Darkeri - kakvi su to ljudi?

Darker je glupa reč koju su izmislili fenseri...
Ako misliš na ljude koji se oblače u crno, to nema nikakve veze sa muzikom.....neko je u žalosti, pa nosi crno..
Ako misliš na metalce, neko ne mora da se oblači u crno i šminka da bi bio metalac...
Naprotiv, ima mnogo pravih metalaca koji se oblače sasvim obično i "normalno".

E, sada, moraš malo da budeš precizniji....
 
Darker je glupa reč koju su izmislili fenseri...
Ako misliš na ljude koji se oblače u crno, to nema nikakve veze sa muzikom.....neko je u žalosti, pa nosi crno..
Ako misliš na metalce, neko ne mora da se oblači u crno i šminka da bi bio metalac...
Naprotiv, ima mnogo pravih metalaca koji se oblače sasvim obično i "normalno".

E, sada, moraš malo da budeš precizniji....

u potpunosti se slazem.
 
Hm...
Pa na primer ja nosim crno. I to bas dosta. Jedva par stvari imam druge boje. Nisam metalac ali jednostavno voli crno. I ja sam sad neki darker(izvin'te ali ja ne znam neki drugi termin)..... Blah... Nisam. Pa me interesuje da li neko ako nosi crno se automatski smatra darkerom(npr. ja) ili oni imaju svoj nacin zivota, vrstu muzike koju slusaju....
 
leksikon YU mitologije:
Fenomeni
DARKERI

(mn.i.): Riječ 'darker' dolazi od engleske riječi 'dark' - 'tamno, taman'; naziv za 'subkulturni' pokret koji se osamdestih, po uzoru na engleski 'Gothic' pokret, pojavio najprije u Zagrebu, a onda i u drugim velikim gradovima Yu. Pripadnici skupine dobili su ime po slušaonici 'Dark-dance' koja se održavala u zagrebačkom klubu 'Jabuka' od cca. '84. Odlikuje ih isključivo crna odjeća (stilizacije kože, čipke, gume i druge 'fetish' odjeće uz, osamdesetih ionako široko rasprostranjen, militaristički 'look'), naročite frizure u kontrastu s bljedilom (ili u bijelo obojenim licem). Od nekoliko desetaka tinejdžera grupa narasta do više stotina (što stalnih, što 'vikend') pripadnika.
Darkeri su fascinirani (iako na površan način uglavnom) 'tamnom stranom'. Interesi su: ezoterija, crna magija, natprirodno, dok je glazba karakteristično atonalna ili s minimumom melodije, najčešće elektronska. Kultni film je "Hunger" Tonyja Scotta u kojoj se pojavljuje i Bauhaus - uz Joy Division vjerovatno ključna grupa 'pokreta'. Iako je 'crno' kod darkera najprije pitanje stila i senzibiliteta, u kasnom su se komunizmu njihovom izgledu pridavali i 'jači', ideološki tonovi pa je skupina često optuživana za koketiranje s 'fašizmom'. Vrhunac napada događa se 1988. godine kad je zagrebački avanturist i pisac Željko Malnar proglašen za neformalnog vođu navodne darkerske skupine 'Crna ruža' (u narodu se javlja i popularni dvostih: "Ako imaš lošeg muža, spasit će te Crna ruža") te optužen za organiziranje crnomagijskih seansi i (valjda kao posljedicom) - samoubojstava pripadnika 'kulta' (kako ih u to vrijeme definira dnevni tisak). Iako samoubojstva nisu ni postojala a skandal je brzo uminuo, neko je vrijeme trajao pravi 'lov na vještice' i rijetko je koji slučaj u povijesti obračunavanja establishmenta s drugom 'subkulturnom' grupom imao takav publicitet i razmjere (v. i: 'Četvrti Rajh', 'Laibach').

...sta dalje reci....
 

Back
Top