Sve o macama ...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
:lol: :metla:

180262_323213544435529_663060797_n.jpg

:zcepanje: Potrebno je da i drugim korisnicima...
 
Sve je to lepo u teoriji, ali moji macani imaju grebalicu koju ignorisu, jedna fotelja im je prepustena na milost i nemilost ...

Svejedno moram da im skracujem vrhove noktiju jer se svuda, nehoticno, zakace.

Mojima je prepušten celokupan nameštaj, što su debelo iskoristile, dok negde nisam pročitala da ga premažem limunom, mislim da me od tada pomalo preziru:zper:.Zato su se okomile na lamperiju u hodniku, što mi nimalo ne smeta.Žao mi samo onih silnih para što sam bacila na grebalice, koje i sada izgledaju isto, kao i kada smo ih kupili.:zcepanje:
 
Očisti macu od glista, odmah danas, i potraži mu Royal Canin Babycat paštetice.
Kada budeš imala vremena odvedi ga u najbližu vet. ambulantu specijalizovanu za rad sa kućnim ljubimcima, da ga veterinar bliže pogleda.
 
Mačka čim ustane naoštri nokte na grebalici, to je prvo što urade kad otvore oči. Sama se brine ona o tome....samo nije problem u tome.....bez kandži nema zadržavanja u stabilnom položaju u kritičnim trenucima gde može da padne sa visine. Tako padaju stalno sa spratova i terasa, samo se okliznu i gotovo. Seča kanži je narušavanje prirodne karakteristike mačke. Vlasnici se teše da tako čine dobro mački jer ne zna da održava nokte a u stvari ne žele da im grebe nameštaj i njih same. Mačka je prilično samostalna životinja, sama se pere, šiša i seče nokte....čak i uredno koristi toalet.....menja kanale na daljinskom i koristi fb.

Potpuno se slazem sa tobom!
 
Pozdrav. Imam sijamsku macu staru 2 meseca i 10tak dana. Kupio je pre par dana. MAca je prelepa. Igra se puno. Imam problem sa ishranom. Mace jede iskljucivo piletinu, pecenu ili kuvanu, i pastete, bez hleba. Whiskas Junior suvu hranu nece ni da lizne. Whiskas u kesici nece ni da lizne. JOgurt, mleko i hleb, nista.... Jede puno, ali jede samo to. Mozda bi projela i Whiskas, ali ja joj dam, vidim da nee sat vremena, ona mjauce i ja joj dam piletinu ili jetrenu pastetu. Drugi problem. Mace visi na prozoru i posmatra pomno sve sto se krece. TAkodje, ne mogu vise da odbranim ulazna vrata od nje. Hoce naoplje i kraj price... Rodjeni lovac. Sapom je stapkalo musicu danas, lol. Nisam pametan sta da radim po tom pitanju. Tesko da ce ona biti indoor macka. Imam veliko dvoriste, nije zgrada i stan, nema automobila, tako da je mozda i bez veze cuvati je zatocenu. Kada bih smeo da je pustim. Vrlo je obazriva, kada istrazuje novu sobu i nesto susne, odmah pobegne u onu gde uglavnom boravi, tako da kontam, kada je pustim napolje, nece pobeci, vec ce se vratiti unutra ako je nesto zaplasi....
 
Pusti priču o mačijim željama, šta zna mače od dva meseca šta je za njega dobro......ja to ne dozvoljavam ni odrasloj mački od više godina, da ona odlučuje o nečemu. Ti si gazda i ti si svesnije biće i znaš da razlikuješ dobro od lošeg.
Ti odredjuš kada treba biti unutra a kad napolju.....i koliko dugo. Nemoj nikada da ispunjavaš želje svom ljubimcu, to je najveća greška vlasnika koji se postave prema ljubimcu kao prema razmaženom detetu. .
Gledanje kroz prozor je normalna stvar, mačke to vole i uvek će biti tako.....ne dozvoli istrčavanje kroz ulazna vrata, ukolko misliš da dobra ideja da ti mačka bude isključivo dvorišna jer ona to voli, to nije dobro.....jer će se pretvoriti u lokalnu lutalicu.....sa malim vekom trajanja. Drži se pravila sa onog linka....nisu tako bezveze napisana, zašto da se prave greške kad nema potrebe.
Za hranu....granule razmoči u mleku........probaj tako...
 
Pozdrav. Imam sijamsku macu staru 2 meseca i 10tak dana. Kupio je pre par dana. MAca je prelepa. Igra se puno. Imam problem sa ishranom. Mace jede iskljucivo piletinu, pecenu ili kuvanu, i pastete, bez hleba. Whiskas Junior suvu hranu nece ni da lizne. Whiskas u kesici nece ni da lizne. JOgurt, mleko i hleb, nista.... Jede puno, ali jede samo to. Mozda bi projela i Whiskas, ali ja joj dam, vidim da nee sat vremena, ona mjauce i ja joj dam piletinu ili jetrenu pastetu. Drugi problem. Mace visi na prozoru i posmatra pomno sve sto se krece. TAkodje, ne mogu vise da odbranim ulazna vrata od nje. Hoce naoplje i kraj price... Rodjeni lovac. Sapom je stapkalo musicu danas, lol. Nisam pametan sta da radim po tom pitanju. Tesko da ce ona biti indoor macka. Imam veliko dvoriste, nije zgrada i stan, nema automobila, tako da je mozda i bez veze cuvati je zatocenu. Kada bih smeo da je pustim. Vrlo je obazriva, kada istrazuje novu sobu i nesto susne, odmah pobegne u onu gde uglavnom boravi, tako da kontam, kada je pustim napolje, nece pobeci, vec ce se vratiti unutra ako je nesto zaplasi....

Procitaj malo iznad cime Tammy baby hrani svoje mace, pa nabavi to. Kad je moj probirljivi pas trebalo da menja rezim ishrane zbog starosti, jedino na sta je posle tih sitnih sarenisa pristao su bile Royal canine granule. Ako ih ima u supermarketina, onda nisu nizasta, to je nepisano pravilo sa macijom i psecom hranom. Takodje, u postovima koji se odnose na njenu prinovu ima jos korisnih saveta. Ako bude jos nejasnoca, slobodno pitaj, tu smo.

Sad, sto se tice izlazenja... Mace mora da primi vakcinu i revakcinu i da posle revakcine ostane jos oko dve nedelje u karantinu da bi bilo 95% zasticeno od nekih jako opasnih bolesti. Daj sve od sebe da je animiras unutra, ako joj se igracke ne svidjaju, kupi u biljnoj apoteci valerijana kapi a u plastikari prskalicu za cvece, rastvori kapi u vodi i poprskaj igrackice, grebalice, penjalice... Macici vole da se kriju, provlace, da hvataju, jure, vidis i sam da je vec imala svoj prvi ulov. :) A posto su mali, ne umeju da se sacuvaju od pasa, od velikih macaka, ptica (o da, vrane su recimo zastrasujuce za tako malo stvorenje)... To ti je otprilike kao da svog sincica, bese ima 2 ipo? pustis samog napolje. A sto se tice korisnih linkova, pogledaj i one koje sam dala Tammy, u pitanju su jedna knjiga i jedna Google grupa, oni koji su malo duze ovde znaju deda Ziku i koliko korisnih informacija moze od njega da se dobije.
 
Pomenuti "Deda Žika" nije baš "stručnjak" na čije postove bih se pozvao. Čini mi se da izvlači stvari iz konteksta i da svojim komentarima pravi veću štetu nego korist. U najmanju ruku je zlonameran.
Svako ko je hteo da sasluša savet veterinara ,do kraja, (aludiram na njegovu priču o permetrinu , Front line spray-u i Front line) i plati odgovarajući preparat dobio je kvalitetan savet i uslugu.
Žao mi je ,ako je čovek imao loša iskustva sa nekim veterimarom, ali, možda nije imao novca da palti boljeg ?! To sigurno nije razlog da blati, na ovakav način, čitavu profesiju i da stvara kod ljudi osećaj nelagodnosti i nepoverenja.
Preporuka je, sigurno, najbolji put do iskusnog veterinara.
Mace ,naročito mužjake, obavezno sterilisati protiv zaraznih bolesti i sterilisati zbog oboljenja koje se zove FIV ,a jednako je Hiv-u kod ljudi.
 
Poslednja izmena:
Deda Zika saradjuje sa profesorima i asistentima sa fakulteta na kom smo ti i ja studirali, digao je ruke od lokalnih veterinara jer, ruku na srce, retko koji ima zadovoljavajuc nivo znanja o mackama. Videcete XY puta i mog muza kako googla o nekom preparatu, o nekoj bolesti, jednostavno se na fakultetu NE UCE te stvari i pomenuti profesori i asistenti su ih naknadno, tokom prakse savladali.
 
Najpošteniji odgovor sam od jednog privatnog lekara......kada mi je rekao.....znate ja ovo ne znam. Njemu sam zadovoljstvom platio pregled i ako ništa nije uradio...
Inače razvojem interneta javila se kategorija "copy/paste" i tako formirala nova stručna javnost. Bez velike kliničke prakse nema dobrog stručnjaka, to važi za svaki posao.
 
Poslednja izmena:
Mace visi na prozoru i posmatra pomno sve sto se krece. TAkodje, ne mogu vise da odbranim ulazna vrata od nje. Hoce naoplje i kraj price... Rodjeni lovac. Sapom je stapkalo musicu danas, lol. Nisam pametan sta da radim po tom pitanju. Tesko da ce ona biti indoor macka. Imam veliko dvoriste, nije zgrada i stan, nema automobila, tako da je mozda i bez veze cuvati je zatocenu. Kada bih smeo da je pustim. Vrlo je obazriva, kada istrazuje novu sobu i nesto susne, odmah pobegne u onu gde uglavnom boravi, tako da kontam, kada je pustim napolje, nece pobeci, vec ce se vratiti unutra ako je nesto zaplasi....
Naravno da maca hoće napolje, unutra je sve istražila a napolju je veeeeliko igralište!
Moje lično mišljenje je da ni jedno stvorenje ne treba držati zarobljeno ako već postoje bezbedni uslovi da se kreće napolju.
Ali je nemoj pustiti napolje samu - ona je još mala i neiskusna. Izađite zajedno, promuvajte se oko vrata, pokaži joj šta je trava, cveće, drvo. Verovatno će u početku biti uplašena i neće se odmaći od tvojih nogu, a možeš je i uzeti u naručje pa tako uz priču i maženje prošetati dvorištem. I tako par dana samo uz nečije prisustvo.
I još po nešto:
1. Pre nego što je pustiš samu proveri ogradu (pretpostavljam da je dvorište ograđeno), pa zatvori rupe ako postoje da se ne bi mače provuklo ili ušao neki pas. Takođe odmakni od ograde sve na šta maca može da se popne i preskoči u košiluk.
2. Upozori komšije da imaš mače, ako se pojavi kod njih znaće kome da ga vrate.
3. Nauči macu da se odazove i dođe na poziv.
4. Mačke vole da borave na nekom visokom mestu odakle sve vide a nisu dostupne. Kada tvoja maca odabere svoje mesto, uvek ćeš znati gde da je potražiš.
5. Naravno, ako već bude šetala napolju, mora imati način i da se vrati u kuću. Za to su idealna mačija vratanca, ali odlično radi i pocepana mreža na prozoru do dvorišta (kao kod mene :mrgreen:). Bitno je da ona može da uđe ako se uplaši ili počne kiša.

Možda ovo sad deluje kao velika komplikacija oko jednog mačeta, ali dolazak prve mace u kuću je kao rođenje prvog deteta, za početak svašta treba obezbediti ali posle već sve ide kao podmazano.
 
I ja, bez uvrede, sarađujem sa jednim od najboljih servisa na Voždovcu pa nisam automehaničar.
Ako neko nije imao sreće sa veterinarima ( a najčešće su to ljudi koji se cenjkaju tj. izbegavaju da plate punu cenu usluge ili traže "jevtiniji preparat" koji daju na svoju ruku" pa otruju mačiće i sl. - ne znači da svi veterinari ne valjaju i da ih treba javno , ovako kako je to ovaj gospodin dao sebi za pravo, prozivati.
Da može da se studira preko interneta i da se od Googla dobije diploma - svi bi bili stručnjaci.
Takvi ljudi, što je osobito štetno po ljubimce, ubede sebe ,u jednom momentu, da stvarno "poznaju materiju" pa se upuste i u dublje diskusije i dijagnostiku.
Ovo pišem na osnovu sopstvenog iskustva, a uveren sam da je i Vaš suprug ,ako ne imao slična, slušao o tome kakve sve posledice mogu da se jave kada nestručno lice da dijagnozu ili , nedaj Bože, započne lečenje mace. I, svi mi ,ponekad, pogledamo i na net-u ponešto o bolestima maca. Čak ,štaviše , i FECAVA nam omogućava pristup svom biltenu online, ali, za razliku od drugih, imamo adekvatno predznanje da razlikujemo bitno od nebitnog i sl. Neznam u drugim delovima Srbije, ali u Beogradu ima najmanje osam privatnih veterinara koji su apsolutno stručni da zbrinu i izleče bolesnu macu 24h dnevno. Ne razumem odakle ,onda, takav stav.
 
U Beogradu ih mozda ima ali u ostatku Srbije pa, ne bih rekla. Ne kazem, ima odlicnih hirurga recimo u Nisu, pa je i moj vencani kum u Kraljevu dobar hirurg, gledala sam ga kako radi, ali vecina veterinara koje znam daju antibiotik sirokog spektra i kortizon i tu se prica zavrsava.
 
U Beogradu je biti vetrinar sve popularnije zanimanje, tržište raste i posla ima. Priličan novac se troši na kućnog ljubimca koje sve više imaju rang člana porodice.
Problem je što koliko sam ja primetio vetrinarsku praksu niko ne kontroliše, sve je usmeno bez pisanih tragova......tako da pacijent ne može da ostvari svoja prava jer nema dokaza da je uopšte bio. Tako bez opasnosti od bilo kakve prijave za nesavesno lečenje.....može samo da cveta nestručnost i biznis.
Da uleti sanitarna inspekcija polovina imali probleme, jer dolaze pacijenti sa najtežim virusnim infekcijama......ako nije visoka higijena eto nevolje za malog pacijenta koji je došao da primi prvu vakcinu.
Mislim da bi malo reda u toj oblasti koristilo i samim veterinarima jer ima onih koji bi trebali da cepaju drva u šumi. Jedna vetrinarska ambulanta u svojoj reklami pored svih navedenih stavki reklamira i eutanaziju........po sistemu dodji da umreš kod nas za male pare.
 
Poslednja izmena:
Drugari , treba razlikovati "univerzalce" od ljzdi koji su se opredelili za bavljenje jednim delom struke , u ovom slučaju kućnim ljubimcima. Ako nemaš ni jednog veterinara u kraju, osim onog koji se bavi lečenjem domaćih životinja, razumljivo je ako svog ljubimca odvedeš kod njega. Međutim , ako imaš dva , a odvedeš kod onoga ko se bavi lečenjem stoke ......?
Odgovornost za život i zdravlje ljubimca je na vlasniku, pre svega. Zašto egzistiraju ti ljudi koji su "za cepanje drva" ? Ako sumnjaš da u nekoj ambulanti postaji opasnost od kros kontaminacije za tvoje štene - zaobiđi takvu ambulantu. U Srbiji, na našu sreću, postoji mnogo više veterinara koji pošteno i savesno rade svoj posao , na suprot onih koji to ne rade . U našem obostranom interesu je da takvi ostanu bez posla. Međutim, dokle god ima vlasnika koji će kod komše studenta da leče ili vakcinišu za 200din, jeftinije biće divljih ambulanti, nadriveterinara i onih ne savesnih.
I, na kraju, da bi dobio izveštaj sa tačnom dijagnozom i napisanom terapijom i da bi ti priča bila validna na sudu potrebno je: da odeš u legalnu veterinarsku ambulantu, da se urade sve neophodne analize i na isnovu njih postavi dijagnoza. To ,prevedeno u novac, košta minimum 7500RSD. Da li si platio ,u skorije vreme toliko veterinaru. I da budemo jasniji ,samo analiza krvi košta 2500 RSD , od čega je zarada veterinara (ako se oduzmu epruvete , vata , alkohol i igla) manja od 400 din. + dezinficijens + brisko i kanta , pa stavi na papir pa izračunaj. Većina srpskih veterinara su heroji malog biznisa i ne slažem se da se ,zbog nekolicine mangupa, loše govori o ovoj predivnoj struci u negativnom smislu. Duboko sam ubeđen da ovakve priče plasiraju, iznad svega, ljudi kojima je veterinar nužno zlo i prepreka na putu do ličnog bogaćenja . Koji sami leče , vakcinišu švercovanim vakcinama i sl., a kada ih veterinar raskrinka i suoči sa nezadovoljnim kupcem mačeta i sl. onda ne naravno kriv - veterinar ?!
 
hmm...a veterinari koji naplate npr. vakcinu i od mene i od grada iako vakcinishu psa usvojenog s ulice
i primaju od grada nadoknadu za to? jesu i to "heroji malog biznisa"?

analizu krvi realno ne radi vet vec laboratorija, ako ista analiza za ljudsko bice kosta upola manje
sto bi toliko kostala za zivotinju?
ako te npr flashica antibiotika kosta 20 evra, a iz nje izvuces doza i doza
koliko si zaradio samo na toj jednoj flashici?

moj macak je, po nalogu veterinara - da ne bude zabune, vec godinama na metioninu
i zahvaljujuci tome je ziv, zdrav, slobodan od neprestanih urinarnih problema
za razliku od npr drugaricinog macka kojeg veterinar "lijeci" antibioticima
i "odpushava" po potrebi...svaki tretman 3000 din...sto bi joj reko za metionin, ovako
on vise parica stavi u dzep, zar ne?

kad sam prije par godina trazila veta voljnog da umiruce tvorice stavi na kisik
nijedan to nije htio uraditi, zvala sam ih bar 10
a imali su opremu...jednostavno, nije ih bilo briga
a da nauce nesto, to tek ne dolazi u obzir...missim, kakvi tvorovi, kakvi bakrachi
macka, pas...antibiotik, malo kortizona, "vitaminski kokteli" (od toga se najezim kad cujem)
tu i tamo neka sterilizacija...
ako je bas komplikovana operacija
zna se kome saljes nesretnu zivotinju i njene vlasnike...
ako nije, mesarish sam...jednom ili vise puta...
djecu s hrckom ili morskim prasetom posaljes kuci
roditeljima, "posteno i suosjecajno" kazes da je jeftinije da kupe novog...
tako vam otprilike izgleda presjek profesije...

sto se raskrinkavanja tice; jednog jedinog veta znam koji ima dovoljno integriteta da kaze
stvari kakve jesu
nisam stekla dojam da ga kolege...vole
pitam se zasto...

s druge strane znam za konkretne slucajeve da kolege, veterinari, prijavljuju
jedni druge i huskaju razno razne inspekcije jedni na druge
dok istovremeno sami rade stvari koje su eticki potpuno neprihvatljive
pa i kaznjive, bar na papiru...

i da me ne shvatis pogresno;
nije fora u tome da ja sad nesto blatim veterinarsku profesiju
niste vi bitno drukciji od bilo koje druge profesije
velik je nered u svim sferama naseg drustva
nisu veterinari za krivi sto ova korumpirana i zjebana zemlja
gleda kroz prste svako ko ima da plati
i nisu krivi sto pokusavaju zaraditi za ljeba
i nisu krivi sto se do ljeba lakse stize prechicama nego legitimnim putem
zapravo, nije uopce pitanje krivice
vec volje i zelje da se ne prepustis sivilu i apatiji koja ce ovu zemlju pojesti
zato sto smo sve umorniji, razocaraniji...

majka moje dobre drugarice je pedijatar alergolog
ima privatnu praksu u jednom malom mjestu...
kad je svojoj kcerci, koja je takodjer lijecnik danas, pokusavala
objasniti u cemu je specificnost njene profesije rekla joj je, bila sam prisutna,
sine, razmisli dobro, medicina se citav zivot uci...
zar ne bi ista stvar trebala vrijediti i za tvoju profesiju?
zar te ne bi trebala voditi ista strast i zelja da pomognes?
zar te ne bi trebali ograniciti isti moralni, eticki principi?

ako si takav vet, onda si dobar vet, po mom kriterijumu
ali bi onda trebao i recimo Deda Ziku razumjeti;
(covjek je prosto prisiljen sam traziti odgovore jer ih od tvojih kolega ne dobija,
kao sto ih ni ja nisam dobijala...ni odgovore, ni volju da se pomogne, da se
pritom nesto i nauci kako bi se znanje i informacije mogle lakse shiriti...)
sagledati svoju profesiju i svoje kolege onakve kakve jesu
jeste tesko
samo, ruzicaste naocare nece popraviti situaciju
jedino tvoj osobni angazman to moze
i koliko god to izgledalo malo
nije uopce malo
 
Poslednja izmena:
Mojim macanima (osim sijamca, koji se ne da) secem nokte grickalicom.

Treba odseci samo vrh nokta, i paziti da se ne povredi zivac.

Posto vec imas iskustva, ne bi trebalao da brines. :D

Kupila sam malecku seckalicu, pa sam joj skratila jer ona uopste ne grebucka svoje nokte. Nisam mnogo, znam ja o macama, njima nokti trebaju vise nego psu i td. Ona se i dalje zakaci gde zeli, kad se pentra po krevetima i stolicama, ali joj nisu uvijeni vise. :)

Pardon, greškom sam stavio drugi link o ishrani to je za novorodjene, sad sam ispravio gore.....

Revakcina je za 4 nedelje ne za dve, drugo gde to kupuješ vakcinu, kod vakcina postoji tkz. "hladni lanac" transporta što znači da vakcine ne izlazi iz frižidera. Nemoj da nabavljaš ništa ispod ruke, ni ove kod veterinara nisu baš sigurne i oni se bave biznisom.


Možda ti nisi imala problema ali to nije uvek tako....malotelesno mače na taj način prerano ostaje bez imuniteta pa je rizik da zakači nešto mnogo veći, zato mora odmah vakcina....samo što retko ko se seti da to uradi.

Za imunitet mačića od presudne važnosti je da majka prethodno bude vakcinisana, tako se povećani imunitet putem mleka prenosi na mačiće. To je pravilo broj 1 imunizacije malih mačića, praktično prime "vakcinu" čim se rode.

Kupujem vakcine za pse preko odgajivacnice, odnosno "pomocu" licence za kennel. Mi ih prenosimo u prenosivom frizideru, tako da o tome nije problem nista, vakcine su makar direktno od uvoznika, a ne od "pete ruke" :) Meni apsolutno nije problem da je vakcinisem i td, to je za zdravlje njeno, pa kad sam je vec kupila, moram i da je odrzavam. Da ne mogu, ne bih je ni prihvatila kao clana porodice. (bas slatkog i smesnog clana porodice <3)

NF, Mia je kucna maca koja nece izlaziti, nema gde da potrosi nokte i nije bas da joj od njih zivot zavisi kao recimo mojim ljutim zverovima koji od svih prostorija smeju da ulaze u moj magacin i komsijsku stalu a ako nisu zadovoljni hranom, caskom ulove dopunu.

Aaa, ulovi i Mia, po nesto... Kao sto je perje na ovom stapu igracki, ili ovu plisanu gombu lopticu, to je valda mis, a ovo mu dodje kao ptica hahahah

Mačka čim ustane naoštri nokte na grebalici, to je prvo što urade kad otvore oči. Sama se brine ona o tome....samo nije problem u tome.....bez kandži nema zadržavanja u stabilnom položaju u kritičnim trenucima gde može da padne sa visine. Tako padaju stalno sa spratova i terasa, samo se okliznu i gotovo. Seča kanži je narušavanje prirodne karakteristike mačke. Vlasnici se teše da tako čine dobro mački jer ne zna da održava nokte a u stvari ne žele da im grebe nameštaj i njih same. Mačka je prilično samostalna životinja, sama se pere, šiša i seče nokte....čak i uredno koristi toalet.....menja kanale na daljinskom i koristi fb.

Da, menja kanale, to je tacno. Cak i sakriva daljinski. A da ne govorim o stiskanju dugmadi na lap topu... :think:
Ali noktice, ne ostri, UOPSTE, ona to uopste i ne konta da bi trebalo.. :) Mozda to dodje "s godinama" :D
Dugodlakim mackama treba ljudska pomoc oko toalete, to nemojte da vas neko slaze.

Daa, mi se cesljamo, pa napadamo cetku i mnogo smo opasni. Najsmesnije je kad joj umijem lice sa vaticom posle sosica, pa bude kao zalizani mali pacovcic, sve cupavo, a faca zalizana :D:D:D

Govorio sam generalno za domaće mačke, imam jednog persijskog mačora njihova dlaka je specifična supermekana ali teška za održavanje. Teško se uklanja iz prostora gde se zakači, lagana je i leti kao paperije u vazduh. Pogotovu sada po ovim vrućinama se mačke linjaju.

E pa ja jos uvek nemam problem sa dlakom. Ni jedna jedina nit ne otpadne kad je mazim, cesljam ili dok se igramo... Mislim da je hrana bitna po pitanju kvaliteta dlake...
 
Očisti macu od glista, odmah danas, i potraži mu Royal Canin Babycat paštetice.
Kada budeš imala vremena odvedi ga u najbližu vet. ambulantu specijalizovanu za rad sa kućnim ljubimcima, da ga veterinar bliže pogleda.

Sve sam resila po pitanju dobrog zdravlja za nju.

Bez brige, Tammy ima iskustva sa stencima i dobrog veta. :)
Rekla bih da je za sada odlican vet, mada vise komuniciramo preko tel nego ovako, ali je bio do mene da je vidi, i rece mi "to je jedno malo srecno zdravo mace" hahahha I naravno, ona ga je "ulovila" tj njegovu ruku i napala, i sredila, sapama i ujela hahaha, i to je to :D

Pozdrav. Imam sijamsku macu staru 2 meseca i 10tak dana. Kupio je pre par dana. MAca je prelepa. Igra se puno. Imam problem sa ishranom. Mace jede iskljucivo piletinu, pecenu ili kuvanu, i pastete, bez hleba. Whiskas Junior suvu hranu nece ni da lizne. Whiskas u kesici nece ni da lizne. JOgurt, mleko i hleb, nista.... Jede puno, ali jede samo to. Mozda bi projela i Whiskas, ali ja joj dam, vidim da nee sat vremena, ona mjauce i ja joj dam piletinu ili jetrenu pastetu. Drugi problem. Mace visi na prozoru i posmatra pomno sve sto se krece. TAkodje, ne mogu vise da odbranim ulazna vrata od nje. Hoce naoplje i kraj price... Rodjeni lovac. Sapom je stapkalo musicu danas, lol. Nisam pametan sta da radim po tom pitanju. Tesko da ce ona biti indoor macka. Imam veliko dvoriste, nije zgrada i stan, nema automobila, tako da je mozda i bez veze cuvati je zatocenu. Kada bih smeo da je pustim. Vrlo je obazriva, kada istrazuje novu sobu i nesto susne, odmah pobegne u onu gde uglavnom boravi, tako da kontam, kada je pustim napolje, nece pobeci, vec ce se vratiti unutra ako je nesto zaplasi....

Ja maci nikako ne bih davala pastete za ljude, niti peceno meso sa zacinima, nikako. Sve ima aditive. Da je namenjeno za mace, pisalo bi "univerzalna pasteta za ljude i zivotinje." Royal je za nju odlican, sretna je i lepo izgleda. I zdrava. A Whiskas ne bih komentarisala, ako me bas neko ne pita, jer je hrana za no comment... :roll: I ostale "sarene" hrane. Kao i za pse...
 
Zdravo drugari, samo jedno pitanje za vas. Malopre dodjoh kuci i videh da su mi u veterinarskoj apoteci prodali Advantage 80, znaci za mace teze od 4kg. Verovatno je baka koja radi pogresno razumela sta sam rekla. Shiva ima negde izmedju 3 i 4kg, ne znam tacno, tako mi na ruku deluje. E sad, ja imam ovde u dvoristu mamu macu i njeno mace od kojih je Shiva i dobila buve, jer mi svakodnevno ulazu u kucu. Navikli jer su im puni stomaci svaki dan :) Da li mogu ja tu ampulicu da podelim nekako na njih troje?
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top