Da li neko moze da mi objasni ovo?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Ved_Ran

Aktivan član
Poruka
1.160
Slusam na tv i vec drugi put cujem da u sabornoj crkvi bozicnu liturgiju drzi "vikarni episkop taj i taj sa blagoslovom patrijarha...".

E sad, nikad nisam cuo da Srbi imaju VIKARNOG episkopa. To mi smrdi na katolicku titulu pa me zanima da mi to neko razjasni ako zna o cemu je rec?
 
Slusam na tv i vec drugi put cujem da u sabornoj crkvi bozicnu liturgiju drzi "vikarni episkop taj i taj sa blagoslovom patrijarha...".

E sad, nikad nisam cuo da Srbi imaju VIKARNOG episkopa. To mi smrdi na katolicku titulu pa me zanima da mi to neko razjasni ako zna o cemu je rec?

Просто к'о пасуљ - има чак и на википедији:

Викарни епископ

Из Википедија

Скочи на: навигација, претрага
Викарни епископ је помоћни епископ који се додељује неком епископу, митрополиту или патријарху за помоћ на епархији. Обично су то епископи који су тек уведени у то звање. Они добијају почасни титулу, нпр. у Српској православној цркви су то викарни епископ будимљански, хвостански, јегарски, моравички, диоклијски, хумски, липљански итд. Када викарни епископ добије на управу самосталну епархију он постаје епископ (или митрополит) и није више викар
(помоћник). Неки епископи прво прођу кроз звање викарног епископа, а неки не.

************************************************************

И нема везе са католицима - то је стари назив за помоћника као што је описано.
Има неких других ствари које имају везе са римокатолицима данас - али то није ни за ову тему а ни за пдф политика (иако је искључиво у вези са политиком).
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top