Prebacivanje u USA

Bachelor degree ti treba ako hoces da upises masters, tj. postdiplomske.
Mada, uopsteno je pravilo da studenti koji hoce 'na pola puta' da se prebace i nastave studije u inostranstvu imaju problema da se prebace na istu godinu... uglavnom tu ima ispita koji treba da se 'dodaju' da bi se doslo na isto... T.j. da bi upisao cetvrtu godinu, treba da imas polozene ispite sa prve tri godine - a programi i predmeti se razlikuju od Univerziteta do Univerziteta. Oni mogu da ti priznaju nesto od polozenih ispita (i verovatno hoce), ali da upises trecu godinu nakon zavrsene dve u Srbiji ces moci samo ako nadjes fax u USA koji ima isti program/predmete kao onaj koji si ti upisao - a slozices se da je verovatnoca za tako nesto ravna nuli. Trazice da im das spisak polozenih predmeta sa opisima predmeta (plan i program) i onda ce uporediti te ispite sa onima koje oni imaju - priznace ti koliko ti priznaju (koliko oni procene da se planovi i programi slazu) i onda saznajes koju godinu mozes da upises i koje ispite treba da polazes do kraja...
I bitno je koji je Univerzitet, jer svaki ima svoje programe - imas 50+ Univerziteta ovde koji nude medicinske smerove (i to su samo drzavni Univerziteti, a na to dodaj i X privatnih Univerziteta...), tako da kad kazes 'medicinski fax u USA', morao bi biti precizniji...
Nego, kad hoces da se prebacis na Univerzitet, treba da nadjes one koji nude medicinske smerove koji tebe zanimaju (nadjes ih preko Interneta, naravno - nema precica); onda im posaljes email u stilu "... ja sam taj i taj, imam X zavrsenih predmeta i zainteresovan sam za Y smer na vasem Univerzitetu... koje uslove treba da ispunim i sta od trenutno polozenih predmeta moze da mi se prizna?...". Svaki Univerzitet ima svoja pravila, uslove - tako da je velika verovatnoca da ce svaki da ti da drugaciji odgovor.... ali zato sto pre kreni sa trazenjem i kontaktiranjem i nacices neki koji ce ponuditi program/uslove koji te zanimaju...
 
reci mi jel znas mozda koja je procedura i sta mi treba da se prebacim sa FON-a na neki fax na Hawaii-ma?

Da ponovim sta sam postavila na jednoj drugoj temi.
Evo da malo citiram sa sajta koji necu da imenujem, da ih ne bih reklamirala...
"Unlike the educational system in Serbia and Montenegro, the US Education system does not have a Ministry of Education. Instead, each university will have their own requirements. It is important that students check on each university that they are interested in attending and determine the admission requirements."
...
Znaci: internet pretrazivac, nadji Univerzitete koji nude smerove koji tebe zanimaju i proveri na njihovom sajtu koji su uslovi upisa.

Isto vazi i za upis i za prebacivanje... prebacivanje je u stvari upis, samo sto vec imas kao nesto polozeno, pa postoji mogucnost da ti priznaju neki od polozenih ispita.
 

Back
Top