . Premda meni nije poznato da oba elektrona mogu da predju iz 4s u 3d orbitalu tvoje resenje odbacujem i stojim iza toga da je elektronska konfiguracija jona Zn[SUP]2+[/SUP] ipak 1s[SUP]2[/SUP] 2s[SUP]2[/SUP] 2p[SUP]6[/SUP] 3s[SUP]2[/SUP] 3p[SUP]6[/SUP] 4s[SUP]2[/SUP] 3d[SUP]8[/SUP] , barem do daljnjeg .

Znam samo za slucajeve kada jedan elektron iz 4s predje u 3d a jedan i ostane u 4s orbitali . Mada ne iskljucujem mogucnost da negde gresim . Ali veruj mi , ako zelis da ostanes citav ne pokusavaj mnogo da se mlatis oko nepravilnosti jer ih veruj mi ima mnogo .
Ako ipak resis da se bakces sa tim izvoli pisi elektronske konfiguracije:

Cu,Nb,Mo,Tc,Ru,Rh,Pd(odvratan je :lol:), La, Ce, Gd, Pt, Au, Pa, U, Cm . Ovo sam prepisao iz svojih belezaka sto sam tada isprovaljivao da ne stima nesto mozda sam neki i propustio :lol:

Hvala na detaljnom objasnjenju, sad vise necu da pokusavam da izmislim "toplu vodu", jednostavno se neke stvari moraju prihvatiti. (PS: Da budem iskren, msm da su hemicari mogli i da napisu to za bakar da bude kao uobicajeno, ne verujem da bi neko provalio, ovako samo zbunjuju djake... ;) )


Stavise ni ne znam odakle ti podatak za taj jon Zn da ima takvu konfiguraciju :think:

Iz zbirke. Ja sam prvobitno uradio normalno, ali onda okrenem resenje i vidim da 4s-a uopste nema. :D
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top