Kupovina električne gitare / chat tema o gitarama

LUKA5

Početnik
Poruka
2
Razmisljam o kupovanju elektricne gitare i pojacala. Sta mi preporucujete, budzet mi je oko 700 evra. Interesuje me elektricna gitara za rock muziku.

Unapred Hvala

-------------------------
Posto vidim u sta je izrasla ova tema, ostavicu je... ali napominjem bez SPAM-a.
Ovde pricajte sve o kupovini, prodaji, sta je bolje a sta nije.
Napominjem da ne zelim da vidim slicne rasprave o gitarama na bilo kojoj drugoj temi. Pa ako hocete da raspravljate o tome, dodjite ovde.
NE ZELIM BILO KAKVO VREDJANJE!
Hvala

Edit by DJM.
 
1. "Koja se tebi najvise bude svidela". 2. Povedi nekog druga ili poznanika (jos bolje da povedes poznanika) koji zna razbijat gitaru, ... ali ne da ti on kaze koju da uzmes, nego da prekontrolise jeli sve OK sa tom gitarom i da te ovi prodavci ne zezaju stavljajuci ti razne efekte na pojacalo. 3. PROBAJ SVAKU GITARU U RADNJI (Znaci bas svaku, od najjeftinije do najbolje, svaki model, ako postoje 2 iste, probaj obije). 4. Ne daj prodavcima da ti pricaju nista, i ne upadaj sa njima u prijateljske razgovore (bilo kakve vrste) koje su skloni da pokrenu 5. Nauci neku melodijicu (5-6 nota) pa je izsviraj na svaku gitaru (to da vidis dali je na svaku stim isti, ako primijetis da na neku nije, trazi da je 'nastimaju').

Rezultat ce biti sledeci:
Naci ces gitaru koja tebi najvise odgovara, bices so happy. Svaka elektricna gitara je za rok. Pitanje je kakav rok ti zelis.

Kad nadjes dobru gitaru, probaj je na svako pojacalo-a prije nego sto nadjes "pravu" probaj svaku na 1 te isto pojacalo. Dobro bi bilo da unaprijed znas ili naucis kako se sta na pojacalima steluje, sta je Gain sta Tone sta sta...

Posto si rekao da oces gitaru za rock, onda umisljam da zelis nesto za "hard rok". Ako neka gitara ima nesto deblje zice nego ostale gitare, ti trazi da ti stave iste kao na one koje si vec probao, da bi mogao da uporedis. A posto zelis hard rok ili tako nesto, onda obavezno prekontrolisi koliki je "sustain" na koju gitaru. Sta je to? To je ono koliko moze da traje ton kad trznes zicu, dok se ne ugasi. U tu svrhu nedaj da ti mijenjaju konfiguraciju pojacala, da ti nebi oni napravili da na neku losu ispadne prividno dobar sustain, a na neku sa dobrim(dugim) los(kratak). Mada to kazem samo zato sto mislim da ces svirati duge note itd, iako to ne znaci nesto sto se tice "kvalitete zvuka" samog.

Dobro bi bilo da nedje na netu pronadjes lekciju o tome kako se izvode P.H. pa da to isprobas na svaku, da vidis kakvi su na kojoj harmonici, a i vrat. www.gitare.info www.2akordi.net su ti sajtovi dje mozes to naucit. Isto tako da naucis obicne harmonike. Ako nemas na sta da vezbas, onda trazi prodavcu da ti radi harmonike, vidi sam na ovim sajtovima sta je to. To ce ti i odati informacije o tome dali je vrat gitare kriv, dali gitara pati od nekih dusevnih poremecaja itd.

Puno "svojevoljnosti" i puno "koncentracije", pa ce dobar izbor za tebe biti zagarantovan. Poz.
 
Ako nisi "pocetnik" onda ti savjetujem da obavezno probas razne "dinamike" na svaku, ili solaze u kojima ima promjena "dinamike" - jer nije bas svaka sposobna da da isti opseg "mogucnosti dinamike".

I nemoj da te zavede tremolo rucica koja se sija ili floyd&rose - nemoj zbog tih stvari umjesto gitare koja zvuci "bas lepo" kupiti neku koja zvuci manje lepo, ALI IMA TO, zato sto to kasnije mozes sam ugradit ako ti bas treba.

Ne obracaj paznju ni na to sto ti je neka laksa za sviranje, a neka bas teska. To je do ugla zice, i do visine pragova, i to se sve da prilagoditi kasnije svojim potrebama za malo novca. Gledaj samo zvuk, a ako ti nije bas laka za sviranje, to kasnije moze neko da ti podesi prema tvojim mocima za male pare.
 
Jos savjet samo da ne isprobava nista sa trzalicom (bez ako nije strucan za sviranje sa trzalicom, a ako nije onda ce mu svaki ton zvucat drukcije) posto vecina laika neznaju ni da je drze, a kamo li da sviraju sa njom (ako je laik), i da obavezno pogleda i KORISCENE GITARE, ako ih ima na prodaju, jer bi tako za te pare mogo da kupi 3 puta vredniju gitaru od cijene koju bi platio. Pojacalo od 5 W, ali neka bude kvalitetno, posto je laik nije bitna voltaza... bar ne za svirku u sobi.
 
E ovako,prvo trebas reci kakvu muyziku zelis da sviras,
ako zelis funk,ili muziku sa mnogo koriscenja wah pedale uzmi gitaru sa singlecoil magnetima (Stratocaster,Telecaster) i neko dobro jazz pojacalo (jazz ne znaci samo da se na njemu svira jazz nego da ima vrhunski clean zvuk)
ako hoces neki malo zesci rock uzmi Les Paul ili Stratocaster
akoi hoces metal uzmi Jacksona ili sta vec hoces tu nije tliko bitan prirodan zvuk gitare jer se skroz promeni distorzijom,vazno da je dobra za sviranje
E sad dinamika nema veze sa gitarom koliko sa magnetima i pojacalom,a to se moze promeniti..
Drugo ne moze se na sve gitare staviti floyd rose niti tremolo(na Les Paul i Telecastera se stavlja bigsby), a i kada bi ga stavljao kostalo bi ti skuplje nego da si lepo odmah uzeo takvu gitaru..treba da vidis da li ti vise odgovara rosewood ili maple vrat (ne vrat nego fingerboard,ali zaboravih kako se to na nasm kaze)...posto neke gitare i nemaju maple fingerboard....
Trece, trzalicu svako drzi drugacije,neko sa tri prsta,neko da samo malo viri,neko da mnogo viri,imas stotine oblika i velicina trzalica,tako da slobodno probaj sa trzalicom sa kakvom ti sviras i kako je ti drzis,jer neces valjda kupiti gitaru,a posle da ne mozes da je sviras zato sto ti neko kaze da ne drzis trzalicu dobro!!!inace ton se uvek isto cuje ako pravilno alternativno okidas (gore dole pod pravim uglom),ali to nema veze pa neki likovi su svirali sa novcicem (Brian May i Billy Gibbons),neki sa malim Jazz trzalicama (Steve Lukather),neki skroz drugacije drze trzalicu sa iskrivljenim zglobom (Steve Morse) , ili prstima kao hemijsku (C. Santana) i sad ce neko njima da kaze da ne znaju da drze trzalicu!!!??? To nema nikakveveze...
inace za te pare ja bi' uzeo sve polovno,jer je sigurnije i bolje,a ako moram novo,uzeo bih neku yamahu ili ariu gitaru,ali skuplje modele i laney ili vox pojacalo...kada bih imao 700x2 evra uzeo bih fender Strata i fender twin reverba///jer jeftiniji modeli fendera i gibsona nisu ni blizu japanskim gitarama poput yamahe i arie........da i PRS(neki jeftiniji) je dobar izbor i tremonti za te pare...ali ponavljam sve zavisi koju muziku sviras,jer ako ces se oslanjati na procesore i neke leve efekte onda ti ova moja prica nista ne vredi,ako ces svirati samo na driveuili distoziji sa malo reverba,i wah pedalom onda ce ti ovo valjda pomoci....
 
E ovako,prvo trebas reci kakvu muyziku zelis da sviras,
ako zelis funk,ili muziku sa mnogo koriscenja wah pedale uzmi gitaru sa singlecoil magnetima (Stratocaster,Telecaster) i neko dobro jazz pojacalo (jazz ne znaci samo da se na njemu svira jazz nego da ima vrhunski clean zvuk)
ako hoces neki malo zesci rock uzmi Les Paul ili Stratocaster
akoi hoces metal uzmi Jacksona ili sta vec hoces tu nije tliko bitan prirodan zvuk gitare jer se skroz promeni distorzijom,vazno da je dobra za sviranje
E sad dinamika nema veze sa gitarom koliko sa magnetima i pojacalom,a to se moze promeniti..
Drugo ne moze se na sve gitare staviti floyd rose niti tremolo(na Les Paul i Telecastera se stavlja bigsby), a i kada bi ga stavljao kostalo bi ti skuplje nego da si lepo odmah uzeo takvu gitaru..treba da vidis da li ti vise odgovara rosewood ili maple vrat (ne vrat nego fingerboard,ali zaboravih kako se to na nasm kaze)...posto neke gitare i nemaju maple fingerboard....
Trece, trzalicu svako drzi drugacije,neko sa tri prsta,neko da samo malo viri,neko da mnogo viri,imas stotine oblika i velicina trzalica,tako da slobodno probaj sa trzalicom sa kakvom ti sviras i kako je ti drzis,jer neces valjda kupiti gitaru,a posle da ne mozes da je sviras zato sto ti neko kaze da ne drzis trzalicu dobro!!!inace ton se uvek isto cuje ako pravilno alternativno okidas (gore dole pod pravim uglom),ali to nema veze pa neki likovi su svirali sa novcicem (Brian May i Billy Gibbons),neki sa malim Jazz trzalicama (Steve Lukather),neki skroz drugacije drze trzalicu sa iskrivljenim zglobom (Steve Morse) , ili prstima kao hemijsku (C. Santana) i sad ce neko njima da kaze da ne znaju da drze trzalicu!!!??? To nema nikakveveze...
inace za te pare ja bi' uzeo sve polovno,jer je sigurnije i bolje,a ako moram novo,uzeo bih neku yamahu ili ariu gitaru,ali skuplje modele i laney ili vox pojacalo...kada bih imao 700x2 evra uzeo bih fender Strata i fender twin reverba///jer jeftiniji modeli fendera i gibsona nisu ni blizu japanskim gitarama poput yamahe i arie........da i PRS(neki jeftiniji) je dobar izbor i tremonti za te pare...ali ponavljam sve zavisi koju muziku sviras,jer ako ces se oslanjati na procesore i neke leve efekte onda ti ova moja prica nista ne vredi,ako ces svirati samo na driveuili distoziji sa malo reverba,i wah pedalom onda ce ti ovo valjda pomoci....

iz ovoga nije jasno nista, prvo si mu reko da nemoze da se ugradi, pa da moze.
btw. zove se fretboard, i toliko gluposti si se izlupao da nisi ni sam svestan.
 
iz ovoga nije jasno nista, prvo si mu reko da nemoze da se ugradi, pa da moze.
btw. zove se fretboard, i toliko gluposti si se izlupao da nisi ni sam svestan.

Tihi opet ti pametujes.......
kaze se i fingerboard i fretboard,recimo ovi u Fenderu kazu fingerboard..rekao sam da ne znam kako se na nasem kaze,a za engleski mi ne treba pomoc.....Pa i ne moze da se ugradi Bigsby nije ni tremolo ni floyd rose...to ti je nesto trece...a sad meni je zao sto ti to ne znas....a ovo za gluposti necu da komentarisem.....
 
Tihi opet ti pametujes.......
kaze se i fingerboard i fretboard,recimo ovi u Fenderu kazu fingerboard..rekao sam da ne znam kako se na nasem kaze,a za engleski mi ne treba pomoc.....Pa i ne moze da se ugradi Bigsby nije ni tremolo ni floyd rose...to ti je nesto trece...a sad meni je zao sto ti to ne znas....a ovo za gluposti necu da komentarisem.....

znam ja sta je to, ali na telekaster moze da se ugradi tremolo. Zato te molim da ne zbunjujes covjeka sa svojim s*anjima.
 
znam ja sta je to, ali na telekaster moze da se ugradi tremolo. Zato te molim da ne zbunjujes covjeka sa svojim s*anjima.

telcaster? Tu se redovno ugradjuje bigsby,nisam cuo da je neko ugradio tremolo,mada je tu mozda i teoretski moguce...imas li mozda neku sliku sa takvim telecasterom...
drugo:retko ko hoce da svira telecastera,a da mu treba tremolo,mada to je sve relativno
jel imas neku sliku sa tremolom ne telecasteru?to me ozbiljno zanima
inace i na gibson es 335 isto ne moze ni tremolo ni floyd rose....tako da ga ne zbunjujem,nego da covek ne baci pare na les paula,nadajuci se da ce posle moci da ugradi tremolo ili jos gore floyd rose ....
 
telcaster? Tu se redovno ugradjuje bigsby,nisam cuo da je neko ugradio tremolo,mada je tu mozda i teoretski moguce...imas li mozda neku sliku sa takvim telecasterom...
drugo:retko ko hoce da svira telecastera,a da mu treba tremolo,mada to je sve relativno
jel imas neku sliku sa tremolom ne telecasteru?to me ozbiljno zanima
inace i na gibson es 335 isto ne moze ni tremolo ni floyd rose....tako da ga ne zbunjujem,nego da covek ne baci pare na les paula,nadajuci se da ce posle moci da ugradi tremolo ili jos gore floyd rose ....

samo mi reci koji to les paul moze da se kupi za 700 eura, tj dje, da odma odem tamo. Evo spremio sam se, palim auto, idem odma da ga kupim, ako toliko kosta... s tim sto covjek oce da kupi i pojacalo, znaci za manje od 600to. Ili mi nadji telkaster za manje od 600......

vidio sam na vise spotova da se svira telekaster sa tremolom, i pise na headstock onaj znak fenderov.....
 
Ma pustite coveka da kupi gitaru, nemojte da se prepucavate.

Samo uzmi onu koja tebi najbolje lezi za svirku, bez obzira na izgled, tremolo... Bitno je da ima dobar zvuk, ostalo se da srediti. Pojacalo ti je najbolje marshall, ako nadjes polovan lampas iz '72-'73, neces se pokajati.

al kad bi bio marshall i jos polovan za te pare...stara pojacala, lampaska su skuplja od novih lampasa....to i jeste problem:)
 
Ma pustite coveka da kupi gitaru, nemojte da se prepucavate.

Samo uzmi onu koja tebi najbolje lezi za svirku, bez obzira na izgled, tremolo... Bitno je da ima dobar zvuk, ostalo se da srediti. Pojacalo ti je najbolje marshall, ako nadjes polovan lampas iz '72-'73, neces se pokajati.

pa i ja kazem da je bitan zvuk, i da se SVE ostalo da srediti. Nisam siguran da je marshal najbolji izbor..... a rekao sam i da kupi koja se njemu najvise svidja. "LEZENJE ZA SVIRKU" neka ne gleda, jer se i to da srediti! ponavljam.
 
samo mi reci koji to les paul moze da se kupi za 700 eura, tj dje, da odma odem tamo. Evo spremio sam se, palim auto, idem odma da ga kupim, ako toliko kosta... s tim sto covjek oce da kupi i pojacalo, znaci za manje od 600to. Ili mi nadji telkaster za manje od 600......

vidio sam na vise spotova da se svira telekaster sa tremolom, i pise na headstock onaj znak fenderov.....

Imas Aria Les Paul za nesto manje od 400,imas epiphone za 500....Les Paul je model, a ne firma kao Gibson ili Fender....
 
samo mi reci koji to les paul moze da se kupi za 700 eura, tj dje, da odma odem tamo. Evo spremio sam se, palim auto, idem odma da ga kupim, ako toliko kosta... s tim sto covjek oce da kupi i pojacalo, znaci za manje od 600to. Ili mi nadji telkaster za manje od 600......

vidio sam na vise spotova da se svira telekaster sa tremolom, i pise na headstock onaj znak fenderov.....

potrazi na youtube uostalom.
 
Imas Aria Les Paul za nesto manje od 400,imas epiphone za 500....Les Paul je model, a ne firma kao Gibson ili Fender....

Ima, al zna se na koju se git misli kad ne kaze koja je serija a kaze se les paul. Misli se na onaj od 6000 ili na onaj kakav svirase AC/DC nekad neznam kako se zove model. A telekaster, kakav telekaster ima do 600????????????????????
 
evo sad pogledah na netu za telecastera sa tremolom,98% sam nasao sa bigsbijem,jedan je imao floyd rose!!!??? ali taj nema veze sa pravim telecasterom,ima magnete les paula,i vrat strata sa headstockom telea...to je vec vise samo oblik....ali ok...........

vrat strata (ako se ne gleda headstock) neznam dal ima razlike od vrata telea. Osim ako je jedva primetno uzi od vrata strata, koji je kao uzak na vrhu a pri bodiju se jedva vidljivo siri.
 

Back
Top