Original pesme '' Sprem'te se sprem'te Četnici''

sch

Aktivan član
Poruka
1.942
Ako neko od vas nije znao, OVO je O R I G I N A L teksta čuvene pesme....

Srpski Četnički pokret je nastao na teritoriji DANAŠNJE Makedonije, a tadašnje Srbije....

Vojvoda Jovan Babunski aka Jovan Stojković
180px-VojvodaJovanBabunski-2.jpg



Jovan Stojković, vojvoda Babunski:

Jovan Stojković (Martolci 1878. - 1920.), nadimak je dobio po planini Babuni, u Makedoniji. Živeo je 42 godine (1878 - 1920). Počeo je da ide u školu tek u desetoj godini, zatim ga je otac odveo u Veles, koji je bio bugarska tvrđava u Makedoniji. Otac ga je upisao u, tada jedinu, bugarsku osnovnu školu u Velesu. Učitelj ga je odmah prekrstio u Bugarina i upisao pod imenom Ivan Stojkov. Jovanovom ocu to nije bilo po volji, pa ga je nakon završenog četvrtog razreda odveo u srpski konzulat u Skoplju, odakle je poslat u Beograd.

Došao je u Beograd, u gimnaziju i učio godinu dana, pa prešao u bogoslovsko-učiteljsku školu, otvorenu za Srbe iz Turske. Zatim je opet nešto učio u Valjevu, tamo završio nižu gimnaziju, pa učiteljsku školu u Nišu i Beogradu. Postao je srpski učitelj u Tetovu. Protiv vojvode Babunskog odmah se digla VMRO. Imao je više sukoba sa njima i zajedno sa vojvodama Gligorom Sokolovićem iz okoline Prilepa, Trenkom Tujanovićem, Josifom i Mihailom iz Broda, Dolgačem, Vasilijem Trbićem i Cenom Markovićem očistio je desnu obalu Vardara od bugarskih četa ili VMRO-a. Treba znati da su ove borbe bile žestoke, na nož. Godišnje je ginulo u Makedoniji po dve hiljade srpskih, bugarskih ili grčkih četnika.

Kada je 1908. godine u Turskoj izvršen prevrat i kada su došli na vlast Mladoturci, proglasili su Ustav i opšte pomirenje, vojvoda Babunski je neko vreme prekinuo četovanje. Međutim, balkanski čir se nije mogao lečiti frazama. Mlado-turci su uhapsili vojvodu Babunskog ali je uspeo da pobegne u Srbiju, odakle je 1912. na čelu srpske vojske sastavljene od elitnih četnika prošao Balkanski rat od Kumanova do Bitolja. Isto tako se istakao i na Solunskom frontu i dobio najviša srpska i francuska vojna odlikovanja. Umro je u Velesu gde mu je između dva svetska rata podignut spomenik, koji su 1941. godine porušili bugarski okupatori.

O Jovanu Babunskom je ispevana pesma, koja je kasnije prepevana u poznatu četničku pesmu, Spremte se spremte, četnici.

Srpska mi truba zatrubi
U tovo selo Drenovo.
Spremte se spremte četnici,
Silna će borba da bude.

Oj napred ide pred četom
Jovan Babunski vojvoda,
Za njim ide pred četom
Vasil Veleški vojvoda.

Izvika Jovan Babunski:
Držte go selo ozdola,
Držte go selo ozdola
Tuva je Stevan Dimitrov.

Izvika Jovan Babunski:
"Predaj se, predaj, Stevane"
"Ne se predajem, Jovane,
Az sam blgarski vojvoda!"

Izvika Vasil Veleški:
Frljajte bombe četnici.
Poče im kuća da gori,
Iz kuće Stevan govori:

"Puštaj ma, puštaj Jovane,
Četa će da mi izgore."
Srpska mi truba trubaše,
Drenovo selo goreše.
 
За оне који не знају, четкичка песма је иначе посвећена боју у селу Дренова, између српских и бугарских комита у Македонији!
:

Srpska mi truba zatrubi
U tovo selo Drenovo.
Spremte se spremte četnici,
Silna će borba da bude.

Oj napred ide pred četom
Jovan Babunski vojvoda,
Za njim ide pred četom
Vasil Veleški vojvoda.

Izvika Jovan Babunski:
Držte go selo ozdola,
Držte go selo ozdola
Tuva je Stevan Dimitrov.

Izvika Jovan Babunski:
"Predaj se, predaj, Stevane"
"Ne se predajem, Jovane,
Az sam blgarski vojvoda!"

Izvika Vasil Veleški:
Frljajte bombe četnici.
Poče im kuća da gori,
Iz kuće Stevan govori:

"Puštaj ma, puštaj Jovane,
Četa će da mi izgore."
Srpska mi truba trubaše,
Drenovo selo goreše.
 
Можда је ово прва и оригинална верзија:

Дека се чуло разбрало

Дека се чуло разбрало Србска ми труба трубеше,
Србска ми труба трубеше, магла се низ Вардар губеше.
Србска ми труба затруби, во това село Дреново
Спремте се, спремте четници, силна ће борба да буде

Најнапред иде пред четом, Јова Бабунски војвода,
По њега иде пред четом, Васиљ Велешки војвода

Извика Јова Бабунски,држите село оздола,
држите село оздола,ту ва је Стева Димитров,
извика Јова Бабунски ,Предај се море Стеване
Не се предавам, ја сум бугарски војвода.

Повика Васиљ Велешки, фрљајте бомбе во кућа,
Почна ми кућа да гори, из куће Стеван говори,
Пуштај ме море, Јоване, комите ће да ми сагоре.

Србска ми труба трубеше, Дреново село у огањ гореше.
 
Kod nas partizni nisu smeli do kraja rata da zakorace ,a te pesme su se pevale i pod najvecim terorom *********.
Ipak mi je najdraza ova verzija

spremte se spremte cetnici ,silna ce borba da bude
od ove nase pobede ,sijace sunce lobode.
zagrmi drazin vojvoda ,izgore cela Drenova.

Inace ima jedno selo koje se zove Drenova pa su verovatno prebacili na njega .
 
Ovo je tacno, za original pesme, jer je cetnicki pokret nastao u vreme balkanskih ratova (ili pre njih, nisam tacno siguran). To je bila tzv "kraljeva garda" u koju su isli najsposobniji, najpametniji i najlepsi momci iz cele tadasnje Srbije. A ovi cetnici iz drugog svetskog rata, to su bili oficiri koji su odbili da se predaju okupatoru i koji su nastavili borbu za slobodu otadzbine i ocuvanje monarhije. Mada sad ko ce znati kakvi su bili u drugom svetskom ratu jer su ih komunisti ocrneli samo tako.

Mozda je ovo offtopic, ali cu vas pitati za misljenje toga da su cetnici klali Srbe koji nisu hteli da pristanu da se bore uz njih. Da li je to istina?

Moje misljenje jeste (kako danasnja "istrazivanja" kazuju) da su to ustvari bili partizani koji su se "prerusavali" u cetnike i isli po selima klali ljude da bi narod "prisvojili" komunistickom pokretu jer tada taj pokret nije imao mnogo pristalica, a da bi ih "odvratili" od cetnickog pokreta.
 

Back
Top