Kako instalirati XP?

Poruka
6.130
:roll:
Ovako jedan ruzan zimski dan....radio sam na racunaru 1-2 i legoh da spavam (naravno ostavio sam racunar ukljucen)... POsle toga kad sam seo za racunar Screen Saver mi je zabagovao i Restart majka.
Onda sve ide OK do podizanja sistema. Kad izaberem koji OS hocu da dignem samo upadne nekakav crni ekran i ne mrda (ni jedan OS ne mogah da dignem)....
Ubacim CD XP (butabilan) kad ono sve ide OK dok ne dodje "Setup is starting Windows" i tu sve blokira i hard (ne daje znake zivota, tj. ne treperi) ni CD (ne trepce ni on :? :shock: ).
Onda skinem DOS reader za NTFS, bekapujem sta mi je trebalo, dignem Partition Magic 8 sa startnih disketa, kad on na svakoj particiji javlja tonu gresaka...
Ubacim 98SE nece ni on...malo probrkah po BIOS-u i formatiram C iz PM i uspeh da instaliram 98... medjutim ni dalje ne mogu da instaliram XP, sve isto kao na pocetku.
Najgore od svega je sto ne mogu da konvertujem NTFS (gde mi se nalazi sve i svasta) u FAT32 tako da u 98 ne mogu da radim nista....PM i dalje javlja tonu gresaka na toj particiji, e sad:
1.Ima li nacina da instaliram XP?
2.Ima li kakve mogucnosti da ne formatiram D particiju :roll:
 
Probao sam bas po tvojoj preporuci kulirazo da preko w2k stavim xp i nije mi uspelo,sistem je javljao gresku na c particiji a disk je bio NTFS,tako da nisam mogao instalirati 98 jer ne vidi NTFS. Ali kao sto ti kaze RedZmaja ubacis CD XP i on te lepo pita koji ces sistem Fat\ntfs, prosto,poslusaj zmaja crvenog .pozdrav
 
korisnik:
Probao sam bas po tvojoj preporuci kulirazo da preko w2k stavim xp i nije mi uspelo,sistem je javljao gresku na c particiji a disk je bio NTFS,tako da nisam mogao instalirati 98 jer ne vidi NTFS. Ali kao sto ti kaze RedZmaja ubacis CD XP i on te lepo pita koji ces sistem Fat\ntfs, prosto,poslusaj zmaja crvenog .pozdrav
Nece xp nece da se instalira ako na nekom disku postoji greska...desilo se danas kod mene...mora sve da se formatira...onda ce bez problema da se instalira...samo je problem da li se mogu izvuci podatci i koliko ti oni znace...
 
Ajde dosta mi je tebe vise visim nonstop po forumima cekajuci nekog pametnog coveka, formatirao sam D to mi je otkinulo dve godine zivota i opet nece....

I ljudi molim vas odgovarajte nakon sto procitate...
Ne instaliram XP prvi put u zivotu pa d ne znam sta XP vidi a sta ne, vec jednostavno kad ubacim CD, pocne da se vrti normalno i taman kad treba da krene setup on zabaguje i ne mrda...
DAKLE ne ponudi mi mogucnost formatiranja bilo koje particije u bilo koji oblik niti bilo koji OS na bilo koju particiju (sta god da ovo znacI) vec jednostavno sve blokira i ne mrda, a instalacija 98 ide lepo kao i instalacija Linuxa, neki treci OS nemam da ga isprobam...
Znam da nije greska na CD-u jer sam ubacivao razlicite CD-ove XP-a.
E sad ako neko stvarno zna sta da radim a da to nisu neke magije i ale i gusteri i pacovi i krokodili i ne znam sta vec neka odgovori.

P.S. ako ima onih koji znaju u cemu je problem zamolio bi ih da pozure
 
korisnik:
Probao sam bas po tvojoj preporuci kulirazo da preko w2k stavim xp i nije mi uspelo,sistem je javljao gresku na c particiji a disk je bio NTFS,tako da nisam mogao instalirati 98 jer ne vidi NTFS. Ali kao sto ti kaze RedZmaja ubacis CD XP i on te lepo pita koji ces sistem Fat\ntfs, prosto,poslusaj zmaja crvenog .pozdrav

XP moze da se instalira preko bilo koje verzije WIN-a jer je on najnovija verzija.
Ako ti treba 98 nadji neki program i konvertuj particiju u FAT32 i ubaci 98, ako ti i tad javi gresku formatiraj C pa onda ubacuj sta ti dusa iste
 
UnDerGr0unD^SeCuRitY:
evo kako ja radim. nadjes max balst 3 alat. pokrenes sva ta butabilna sta*nja formatiras hard. onda ubacis xp (butabilan) i pokrenes installaciju. to je sve 8)

Ti radis tako, ja te poslusao i uradio, unistio sve sto se moglo unistiti, skocko u jednu particiju 80Gb formatirao, unistio (valjda) svaki dokaz prethodnog rada diska i opet NISTA, e ovo je stvarno da se covek ubije, na istom mestu zatupi...

Mozda je problem u hardveru, al' mi onda nije jasno zasto instaliranje 98 ide opusteno i nista joj ne fali..
Probao sam i Red hat pa kad je i on poceo da mi javlja nesto kao "illegal operation" i kad ni u njemu ne mogu da pokrenem skoro pola programa....vise mi nista nije jasno.

Rado bih ga odneo u servis, al' je problem sto zivim u takvom mestu da svi "serviseri" znaju samo da ubace CD i puste ga da odradi posao...
 
Prema ovome sto si napisao, mada mnoge stvari nisi objasnio, poremecena ti je struktura NTFS file system-a,sto je dovelo do poremecaja sistema.Racunar nisi mogao da pokrenes jer je doslo do ostecenja sektora za podizanje sistema takodje,zbog ntfs-a na primarnoj particiji.Sigurno su obe part. bile u ovom file sistemu.
Desava se kod dual boot sistema, ali ne samo kod njih.
Jedini izlaz je formatiranje celog diska.Ali, nije mi jasno da li si particiju c formatirao fat32, pa onda instalirao 98 ili kako?
Da li mozes da udjes u dos?Bilo bi dobro da formatiras disk iz dos-a, pre instalacije bilo kog OS,pa da nakon toga izmenis file sistem u fat 32.
 
I samo da jos kazem kako sam resio takav problem.Uzeo sam 4 setup diskete koje dolazre sa win 2000 i nakon testiranja hardvera sistem je počeo da diže sa flopija i ucitava osnovne parametre hardverskog okruzenja(moras da ih ubacis po redu),nakon cega je bio spreman da primi disk.Ubacio sam win 2000 i formatirao disk, pa instalirao win 2k.Setup ovog puta nije imao probleme da zavrsi posao,jer su osnovni drajveri i parametri ucitani.Nakon toga sam lako presao na XP ponovo.
I da dodam da je do ovakvog dzumbusa moglo doci i ako često instaliras i uklanjas sisteme( ali cesto u smislu mesecno i cesce),bez formatiranja hdd,jer logičko formatiranje osvežava FS i daje čisto radno okruženje za sistem ,sa stanovista programskog koda.

Srecno.
 
Anonymous:
Prema ovome sto si napisao, mada mnoge stvari nisi objasnio, poremecena ti je struktura NTFS file system-a,sto je dovelo do poremecaja sistema.Racunar nisi mogao da pokrenes jer je doslo do ostecenja sektora za podizanje sistema takodje,zbog ntfs-a na primarnoj particiji.Sigurno su obe part. bile u ovom file sistemu.
Da sve koje sam imao
Desava se kod dual boot sistema, ali ne samo kod njih.
Nije bilo dual boot sistema, tj. bio je jedno vreme Red Hat i XP, ali sam Red Hat uklonio
Jedini izlaz je formatiranje celog diska.Ali, nije mi jasno da li si particiju c formatirao fat32, pa onda instalirao 98 ili kako?
Koristio MaxBalst3 po preporuci Underground-a, sve particije sklopio u jednu, unistio sve sto se moglo unistiti, probao XP, baksuz nece, ubacio 98SE formatirao u FAT 32 i sad mi hdd od 80Gb ima samo jednu jedinu particiju
Da li mozes da udjes u dos?Bilo bi dobro da formatiras disk iz dos-a, pre instalacije bilo kog OS,pa da nakon toga izmenis file sistem u fat 32.
Mogu sa nekih startnih disketa, ali nisam (tj. jesam samo za Copy-Paste). Hard sam formatirao tokom instalacije OS-a

I samo da jos kazem kako sam resio takav problem.Uzeo sam 4 setup diskete koje dolazre sa win 2000 i nakon testiranja hardvera sistem je počeo da diže sa flopija i ucitava osnovne parametre hardverskog okruzenja(moras da ih ubacis po redu),nakon cega je bio spreman da primi disk.Ubacio sam win 2000 i formatirao disk, pa instalirao win 2k.Setup ovog puta nije imao probleme da zavrsi posao,jer su osnovni drajveri i parametri ucitani.Nakon toga sam lako presao na XP ponovo.
Gde naci te diskete (osim na google-u)
I da dodam da je do ovakvog dzumbusa moglo doci i ako često instaliras i uklanjas sisteme( ali cesto u smislu mesecno i cesce),bez formatiranja hdd,jer logičko formatiranje osvežava FS i daje čisto radno okruženje za sistem ,sa stanovista programskog koda.
Prosecno jednom mesecno jer mnogo experimentisem sa osetljivim stvarima pa mi cesto zatupi sistem, ali svaki put formatiram hard pre instalacije bilo kog OS-a (osim u extremnim slucajevima)
Hvala, trebace mi
 
Nema razloga da ih skidas sa neta,jer ih mozes napraviti pomocu diska win 2k, i to na taj nacin sto ces iskoristiti aplikaciju makeboot.exe,koja se malazi na disku.Trebace ti 4 prazne formatirane diskete.Moras ih obeleziti redom.
 
Кулиража:
OK nasao sam startne diskete(ipak sam odguglo), sad ih skidam, pa cu i to da isprobam, uskoro javljam sta sam uradio...


PRONADJI PROGRAM KILLDISK koji staje na jedan flopi,
butuj sistem sa butabilnog flopija za Win 98
pa pokreni "KILLDISK" sa drugog flopija naravno sve to u dosu, zatim sve ispocetka format.exe c: i ostalo vec znas.
 
Kill-no sam disk i sa tim cudom, formatirao i opet isto.

E sad sreca pa garancija jos vazi, mada ni u servisu se nisam bas lepo proveo, ljudi su se od 09AM-02PM mucili dok nisu metodom nagadjanja (tj. menjeli su deo po deo, pa isprobavali da li radi) otkrili uzrok i posledicu...tj. procesor je imao neku gresku, kakvu nije mi jasno, tj. nije ni njima bilo pa su mi dali samo novi procesor i za sad sve radi OK
 
MUSIC PROFI:
Кулиража:
OK nasao sam startne diskete(ipak sam odguglo), sad ih skidam, pa cu i to da isprobam, uskoro javljam sta sam uradio...


PRONADJI PROGRAM KILLDISK koji staje na jedan flopi,
butuj sistem sa butabilnog flopija za Win 98
pa pokreni "KILLDISK" sa drugog flopija naravno sve to u dosu, zatim sve ispocetka format.exe c: i ostalo vec znas.

ja vec odavno nemam flopy sta cu sad ... e je-bemti taj OS - cudo mi ne zahteva da koristim neku bushenu karticu ...
 
UDJI U BIOS NAMESTI SAMO DA TI SISTEM DIZE SAMO SA CD-ROM_A NARAVNO POSLE STAVI DISK ZA INSTALACIJU XP NE MOZE DA OMANE-A AKO HOCES DA FORMATIRAS DISK IZVADI GA IZ KOMPA PA GA PRIKLJUCI NA DRUGI KOMP PA FORMATIRAJ DO MILE VOLJE
 
Hehehe, sta da kazem na kraju kada sam sve ovo lepo procitao, a vidim koliko se covek napatio, sem sledeceg:

Norton System Works je BOGOM DAN PROGRAM (da li ste znali da moze da testira SVE - od HDD-a, RAM kao i ispravnosti procesora...?

... a niko se istog nije setio...???

Naredni put kad budes kupovao racunar :) uzmi Norton System Works CD pa ga precesljaj njime... ustedeces sebi dosta nevolja... jer znas kako kazu oni u Symantecu:

Peace of Mind knowing that you are protected

Ajd u zdravlju! :)
 
Pa za Win98 = Norton System Works 2000 to mi je ujedno i NAJBOLJA verzija, sa najefikasnijim i najboljim setom utility alata, a za WinXP (SMRC, Ufff, kako MRZIM TAJ O.S.) nema izbora - nego Norton System Works 2005 (PRO - po mogucnosti), Njegovi utility su bolji...


Medjutim, interesantno je kako WinXP PRGAVO SPUTAVA Norton Disk Doctor te ovaj mora na Schedule repair ako naidje na neku gresku na HDD... Eto vam, to je ta NTFS, a ko je rekao da je to BOLJA particija (bar za WInXP)??? Ja imao (doduse- samo JEDAN) DELL racunar gde je krahirao i krahirao i blokirao WinXP a imao NTFS HDD formatiran, ja Puk'o format u FAT32 i evo ga sad (WinXP) na tom racunaru radi k'o sat... Sad... sta je bilo bolje... mozda za konkretan primer * FAT32... A inace???
 
Imao sam isti problem, skoro sam sve isto uradio, nego ti, pa nije hteo(čak ni ako probam da stavim nov Win). Mislio sam, da mi je hard u kvaru, ali pre toga sam ga izvadio, skenirao na drugom računaru,sa apdejtovanim AV pa ništa. Sa partition magic-om sam obrisao, pa ponovo kreirao C particiju, pa opet ništa. E onda sam seo, u Total Commanderu sam uključo vidljivost za sistemske fajlove, i za oko sat i po sam našao neki "sistemski" fajl, koji mi se nije svideo, ako se ne varam bio je sa .bk ekstenzijom, i lepo ga izbrisao. Šta da Bog, lepo sam mogao da stavim sistem, kako to treba. Taj fajl je bio na D particiji.
Ps: Dok je s.ao, izbacivao mi je i "Disk read error", (naravno ni jedan program za dijagnozu mi nije javio grešku) poruku, a od popravke radi normalno :wink:
 

Back
Top