Sve o macama ...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Hvala vam na odgvoru. Nije kastriran zivim na selu neznam gde bih mogla da ga odvedem posto ovde vet.samo lece'' korisne''zivotinje evo ga pored mene sada sredjuje se posto je celu noc bio napolju to mu se do sada nije desavalo i opet je samo pomirisao svezu piletinu i okrenuo se mm kaze da se ne sekiram verovatno na tavanu jede miseve bio je tezak 3.5kg sada ima 3.3kg bas me zabrinjava maza moja

A ti proveri, s obzirom da mačak izlazi napolje, da nema još jednu kuću, pa bira gde će da ruča :lol:
 
ma ne verujem ,kada god a zovnem silazi sa tavana ,evo ga sada spava i tako ce do ko zna kada, kada se probudi trazi odmah napolje i ponovo nece da jede donela sm mu posip u kucu ali on nece da ga koristi trazi napolje stvarno sam zabrinuta vidno je smrsao
 
ma ne verujem ,kada god a zovnem silazi sa tavana ,evo ga sada spava i tako ce do ko zna kada, kada se probudi trazi odmah napolje i ponovo nece da jede donela sm mu posip u kucu ali on nece da ga koristi trazi napolje stvarno sam zabrinuta vidno je smrsao

A možda se i zaljubio, mada im nije vreme... u stvari ne znam da li više uopšte postoji vreme za to :(
Moj mačak je isto tako ludovao i lunjao, jednom nije došao 10ak dana, uleteo je u kuću prepolovljen u kilaži, musav i smrdljiv, jedva je mjaukao, jeo za par minuta i opet tražio napolje :eek: Sile nije bilo da ga zaustavimo, krike je ispuštao ispred vrata.... Zato je bolje da ga kastriraš, jer kad im udare hormoni u glavu potpuno odlepe.... a i neće okolo sejati mačiće koji će skapavati na ulici...
 
ali čekaj nela, on neće apsolutno ništa da jede danima ili samo jede manje?
palo mi je na pamet da jede negde drugo ali opet ne bi toliko smršao
nisam pametna, možda čisto da pozoveš veta u nekom drugom mestu čisto da pitaš za savet, mada ne znam šta bi mogao da kaže
 
Kad ste spomenuli cvece, ja da kazem da je moje macence isto imalo sklonosti da "napada" cvece, konkretno jednu saksiju sa fikusom. Posto ima posip nije neuroticno kopala po zemlji, ali je zato grizla listove. Keva je fikus popela na jednu policu i sada je kao bezbedan. U medjuvremenu smo joj kupili dosta nekih igrackica pa smo joj time skrenuli paznju...

Moj bivsi macor je bio tata mata za saksije, svaku je rusio gde god da je stavimo, lisce je grickao, kidao...hahah kad se setim. Ova je (da ne ureknem) boljeg karaktera!

Молим те имај у виду да је већина украсног биља, нарочито широколисног, токсична за мачке. Мачкама не сме да се дозволи да гризу лишће. Није реч о безбедности биљке, већ о безбедности мачке. Знам да имаш књижицу, ако већ ниси, погледај сада поглавље "Тровање", ту имаш и списак неких биљака које су отровне за мачке. Можеш на неком од претраживача да погледаш, рецимо сајт: http://www.aspca.org/pet-care/poison-control/plants/plant-list-cats.html. Овај је посебно згодан јер су ти ту осим енглеских назива дата и латинска имена биљака. Та латинска имена можеш после да тражиш на српским сајтовима (Google advanced search) и доћи ћеш до наших назива (тако сам ја долазио до наших назива за биљке које су узете као пример у књизи).
Опште правило је: ради безбедности мачке, склонити све украсне биљке ван њеног домашаја.
 
evo, baba je upravo resila da zastiti zemlju u saksijama dzakom x))
a ovo moje ludo stvorenje svasta radi... pre neki dan je srusila drvo zivota koje je skoro do plafona jer je dobila zelju da se pentra po njemu, ono se od pada nakrivilo malo (vise), pa sam morala da ga "popravim" (ispravim i vezem) pre nego sto je baba videla sta mu se desilo i na kraju sam morala da kazem da je samo palo da mackica ne nagrabusi, meni je izgrickala onaj ukrasni bambus i takooo, sou s njom x))
 
naraFno ;)

e da, jel zna neko nekog dobrog veta za mace na nbg-u, ili u zemunu? treba da odemo da primimo bocu, mislim, to nije problem, ali ne bih volela da idemo od jednog do drugog, vec da nadjem odmah nekog dobrog i tu da je vodim stalno... iz iskustva sa psom, znam gde je sigurno necu voditi...
 
Svi hvale dr Vladu Magaša iz ordinacije Maja Ilić, YUBC, Bulevar Mihajla Pupina 10, telefoni 011/214-39-80 i 065/44-55-787. Inače radi i na katedri za porodiljstvo na vet. fakultetu pa kada bude vreme za sterilizaciju biće u pravim rukama.
 
hvala! to nam odgovara skroz x)
sad sam videla da postoji tema za sterilizaciju, al kad sam vec pocela ovde... njoj je, mislim, vec vreme za sterilizaciju (ne zna se koliko je tacno stara, procena je oko 5 meseci), moracu da vidim sta prvo da radimo - vakcinaciju, ili sterilizaciju... sad mi je frka jer je nisu vakcinisali, samo je ociscena od parazita, joooj :S
 
Ne znam sta da ti kazem, najbolje je da to proveris sa veterinarom... ako je vakcinises sutra onda mozes da je sterilises za 6 nedelja (tako su meni rekli u ordinaciji Intervet, da mora da prodje 2 nedelje od poslednje vakcinacije da bi se radila sterilizacija, navodno vakcina i anestezija su losa kombinacija?). Uz malo srece nece uci u teranje do tada, jer idealno je da se sterilise pre prvog teranja, tako se smanjuje rizik od dobijanja raka mlecne zlezde kasnije u zivotu.
 
Hvala vam na odgvoru. Nije kastriran zivim na selu neznam gde bih mogla da ga odvedem posto ovde vet.samo lece'' korisne''zivotinje evo ga pored mene sada sredjuje se posto je celu noc bio napolju to mu se do sada nije desavalo i opet je samo pomirisao svezu piletinu i okrenuo se mm kaze da se ne sekiram verovatno na tavanu jede miseve bio je tezak 3.5kg sada ima 3.3kg bas me zabrinjava maza moja

Ili ima rezervnu kuću ili se zaljubio, ili oboje.

Svi hvale dr Vladu Magaša iz ordinacije Maja Ilić, YUBC, Bulevar Mihajla Pupina 10, telefoni 011/214-39-80 i 065/44-55-787. Inače radi i na katedri za porodiljstvo na vet. fakultetu pa kada bude vreme za sterilizaciju biće u pravim rukama.

Sa Magašem je jedini problem što je prezauzet i "razgrabljen", inače sve pohvale.
 
Svi hvale dr Vladu Magaša iz ordinacije Maja Ilić, YUBC, Bulevar Mihajla Pupina 10, telefoni 011/214-39-80 i 065/44-55-787. Inače radi i na katedri za porodiljstvo na vet. fakultetu pa kada bude vreme za sterilizaciju biće u pravim rukama.

Што се "правих руку" са катедре за породиљство тиче, мени је професор породиљства, Тихомир Петрујкић, убио мачку својом грешком. Иначе, он је 2002. када се та несрећа догодила још увек користио Т-рез на стомаку, уместо реза на левом боку који се тада увелико користио, а данас је остао једини који се користи код стерилизације. Човек је очигледно још у средњем ветеринарском веку.
Када је реч о Др Влади Магашу, он је ОК, у сваком погледу.
 
Misliš na ovaj rez?

st1.jpg


st3.jpg


Ja sam mislila da se on kod nas i dalje retko koristi, da je tipičniji za Englesku i ne znam još koje zemlje. Stvarno za malo ordinacija sam čula da praktikuju taj rez.
 
Misliš na ovaj rez?

st1.jpg


st3.jpg


Ja sam mislila da se on kod nas i dalje retko koristi, da je tipičniji za Englesku i ne znam još koje zemlje. Stvarno za malo ordinacija sam čula da praktikuju taj rez.

Да, то је тај рез. Тамо одакле си скинула слике зову га left lateral flank spay, што би отприлике значило "стерилизација на левој слабини". Чини ми се да су га први лансирали французи, за стерилисање женки у чопорима мачака-луталица, где је потребно да се животиња што брже опорави од операције. Видиш и сама да је рез минималан. Користи се пре свега код младих мачака са здравом материцом, тако да се стерилизација своди само на одстрањивање јајника. Чак су и моји провинцијски ветеринари још 2000. године користили тај рез. Ако си из Београда, позови 729-52-45, то је амбуланта "Мама" на Палилули (Бистричка бр. 2). Изузетни су у хирургији, али веома скупи. Мислим да ипак довољно велики број ветеринара користи бочни рез. Наравно, ако је мачка стара, или из неког другог разлога постоји сумња да материца није у реду, користи се Т-рез, јер кроз бочни је теже одстранити материцу (ово је тврдња једног ветеринара, мада знам да је моју керушу стерилисао један од поменутих провинцијских ветеринара и то негде на половини трудноће, дакле са одстрањивањем материце и то бочним резом, додуше прикладне величине).
 
Poslednja izmena:
ljudi, a koliko vi placate vakcinaciju? meni su ovi iz YUBC-a rekli da je 1500, nije mi zao da dam toliko, niti mi je problem, ali mi to deluje previse, jer sam za psa placala 1000 uvek, zato pitam...
 
Да, то је тај рез. Тамо одакле си скинула слике зову га left lateral flank spay, што би отприлике значило "стерилизација на левој слабини". Чини ми се да су га први лансирали французи, за стерилисање женки у чопорима мачака-луталица, где је потребно да се животиња што брже опорави од операције. Видиш и сама да је рез минималан. Користи се пре свега код младих мачака са здравом материцом, тако да се стерилизација своди само на одстрањивање јајника. Чак су и моји провинцијски ветеринари још 2000. године користили тај рез. Ако си из Београда, позови 729-52-45, то је амбуланта "Мама" на Палилули (Бистричка бр. 2). Изузетни су у хирургији, али веома скупи. Мислим да ипак довољно велики број ветеринара користи бочни рез. Наравно, ако је мачка стара, или из неког другог разлога постоји сумња да материца није у реду, користи се Т-рез, јер кроз бочни је теже одстранити материцу (ово је тврдња једног ветеринара, мада знам да је моју керушу стерилисао један од поменутих провинцијских ветеринара и то негде на половини трудноће, дакле са одстрањивањем материце и то бочним резом, додуше прикладне величине).

Hvala :) Meni je to u suštini i potrebno, posto mislim da je nepotrebno vaditi matericu kad za to nema nikakvih razloga, a i rak materice je toliko redak da se stvarno ne isplati rizik.

ljudi, a koliko vi placate vakcinaciju? meni su ovi iz YUBC-a rekli da je 1500, nije mi zao da dam toliko, niti mi je problem, ali mi to deluje previse, jer sam za psa placala 1000 uvek, zato pitam...

Najjeftinije što sam našla je 1200 dinara na veterinarskom fakultetu, kod mene u kraju (Karaburma) neka mala ordinacija naplaćuje 1400. Ove malo poznatije ordinacije sa veterinarima na glasu idu do 1600, 1800 itd.
 
pa ,nisam sigurna da sam joj toliko bas promenila ishranu
ali druzi se sa kerom jednim tako da se plasim da nema veze sa tim nesto?

Da ne jede mozda njegovu hranu kad je s njim? U psecoj hrani generalno ima vise materija biljnog porekla nego u macjoj, a macke ne vare dobro biljke u ishrani, kad je hrana poluiskoriscena onda i izmet vise smrdi. Kada recimo macki umesto granula pocnes da dajes iskljucivo hranu zivotinjskog porekla, izmet gotovo izgubi neprijatan miris zato sto macka u ogromnom procentu iskoristi to sto pojede.
 
Што се "правих руку" са катедре за породиљство тиче, мени је професор породиљства, Тихомир Петрујкић, убио мачку својом грешком. Иначе, он је 2002. када се та несрећа догодила још увек користио Т-рез на стомаку, уместо реза на левом боку који се тада увелико користио, а данас је остао једини који се користи код стерилизације. Човек је очигледно још у средњем ветеринарском веку.
Када је реч о Др Влади Магашу, он је ОК, у сваком погледу.

Zapravo, medijalini rez, niz lineu albu se koristi i dalje dosta jer zbog njene slabije prokrvljenosti manje krvari i bolja je preglednost tokom operacije, mana mu je upravo što onda oporavak traje koji dan duže nego kad se radi bočno. A to bočno, tačno, koriste veterinari u provinciji, moj muž na levom boku raseca krmače kad radi ovarijektomiju. Ali kod polnoo zrelih mačaka, koje su se već parile, sam ipak pre za ovariohisterektomiju nego samo za ovarijektomiju jer usled odsustva hormona iz jajnika izostaje i teranje tokom kog je cerviks otvoren, pa onda izostaje i mogućnost odlivanja eventualnih zapaljenjskih sekreta a to već vodi u piometru. Ako se već vadi nešto, ja sam za to da se vad sve, nebitno da li lateralno ili medijalno.

A što se tiče katedre za porodiljstvo, profesor Tića u veterinarskim krugovima i dan-danas važi za autoritet, za razliku od profesora Vukovića i donekle profesora Voje, sad, ovi ovdašnji veterinari se ne sećaju Magaša, barem ovi sa kojima sam u kontaktu, mlađi je od njih koju godinu, tako da ostaje da verujem-sebi. Izuzetno ga cenim i kao stručnjaka i kao osobu voljnu da izađe u susret starateljima uličnih životinja, po pitanju cenovnika usluga.

sta znaci kada maciji izmet bas da se oseca..
a nije proliv :)

Kad si je poslednji put čistila od glista? Da nije to? Ili se prehladila napolju illi e režim ishrane.
 
Poslednja izmena:
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top