Problemi iz matematike, fizike, hemije ...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
tj treba mi pomoc oko negacije....
iskaz glasi
p: ova recenica sadrzi sest reci. (⊥)

Ova rečenica ima negaciju jer u njoj nema 6 reči.Znači u njoj je iskaz netačan.Piše da ima a nema

¬p: ova recenica ne sadrzi sest reci. (⊥)

a ova ima negaciju jer je iskaz netačan.sadrži 6 reči a napisano je da ne sadrži

e upravo to me buni..
negacija netacnog iskaza treba da bude tacna i obrnuto...
moze li neko da mi objasni zasto su oba iskaza netacna....

Valjda sam ti dobro objasnila.:lol:
 
Poslednja izmena:
tj treba mi pomoc oko negacije....
iskaz glasi
p: ova recenica sadrzi sest reci. (⊥)
¬p: ova recenica ne sadrzi sest reci. (⊥)
e upravo to me buni..
negacija netacnog iskaza treba da bude tacna i obrnuto...
moze li neko da mi objasni zasto su oba iskaza netacna....

Negacija prvog iskaza je "nije tacna recenica: 'ova recenica sadrzi sest reci.'"
Tako dobijes da je negacija netacnog iskaza tacan iskaz.
 
Eh ti iskazi. Ako ti je greota da brojiš reči, a ti probaj sa nekim očiglednim primerom:

p: Kokoška je sisar. (⊥)
¬p: Kokoška je ptica. (⊥)

Ovo zadnje nije tacno. . . Zasto kokoska ne bi bila gmizavac ili riba?!
Pravilna negacija je da se samo kaze da "kokoska NIJE sisar". . . Jednostavno, imas nekoga ili nesto sto je nesto, pa ako kazes da je taj taj, onda je negacija da taj nije taj i to je to. . .
 
tj treba mi pomoc oko negacije....
iskaz glasi
p: ova recenica sadrzi sest reci. (⊥)
¬p: ova recenica ne sadrzi sest reci. (⊥)
e upravo to me buni..
negacija netacnog iskaza treba da bude tacna i obrnuto...
moze li neko da mi objasni zasto su oba iskaza netacna....
Druga recenica nije negacija prve jer se u obe recenice kaze ova a misli na razlicite recenice. Ne znam da li se to vodi kao da nije iskaz jer nije dovoljno precizno(sest, bar sest, tacno sest,...) ili je samo negacija pogresna. U svakom slucaju, ja bih to rekao otprilike ovako:

p: Recenica "Ova recenica sadrzi tacno sedam reci." sadrzi tacno sedam reci.
¬p: Recenica "Ova recenica sadrzi tacno sedam reci." ne sadrzi tacno sedam reci.
 
Poslednja izmena:
a zašto ja ne bi bio vanzemaljac ili robot? :rtfm:

Niko ti ne mari, ali poenta je sta ti kazes i sta negiras. "A je B", negacija od toga je "A NIJE B" a ne "A je C", razumes? Ja ne ulazim u istinitost iskaza (da li je kokoska avion ili sisar) vec ti samo pokazujem gde gresis ;) To ti je isto kao kada bi rekao "Skup je otvoren" negacija od toga je "Skup nije otvoren" ali to automatski ne znaci da je skup zatvoren, moze da bude ali ne mora, moze da bude i izmedju zatvorenog i otvorenog. Kapiras?
 
Niko ti ne mari, ali poenta je sta ti kazes i sta negiras. "A je B", negacija od toga je "A NIJE B" a ne "A je C", razumes? Ja ne ulazim u istinitost iskaza (da li je kokoska avion ili sisar) vec ti samo pokazujem gde gresis ;) To ti je isto kao kada bi rekao "Skup je otvoren" negacija od toga je "Skup nije otvoren" ali to automatski ne znaci da je skup zatvoren, moze da bude ali ne mora, moze da bude i izmedju zatvorenog i otvorenog. Kapiras?

za to su ljudi izmislili imlikaciju..... iz "skup je zatvoren" sledi da "skup nije otvoren" ali ne i obrnuto.

i ja i dalje ne znam kakve to veze ima sa gornjim primerom. Te dve rečecenice su mogle da glase ovako:

p: Paganko je robot => iskaz p je laz
~q: Kokoska je ptica => iskaz q je laz

aj da se ne davimo više oko proste logike...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top