Problemi iz matematike, fizike, hemije ...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
radio sam to, ali sta raditi poslije sa ovim drugim dijelom, odnosno novim integralom?

t^4 / (1+t^2)

prvo podelis gornji polinom donjim, tako da dobiles pravi razlomak. a onda će verovatno da se svede na tablični.

a to ide ovako:

t[SUP]4[/SUP] : t[SUP]2[/SUP]+1 = t[SUP]2[/SUP]-1
----------------------------------------------------------------------------
-t[SUP]2[/SUP]-t[SUP]4[/SUP]
------------------------------------------------------
=-t[SUP]2[/SUP]
------------------------------------
t[SUP]2[/SUP]+1
--------------------------
1

sa ostatkom 1 pa je:

t[SUP]4[/SUP] / (1+t[SUP]2[/SUP]) = (t[SUP]2[/SUP] - 1) + 1/(1+t[SUP]2[/SUP])

a to su dva tablična koliko vidim....
 
Ево ме код куће, пијем чај.

Није ово тема за постављање задатака које 10% разуме а 2% зна отприлике како да реши. Махом је конципирана за помагање младим нараштајима око писмених, поправних, контролних и домаћих задатака. ТВЗ "форумаши против Венеа". Мислим, можеш поставити неки тако задатак, ако хоћеш мало надигравања. Био је онај занимљив са кравом и дужином конопца, наћи ћеш га већ. Ово са доказивањем теорема ми је малко безвезе.... Имам ја овде "Нелинеарну функционалну анализу" од Тасковића, има ту теорема за три теме пуне таквих задатака....

Иначе не бавим се математиком конкретно, али ми је у опису радног места да је знам. Сад у задње време се рвем са вештачком интелигенцијом и сличним стварима....
 
Znam ali mozda naleti ko zna ili neko od dece izgugla neko resenje pa reko da pitam :D Inace ovo nije zarad nikakvog nadigravanja nego cisto jer mi treba taj zadatak (obicno za takve stvari i dolazim na ovu temu - ili ako naletim na nesto zanimljivo ali iz vise matematike), a za nadigravanje ima jedan jos bolji primer knjige kao npr
http://www.amazon.com/Counterexamples-Probability-Real-Analysis-Gary/dp/0195070682
Nekako omiljena svim profesorima sto sa domaci sto za ispit ;)
Inace ne moj ni teoreme da bacas u vodu ima tu sasvim lepi stvari gde je ideja kljucna stvar kao recimo Urisonova lema u Topologiji ;)
 
Danas smo nesto na casu hemije pominjali slavne hemicare, i kako se otkrilo postojanje protona i elektrona. Profesorka nije stigla da objasni kako su se otkrili neutroni.. Moze li neko da mi objasni, bas me interesuje...? :kpozdrav:

Samo što ti naučnici nisu sebe smatrali hemičarima već fizičarima (što i jesu bili) tako da je bzvz. da ih spominje kao slavne hemičare.
 
Samo što ti naučnici nisu sebe smatrali hemičarima već fizičarima (što i jesu bili) tako da je bzvz. da ih spominje kao slavne hemičare.

pa dobro, mozda sam to precuo, jer smo na pocetku pricali o slavnim hemicarima, mozda je kasnije spomenula fizicare a da nisam cuo.. o.O Ma svejedno, samo me zanima, kako to da vi svi verujete da u jezgru atoma ima neutrona, a da ne znate kako se to dokazalo!?
 
pa dobro, mozda sam to precuo, jer smo na pocetku pricali o slavnim hemicarima, mozda je kasnije spomenula fizicare a da nisam cuo.. o.O Ma svejedno, samo me zanima, kako to da vi svi verujete da u jezgru atoma ima neutrona, a da ne znate kako se to dokazalo!?

Ko je ovo rekao ? :think: Postojanje cestica kao sto su protoni, elektroni pa i neutroni dokazana su veoma slozenim fizickim postupcima koje i kada bih ti rekao ne bi razumeo zbog nedovoljnog poznavanja fizike . ;)
 
Ko je ovo rekao ? :think: Postojanje cestica kao sto su protoni, elektroni pa i neutroni dokazana su veoma slozenim fizickim postupcima koje i kada bih ti rekao ne bi razumeo zbog nedovoljnog poznavanja fizike . ;)

pa za p+ i e- sam shvatio... :p ali ok...ima vremena... i da, ne mogu da citam eng. stranice.... dok ja to protumacim i unesem se u to.... (nije vredno)...
 
pa ti lepo predji na Wolfram Mathematica7 i nema da brineš. inače, verovatno grešiš u sintaksi negde, ali ne mogu ti pomoći jer ne znam sintaksu u tom programu....

I ja bih rekao, nisam dosad radio sa funkcijama. Skinucu wolframov program, valjda cu se snaci u sintaksi, da napomenem meni samo treba nesto da brzo proverim resenje, bez puno ucenja o programima. (Posle cu preci na mathlab)
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top