Pasat b2

krupac

Početnik
Poruka
10
Planiram da kupim pasata 2 dizela motor 1.6 pa me interesuje potrosnja posto planiram da sa njim prelazim malo vise kilometara nedeljno.Ako neko vozi karavan neka sa nama podeli iskustva iz voznje i naravno odrzavanja.
 
Има мој кум има баш Пасат Б2 са 1,6 дизел мотором, и то баш караван. Један је 1988, а други 1983. Овај 1983 је своје завршио, остао је само да се са њега поскидају неки делови и иде на отпад (мада још увек може да се вози). Прешао је 500 000 са овим мотором од 1999, а питај бога колико је још прешао у Немачкој са претходним мотором. Па да кренемо:
-Ауто је изузетно јак и издржљив, може кућу да помери. У овом '83 смо возили мотор од 100кг у гепеку и вукли ауто од 900 кила (истовремено), и ишао је без проблема. Цео стан смо са њим преселили, исто је све издржао. добро трпи лоше мајсторе, мада ипак се последице лошег одржавања примете у вожњи. Рецимо, тај стари је трошио око 7л/100км, дрндао је као трактор и 4 пута је имао генералну. 2 пута су му се одвалили задњи амортизери (прво леви па после 2 месеца и десни), па је скакутао као зец позади. Пластика табле је брзо испуцала, ручке за прозоре су се одваљивале све у 6, мада су седишта од скаја остала скоро нетакнута. Грејање је цркло још 1999, па је нешто скарабуџено. О осветљењу табле и осталим ситницама, типа грејач задњег стакла и брисач, не вреди трошити речи, пошто је дискутабилно да ли је то икад и радило. Значи, шта је поента овог епског поста - издржљив и подноси лоше одржавање, али доста ситница цркава.
-Е сад да пређемо на овај из 1988. Он је дошао у септембру. Исти мотор, исто караван, само друга серија. Разликује се по предњим фаровима (на старијим моделима су закошени, на новим четвртасти), имају веће бранике и пластичне лајсне на вратима. Овај је стигао са 200 000, али му је у мају урађена генерална у вредности од око 800 евра у Немачкој од стране првог власника. Прошао је немачке тестове за загађење и одлично се показао. Мотор троши око 5-5,5л/100км у граду, на отвореном спусти и испод 5, што ме је баш пријатно изненадило. Мотор је бучнији, али јако лепо ради. Има и серво, који није баш у рангу француских кола, али доста олакшава мотање. Пластика је мноооого квалитетнија него у првој серији. Овај има одличан платнени тапацирунг, али помало груб и дељиву задњу клупу и наслоне за главу позади. Лимарија је издржљива, мада се површинска рђа појавила на пар места, али то може лако да се санира (док не крене дубље). О некој удобности нема ни говора, ауто је стварно тврд као Икарбус. Пошто ће ти требати за дужа путовања, да знаш да иде 150 без великих напрезања, мотор се скоро не чује на тој брзини.
-Е сад, наћи доброг је овде проблем, већина је лоше одржавана и изакана, а добри су веома прецењени. За одржавање најбоље нађи неког доброг мајстора, макар био и скупљи.
-Ето, све сам написао, а вероватно нисам рекао ништа што би ти било од користи!:(:???::-?:???:
 
Vule,jesi li siguran da trosi toliko?Da se covek ne razocara kad ga kupi.

Јесте, меримо већ 3 месеца. Ни ја не могу да се начудим да троши тако мало, и то још са толиком километражом. Наравно, подразумева се да је мотор добро одржаван, и да се не набија у црвено и првом до 40, другом до 60, трећом до 80 и тако то... Иначе не напоменух да може да иде и на лож-уље.

@ivam91: шта ћеш кад ми је овај форум постао смисао живота!:lol::oops:
 
Slazem se da je jako tesko naci dobrog pasata vec sam kontaktirao neke prodavce iz oglasa a vreme je idealno za testiranje jer svaki dizel koji upali ujutru na -15 mora da bude dobar u svakom slucaju hvala na iscrpnom odgovoru.
Da neznas mozda na sta bih trebao da obratim paznju prilikom kupovine.
 
Имао ја '86год 1,6ТД. Све што је вуле написао стоји осим можда за ово често цркавање ситница. С обзиром на то да је тај о коме је вуле причао прешао 500 000 за 9 година и да није било неког претераног одржавања јасно је да су и то потпуно небитне чињенице ;)

Овог Пасата сам имао од '98-'05 и прешао око 300 000 тј мој стари је око 240, а ја 60 хиљада (пошто сам тек '04 положио). Товарили смо у њега грађевинског материјала за кућу, цемент, песак, шљунак, грађу, шут ма све живо. Возио сам тетку машине за вулканизерску радњу из Велике Плане у Бијељину у гепеку и на приколици (у три туре од којих је у две тако натоварен ноћио испред моје куће у Панчеву), тата позајмљивао једном колеги који се селио из БГ-а у Пирот (овај направио 12 тура пун натоварен) - једном речју урнисан је био, али искрено, и био је одржаван. Бар једном месечно је имао генерално чишћење (пред крај и чешће јер сам са њим излазио у град па сам ја то мало више чистио :) ) и није се никада нешто спектакуларно кварио. Једини озбиљнији квар је био кад је пробио мењач и то зато што је мој стари мењао брзине на пола квачила (мрзело га да помиче седиште напред сваки пут кад седне после мене, а било му далеко) и у зиму '04-'05 му је продувао мотор због тога што је мог старог мрзело да купи нов акумулатор и што га је мрзело да тражи некога да га упали на каблове, па га је палио на ШЛЕПУ!!! Значи не на гурку него на шлепу! Нормалан човек би помислио да ако има неког за шлепу онда има и за паљење на каблове и то је тачно, али мом старом то баш и није било много логично :?
Што се тиче лимарије, код мене је била струнула доста пошто је био ударан, а стари није ништа поправљао већ само исправљао гуменим чекићем и наставаљао даље... потрошња је била наравно зависна од начина вожње, али преко 6-6,5л (зими) није прелазио.

Препорука... не знам шта да ти препоручим... што се тиче мотора да није мастан, и јбга не знам како да ти објасним, али мора да фино ради... то се чује то нема шта да се гледа... ко се тиме бави он зна тако да би било добро да поведеш некога са собом ко зна... а лимарија к'о лимаријаао и код сваког другог аута... загледаш блатобране споља изнутра, куцкаш мало руком да видиш да није негде крпљен, рађен, ударан, на прагове посебно обрати пажњу... и тако... шта још да ти кажем осим СРЕТНО! ;)
 
Па да и ја додам нешто. Код лимарије обавезно погледај рубове око точкова, ту најчешће струне па га "стручни" мајстори крпе са килом гита и мрежицом за фасаде. Овај разваљени што мој кум има је пробио на патосу испод сувозачевог седишта, и то је баш била рупчага да се може рука протурити. Најбоље је искуцкај га по поду, рубовима и сајтнама, да видиш да неће прст негде да ти упадне или да ли се боја звука мења (на лимарији је јак одјекујући звук, а на гиту туп и кратак). Подигни и тапацирунг унутра ако можеш, да видиш да се није негде расцветао изнутра (нарочито ако ауто има шибер).
Што се мотора тиче, не треба нигде да буде масТно 8-), мада понека капљица није страшна (******, ипак је то ауто стар 20 година најмање). Када се мотор загреје, одврни мало чеп за доливање уља и овтвори га неких 7-10мм. На почетку ће вероватно да изађе мало дима (у прве 2-3 секунде), али после не сме да га има. Што се тиче вешања, шутни ,али јаче предње точкове у газећи део када стоје равно. Ако доста вибрирају, значи да су пригушни (силен) блокови отишли (или су на издисају) и да ти следи замена на сваких 5000, јер код нас нема добрих ни по којој цени (све су фалшеви из Турске), а половни се не може уградити (када се скида са аута блик се ломи, слично као жабице од пластике или ПВЦ везице - не могу се поново користити)). Ако ти се и учини да су блокови мало слабији, немој да те то одговори од куповине, јер док они пропадну можеш да пређеш бар 80-100 000, ако га не тераш по њиви.
И за крај, проверено је, кумов троши зими сада близу 5,5, лето око 5 округло, на отвореном између 4 и 4,5.
И наравно, ауто никако старији од 1985, они су доста лошији са још непрележаним дечијим болестима.
И да не заборавим, на тим Пасатима спољне ручке за врата цркавају горе него код Југа, тако да је најбоље научити како се мењају а не стално плаћати мајстора (чак и на овом кумовом новом од 4 врата 2 не могу да се отворе споља). Није проблем у самим ручкама, већ и механизму у вратима који има неки слаб део који лако пукне. Не знам шта је у питању, још нисмо стигли да то поправимо.
 

Back
Top