ETO IM EVROPA!

Titus.

Ističe se
Banovan
Poruka
2.276
ETO IM EVROPA!

Rumuni, pritisnuti siromaštvom, masovno idu za poslom u zemlje EU, a decu ostavljaju rodbini, komšijama i lokalnim sirotištima



Roditelji iz Rumunije, pritisnuti siromaštvom, idu za poslom po zemljama Evropske unije, ostavljajući decu da drugi brinu o njima.

Od početka godine, kada je Rumunija ušla u EU, hiljade dece ostavljeno je bakama, susedima ili lokalnim vlastima i sirotištima, dok njihovi roditelji traže posao, često nelegalno, na građevinama u Italiji ili u španskim voćnjacima.

Od dece prave narkomane i prosjake

Relativno siromašna, Rumunija je počela da sređuje zapuštene i propale ustanove za brigu o deci. Međutim, kritičari ukazuju da birokratija, korupcija i nesposobnost koče reforme i da je mnogo dece izvan okvira zaštite države.

Deca bez zaštite se mogu videti kako prose na velikim raskrsnicama u vreme kada je saobraćaj najgušći, ili u podzemnim prolazima, dok duvaju lepak.


- Fenomen je sve uočljiviji otkako su se Rumunima, sa ulaskom u EU, otvorila vrata za slobodnije prelaske granica u Zapadnoj Evropi - kaže Marijela Neagu iz državne Agencije za zaštitu dece.

- Roditelji to vide kao svoje žrtvovanje za decu, kao mogućnost da im pruže bolju budućnost - izjavila je ona agenciji Rojters.

U nekim školama danas više od polovine učenika živi bez jednog ili oba roditelja, dok su u mnogim selima na severu i istoku Rumunije jedini stanovnici deca i njihove babe i dede.

Zvanični podaci pokazuju da 80.000 od četiri miliona najmlađih Rumuna ima jednog ili oba roditelja na radu u inostranstvu. Socijalni radnici i volonteri kažu da je taj broj daleko veći.

Procenjuje se da od pada komunizma 1989. godine dva miliona Rumuna, ili svaki deseti, živi u inostranstvu. Podaci pokazuju i da je odliv legalnih radnika povećan poslednjih godina, mada je i ilegalna migracija još uvek visoka.

Novac koji su radnici iz inostranstva poslali kućama pomogao je da se popravi situacija u nekim mestima u unutrašnjosti. Istovremeno ih je ostavio bez radne snage, što je imalo za posledicu povećanje zarada, koje je nepovoljno za strana ulaganja.

Bogdan Lakatus je imao sedam godina kada mu je otac otišao da radi u Španiju, a 11 kada se ocu pridružila i majka. Dečak sada živi u državnoj ustanovi za brigu o deci, čekajući roditelje da dođu po njega, ili socijalnog radnika da nađe porodicu koja će ga gajiti.

- Mislim da će se vratiti - kaže Bogdan. Njegova majka se vratila u Rumuniju, ali je posle nekoliko dana nestala.

Nemci se plaše Poljaka

Ulazak novih devet zemalja u šengen zonu nemački građani prate sa strahom. Oni koji žive na pograničnom području na nemačkoj strani naročito se boje rasta kriminala.

U zapadnoj Evropi građani su navikli na granične prelaze bez dugih i zamornih graničnih kontrola.

„Obični ljudi" nisu oduševljeni širenjem šengena.

Uta Ludvig iz savetovališta ze žene u Frankfurtu boji se da će krijumčari ljudi intenzivirati svoje prljave poslove nasilnog dovođenja mladih žena sa istoka Evrope u zapadnoevropske bordele.


Na neki način, Bogdan ima sreće. Verovatno će izbeći ogromna, prljava sirotišta koja su ranih devedesetih privlačila pažnju sveta i koja su danas gotovo iščezla.

Problemi zbog migracija, međutim, nisu odlika Rumunije, već muče i druge siromašnije članice EU sa istoka Evrope.

Rumunija je zatražila od Španije i Italije, koje su glavna odredišta za Rumune u potrazi za poslom, da naprave pilot programe za učenje jezika u školama kako bi olakšale integraciju dece i ohrabrile roditelje da ih povedu.

Generacije dece, prema istraživanjima Evropske statističke agencije, odrastaju bez podrške porodice i broj godina koje rumunska deca provode u školi je među najmanjim u EU.

Press

Pitam se koliko ce stanovnika brojati Srbija kad se ukinu shengen vize za njene gradjane?:lol:
 
Elem ukoliko bi otislo oko milion nezaposlenih i nezadovoljnih u roku od godinu dana mozemo racunati da se ne bi svi snasli pa bi ih se vratilo oko 200-300 iljada najvise ,sto je opet odlican skor jer bi se svakako nezaposlenost najmanje prepolovila ili jos verovatnije smanjila na trecinu danasnjeg broja .To bi drasticno popravilo socijajlnu sliku drzave ,drzava bi morala da izdvaja mnogo manje para za dustveno neproduktivne korisnike raznoraznih vrsta pomoci i beneficija a i ti ljudi bi imali priliku da potraze sansu preko i rade kakve takve poslove umesto da ovde zive na ivici opstanka ,nezadovljni na socijali bez ikakvog posla .akodje bi oni onda slali novac svojim takodje bednim i siromasnim rodjacima pa bi se i njima donekle popravio standard.To bi sve pobljoljsalo i ubrzalo privredni razvoj zemlje koja bi se oslobodila velikog dela tereta na budzetu koji nista ne doprinosi istom pa bi i ovde vremenom bili stvoreni bolji privredni uslovi za one koji bi se posle proteka odredjenog vremena vratili u zemlju .
 
Mislis samo milionce ce da odmagli?:confused:
Pa ne bi vise posto u Srbiji ima manje od 4 miliona radno sposobnog stanovnistva oko 3,5 mislim a od toga je oko milion nezaposlenih i bar jos pola miliona koji rade za neki bedni minimalac .Tako da dolazimo do mase od oko milion i po nezadovoljnih od cega ne bi svi otisli ili ne bi imali uslove,hrabrosti ili sta vec da idu t,ako da bi ih verovatno otislo oko milion od cega bi se cetvrtina verovatno vratila ubrzo jer se ne bi snasla ili bi ih najurili ,pa po mojoj slobodnoj proceni ostalo bi oko 700-800 iljada preko na neko duze vreme sto i nije tako lose .
 
Pa ne bi vise posto u Srbiji ima manje od 4 miliona radno sposobnog stanovnistva oko 3,5 mislim a od toga je oko milion nezaposlenih i bar jos pola miliona koji rade za neki bedni minimalac .Tako da dolazimo do mase od oko milion i po nezadovoljnih od cega ne bi svi otisli ili ne bi imali uslove,hrabrosti ili sta vec da idu t,ako da bi ih verovatno otislo oko milion od cega bi se cetvrtina verovatno vratila ubrzo jer se ne bi snasla ili bi ih najurili ,pa po mojoj slobodnoj proceni ostalo bi oko 700-800 iljada preko na neko duze vreme sto i nije tako lose .

Ima dosta rezona u tome sto si napisao. Mislim da su i u Evropi svesni koliki ce priliv emigranata iz Srbije biti i da racunaju sa tim. Ako pogledamo broj stanovnika Rumunije, koja je takodje dosta siromasna i koja je primljena u EU i broj onih koji su emigrirali iz iste, onda novopridoslice iz Srbije i nece biti neki narociti shok za Evropu, progutace ona i ovo poslednje prosirenje EU. Naravno, prvo sledi ukudanje viza, sto ne znaci automatski da ce gradjani Srbije moci legalno da rade u Evropi. Ali, tako je bilo i sa vise nego duplo vecom Rumunijom, a oni su jos veca ciganija od Srba i vece lopurde. Tako da...Evropico, nemoj da brines, jos samo ovaj put i nema vise niko da vam se sunja po dvoristu i krade vam bicikle, jos samo ostatak sirotinje sa Balkana je preostao...i nije neka brojka:D
 
Kao da će EU dozvoliti toliku migraciju ??? Nema teorije!
Ako Srbija uđe u EU odmah će da smisle klauzule po kojima će da pooštre kriterijume "protoka ljudi". Zapravo, ako se ovo desi s Rumunijom, već će početi uskraćivanja. Do datuma eventualnog prijema Srbije, desiće se da razlozi za ulazak prestanu. Videćemo da smo džaba krečili ...
 
Pa to i ja mislim bez da nastupam sa nekim predrasudama prema celom rumunskom narodu ,al siguran sam da su nasi ljudi takvi kakvi su ipak bolji radnici od Rumuna ,manje su skloni kriminalu ,kvalifikovaniji su i obrazovaniji tako da bi imali sigurno bolju prodju od Rumuna + nasa emigracija u EU zemljama je vec pola veka u kontinuitetu za razliku od ovi novih EU clanica ,pa su vece sanse ljudima za snalazenje i pronalazak posla preko neke "srpske veze ".Naravno ne mislim ja da ce niskokvalifikovani nasi iseljenici odmah tamo raditi za super plate ,imati kuce i nova kola ,al i ono sto budui radili i novac koji budu zaradjivali ce im biti bolji nego da ovde prezivljavaju sa 10 -15 iljada dinara ili nista mesecno.
 
radno sposobnog stanovnistva oko 3,5 mislim a od toga je oko milion nezaposlenih
Pitanje. Koliko njih je ispod 30 god. starosti?;)

da bi ih verovatno otislo oko milion od cega bi se cetvrtina verovatno vratila ubrzo jer se ne bi snasla ili bi ih najurili ,pa po mojoj slobodnoj proceni ostalo bi oko 700-800 iljada preko na neko duze vreme sto i nije tako lose .

Dok se taj milion ne ''snadje'' potrošio bi u proseku npr. 1000 E što bi bila milijarda u ''turističkom'' budžetu koji treba izvući iz naših slamarica.
Tvoja slobodna procena o broju onih koji bi ostali je naučna fantastika (bez naučna). Ostalo bi par hiljada ako ne računamo lopove i sitne kriminalce (jer krupni ne mogu nigde toliko da maznu kao ovde).8)
 
Dok se taj milion ne ''snadje'' potrošio bi u proseku npr. 1000 E što bi bila milijarda u ''turističkom'' budžetu koji treba izvući iz naših slamarica.
iz kojih "nasih " slamarica onaj ko bi se odlucio da ide bi se sam snalazio za potreban novac ne bi mu ti ili drzava davali
[/QUOTE]Tvoja slobodna procena o broju onih koji bi ostali je naučna fantastika (bez naučna). Ostalo bi par hiljada ako ne računamo lopove i sitne kriminalce (jer krupni ne mogu nigde toliko da maznu kao ovde).8)[/QUOTE]
pa ako pogledamo druge nove clanice EU moja prcena je sasvim realna ,naravno ako bi Srbija imala rukovodstvo kome je prioritet clanstvo u uniji i kada bi se to desilo u dogledno vreme ,ukoliko bi svaka vlada vodila drugu politiku "sad ocemo ,sad necemo" onda naravno to nece biti moguce
 
Пољаци су права пошаст у Немачкој. Једноставно ујутру пређу у Немачку, раде на црно и увече се врате у пољску. За 50% су скинули плате немцима. Пошто су сада сви једна велика срећна породица, Немачки газда више не плаћа Немцу него Пољаку јер мање тражи.
 
Rumuni i jesu primljeni u EU da bi bili jeftina radna snaga u zapadnim zemljama.
Setimo se da oni ne ispunjavaju ni deo kriterijuma za ulazak u EU , pa su ipak primljeni...a tek Bugari, smejurija sve ukupno.
Srbija je za njih i dalje Eldorado.
 
Rumuni i jesu primljeni u EU da bi bili jeftina radna snaga u zapadnim zemljama.
Setimo se da oni ne ispunjavaju ni deo kriterijuma za ulazak u EU , pa su ipak primljeni...a tek Bugari, smejurija sve ukupno.
Srbija je za njih i dalje Eldorado.

Нису ниакда примљени као равноправни нити ће икада бити.
Једноставно "Сви су равноправни али су неки равноправнији од других"
 
Europa se proširila jer im treba radna snaga, pošto više nema kolonija odakle
su ih do sada crpili a i previše je tih obojenih imigranata pa im sada stvaraju
probleme po Francuskoj a biće toga i drugddje. Htjeli bi da im rade a da im
se ne daju sva prava koja traže, sad ih je mnogo i neće tako moći više.

Države poput Rumunjske, koje imaju slabo razvijeno gospodarstvo gubitkom
radne snage samo mogu ići natrag, nema tu razvoja. Jednostavna je računica,
bogatiji sa zapada će pokupovati što vrijedi i zaposliti lokalno stanovništvo da
radi za male pare a prihod odlazi iz države.
 
Da, materijalizam i pohlepa je to što će i ovaj naš planet jednog dana da dokusuri :-|

Samo ne materijalizam ovih Rumunja koji treba da prežive, koliko ovih što drže konce

Tacno... Ali ne moze se sve... retko ko ima pare a srecan je sa decom i takodje retko ko je srecan sa decom i ima pare...
Primera ima sirom celog sveta...
 
ETO IM EVROPA!

Rumuni, pritisnuti siromaštvom, masovno idu za poslom u zemlje EU, a decu ostavljaju rodbini, komšijama i lokalnim sirotištima



Roditelji iz Rumunije, pritisnuti siromaštvom, idu za poslom po zemljama Evropske unije, ostavljajući decu da drugi brinu o njima.

Od početka godine, kada je Rumunija ušla u EU, hiljade dece ostavljeno je bakama, susedima ili lokalnim vlastima i sirotištima, dok njihovi roditelji traže posao, često nelegalno, na građevinama u Italiji ili u španskim voćnjacima.

Od dece prave narkomane i prosjake

Relativno siromašna, Rumunija je počela da sređuje zapuštene i propale ustanove za brigu o deci. Međutim, kritičari ukazuju da birokratija, korupcija i nesposobnost koče reforme i da je mnogo dece izvan okvira zaštite države.

Deca bez zaštite se mogu videti kako prose na velikim raskrsnicama u vreme kada je saobraćaj najgušći, ili u podzemnim prolazima, dok duvaju lepak.


- Fenomen je sve uočljiviji otkako su se Rumunima, sa ulaskom u EU, otvorila vrata za slobodnije prelaske granica u Zapadnoj Evropi - kaže Marijela Neagu iz državne Agencije za zaštitu dece.

- Roditelji to vide kao svoje žrtvovanje za decu, kao mogućnost da im pruže bolju budućnost - izjavila je ona agenciji Rojters.

U nekim školama danas više od polovine učenika živi bez jednog ili oba roditelja, dok su u mnogim selima na severu i istoku Rumunije jedini stanovnici deca i njihove babe i dede.

Zvanični podaci pokazuju da 80.000 od četiri miliona najmlađih Rumuna ima jednog ili oba roditelja na radu u inostranstvu. Socijalni radnici i volonteri kažu da je taj broj daleko veći.

Procenjuje se da od pada komunizma 1989. godine dva miliona Rumuna, ili svaki deseti, živi u inostranstvu. Podaci pokazuju i da je odliv legalnih radnika povećan poslednjih godina, mada je i ilegalna migracija još uvek visoka.

Novac koji su radnici iz inostranstva poslali kućama pomogao je da se popravi situacija u nekim mestima u unutrašnjosti. Istovremeno ih je ostavio bez radne snage, što je imalo za posledicu povećanje zarada, koje je nepovoljno za strana ulaganja.

Bogdan Lakatus je imao sedam godina kada mu je otac otišao da radi u Španiju, a 11 kada se ocu pridružila i majka. Dečak sada živi u državnoj ustanovi za brigu o deci, čekajući roditelje da dođu po njega, ili socijalnog radnika da nađe porodicu koja će ga gajiti.

- Mislim da će se vratiti - kaže Bogdan. Njegova majka se vratila u Rumuniju, ali je posle nekoliko dana nestala.

Nemci se plaše Poljaka

Ulazak novih devet zemalja u šengen zonu nemački građani prate sa strahom. Oni koji žive na pograničnom području na nemačkoj strani naročito se boje rasta kriminala.

U zapadnoj Evropi građani su navikli na granične prelaze bez dugih i zamornih graničnih kontrola.

„Obični ljudi" nisu oduševljeni širenjem šengena.

Uta Ludvig iz savetovališta ze žene u Frankfurtu boji se da će krijumčari ljudi intenzivirati svoje prljave poslove nasilnog dovođenja mladih žena sa istoka Evrope u zapadnoevropske bordele.


Na neki način, Bogdan ima sreće. Verovatno će izbeći ogromna, prljava sirotišta koja su ranih devedesetih privlačila pažnju sveta i koja su danas gotovo iščezla.

Problemi zbog migracija, međutim, nisu odlika Rumunije, već muče i druge siromašnije članice EU sa istoka Evrope.

Rumunija je zatražila od Španije i Italije, koje su glavna odredišta za Rumune u potrazi za poslom, da naprave pilot programe za učenje jezika u školama kako bi olakšale integraciju dece i ohrabrile roditelje da ih povedu.

Generacije dece, prema istraživanjima Evropske statističke agencije, odrastaju bez podrške porodice i broj godina koje rumunska deca provode u školi je među najmanjim u EU.

Press

Pitam se koliko ce stanovnika brojati Srbija kad se ukinu shengen vize za njene gradjane?:lol:

Ovo ti je druga tema o "toj Jevropi". Hoćeš nećeš u Evropi jesi ali ne želiš da poštuješ savremene normative koje ne možemo da izdržimo zbog tehnološke zaostalosti/mentaliteta/ domaćeg lopovluka iz komunističkog perioda.

Ne brini ti o drogiranoj rumunskoj omladini već se zabrini zašto se srpska omladina povela za drogom.
Evo ti odgovra: kradje i marifetluci vlasti koja je harala 90-ih (a ti nadji ko je sve činio takvu vlast) je osiromašila i opustošila i blagajnu i moral ovog naroda.

Jeftinija droga nego karta za bioskop ili koncert.
I ti da mi pričaš ne valja ovaj ili onaj kada mufljuzi mlate praznu slamu javno a kradu privatno.

A to se nastavilo i padom svih onih koji su harali 90-ih.
Bolje da uvedemo grčki sistem glasanja i da idiotima zabranimo bavljenje politikom.

STOJA-Evropa.JPG
 
E sad treba postaviti pitanje: ko to ovako vodi zemlju?
Svi su se snašli...
Počevši od najdebljeg što je sišao sa planine i nekako nabavio kućerinu na periferiji grada do onog sa najpiskavijim glasićem što se uglavio u banku pa ga briga za tok sledećih izbora. A briga i debelog...

Dotle - deca se drogiraju.
Kad udjemo u tu Evropu, a preostalo samo par država, ja ću imati toliko godina da će me boleti uvo za sve sem za poštara...
 
Ovo ti je druga tema o "toj Jevropi". Hoćeš nećeš u Evropi jesi ali ne želiš da poštuješ savremene normative koje ne možemo da izdržimo zbog tehnološke zaostalosti/mentaliteta/ domaćeg lopovluka iz komunističkog perioda.

Ne brini ti o drogiranoj rumunskoj omladini već se zabrini zašto se srpska omladina povela za drogom.
Evo ti odgovra: kradje i marifetluci vlasti koja je harala 90-ih (a ti nadji ko je sve činio takvu vlast) je osiromašila i opustošila i blagajnu i moral ovog naroda.

Jeftinija droga nego karta za bioskop ili koncert.
I ti da mi pričaš ne valja ovaj ili onaj kada mufljuzi mlate praznu slamu javno a kradu privatno.

A to se nastavilo i padom svih onih koji su harali 90-ih.
Bolje da uvedemo grčki sistem glasanja i da idiotima zabranimo bavljenje politikom.

STOJA-Evropa.JPG

Temu sam otvorio, ne zato da se podsmevam Evropi, vec zato sto mi je bilo zanimljivo razmisljanje na temu koliko ce ljudi u Srbiji ostati kad ukinu vize...to mi je bio osnovni motiv...a to sto si naveo, to stoji, samo ne znam kakve veze ima samnom i mojom temom:confused: A ja jesam u Evropi, ne samo geografski, ja sam gradjanin EU, verovao ti ili ne...i nemam problem sa vizama, ali to ne znaci da ne treba da pricam o stvarima koje se ticu svih Evropljana, i onih u EU i onih koji cekaju da udju...8)
 

Back
Top