Sve o macama ...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Mimi kao malo joj je bolje,jela je ali malo, mrljavila, ali je popila dosta mleka (morala sam da joj dam i ako izbegavam). izjedna hoce napolje i bog, tu je u dvoristu spava na stolici, danas sam joj skinula flaster tako mi je veterinar rekao i rana dobro izgleda, nije nigde crvrna ali jos balavi sto me jako uznemiruje,mnogo mi je zao,dokle ce trajati taj oporavak...imam i musko mace koje takodje planiram da kastriram ali posle ovog iskustva se jako bojim mada sam prehodno macora izgibila otisao je i nije se vise vratio :(
Ne boj se sterilizacije mačorčića. Kao što su i drugi rekli, ova operacija je neuporedivo jednostavnija nego kod mačkica.
Evo, mi smo našeg Sivka sterilisali baš juče. Osim te intervencije, dok je bio u anesteziji vet mu je skinuo i kamenac, obrusio malo jedan očnjak koji je slomio (samo mu je odlomljen vršak) i još uzeo krv za laboratoriju. Sve ukupno potrajalo je oko pola sata, a on se potpuno probudio 3 sata kasnije, dakle oko 4 popodne. Odmah je hteo da jede granule (ali nije mogao zbog bolnih desni) pa se dobro najeo čorbice i opet spavao. Do 8 uveče je jeo jedno 3 puta a onda je Meda (stariji mačak) išao napolje pa je hteo i on. Pustili smo ga, ali smo i mi izašli da ga čuvamo. Sasvim lepo je šetkao dvorištem, posmatrao ko prolazi, pa smo ga ostavili napolju još 2 sata. Posle je još klopao, umiljavao se, preo, povremeno spavao. Ja sam se bojala da će danas da ga boli rana kada popusti analgetik, ali on je veseo kao zečić. Jurio je loptice po kući, vrebao nas iza vrata i mazio se kao što već danima nije.
Koliko ja vidim, perfektno je podneo intervenciju, sasvim normalno liže ranicu i ne trza se kao da ga to boli. Rana je malecka, jedva oko 2mm, suva je i ništa nije natečeno a najveći izazov je bio prebroditi anesteziju. Isto tako je bilo i kada smo sterilisali Medu.
Zato nemoj da te uplaši Mimina sterilizacija, kao što vidiš - za mačore je to skoro pa sitnica.
 
pa i kitty je stomak bio skroz uvucen, ko da su joj creva izvadili, ali to se sredilo za 2-3 dana i ona je vec sutradan htela da se pentra svuda, al cvrc, nije mogla, boluckala je rana x))
sto se samog reza tice, ujutru kad smo se probudile vise nije bilo ni P od onog plavog sto su joj naprskali, sve je olizala. konce, srecom, nije kidala dok joj rana nije zarasla, posle je 2 sama izvadila, a 3.je udubila u kozu pa je vet morao malo da se pomuci da ga stricne. uglavnom, sad mi je smesno sto sam toliko panicila posle njene operacije, sterilisala sam i kerusu pre i to je vec bilo stresnije jer je jaci anestetik bio, pa se tek sutradan probudila i ustala, a u medjuvremenu je imala nocne more.
inace, kod macora je stvarno laganica kastracija, napisala sam vec da je moj deda, koji je isao u neku vet.skolu, sam svog macora kastrirao, jer ga je mnogo voleo i nije hteo da mu zaluta negde u selu, ili da pogine u skitnji. eto, uradio je to bez nekog posebnog predznanja, sve je proslo super i na kraju je macak jaaakooo dugo ziveo x)
 
Cekaj bre, pa kod ovog mog kucova ta kastracija nije bas bila ono starinsko "shtrojenje":zper:

BIla je totalna narkoza, rez bas nije bio mali, ali je oporavak bio jednostavan.

Nekoliko dana je nosio neke moje isecene hulahopke da ne bi lizao ranu
.

Ma isto je, samo nisi videla intervenciju. Kod prasica se ne radi u narkozi, to je jedina razlika izmedju njih sa jedne i ostalih sa druge strane. To ovdasnji vetovi rade rutinski na macorima, feretkama, psima, kunicima... jer vezbaju i dalje na prasicima. Ja bih sad mog Mirka kastrirala sama, samo kad bi mm hteo da ga uvede u anesteziju, jedino se toga plasim, a prasice sam strojila jos u srednjoj skoli na praksi. :)

Ne boj se sterilizacije mačorčića. Kao što su i drugi rekli, ova operacija je neuporedivo jednostavnija nego kod mačkica.
Evo, mi smo našeg Sivka sterilisali baš juče. Osim te intervencije, dok je bio u anesteziji vet mu je skinuo i kamenac, obrusio malo jedan očnjak koji je slomio (samo mu je odlomljen vršak) i još uzeo krv za laboratoriju. Sve ukupno potrajalo je oko pola sata, a on se potpuno probudio 3 sata kasnije, dakle oko 4 popodne. Odmah je hteo da jede granule (ali nije mogao zbog bolnih desni) pa se dobro najeo čorbice i opet spavao. Do 8 uveče je jeo jedno 3 puta a onda je Meda (stariji mačak) išao napolje pa je hteo i on. Pustili smo ga, ali smo i mi izašli da ga čuvamo. Sasvim lepo je šetkao dvorištem, posmatrao ko prolazi, pa smo ga ostavili napolju još 2 sata. Posle je još klopao, umiljavao se, preo, povremeno spavao. Ja sam se bojala da će danas da ga boli rana kada popusti analgetik, ali on je veseo kao zečić. Jurio je loptice po kući, vrebao nas iza vrata i mazio se kao što već danima nije.
Koliko ja vidim, perfektno je podneo intervenciju, sasvim normalno liže ranicu i ne trza se kao da ga to boli. Rana je malecka, jedva oko 2mm, suva je i ništa nije natečeno a najveći izazov je bio prebroditi anesteziju. Isto tako je bilo i kada smo sterilisali Medu.
Zato nemoj da te uplaši Mimina sterilizacija, kao što vidiš - za mačore je to skoro pa sitnica.

Sivko, srecne ti rane, junace! :mace: Super je podneo anesteziju. :)
 
drage mooje danas nam je bolje :) vec smo bili u lov,pao je mis,cak je donela i macorcicu,a i gugutka je pala :( ,sto znaci da se vracamo u formu,strastveni je lovac ,nisam bas srecna zbog toga ali sta da se radi prirodu ne mozemo menjati,jedini mi je problem sto stalno trazi napolje,ako je zatvorim iu nutra bas jezivo mjauce,pazim je koliko mogu ali uspela je i na tavan da se popne bez merdevina uopste ne znam kako,vet mi je rekao da ima konce koji sami ispadaju i nije potrebno da je dovodim na vadjenje konca,cim je zovnem nece da mi pridje boji se da cu je zatvoriti unutra.
Hvala vam puno na podrsci i savetima divne ste....
 
Koliko smem barene piletine da dajem Sijamskoj maci satroj 3 meseca. Jede kao provaljena, pa me je strah, jer ne zna koliko je dosta. Nema obroke, jednostavno gledam da u ciniji ima uvek hrane i sveze vode... Outdoor je maca, tako da sve to potrosi, i nije debela. Ima li neko ideju kako da je nateram da pojede jaje, ili neki brokoli? Jogurt lizne i ostavi, mleko obozava, ali ste rekli da ne dajem, pa ne dajem vise.
 
Povrce i ne treba da jede, ne znam odakle ti ta ideja. :dontunderstand: Jaje, ako joj prija, pojesce, ako joj ne prija, nece. Belance vecini macaka ne prija. U ciniji treba da ima na raspolaganju granule, ne domacu hranu, omaca hrana se posle 15 minuta, ako ne pojedu, sklanja.
 
Drugari mi smo se vratili potpuno u formu :),lovimo,ruckamo,igramo se ,predemo,i pravimo vece nestasluke nego do sada.sve smo polomili paprat u dvoristu,rana dobro izgleda jos jedan koncic je tu.
Hvala svima ponovo na razumevanju i sto sam vas udavila maximalno,puno ste mi pomogli savetima :)
 
Tanja, a gde to? Za pocetak koji grad?

Izvinjavam se sto nisam navela !!! U pitanju je Beograd, lokacija oko Palilulske pijace i Pete gimnazije!!! Ima dosta starih kuca i dvorista, zatim ima i gradilista, sve smo pretrazili i danju i nocu, ali ni traga ni glasa!!! Na parking RTS-a nije dozvoljeno da se udje, pa cak i tu moze da bude!!! Stvarno ne znam vise sta da radim.... postavili smo oglase tu u kraju, ali ljudi nemaju osecaja pa ih neko skine... Stvarno, bilo kakva informacija bi mi bila korisna!!!
 
oglasite na face-u obavezno i ako sumnjate na nekog da skida plakate, slobodno mu pripretite malo. btw, jel ste proveravali kod komsija? mi imamo zajednicki sims duz cele zgrade pa mace kad nestanu uglavnom se ispostavi da su u tudjem stanu, ili budu u podrumu.
 
malo mi kasni ovo sa odgovorima, pa ce se neke poruke ponoviti!!!! komsije koje hrane macke smo proverili, jer ima dosta maca u dvoristima, a ostale komsije eh sa njima je tesko komunicirati i ovako, a kamoli o zivotinjama ... mi nismo hteli da ga kastriramo jer ne zelimo da promenimo zivotinju i njene navike ipak su macke divlje zivotinje (po mom misljenju)!!! blejao nam je u dvoristu, a u kuci nam je spavao!!! ne znam....sigurno je u nekim hormonima ludim i svaleraciji, ili ga je neko uzeo, jer da je mrtav dosad bi ga vec nasli!!!! Hvala na svakom savetu i podrsci!!! samo ne znam na koliko dana, meseci macori mogu da odu ili da se vrate!!! posto mi je ovo prvi put da imamo macku!!!
 
malo mi kasni ovo sa odgovorima, pa ce se neke poruke ponoviti!!!! komsije koje hrane macke smo proverili, jer ima dosta maca u dvoristima, a ostale komsije eh sa njima je tesko komunicirati i ovako, a kamoli o zivotinjama ... mi nismo hteli da ga kastriramo jer ne zelimo da promenimo zivotinju i njene navike ipak su macke divlje zivotinje (po mom misljenju)!!! blejao nam je u dvoristu, a u kuci nam je spavao!!! ne znam....sigurno je u nekim hormonima ludim i svaleraciji, ili ga je neko uzeo, jer da je mrtav dosad bi ga vec nasli!!!! Hvala na svakom savetu i podrsci!!! samo ne znam na koliko dana, meseci macori mogu da odu ili da se vrate!!! posto mi je ovo prvi put da imamo macku!!!

To je cena koju plaćaju vlasnici nesterilisanih mačaka tj. mačora, sa mačkama je čak i lakše.... ne znam šta bih ti rekla, meni je jednom mačak došao posle skoro 10 dana, prepolovljen, smrdljiv i mokar i samo je jeo i opet urlao da izađe napolje.... i tako je jednom došao sa 4 rupe od psećih zuba na stomaku, posle toga je i uginuo....
 
Malo smeha nije naodmet...

418568_4394342985674_359674314_n.jpg
 
malo mi kasni ovo sa odgovorima, pa ce se neke poruke ponoviti!!!! komsije koje hrane macke smo proverili, jer ima dosta maca u dvoristima, a ostale komsije eh sa njima je tesko komunicirati i ovako, a kamoli o zivotinjama ... mi nismo hteli da ga kastriramo jer ne zelimo da promenimo zivotinju i njene navike ipak su macke divlje zivotinje (po mom misljenju)!!! blejao nam je u dvoristu, a u kuci nam je spavao!!! ne znam....sigurno je u nekim hormonima ludim i svaleraciji, ili ga je neko uzeo, jer da je mrtav dosad bi ga vec nasli!!!! Hvala na svakom savetu i podrsci!!! samo ne znam na koliko dana, meseci macori mogu da odu ili da se vrate!!! posto mi je ovo prvi put da imamo macku!!!

ne znam, mojoj komsinici se odjednom pojavio u podrumu posle neka 3 meseca, drugoj je macor doveo zenu i decu kuci posle nekog vremena, tako da nista nije nemoguce, ali sam zagovornik sterilizacije iz svih mogucih razloga, a to kod macke ne menja narav, samo je hormoni ne teraju vise da skita. evo, moja macka je ostala isti divljak (sto se mnogima ne svidja jer vole umiljate mace) kao sto je bila pre sterilizacije.
ne forsiram nista, samo je moj predlog da dobro razmislite o kastraciji ako se vrati.
 
Moj macak je poceo da sepa, nema otoka. Sumnjam na to da je ugruvao sapicu prilikom skoka sa kapije, koja je prilicno visoka na beton. Na tu nogu moze da stane, ali se nerado na nju oslanja. Ne boli je kada dodirujem - sen sto kao i uvek ne voli kada mu se dira sapa. Prosle godine se takodje nesto slicno desilo, mada je sapa bila otecena. Na rentgenskom snimku nije bilo preloma pa ni terapije. Proslo je samo od sebe.
Da li je neko imao slican problem mozda? Savet?
 
Moj macak je poceo da sepa, nema otoka. Sumnjam na to da je ugruvao sapicu prilikom skoka sa kapije, koja je prilicno visoka na beton. Na tu nogu moze da stane, ali se nerado na nju oslanja. Ne boli je kada dodirujem - sen sto kao i uvek ne voli kada mu se dira sapa. Prosle godine se takodje nesto slicno desilo, mada je sapa bila otecena. Na rentgenskom snimku nije bilo preloma pa ni terapije. Proslo je samo od sebe.
Da li je neko imao slican problem mozda? Savet?

Prošle godine je možda zgazio pčelu ili osu, slično je i moj (mali) pas radio. Poslaću ti na pp adresu na kojoj će znati šta da radiš pošto je zabranjeno javno reklamiranje sajtova tog tipa.
 
Kada smo sterilisali Sivka, veterinar mu je izvadio i uzorak krvi da vidimo zašto je tako mršav. Svi parametri su dobri, ali mu je gukoza čak 11!
Ni nama ni doktoru nije jasno, osim glukoze i mršavosti on nema ni jedan drugi simptom dijabetesa (ne jede mnogo, ne pije često, ne piški često, urin nema miris acetona...).
Da li je moguće da mu je šećer skočio zbog stresa od sterilizacije, ili možda od anestezije pošto je bio u totalnoj? Krv mu je vađena dok je bio u dubokom snu, ne znam da li to ima neke veze.
Da li se ovo još nekome dešavalo?
 
Poslednja izmena:
Kako sam juce poludela na decka, lepo mu kazem whiskas, friskas i ostalo je djubre i on bas kupi dva pakovanja po 4 kom te hrane....i kitie kat jedno pakovanje sto znaci imam 12 pakovanja junk food za macke... a glupo mi je da bacim hranu.... kada to potrosim prelazim na drugu....
Ja sam prvi dan kupila tu hranu i jer nisam znala (macku sam davno imala i hranila se pilecom/junecom dzigericom).... sledeci put ja idem u petshop da kupujem hranu.... :)
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top