Sve o macama ...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Pa i odnela sam poooooveće količine hrane za obe mace, ali ni to nije frka, oboje rade u ZR i tamo su nabavljali hranu i za svoju macu.
Inače, ići ću ponovo idući vikend, odneti hranu i taman da vidim kako Š. izgleda, tako da to nije frka.
Kao što rekoh, ona je moja mačka i kao što (iako zvuči otrcano i izvikano) reče Egziperi -"ti si zauvek odgovoran za ono što si pripitomio"...
Nažalost, trenutno je takva situacija i jako mi je teško i baš sam baš tužna...
Al' j.bg...
 
Pa i odnela sam poooooveće količine hrane za obe mace, ali ni to nije frka, oboje rade u ZR i tamo su nabavljali hranu i za svoju macu.
Inače, ići ću ponovo idući vikend, odneti hranu i taman da vidim kako Š. izgleda, tako da to nije frka.
Kao što rekoh, ona je moja mačka i kao što (iako zvuči otrcano i izvikano) reče Egziperi -"ti si zauvek odgovoran za ono što si pripitomio"...
Nažalost, trenutno je takva situacija i jako mi je teško i baš sam baš tužna...
Al' j.bg...

Mogu samo da zamislim kako ti je.
Ne brini, biće maci dobro :zag:
Po ovome kako si opisala da se razvija situacija...deluje mi da će sve biti ok :).
 
Inače, ja jedva čekam ponedeljak.
Svakog vikenda mačke skoro da ne puštam napolje.. jer dođu vikendaši u moj kraj, larmaju, vozikaju smrtonosne automobile, za njima dođu i čopori pobesnelih pasa (proviče ih miris hrane, roštilja) i uvek mi je rizik za mačke...
Zato je ostatak nedelje njihov :).
 
ok je to sto ti to tako gledas...ok bi bilo i da se malcice osvrnes oko sebe;
zivotinja koja ima komotno staniste i dovoljno klope iz perspektive opstanka, evolucije...prirode i treba da
se razmnozava; tempo joj diktiraju upravo zivotne okolnosti
kao sto joj odredjuju i zivoti vijek...
ako vec pravimo usporedbu ni mi, ljudi, nismo, realno, u bitno drukcijoj situaciji...
iluzija da imamo potpunu kontrolu nad vlastitim zivotom ili zivotima onih koji od nas ovise
garantirano nestaje u momentu kad nam recimo cigla padne na glavu...
na kraju ostaje samo jedno pitanje; da li je bolje zivjeti krace ko car ili dugo ko asketa...:lol:

iz ovoga ispada da ti mislis da neko zivi kao car ako moze da se razmnozava do besvesti, ili kao asketa ako to ne moze... tipicno zenski stav: materinstvo, pa materinstvo, a posto nisam iz te price, meni je to malo smesno.
ako ne mozes da obezbedis ok uslove deci za zivot - ne treba ni da ih imas; ako ne mozes da obezbedis ok uslove za potomke svoje macke ne treba ni da je pustas da se koti - eto, to je moj stav, pa neka je nekom surov do beskonacnosti, meni je mnogo surovije da se neko samo razmnozava i razmnozava, a da se njegovi potomci pate. jedino nisam za sterilizaciju macaka koje su vec macne, jer mi je to ko da podavis macice cim se rode.
inace, takav stav imam upravo zato sto gledam oko sebe, a tvoj stav mi deluje kao da zivis u bajci.
kitty prva ne bi bila ziva da je sve islo tako kako priroda hoce, nego bi je rastrgli psi onog dana kada je spasena...
uostalom, ako ljudi idu kod lekara, lece se sta god da im fali i rade sve u cilju produzenja zivotnog veka, zasto bi zivotinje o kojima mi brinemo bile tretirane drugacije?! nemoj samo da mi pominjes cigle, moze i na macku da padne tv ako cemo tako da banalizujemo stvari ;)

@Lúnasa, drago mi je da se maca za sad dobro snalazi x)
 
jao, kako povezste zlotvora sa tipično ženskim stavom :lol:
naravno da je mačka srećnija na selu, gde ima svu slobodu kretanja, razmnožavanja, lova itd i da joj na selu upravo treba pružiti svu slobodu koja joj pripada i koju joj priroda daje
i naravno da su sve naše mačke, zatvorene u stanovima uskraćane, gde travu i prirodu vide samo kroz prozor baš kao i druge životinje, manje srećne, ali ***, prilagodjene su uslovima života u gradu

meni je bre san da se jednog dana preselim na selo, i uživam u prirodi sa svojim mačkama i ostalim živuljkama
 
Svi znamo sve o sterilizaciji i vakcinaciji pa nema potrebe da se o tome razglaba dodatno, posebno sto o tome postoji i posebna tema, ako ne i vise njih. Ostalo, sto imate, raspravite na pp. Hvala na razumevanju.
 
Poslednja izmena:
Pa i odnela sam poooooveće količine hrane za obe mace, ali ni to nije frka, oboje rade u ZR i tamo su nabavljali hranu i za svoju macu.
Inače, ići ću ponovo idući vikend, odneti hranu i taman da vidim kako Š. izgleda, tako da to nije frka.
Kao što rekoh, ona je moja mačka i kao što (iako zvuči otrcano i izvikano) reče Egziperi -"ti si zauvek odgovoran za ono što si pripitomio"...
Nažalost, trenutno je takva situacija i jako mi je teško i baš sam baš tužna...
Al' j.bg...

Odlicno je ispalo, drago mi je. :) I preslatka je kornjachica. :heart:
 
iz ovoga ispada da ti mislis da neko zivi kao car ako moze da se razmnozava do besvesti, ili kao asketa ako to ne moze... tipicno zenski stav: materinstvo, pa materinstvo, a posto nisam iz te price, meni je to malo smesno.
ako ne mozes da obezbedis ok uslove deci za zivot - ne treba ni da ih imas; ako ne mozes da obezbedis ok uslove za potomke svoje macke ne treba ni da je pustas da se koti - eto, to je moj stav, pa neka je nekom surov do beskonacnosti, meni je mnogo surovije da se neko samo razmnozava i razmnozava, a da se njegovi potomci pate. jedino nisam za sterilizaciju macaka koje su vec macne, jer mi je to ko da podavis macice cim se rode.
inace, takav stav imam upravo zato sto gledam oko sebe, a tvoj stav mi deluje kao da zivis u bajci.
kitty prva ne bi bila ziva da je sve islo tako kako priroda hoce, nego bi je rastrgli psi onog dana kada je spasena...
uostalom, ako ljudi idu kod lekara, lece se sta god da im fali i rade sve u cilju produzenja zivotnog veka, zasto bi zivotinje o kojima mi brinemo bile tretirane drugacije?! nemoj samo da mi pominjes cigle, moze i na macku da padne tv ako cemo tako da banalizujemo stvari ;)

@Lúnasa, drago mi je da se maca za sad dobro snalazi x)

pa ne znam bash...mozda ti to tako vidis...
ja prosto, vidim svijet oko sebe... stvaran; u kome ne zive svi u istim uvjetima, ni jednako dugo, a sreca je...pa...relativna stvar...
tj. ne vidim razloga da smatram zivot svog macora - u stanu, gleda travu, sunce i macije cice iskljucivo kroz prozor
i jede sta mu damo, a ne i sta ulovi, boljim, kvalitetnijim od zivota koji vodi neka seoska ili divlja macka koja
boravi u prirodi, cije se tijelo upravlja prirodnim ciklusima; duzinom dana, klimatskim promjenama, kolicinom hrane...
pri tome duzina zivota igra vrlo malu, gotovo nikakvu ulogu, realno...to ti je prica o zlatnom kavezu, kad sve saberes...
kako god da je preimenovao...: (
 
Ako postoji mogucnost da se maci pruzi sloboda a da pritom ne bude ugrozena njena dobrobit, i ja sam za to ali sve dok ima nesavesnih vlasnika koji dozvoljavaju da se njihovi ljubimci nekontrolisano razmnozavaju, taj aspekt slobode bih im ipak oduzela, jer se samim tim sto cu ja da udomim svoje mace smanjuje sansa da neko usvoji macu sa ulice. Mislim da se svi oko toga slazemo, sta vi mislite?
 
naravno, tamo gdje...postoji ulica...u urbanom okruzenju i ljudskim naseljima, generalno....
kontrola macije/psece/... populacije je neminovnost...
koju mozemo obaviti sami; npr. sterilizacijom ili pustiti
da je priroda obavlja, periodicno i na vrlo surov, iz nase perspektive, nacin, umjesto nas...
naposlijetku se to svakako desi...sa zivotinjama, kao i sa nama...
prosto, resursi su ograniceni...

isto vrijedi i za ekosisteme gdje smo uvodjenjem novih vrsta ravnotezu narusili;
jedini nacin da se ona povrati je da covjek pocisti vlastitu brljotinu;
odlican primjer je Australija...i tamosnja populacija "zivotinjskih doseljenika":
macaka, lisica, zeceva, tvorova...koja se brzo izmakla kontroli
prijeteci da utamani lokalne vrste...
 
Poslednja izmena:
Ako postoji mogucnost da se maci pruzi sloboda a da pritom ne bude ugrozena njena dobrobit, i ja sam za to ali sve dok ima nesavesnih vlasnika koji dozvoljavaju da se njihovi ljubimci nekontrolisano razmnozavaju, taj aspekt slobode bih im ipak oduzela, jer se samim tim sto cu ja da udomim svoje mace smanjuje sansa da neko usvoji macu sa ulice. Mislim da se svi oko toga slazemo, sta vi mislite?

Da, svakako ne ide da se nekontrolisano razmnožavaju, jer što ih više ima, teže ih je udomiti.
Kod nas je lako (mislim, kod mene).
BIlbo je postao otac četiri mačeta, dva su već rezervisana. Nadam se da će nam dva ostati makar u kraju, da ih viđam (posebno jedan što je na njega povukao, žuto beli :D ).

Ali u urbanim sredinama je mnogo teže, što se udomljavanja tiče.
 
Da, svakako ne ide da se nekontrolisano razmnožavaju, jer što ih više ima, teže ih je udomiti.
Kod nas je lako (mislim, kod mene).
BIlbo je postao otac četiri mačeta, dva su već rezervisana. Nadam se da će nam dva ostati makar u kraju, da ih viđam (posebno jedan što je na njega povukao, žuto beli :D ).

Ali u urbanim sredinama je mnogo teže, što se udomljavanja tiče.

Joj, mi smo ovde imali njih cetvoro, devojke su bez problema udomljene, Marinko je magistrirao :( a Mirko nije hteo da ide. Mnogo je lakse i opustenije za udomljavanje u ruralnim sredinama u kakvim nas dve funkcionisemo. :lol:
 
Ako postoji mogucnost da se maci pruzi sloboda a da pritom ne bude ugrozena njena dobrobit, i ja sam za to ali sve dok ima nesavesnih vlasnika koji dozvoljavaju da se njihovi ljubimci nekontrolisano razmnozavaju, taj aspekt slobode bih im ipak oduzela, jer se samim tim sto cu ja da udomim svoje mace smanjuje sansa da neko usvoji macu sa ulice. Mislim da se svi oko toga slazemo, sta vi mislite?

sa ovim se potpuno slazem. nisam protiv slobode zivotinja, niti sam za to da one po svaku cenu treba da budu zatvorene za njihovo dobro, ali mislim da macke i ostale zivotinje malo gde imaju mogucnost da budu slobodne, a da zive kvalitetno i zato sam za kontrolu razmnozavanja, jer ljudi su cudo.
npr.kod moje babe i dede u selu, na prvi pogled zivotinje imaju sve mogucnosti za to (rastrkane kuce, sume, livade, neasvaltirani putivi kojima i kad prolaze automobili moraju to polako...), ali kad malo bolje pogledas, i tu psi zive na kratkom lancu, macke sutiraju, macice vitlaju preko ograde, jer "sta ce im macketine u dvoristu", tek rodjeni stenci i macici se bacaju u reku i td. jednom prilikom sam cak videla kako se macka omacila u kucici gde su stenci, tacnije u nekoj rupi iznad te kucice. stenci su te macice razvukli i pocepali i gledala sam kako se muce da disu jer su ih ovi totalno izgnjecili i kako umiru u najgorim mukama, a bila sam poprilicno mala kad sam to videla i nista nisam mogla da uradim da im pomognem, a o5 mi se to urezalo u secanje. isti ti stenci, koji su dobili mogucnost da zive su, svi do jednog, uginuli od stenecaka, a nisu jos ni 2 meseca napunili i kako onda da ne budem za sterilizaciju?
takodje, po mom misljenju je mnogo bolje da na ulici uvek ima nekoliko pasa i macaka koje ce slobodno moci da ulaze u zgrade i da love miseve i pacove, ali ne, ljudima je mnogo lakse da bacaju otrov, nego da uspostave simbiozu sa drugim zivim bicima. zato smo prinudjeni, ako ih volimo, da kontrolisemo neke stvari i da se trudimo da ih ima onoliko za koliko mozemo da obezbedimo dom i tesko mi je da zamislim tu toliko normalnu sredinu u kojoj oni mogu da sve rade slobodno, a da ne budu ugrozeni.
mislim, i meni je stan neka vrsta kaveza i volela bih i ja da imam dvoriste i de ne moram da zivim okruzena betonom, ali s.b.b.k.b.b.
 
Ako postoji mogucnost da se maci pruzi sloboda a da pritom ne bude ugrozena njena dobrobit, i ja sam za to ali sve dok ima nesavesnih vlasnika koji dozvoljavaju da se njihovi ljubimci nekontrolisano razmnozavaju, taj aspekt slobode bih im ipak oduzela, jer se samim tim sto cu ja da udomim svoje mace smanjuje sansa da neko usvoji macu sa ulice. Mislim da se svi oko toga slazemo, sta vi mislite?

Mislim da mi sto mislimo da se oko toga svi slazemo prilicno pogresno mislimo, no dobro, da ne radi metla opet, bolje da se o tome ne raspravlja ;)
 
iz ovoga ispada da ti mislis da neko zivi kao car ako moze da se razmnozava do besvesti, ili kao asketa ako to ne moze... tipicno zenski stav: materinstvo, pa materinstvo, a posto nisam iz te price, meni je to malo smesno.
ako ne mozes da obezbedis ok uslove deci za zivot - ne treba ni da ih imas; ako ne mozes da obezbedis ok uslove za potomke svoje macke ne treba ni da je pustas da se koti - eto, to je moj stav, pa neka je nekom surov do beskonacnosti, meni je mnogo surovije da se neko samo razmnozava i razmnozava, a da se njegovi potomci pate. jedino nisam za sterilizaciju macaka koje su vec macne, jer mi je to ko da podavis macice cim se rode.
inace, takav stav imam upravo zato sto gledam oko sebe, a tvoj stav mi deluje kao da zivis u bajci.
kitty prva ne bi bila ziva da je sve islo tako kako priroda hoce, nego bi je rastrgli psi onog dana kada je spasena...
uostalom, ako ljudi idu kod lekara, lece se sta god da im fali i rade sve u cilju produzenja zivotnog veka, zasto bi zivotinje o kojima mi brinemo bile tretirane drugacije?! nemoj samo da mi pominjes cigle, moze i na macku da padne tv ako cemo tako da banalizujemo stvari ;)

@Lúnasa, drago mi je da se maca za sad dobro snalazi x)
Никада нећеш скоцкати све услове савршено, ни за децу ни за мачад или кучад(називи мојих близнакиња за мачиће и кучиће, као и пилад, ћурад, пачад....:hahaha:).
Напросто то је као испит на факсу, увек фали бар дан да се добро спреми.
Осим тога, бар за нас људе, постоји она опомена, као у тенису, ТАЈМ...
 
:zcepanje: blesave su xD
naravno da neces skockati savrsene uslove, zato sam i napisala "ok", znaci da to bude nesto pristojno, a ne ko ljudi koji nemaju 'leba da jedu, a imaju osmoro dece, ili ko nase pra i cukunbabe sto su imale i vise od toga, a do puberteta dodju njih troje i to ako im se posreci :S
jednostavno, treba paziti na njihovu (macica u ovom slucaju) dobrobit koliko je to moguce.
 
Poslednja izmena:
Никада нећеш скоцкати све услове савршено, ни за децу ни за мачад или кучад(називи мојих близнакиња за мачиће и кучиће, као и пилад, ћурад, пачад....:hahaha:).
Напросто то је као испит на факсу, увек фали бар дан да се добро спреми.
Осим тога, бар за нас људе, постоји она опомена, као у тенису, ТАЈМ...

upravo o tome se i radi; savrsena varijanta ne postoji...
i ama bas uvijek postoji cijena koju...neko mora platiti
za bilo koju stvar u zivotu...e, sad mozemo mi stvari nazivati
ovim ili onim imenom, pakovati ih da djeluju dopadljivije
to njihovu sustinu ne mijenja...
 
Naravno da uslovi nikad nisu savršeni ali smatram da sam ja među onima koji mogu da kažu da su njihovi ljubimci stvarno srećni i zadovoljni. A sve to nije bilo moguće u centru grada, iako tu imam kuću i neko kao dvorište, samo se setite vi koji ste duže tu Zloćka, mačka kome sam okrpila nogu od psećeg ujeda da bi mi posle dva meseca uginuo od FIP-a. Uvek su tuda prolazile neke mačke i uvek su tu bile dovoljno dugo da ih zavolim, da bi me na kraju povredio njihov "odlazak". Pa ni Mirko, seoska mačketina, ne živi u idealnim uslovima, ali opet, srećan je u poređenju sa većinom mačaka koje sam viđala. Samo dok se ne ostrvi na golubove... :(
 
Mislim da je macja sreca prilicno jednostavna, srecni su kada su tamo gde su odmalena navikli da budu. Evo primer kucnog macka mog oca, koji ne izlazi uopste iz kuce, bio na selu bio u gradu, mnogo vise voli da samo sedi na prozoru ili na pragu i da posmatra sta se desava napolju. Za razliku od njega, seoske macke moje babe prezimele su kod nas kada smo ih sterilisali, vise od pola godine su bile u stanu, rekao bi covek da ce se navici i zaboraviti selo, delovale su srecno i spolja se nije videlo da pate ili da im nesto smeta, ali cim smo ih odneli na selo na prolece nastala je takva trka i veselje da covek ne poveruje.
 
jao, kako povezste zlotvora sa tipično ženskim stavom :lol:
naravno da je mačka srećnija na selu, gde ima svu slobodu kretanja, razmnožavanja, lova itd i da joj na selu upravo treba pružiti svu slobodu koja joj pripada i koju joj priroda daje
i naravno da su sve naše mačke, zatvorene u stanovima uskraćane, gde travu i prirodu vide samo kroz prozor baš kao i druge životinje, manje srećne, ali ***, prilagodjene su uslovima života u gradu

meni je bre san da se jednog dana preselim na selo, i uživam u prirodi sa svojim mačkama i ostalim živuljkama

Zato sam ja sve moje ove i poudomljavala po selima, samo mi tesko da ih dam, sve odlazem, sutra sutra, a ljudi samo rekli da im se javim i donesem. Cetvrtak mi je zadnji dan da ih dam, i ostaje jedno za petak al, ima da poludim.
 
Mislim da je macja sreca prilicno jednostavna, srecni su kada su tamo gde su odmalena navikli da budu. Evo primer kucnog macka mog oca, koji ne izlazi uopste iz kuce, bio na selu bio u gradu, mnogo vise voli da samo sedi na prozoru ili na pragu i da posmatra sta se desava napolju. Za razliku od njega, seoske macke moje babe prezimele su kod nas kada smo ih sterilisali, vise od pola godine su bile u stanu, rekao bi covek da ce se navici i zaboraviti selo, delovale su srecno i spolja se nije videlo da pate ili da im nesto smeta, ali cim smo ih odneli na selo na prolece nastala je takva trka i veselje da covek ne poveruje.

Jeste sve to individualno ali primetila sam u ogromnoj vecini slucajeva da se lakse naviknu da izlaze ako su bile kucne nego da budu zatvorene ako su bile slobodne. Jednostavno, kod njih su prirodni instinkti mnogo bolje ocuvani nego kod pasa.

Zato sam ja sve moje ove i poudomljavala po selima, samo mi tesko da ih dam, sve odlazem, sutra sutra, a ljudi samo rekli da im se javim i donesem. Cetvrtak mi je zadnji dan da ih dam, i ostaje jedno za petak al, ima da poludim.

Joj, znam ta pomesana osecanja oko udomljavanja. :aha:
 
Jeste sve to individualno ali primetila sam u ogromnoj vecini slucajeva da se lakse naviknu da izlaze ako su bile kucne nego da budu zatvorene ako su bile slobodne. Jednostavno, kod njih su prirodni instinkti mnogo bolje ocuvani nego kod pasa.



Joj, znam ta pomesana osecanja oko udomljavanja. :aha:

Obezbedila sam im sve. Majka se ne moze navikne, sta god da radis. Sto se macica tice, odlazem, falice mi, al sta da radim, znam sta moram.
 
Bubica mi se mnogo linja. Znam da je ovo taj period i da je to normalno, ali čini mi se da se neuporedivo više linja od Milice. Doduše, i krzno im je drugačije, Mica ima gušću a kraću dlaku, dok Buba ima duže i nekako "paperjastije" krzno, ne toliko gusto kao kod Milice. E sad, Bubi često opadne dlaka u pramenu, mada kad je četkam i pregledam ne vidim nikakve promene na koži (a to gledam jer sam ovde čitala da takvo linjanje može da ukaže na neke gljivice itd). Kako da razgraničim da li je linjanje u granicama normale, ili je neko kožno oboljenje ili nešto drugo? Kažem, nisam primetila na koži da ima neke fleke, osip, lišaj, crvenilo (...), već samo to konstantno linjanje i par puta opadanje dlake u "pramenovima".
 
Obezbedila sam im sve. Majka se ne moze navikne, sta god da radis. Sto se macica tice, odlazem, falice mi, al sta da radim, znam sta moram.

Znaš sve, videla si. Uostalom, svi smo bili svedoci kroz kakav je pakao Saškica prošla sa Bebanom dok se oporavljao od kastracije. Evo, skoro se vratio sa povređenom karlicom i prosto je besan bio što mora da miruje.

Bubica mi se mnogo linja. Znam da je ovo taj period i da je to normalno, ali čini mi se da se neuporedivo više linja od Milice. Doduše, i krzno im je drugačije, Mica ima gušću a kraću dlaku, dok Buba ima duže i nekako "paperjastije" krzno, ne toliko gusto kao kod Milice. E sad, Bubi često opadne dlaka u pramenu, mada kad je četkam i pregledam ne vidim nikakve promene na koži (a to gledam jer sam ovde čitala da takvo linjanje može da ukaže na neke gljivice itd). Kako da razgraničim da li je linjanje u granicama normale, ili je neko kožno oboljenje ili nešto drugo? Kažem, nisam primetila na koži da ima neke fleke, osip, lišaj, crvenilo (...), već samo to konstantno linjanje i par puta opadanje dlake u "pramenovima".

Da, to su razlike u samom krznu. A ima li razlike u ishrani? Ili je možda Bubica iz nekog razloga depresivna?
 
Da, to su razlike u samom krznu. A ima li razlike u ishrani? Ili je možda Bubica iz nekog razloga depresivna?

Hrane se isto. Što jede jedna, jede i druga. Ne deluje mi depresivno, njih dve druguju, skitaju, igraju se, jedu zajedno - dobre su. Razlikuju se u karakteru, naravno, ali ne bih rekla da je Bubica loše volje, ako mogu to tako da nazovem. Ineče, Bubica je mršavija od Milice... Možda to ima neke veze, i nije mi jasno zašto je to tako, čini mi se da Mica više jede iako mi dajem podjednake porcije... Doduše, Milica ima godinu i devet meseci, a Buba godinu i mesec dana...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top