Problemi iz matematike, fizike, hemije ...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Na koji nacin se moze utvrditi sinus,kosinus,tangens i kotangen nekog ugla bez digitrona?Ne mislim pomocu formula(sin je a/c,cos je a/b...),nego na nacin kako to digitroni izracunaju...Ili je to vec ugradjeno u njih :roll:

nikako :lol:

Barem ja tako mislim . Ti mozes na osnovu trigonometrijskog kruga grubo predvideti koliki je sin,cos,tg,ctg ali da odredis tacno nikako . Cak i preko trigonometrijskog kruga mozes odrediti najvise jednu decimalo iza zareza, i nju ako pogodis bice dobra procena .

Zasto pitas ?
 
Cisto da vidim na koji nacin to uspevaju npr.pomocu digitrona da odrede resenje.Samo ukucas ugao,i evo ga.Mozda je to matematika za fakultete,nacin na koji funckionise digitron :think:
By the way,na koji nacin se odredjuju logaritmi brojeva takodje bez digitrona.Znam da je 10-1,100-2,1000-3...

Gle, a[SUP]x[/SUP]=b , e sad kada bi ti hteo da nadjes x imajuci a,b ne mozes iskoristiti ni jednu vec poznati f-ju vec se uvodi tzv logaritamska f-ja odnono kao resenje jednacine imamo:

x=log[SUB]a[/SUB] b odnosno kako procitati vrednost eksponenta stepena kazuje nam upravu ova f-ja . Isto kao sto mozes znati vrednosti trig. f-ja nekih karakteristicnih uglova 30,60,90,180,0 isto tako i ovde imas par stvari koje su ocigledne .

E sad naravno da je logicno da je 10[SUP]2[/SUP]=100 odnosno da je log[SUB]10[/SUB]100=2 , medjutim kako ces ako ne bez digitrona da izracunas log[SUP]5[/SUP]36 :p Nikako . Dakle digitron . Isto tako i ovde mozes neke spekulacije da imas, ali to je opet puko nagadjanje i ispitivanje nista ne mozes tacno u broj da nadjes ;)
 
Na koji nacin se moze utvrditi sinus,kosinus,tangens i kotangen nekog ugla bez digitrona?Ne mislim pomocu formula(sin je a/c,cos je a/b...),nego na nacin kako to digitroni izracunaju...Ili je to vec ugradjeno u njih :roll:

sin x = x - x[SUP]3[/SUP]/3! + x[SUP]5[/SUP]/5! - x[SUP]7[/SUP]/7!......
cos x = 1- x[SUP]2[/SUP]/2! + x[SUP]4[/SUP]/4! - x[SUP]6[/SUP]/6!......
 
Da, tako je, ali treba mi postupak. :p

Pardon... nisam uopste razmishljao o tome... :)

1) misterijozni broj

dakle trocifren broj je abc. Ako ga napisemo sa osmicom ispred to ce biti 8abc a ako mu stavimo cifru na kraj bice abc8. Ocigleno to su cetvorocifreni brojevi. Razlika ta dva 4-cifrena broja je:

8abc
-abc8
=1107

Ocigledno je da posto je c - 8 = 7, c mora biti 5 sto ce uz pozajmicu desetice dati 15 - 8 = 7.
Dakle c = 5.

Odavde imamo b - c - 1* = 0 -> b = c + 1 = 6. * - zbog pozajmice pri oduzimanju cifara jedinica
Dakle b = 6.

Dalje, a - b = 1 -> a = b + 1 = 7.
Dakle a = 7.

Znaci trocifreni broj abc je 765. Sa pridodatim ciframa 8 napred i nazad to su brojevi 8765 i 7658 sa razlikom 1107.

2) trougao je malo teze za objasniti posto treba skicirati kako bi se velicine mogle vizuelno povezati sa simbolima a ne mogu, sestro, izvini :P
 
Poslednja izmena:
Pa lako, za svaki trocifreni broj cije su cifre abc, c-cifra jedinice, b cifra desetice i a- cifra stotine vazi:

abc=c+10b+100a

Tebi kaze ako dodas 8 na ovaj broj znaci broj je sada oblika 8abc, i taj broj manje abc8 je 1107 . Tako i zapises:

8abc-abc8=1107
Pa primenis ovo gore

8*1000+100*a+10*b+c - 1000a - 100b - 10c - 8 = 1107
Izcvuces redom 1000, 100 , 10 , 1 ispred zagrade i dobijes:

1000(8-a) + 100 (a-b) + 10 (b-c) + c-8 =1107=1000*1 + 1*100 + 0*10 + 7*1
<=>
8-a=1
a-b=1
b-c=0
c-8=7

Resis po a,b,c i kraj ;)
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top