Deciji zubici

  • Začetnik teme Sta raditi?
  • Datum pokretanja
S

Sta raditi?

Gost
Cerkica mi ima 15 meseci i pojavio joj se karijes,vodila sam je kod zubara i doktorka mi je rekla da je to pocetak (neznam kako se tacno zove,ali to je ono kad zub promeni boju u braon i pocnu da se kvare do korena).
Rekla mi je da jedino mogu to da zaustavim Pranjem zuba pred spavanje i posle toga nista sem vode da joj dam da pije.

Sta da radim kad moje dete ne voli vodu,nocu pije caj a kad se uspavljuje pije mleko-bez secera?
Probala sam svakako i ne vredi.
 
Zaista ne znam nista o decijim zubicima, mislim o tim stvarima koje si ispricala, imas strava sajtove na kojima mozes sve procitati...ja sam danas ceo dan provela na tim sajtovima, ali nisam konkretno nasla to sto meni treba!!! Reci cu ti koji su sajtovi u pitanju:prvi je www.dentvaf.co.yu , drugi www.stomatologija.info, znaci uglavnom sve pise...verujem da ces naci to sto ti treba!!

E sad ja vas da pitam nesto, moje sestre sin je pre par dana udario zubic, vozio se na onim glupim automobilcicima i bas je jako udario zub, koji mu se sad klima, a iznad, tj desni su crveno-modre!! Sta da radi?? Uglavnom svi kazu...kod stomatologa hitno...a sestra nikad da ga odvede, pa sam malo zabrinuta!!! Ako neko zna ista o ovome, neka posalje! Hvala!
 
Najbolje da ga je odmah odvela kod stomatologa! Verovatno bi on odmah odreagovao na pravi način! Doduše, ja sam od onih mama, koje se ne smire dok nisu potpuno sigurne da je sve OK! Da nije moje mame, koja mene u bezazlenim situacijama umiri, ja bih klinca za svaku glupost u DZ!:roll:
 
Zaista ne znam nista o decijim zubicima, mislim o tim stvarima koje si ispricala, imas strava sajtove na kojima mozes sve procitati...ja sam danas ceo dan provela na tim sajtovima, ali nisam konkretno nasla to sto meni treba!!! Reci cu ti koji su sajtovi u pitanju:prvi je www.dentvaf.co.yu , drugi www.stomatologija.info, znaci uglavnom sve pise...verujem da ces naci to sto ti treba!!

E sad ja vas da pitam nesto, moje sestre sin je pre par dana udario zubic, vozio se na onim glupim automobilcicima i bas je jako udario zub, koji mu se sad klima, a iznad, tj desni su crveno-modre!! Sta da radi?? Uglavnom svi kazu...kod stomatologa hitno...a sestra nikad da ga odvede, pa sam malo zabrinuta!!! Ako neko zna ista o ovome, neka posalje! Hvala!

I sama si napisala.....kod stomatologa hitno.......ipak on najbolje zna.....:D
 
joj ovako meni je sin dok je izbijao zubic udario desni i pomodrele su i poplavele zubic je najnormalnije niko a ta kao modrica je prosla kroz par dana...ali i moj sin koji sad ima 19m sa petnaest je na dvojci gore desno dobio kao pocetak karijesa.... to kod njega sanse nema da se popravi mislim jedino da mu daju totalnu anesteziju... do minimum trece godine to neznam kako cu mu resiti ali se sirenje i usporavanje sirenja na istom i ostalim zubima moze usporiti i to mnogo na sledeci nacin.... FLasice U KANTU ZA SMECE KAO I CUCLE samo solje sa pipkom case meni je to bio uzasan problem ali staces kad nema druge nelecenje karijesa kod male dece se brzo sire i moze dobiti razne upale zbog toga i svasta jos...SLATKISI I SLATKI NAPICI NISTA ili jako retko moj sin sada dobija cokoladnu bananicu mesecno!!!! i FLUOROGAL tabletice mi pijemo tri dnevno posle svakog obroka.... i mame nemojte probati hranu iz flasica ili istim kasicicama kojedete hranite karijes se i tako siri ali najgori su flasica i secer....mi slatko nismo jeli puno ali mnogo vise nego sada, probavala sam hranu njegovom kasicicom, zubice peremo jos od prvog samo vodom gumenim zastitnim cetkicama mislim da su bile apple baby... i fino pomazu malim pri izbijanju...a jos od kada smo ih imali 8 peremo ih mekom bebecom cetkicom sa pastom... neki kazu da netreba ali mi smo to uveli i rutina nam je a i njemu se svidja pa i ako ja zaboravim tu je mali vojnik da me podseti na opta bonu i pasu za zub......
 
Moja sestra je kad je bila mala pala i povredila desni. I sad ima flekicu na zubu, na mestu gde se udarila. Kažu povredila je zub dok još nije iznikao.
Nije bila ni tako mala, to joj je stalna jedinica.
 
Preventiva je majka mara. Noćne obroke smo izbacili još kad je imao 6 meseci. Noć je za spavanje a ne pijenje čajeva, sokova i sl. Može da dobije samo vodu. Po pitanju toga smo vrlo strogi.
Još uvek ponekad ima ono rano jutarnje mleko oko 6-7 ali čim ustane pere zubiće.

Od početka smo prali zubiće gazicom, pa silikonskom četkicom, a sad već ko pravi, ima i svoju pastu. Još se ponekad zaboravi pa proguta pastu, ali učimo.

Dakle mame, pranje, trljanje, ispiranje usta vodicom! nakon obroka, od samog početka. Nemajte milosti kad je zdravlje deteta u pitanju.
Dobre navike se stiču od početka.
 
prvo nice zub br. 6

prikrade se iza mlecnih ni ne skontate, tako da, obratite paznju

cucla( bocica) je uglavnom glavni krivac za prvi karijes, ali naravno postoje one decije "profi" paste za zube - jestive , i reseno
 
Poslednja izmena:
E,ovako, moj Stefa ima 12 zubica. I to su mu normalno redom nikli sekutici i gore jedinice, dvojke. E sad posle tih 8 zuba sto su nikli po redu izbili su mu kutnjaci ali su preskocili 2 zuba. Sad ima 4 kutnjaka + ovih osam, ali ti kutnjaci, SVI, su preskocili po 2 zubica...
Ne znam jel' to normalno. Malo me plasi i cinjenica da mm nisu izbila 2 zuba gore u vilici. Dvojke su mu izgleda jos uvek mlecne iako njegova mama tvrdi da su mu svi zubi mlecni ispali, ali onda bi on imao 2 zuba vise nego sto bi trebalo...:dontunderstand: Da li zna neko nesto vise o ovom problemu.
 
Pa moj Stele ima 19 meseci, sad me jedino interesuje da li je normnalno to sto mu nisu redom nicali zubi...
A brine me i za kasnije da li mozda ima sanse da i on ima nekih problema kao mm.
A mozda je to sve povezano pa me interesuje da li se neko sreo sa tim problemom....
 
Види овако, дете до 7. године живота има млечне зубе. Чуди ме да мама твди да су испали.
Није необично да зубићи расту преко реда, али да бисте били сигурни (ако у породици постоји неки проблем тог типа), одведите дете дечијем зубару.

Иначе, мом детету је никла прво тројка горе - очњак, и изгледала је смешно, као нека кљовица, док нису никли и остали зубићи.
 
Pa moj Stele ima 19 meseci, sad me jedino interesuje da li je normnalno to sto mu nisu redom nicali zubi...
A brine me i za kasnije da li mozda ima sanse da i on ima nekih problema kao mm.
A mozda je to sve povezano pa me interesuje da li se neko sreo sa tim problemom....

Oni ti odgovaraju za menjanje zuba (za stalne), a ti pitas za prve zubice (mlecne)!
Bebama prvo izbijaju donje jedinice, pa gornje jedinice, pa dvojke i gornje i donje, pa cetvorke, pa tek onda trojke tj. ocnjaci. Uvek postoje izuzeci, ali tvom detetu normalno rastu zubici i to ustvari i nije problem, to ce ti svaki stomatolog reci. Ne verujem da su dva zubica preskocena, vec samo taj jedan trojka, nego se tebi cini (moje misljenje). Za sve nedoumice najbolje ti je da posetis stomatologa. Inace mom prvom sinu su do prvog rodjendana nikle jedinice, dvojke i cetvorke, a mladjem samo jedinice i jedna dvojka, a napunio je godinu dana, taka da je i to individualno...:D;)
 
E,pa moguce je, jer ja ne mogu tacno da ocenim koliko zuba je preskocilo... :neutral:
Drago mi je sto si shvatila o cemu pricam, moj post jeste malo nejasan.
Hellen, svekrva je mislila na zube mm, njemu su navodno svi mlecni zubi ispali, ali eto izgleda da nisu, jer mu 2 ocnjaka nisu uopste izrasla sto se jasno vidi na snimku. Ali to je manje bitno. Mislila sam da se neklo sreo sa tim problemom, pa da se raspitam da li je moguce da i moje dete ima istih problema...
 
Oni ti odgovaraju za menjanje zuba (za stalne), a ti pitas za prve zubice (mlecne)!

Ја сам причала о млечним зубима. Мојој млађој ћерци је прво никла горња тројка...па тек онда сви остали...(старијој су ницали све по реду како иде: прво доње јединице, па горње јединице, па горње двојке, па доње двојке...па онда четворке...и тек после тројке...)

А ово си ме збунила, мислила сам да говориш о детету кад си рекла да су му испали млечни зуби...:lol:
 
Mi zubice peremo ujutru, ali cu mu sad uvesti da pere i pred spavanje... Mislim da je to jako dobro da bi se kod deteta stekla navika. Sad cim udjemo ujutru u kupatilo on sam trazi cetkicu!!! :klap:
 
Pomoc , pomoc , pomoc...
Mojoj klinki pre neki dan pukla desna donja 5-ica...
Bukvalno joj je ispalo parce zubica i sad je u sred zuba rupa...

Prvo je bilo sve ok ,a l sad vec reaguje na ttoplo i hladno i slatko i znate vec ...
A ona ne bi ni mrtva priznala da je nesto boli...

Dakle , gde ima dobar deciji zubar ?
I moze li se to nekako zatvoriti dok ne ispadne ?

Sta raditi?
 
Mojoj je isto tako bio pukao mlecni zub (5 gore levo) i imala je rupu. Isli smo kod zubara i stavio joj je lek. Drzala je taj lek oko 3 meseca pa smo posle ponovili i onda je zubic ispao ... a bila je i varijanta da odmah izvadi zub ali ona nije htela ni da cuje :)
 
Kada su vašim bebama počeli da niču zubi? Da li to što beba trpa ručicu u usta i glođe može da bude
jedan od znakova da možda raste neki zub? naravno, podrazumeva se da nije gladna ili slično...
 
Kada su vašim bebama počeli da niču zubi? Da li to što beba trpa ručicu u usta i glođe može da bude
jedan od znakova da možda raste neki zub? naravno, podrazumeva se da nije gladna ili slično...
mom sinu su pocele tegobe oko rasta zubica sa neka 3 meseca, a dobio je prvi zub tek sa osam i po meseci
xmm... imas ti jos da se cudis njihovim zubnim mukama... ali nije strasno, navici ces se :d
 
Moja beka ima dva meseca i koji dan, nekako mi je delovalo rano da joj počnu muke sa zubićima
ali izgleda da je napredna, sve ukazuje da će to početi da je muči... a tek smo se rešili grčeva :(
 

Back
Top