S-300/400 od istine do mita

gslavic

Zainteresovan član
Poruka
255
Evo (svojeruchno) napisane retrospektive poznatih podataka vezanih za sisteme PVO iz "familije S-300". Nadam se da ce vam biti zanimljiv. Kako mi je radari i PVO sistemi uza struka - na sve vrste pitanja rado odgovaram.
 

Prilozi

  • S-300-01.doc
    35,5 KB · Pregleda: 98
  • S-300-02.doc
    33 KB · Pregleda: 59
  • S-300-03.doc
    74,5 KB · Pregleda: 71
Koliko god bio dobar strucnjak i da se razumes u radare i PVO sisteme na ovom forumu ce se naci neki "strucnjak" koji zna bolje! :-)

Bash me mishljenje takvih interesuje :D . Naime ovaj tekst za par nedelja moram da pojashnjavam gomili "struchnjaka" i zivo me interesuje shta bash takvi imaju da pitaju, ospore ili iskomentarishu. Mada me i mishljenja ljudi koji nisu struchnjaci i "struchnjaci" jednako zanimaju (naravno).

ovaj sad sa bureka prelazi na krstu!

p.s. ovo lici na neki diplomski... jel to fora promocije ili sta?

Nije diplomski i nije promocija (mada bih bio poslednji koji bi se zalio da treba da vrshim promociju-u-cilju-prodaje S-300) :D . Radi se "informativnom materijalu" koji treba da pojashnjavam za par nedelja izvesnoj grupi ljudi. Neko me je (sada vidim pogreshno) obavestio da cu na "krsti" naci mnogo zainteresovaniju "publiku" za ovu temu nego shto je ona na bureku. Ali shta reci - takav je zivot.
 
Los ti je pristup.Retko ko ce to da skine i sve procita.Trebao si da napises Rusi prave najjace stvari na svetu i sl. a ameri sve krs.E da vidis onda kad bi te nasi "amerikanci " napali.Onda bi mogao i nesto da objasnis.Veruj mi nabio bi sigurno 100-tinak postova za 2 dana :-)
 
Los ti je pristup.Retko ko ce to da skine i sve procita.Trebao si da napises Rusi prave najjace stvari na svetu i sl. a ameri sve krs.E da vidis onda kad bi te nasi "amerikanci " napali.Onda bi mogao i nesto da objasnis.Veruj mi nabio bi sigurno 100-tinak postova za 2 dana :-)

Vidish to ti nije losha ideja. I onako se sa tezom slazem (specijalno kad se uporede projekti u periodu 1995-2005 u SAD-u i Rusiji). Kad nadjem malo vremena, sigurno cu zapocheti slichnu temu. Do tada, hajde da vidimo kako ce se ovo razvijati ...

koliko sam te skontao, ti to treba nekome da prezentujes? u koju svrhu?

E,sad mshone, da me "majka nije lepo vaspitala" ja bih sada trebao da ti odgovorim: "Zini da ti kazem" :p Medjutim kako me majka JESTE lepo vaspitala, recicu ti ovako:
Postoje ljudi koji sebi DEFINITIVNO ne smeju da dozvole da ispadnu glupi kada se pomenu detalji vezani za odredjene tehnichke stvari. Da ti objasnim na "plastichnijem" primeru. Da li se secash TV blamaze koju je izazvala anketa u Srpskom parlamentu "Shta je to Miroslavljevo jevandjelje ?" E vidish odredjeni ljudi ne zele da im se to dogodi. Kako im to nije struka, a polaze od Aristotelovske teze da nije glup onaj koji ne zna nego onaj koji nije pitao - tu (barem kad je u pitanju PVO) uskachem ja. Dovoljno jasno ?
 
Evo (svojeruchno) napisane retrospektive poznatih podataka vezanih za sisteme PVO iz "familije S-300". Nadam se da ce vam biti zanimljiv. Kako mi je radari i PVO sistemi uza struka - na sve vrste pitanja rado odgovaram.

E super, drago mi je da odgovaras na pitanja.
Vidi, mene zanima posto si jako strucan u ovom podrucju a ja sam totalni laik, koliko bi kostala konfiguracija po tebi najbolja za nasu zemlju? Znaci ako mozes a navedes cenu za svaki proizvod ili komplet, sad vidim da tu moze da se dosta toga izmiksuje...znaci da napravis konfiguraciju kao da pravis comp. konfiguraciju a recimo da uzmes u obzir za odabir 1999 i nato tehniku iz tog perioda. Eto, nadam se da nisam previse zahtevan. Znaci daj cene!!!Pozz...
 
E super, drago mi je da odgovaras na pitanja.
Vidi, mene zanima posto si jako strucan u ovom podrucju a ja sam totalni laik, koliko bi kostala konfiguracija po tebi najbolja za nasu zemlju? Znaci ako mozes a navedes cenu za svaki proizvod ili komplet, sad vidim da tu moze da se dosta toga izmiksuje...znaci da napravis konfiguraciju kao da pravis comp. konfiguraciju a recimo da uzmes u obzir za odabir 1999 i nato tehniku iz tog perioda. Eto, nadam se da nisam previse zahtevan. Znaci daj cene!!!Pozz...

Evo ovako. Kada sam sa profanom kod kog branim "master rad" (koji ne dejina811 NIJE iz S-300 nego iz "Diskriminacije ciljeva u integrisanim sistemima PVO" shto ima samo marginalne veze sa S-300) sedeo i malo razmishljao "shta bi bilo kad bi bilo" doshli smo do ovakve konfiguracije:
1. Konfiguracija (a time i cena) sistema je jako problematichna kategorija. Najuopshtenije recheno nekakav "uprosechen" sistem S-300PMU-1 koshta oko 180 miliona $.
2. Za pokrivanje Vojvodine i Shumadije bi doshla u obzir i nekakva redukovana verzija od 120 miliona $ (nije da je potrebno vishe osmatrachkih radara od jednog 64N6 BIG BIRD na Frushkoj Gori plus 1-2 96L6E CHEESE BOARD kao rezerva i metod otklanjanja radarskih senki). Ista je situacija u delu nishanski radari+lansirne stanice (dva puta 30N6 FLAP LID vishe nego dobro odradjuje posao). Jedino bi usled malog vremena datog za reakciju usled blizine aerodroma kako Hrvatske tako i Madjarske svaki od nishanskih radara morao da ima popunjenost lansirnim vozilima do teoretskog maksimuma od 6 lansera po nishanskom radaru, ili chak 2*6 lansera koji rade u rezimu "master-slave" (u tekstu je to opisano u delu o razlici izmedju 5P85С i 5P85Д lansirnih vozila).
3. Sa druge strane centralni i juzni deo Srbije bi morao biti pokriven sa najmanje 1-2 64N6 BIG BIRD (jedan na Kopaoniku, drugi npr. negde u istochnoj Srbiji) i vishe od 4 96L6E CHEESE BOARD radara (teren generishe ogroman broj radarskih senki). Sa druge stane ovo bi uzrokovalo i povecanje broja nishanskih radara na 4-6 30N6 FLAP LID. Jedina olakshica bi bila u tome shto se moglo ushtedeti na borju lansera po nishanskom radaru poshto je zona pokrivanja svakog pojedinachno manja. Bez obzira na to cenu "juzne komponenete" jako lako moglo da predje chak i 240 miliona $.
4. Za "samoodbranu" sistema bilo bi potrebno odvojiti josh izmedju 120-180 milona $ (sistemi za ometanje protiv radarskih raketa, nekoliko baterija sistema TOR-1M ili Tunguska)
5. Sve u svemu Srbija bi za PVO sistem baziran na familiji S-300 morala da izdvoji oko 480 milona $. Medjutim, ima dosta mesta za shtednju. Naime, komandni mogul S-300 poseduje mogucnost "hranjenja podatcima" i sistema starije generacije (SA-6 KUB, SA-5 GAMMON, NEVA itd.) Samim time bilo bi moguce vrshiti detekciju, diskriminaciju i pracenje ciljeva radarima sistema S-300 a "fizichko" dejstvo raketama starije generacije. Primer za to je Kina, koja je do pochetka proizvodnje svoje kopije S-300PMU-1 imala takvo prelazno reshenje gde je 64N6 BIG BIRD preko komandnog modula bio uvezan na nishanske i lansirne komponenete S-200 (NATO oznaka SA-5 GAMMON). Kako NEVA i KUB-ova imamo na pretek nije da bi nam bili nuzne lansirne stanice bash odmah (ili bi se mogle kupiti u redukovanom broju i koristiti samo za specifichne ciljeve).
6. Nazalost, sve je ovo jako lepo u teoriji. Praksa je dosta komplikovanija. Najveci problem su politicko-bezbednosne konsekvence takve kupovine. Ako se uzme karta i na njoj opishu krugovi od 300km (domet osmatrachkih radara za cilj "srednje ili niske radarske povrshine") i 150km (efektivni domet projektila za "manevarski cilj") pri chemu jedan ima ca centar Frushku Goru, drugi Kopaonik dok je treci "negde izmedju". Dobija se prostor koji ovaj sistem dosta suvereno kontrolishe. Ako ovo nacrtate - VEOMA cete se iznenaditi koliko je to !!!
7. Ono shto je najbolje (ili najgore ni sam ne znam), uz pravilnu koordinaciju chak i zastareli sistemi poput OSA-1, Strela-2M ili "prage" uz elementarnu koordinaciju sa komponentama za pracenje i koordinaciju S-300 svoju efikasnost mogu eksponencijalno da uvecaju !!! Ovo za posledicu ima veoma neprijatnu situaciju sa susednim zemljama (od kojih je vecina u NATO paktu).
8. O mishljenju SAD-a o instalaciji ovakvog sistema mislim da ne treba ni da pricham.

@dejina811 (ili da te oslovim kako sam navikao na bureku @deky81)
1. Ja ne filozofiram nego pishem duge i sadrzajne post-ove. Razlog za to je shto imam shta da kazem i imam podatke i znanje a (time i argumente) za ono shto govorim i za stavove koje zastupam.
2. U ekvivalentnoj temi ovoj (ali na "bureku") sam ti vishe nego detaljno obrazlozio sve greshke tvog razmishljanja o ruskoj tehnici i americhkoj nadmoci. Cenio bih kada bismo taj razgovor nastavili tamo, a ne ovde. Evo link-a:
http://forum.burek.co.yu/index.php/topic,265376.msg4598003.html#msg4598003
3. Moj "master rad" je suvishe struchan i (da se odmah razumemo) prosechnom laiku dosadan da bih savete za njegovu odbranu trazio na forumima. Niti ochekujem niti mi je bitno da li mojim objashnjenjima verujesh. Toliko o tome.
 
@gslavic Mozda sada mislis da si potkovan znanjem,cekaj da pocnes da radis;)Iznenadices se,mozda,kad shvatis da ces gorepomenuto,u najvecem broju slucajeva,moci da iskoristis samo kao razmetanje na forumu.
Kako sam ja voleo da znam nepotrebne stvari kad sam usao u pricu o VOJIN,eeeh!
Bolje nauci da se pravilno odnosis sa ljudima i nekog iskusnog radarca pitaj koje su mogucnosti sistema kojim raspolazemo(mislim na realne mogucnosti-sta kad smes da prespojis).
Mada,znajuci tvoje predavace,vec su ti rekli.Nadam se da si veci deo zapamtio.
 
sve je to lepo... sto si ti mene napljuvao kao laika, ali ima jedna stvar koju u cenu nisi uracunao, a to je kolicina sistema koja se uzima, zatim ko je kupac, obuka itd... a ja sam ti vec rekao da ti iznosis samo hipoteticke podatke, kao i ja, i to moras da naglasis!
jer ne mozes reci da s-300pmu1 kosta oko 180 mil. dolara, jer nije isto ako kupujes jednu bateriju ili jadan bataljon, sa kolicinim cena ide dole, to znas pretpostavljam... i naravno proviziju dodaj na tu cenu, koju neko mora da stavi u dzep jer se tako stvari rade u svetu prgovine oruzjem.

jer ima jedna stvar koja ide pre svega... s-400 nece dobiti svako bar jos deset god. to znas ti, a i ja, on se mozda biti ponudjen zemljama kao sto su belorusija, indija, ili kina, tesko nekom drugom.

i nemoj da se ljutis, ali za koordinaciju o kojoj ti pricas koliko bi trebalo vremena i novca da se sredi, neracunajuci hipoteticku sumu od oko 480 mil. dolara, koja je jos jednom ponavljam hipoteticka jer sam gore nabrojao razloge.

i na kraju jel jos uvek 29 iranskih torova 29 baterija? ako jeste da i mi nabavimo 29 baterija istih za 750 mil. dolara!

to mozes da se ljutis, ali ja kazem da ti mozda poznajes stvar sa tehnickog i mehanickog aspekta... ali ti sveopsta politicka situacija ne ide bas na ruku, jer kao prvo cak i da imamo para da kupimo ( a nemamo ) neko veci ( sad ) nebi dozvolio, a kao sto verovatno znas rusi vise ne poklanjaju oruzje na racun drugarstva vec samo za kes.
ja kao srbin ne volim ni ruse ni amere, niti sam fasciniram jednima ili drugima, ali treba reci da svaki od njihovih sistema i svoju svrhu i nameni... ruski za borbu i protiv aviona i projektila, americki patriot primarno protiv krstarecih projektila ( ako se nevaram )... jer americko ratno vazduhoplovstvo ima ulogu zastite vazdusnog prostora. dok kod rusa to preuzima mnogo bolji zemaljski sistem PVO.

bez uvrede... svaka cast na tvom master radu, ali nemoramo da potezemo diplome, jer boze moj... meni je oruzje samo hobi 15 god. a politiku zapada proucavam zadnjih sedam god... a tek sam poceo!
koju diplomu imam i nevazno je!
 
@gslavic Izvini,tek sada sam video da si zavrsio ETF.U tom slucaju,mani se ove price.Niti cemo mi kupiti pomenute sisteme niti mene kao pripadnika ovog roda interesuje tvoje vidjenje elektronike.Daleko je to od nase realnosti.Mnogo stosta ne moze ni blizu da se objasni.Ko nije usao u kabine radara danasnje PVO ne zna sta su gremlini.
 
ZNATE DA NEVOLIM DA SE MESAM ALI KADA NEKO NAPISE GLUPOST MORAM!!!DRUZE,BEZ UVREDE ALI TI I TVOJ PROFAN IMATE TOTALNO POGRESNU LOGIKU OKO ODBRANE NASE ZEMLJE.NAMA NE TREBA NIJEDAN S-300!!!ZASTO?PA ZATO STO BI ON KOD NAS BIO STACIONARNI SISTEM A NE MOBILNI SAMIM TIM I VRLO LAKA META ZA NEPRIJATELJA.E SADA ZASTO STACIONARNI?PA ZATO DRUZE STO MI NEMAMO PUT KOJIM ON MOZE DA SE KRECE!!!MOZDA BI MOGAO AUTO PUTEM ALI SUMNJAM U TO...AKO POGLEDAS MASU I GABARITE VOZILA KOJE ULAZE U SASTAV S-300 VIDECES DA SAM U PRAVU.ZA NAS BI NAJBOLJE BILO DA NABAVIMO PAR BATERIJA BUK I TOR PA U SADEJSTVU SA GORE NAVEDENIM NEVA,KUB,S-2M...DA POKUSAMO DA NAPRAVIMO KAKAV-TAKAV STIT...AKO GRESIM U VEZI POKRETLJIVOSTI S-300 KOD NAS DEMANTUJ ME MOLIM TE...
 
Je l' to sto si zavrsio ETF znaci da si strucnjak?
Mislim da imas samo neka teorijska predznanja i ni P od prakse!
Osim toga, mislim da je suvise neozbiljno to sto se upustas u ozbiljno razmisljanje na temu koja bi "konfiguracija" bila najbolja za nasu zemlju, jer covece to nije jeb.ni PC, pa da sklapas konfiguraciju kako 'oces. Trebala bi cela godina istrazivanja najboljih strucnjaka!
Ti imas odbranu diplomskog iz CFAR detekcije i mislis da si uhvatio Boga za muda.
 
@gslavic Izvini,tek sada sam video da si zavrsio ETF.U tom slucaju,mani se ove price.Niti cemo mi kupiti pomenute sisteme niti mene kao pripadnika ovog roda interesuje tvoje vidjenje elektronike. Daleko je to od nase realnosti.Mnogo stosta ne moze ni blizu da se objasni.Ko nije usao u kabine radara danasnje PVO ne zna sta su gremlini.

@gslavic Mozda sada mislis da si potkovan znanjem,cekaj da pocnes da radis;)Iznenadices se,mozda,kad shvatis da ces gorepomenuto,u najvecem broju slucajeva,moci da iskoristis samo kao razmetanje na forumu.
Kako sam ja voleo da znam nepotrebne stvari kad sam usao u pricu o VOJIN,eeeh!
Bolje nauci da se pravilno odnosis sa ljudima i nekog iskusnog radarca pitaj koje su mogucnosti sistema kojim raspolazemo(mislim na realne mogucnosti-sta kad smes da prespojis).
Mada,znajuci tvoje predavace,vec su ti rekli.Nadam se da si veci deo zapamtio.

Poshto si izgleda jedina osoba koja ima elementarno poshtovanje za sagovornika samo cu tebi detaljno odgovoriti. Znam da imam "zvezdice u ochima" i stvari gledam sa pozitivne strane. Shta cu zivot me nije josh uvek dovoljno gazio da postanem persimista. Medjutim ponashanje odredjenih ljudi na forumi/forumima na kojima sam zapocheo ovu temu me je ubedilo da one koji "znaju" - njima ne treba ni objashnjavati (poshto tematiku ukljuchujuci i praktichan deo chesto znaju i bolje od tebe/mene/vecine), dok oni koji "ne znaju" izgleda da ne zele ni da saznaju (ili nemaju dovoljno kulture da stupe normalnu konverzaciju) i treba ih ostaviti da crknu u neznanju. Sad na konkretne stvari koje si mi predlozio u post-ovima.
1. Ulazio sam u proteklih par meseci vishe puta u radarske sisteme i PVO sisteme (Banovci, Strazevica, chak i par meteoroloshkih radara). Stanje koje smo zatekli na tim "studentskim ekskurzijama" na koje nas je vodio profesor nam je DEFINITIVNO objasnilo i razjasnilo kako stvari izgledaju u praksi i koje su praktichne mogucnosti nashe PVO trenutno i kakve ce biti u daljoj buducnosti. Shto se toga tiche nemam nikakvih iluzija. (specijalno taj deo "shta kad smesh, a shta kad ne smesh da prespojih" nam je na par SUROVIH primera stariji vodnik u Banovcima objasnio).
2. Za vreme svog sluzenja vojnog roka sam ITEKAKO upoznao "gremline" :D. Naravno ne na radarskim i VOJIN sistemima nego na sistemima stacionarnih i mobilnih veza. Znam da cesh mi verovati kada ti kazem da nisu nishta ni manje ni vishe gori nego "radarski".
3. Shto se odnosa prema ljudima tiche ja sam inache jako prijatna osoba za konverzaciju. Osim prema ljudima koji smatraju da su najpametniji na ovom svetu i da je njihovo mishljenje jedino ispravno. Josh kada je to mishljenje rezultat predoziranja SAD propagandom STVARNO mi riknjava licna.
4. Savet da se "manem ove priche" podrzavam i planiram da apliciram "u roku od odmah". Moja (mozda tako nije izgledala ali zaista je bila) chasna ideja da ljudima pojasnim i razjasnim (kad vec posedujem neko znanje) detalje o temi o kojoj se chesto i veoma nestruchno pricha u medijima ili forumima (npr. josh nisam chuo da je NEKO napravio razliku izmedju S-300V i S-300P mada su sistemi od vizuelnog izgleda do sushtinske namene "nebo i zemlja") izgleda da nema prodju. OK. Nije da nemam pametnija posla u 00:20. I od sutra planiram da ih radim.

@maverich Malo pristojnosti ti ne bi shkodilo. Kao i manje vikanja i pretenciozno/teatralnih zakljuchaka. Nisam uvredjen, ali mi jako smeta. Shto se mobilnosti tiche itekako nisi u pravu. Sistem je dizajniran da se krece van puteva i uredjenih saobracajnica sve od verzije PMU-01 (a i prethodne nisu bash bile narochito zahtevne, dok se S-300V bazira na gusenicharu pa mu put i ne treba). Ako ga poredish sa BUK-om ili TOR-om nije nishta mobilniji ili manje mobilan. Da budem precizniji: ne postoji nikakva razlika za S-300V verziju, dok je S-300P svoju manju prohodnost (tochkash umesto gusenichara) vishe nego dobro kompenzuje brzinom po ravnicharskom terenu. Osim toga upotreba "jarbola" za baziranje radarskih komponenti, visok stepen automatizacije i "hladno lansiranje" raketa dodatno proshiruje povrshinu na kojoj se sistem uspeshno moze upotrebiti, bazirati i kretati. "Gabariti" su tek najmanji problem. Dualno MAZ-ovo vozilo "vozi" chak i Topolj-a po vrletima Sibira bez nekih narochitih problema.

@dejina811 ja ti rekoh da necu da "kontaminiram" josh jednu temu natezanjem sa tobom. Svrati lepo na burek gde ljudi znaju shiri kontekst razgovora i rasprave koju vodimo pa cemo se tamo isprichati. Ovako kad (izvucheno iz konteksta i iskrivljeno) napishesh ono shto sam (navodno) rekao, treba da se stidim koliki sam pretenciozni idiot i mentalno zaostali retard koji ne zna shta pricha. Plus ljudi ovde ne mogu da prochitaju ni jedan od tvojih teatralnih bisera (npr. 400 tomahavka koje USA lansira odjednom).
 
@glavsic... ja sam tebi rekao sta imam, i ponovicu pricas hipoteticiki, rusofil si, ne znas koliko orudja ide u jednu bateriju... i na kraju baterija i sistem nije isto.

to sto sam te mozda nacepio jeste zbog toga sto ne spadam u one sto ti pisu hvalospeve po bureku... i naravno ja ne koristim forum za licnu promociju!

ti cak ovde ne mozes konkretno ni da kazes koliko bi nas kostalo da se opremimo ovim sistemom kad se mi ni ne pitamo... ja sam ti lepo rekao da razdvojih ono sto pise u specifikaciji od onoga stu su stvarne mogucnosti... a ti konstanto citiras svoj napisani radi, koji si budimo realni od negde prepisao, jer dok ne budes mr ili dr neces sam raditi ozbiljan istrazivacki rad!
 
Mislim da je ovo suvise ozbiljna tema za ove neozbiljne ljude koji ovde mudruju!
Neko misli da kad je zavrsio ETF, da je odmah kompetentan za sve oblasti od mikrobiologije do istorije umetnosti!
Kako i cime opremiti nasu vojsku je ozbiljan zadatak na kome bi nasi strucnjaci trebalo da rade celu godinu dana, mozda i vise, a neki ovde imaju vec gotove planove. To govori koliko ovo sto pojedini pisu neozbiljno.
 
@glavsic... ja sam tebi rekao sta imam, i ponovicu pricas hipoteticiki, rusofil si, ne znas koliko orudja ide u jednu bateriju... i na kraju baterija i sistem nije isto.

to sto sam te mozda nacepio jeste zbog toga sto ne spadam u one sto ti pisu hvalospeve po bureku... i naravno ja ne koristim forum za licnu promociju!

ti cak ovde ne mozes konkretno ni da kazes koliko bi nas kostalo da se opremimo ovim sistemom kad se mi ni ne pitamo... ja sam ti lepo rekao da razdvojih ono sto pise u specifikaciji od onoga stu su stvarne mogucnosti... a ti konstanto citiras svoj napisani radi, koji si budimo realni od negde prepisao, jer dok ne budes mr ili dr neces sam raditi ozbiljan istrazivacki rad!

1. Sad si vec smeshan. Ako mislish da je za "brzopoteznu" retrospektivu shta je sve deo sistema S-300 i na kom principu sve to radi potreban nekakav "istrazivachki rad" ili akademska titula ne mogu da ti kazem koliko se varash. Ovo shto sam ja napisao nije u univerzitetskim krugovima dovoljno ni za seminarski a kamoli nauchni rad. Podatci koji se u njemu sadrze mogu se veoma lako naci na internetu. Iskreno, trebalo mi je manje od 12 sati da ga iskucam i isto toliko da nadjem podatke. A i to sam razvukao na nekoliko nedelja. Specijalno shto nije da tu ima neshto da se "istrazuje", "razmishlja" i "eksperimentishe". Svi podatci su "na izvolte".
2. Za koji sistem te interesuje koliko orudja ide u jednu bateriju ? Nije da si me pitao, pa nije da sam mogao da ti odgovorim. A ako mislish da mogu da ti odgovorim na nepostavljeno pitanje - grdno se varash. Medjutim ako hocesh da se igram "vracha pogadjacha" pretpostavljam da si mislio na sisteme TOR-1M.
TOR-1M: 4 TOR M1 + jedno vozilo Ranzhir 9С737 kao radarsko-komandna stanice baterije.
TOR-2M: 6 TOR M2 + jedno vozilo Ranzhir 9С737M kao radarsko-komandna stanica baterije.
3. Shto se hvalospeva i lichne promocije tiche, razmisli malo. Objasni mi molim te shta ja to dobijam ako se "promovishem"na bureku i krsti ? Ne znam shta dobijam po tebi, ali znam da od tvojih povrshnih, neobaveshtenih i provizornih komentara i zakljuchaka baziranih na preko 10 godina starim podatcima i chinjenicama vezanim za stanje vojnih snaga i sredstava SAD-a dobijam RAZARAJUCU glavobolju.
4. Ako pogledash raspravu na bureku, do sada nije da bilo mnogo hvalospeva meni, bilo je vishe osporavanja tvojih teza i hipoteza. I da se razumemo veoma argumentovanih osporavanja. Za nekoga ko navodno 15 godina prati vojnu tehniku i 7 godina zapadnu politiku bojim se da si strashno neobaveshten o tome shta se na oba polja dogadjalo u proteklih 5-7 godina. Specijalno kad je u pitanju mesto SAD-a u globalnim pitanjima i sposobnost SAD-a da svoju moc "projektuje" u svetu. A to nisam rekao ja (po tebi hipotetichki filozof i veliki rusofil) nego sami amerikanci u kongresnim istragama i saslushanjima u periodu 2003-2005.
5. I da se razumemo ja to ni u kom sluchaju ne smatram za "dobru" ili "pozitivnu stvar" !!! Stara kletva glasi: "da bog da imao -pa nemao". Amerikanci sve vishe i vishe gube uticaj u svetu. Bojim se da ce to samo znachiti da ce biti neurachinljiviji, beshnji i kapriciozniji. Krace recheno neurachunljiviji. Jadan je onaj ko im na put stane.
6. Cenio bih kada moje argumente i moje teze na jednom forumu ne koristish kao argumente na drugom forumu (na kom ih ja prvi nisam izrekao) specijalno ne protiv mene.
 
hvala sto si me napljuvao... ali koliko znam sto se tice amerike, pad joj je bio zagarantovan `29, pa nekako preziveli, postali naveca sila sveta... izronili iz hladnog rata opet kao najveca sila sveta... i na kraju... mogu da bace nuk. bombu na koga hoce i niko nece moci prstom ni da mrde, a kamo li da se uzprotivi... sem rusa ili kineza koji ce naravno " ostro protestvovati" sta god ti znacilo ( a zna se naravno, obicna protestna nota ).

da amerika gubi uticaj u svetu, nisam primetio, to sto smo mi presli rusima... wow to je amrima vazno do mojega... a koliko znam "naftasi" poprilicno dobro drze ameriku zadnjih desetak god. sa oko 300 milijardi dolara direkrnih investicija.
P.S. dali ti uopste vidis da je neko u stanju da se suprostavi americi, pa oni imaju baze po celom svetu, i na kraju imaju novca koliko hoces! to sto ti mislis da ce oni propasti, bez uvrde, nadaj se, ili si i ti jedan od onih sto igraju previse igara pa si u nekom scenariju pobedio ameriku pa joj sad predvidjas kori kraj!? oni su u irak prebacili preko 150000 ljudi, znas li ti kakva logistika treba za to, ko to ima, rusi, kinezi, indija, iran... ko?
ako ti smeta sto sam rekao da sve iznosis hipoteticki, onda mozes i dalje da se ljutis ali ti iznosis sve hipoteticki!
a reci mi koja je to istraga u senatu ugrozila americke interse u svetu... zlostavljali su zatvorenike u iraku, na kraju " pojeo vuk magare", lagali su za iracko biolosko i henijsko oruzje ( pa su opet poceli rat ), ili mozda da ti spomenem opet pricu oko oklopnog transportera breadly m2.
znas kako demokratija je jako odlican sistem ako mu se prilagodis... a americki oruzarski lobi uziva da kad mu nestane posla udje u neki "sukob ogranicenog intenziteta", pogotovo sto u tim kongresnim komisijama stoje ljudi koji su na platnim spiskovima velikih oruzarskih koncerna!

s-300 za koji si napiso koliko kosta to ne mozes opet kazem sa sigurnoscu da kazes jer ni ti ne znas koliko sta kosta, a da se ne ponavljma ne kosta isto baterija i bataljob sistema s-300, ako vec ljudima odgovar onda reci kako je, jer ne mozes da kazes konkretnu cifru, a i ako je opet kazes ona je hipoteticka!

jer ovde sve sto se pise... cas izuzetcima koji su u vojsci, hipoteticki!
 
Eeeej bre bas sam se naostrio za kritiku,:D:D
kad on nece da se otvore dokumenti ,samo mi zamrzne explorer,...Imal negde da se skine to sa druge lokacije.

Ima ovde:
http://forum.burek.co.yu/index.php/topic,265376.0.html
Jedino je razbijeno u vishe dokumenata da bi mogle da se inkorporiraju slike.
Jedva chekam argumentovanu kritiku !!!
P.S. Probaj da ga snimish kod sebe i otvorish iz Word-a.
 

Back
Top