Kome prodati NIS - Rusima ili Madjarima+Siptarima+Nemcima

Kome prodati Naftnu Industriju Srbije?

  • Rusima tj Gaspromu

  • Nemcima/Siptarima/Madjarima tj MOL-u i OMV-u


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Jerry Ropero

Poznat
Banovan
Poruka
7.375
Za kupovinu NIS-a su do sada interesovanje izrazile samo dve grupacije. Rusi i udruzeni koncern MOL-a i OMV-a . U OMV-u bitnu ulogu sa preko 30% akcija ove firme igra najbogatiji Albanac na svetu zvani Bedzet Pacoli. I sad postavlja se pitanje kome prodati NIS - Rusima ili Madjarima+Nemcima+Siptarima?

I ako ponuda Rusa nije bas ponuda iz snova, mislim da je strateski ipak bolje prodati njima jer:

- Rusi imaju i naftu i gas a Madjari/Siptari i Nemci nemaju nista od ovoga. To znaci da kad bi prodali Rusima imali bi robu direktno od proizvodjaca a kad bi prodali NIS siptarima/nemcima/madjarima gorivo bi nam bilo skuplje zbog jedne dodatne ruke u lancu , jer bi MOL/OMV morali da kupuju naftu/gas kod Rusa pa da prodaju nama , a oni naravno to nece raditi bez dobrog procenta.
- Rusi nude izgradnju gasovoda kojima ce Srbija dobiti izvor najjeftinije svetske energije , gasa, za buducih 40-50 godina. MOL/OMV ne nude nista vezano za gasovod jer oni jednostavno gasa nemaju.

Ostali veliki igraci u energetskom sektoru tipa Texaco, Britih Petroleum, Shell i drugi - nisu izrazili interesovanje za kupovinu NIS-a .
 
Ако је истина оно што је процурело у јавност, ни понуда Гаспрома није баш поштена. Проблем је што не знамо да ли ће гасовод ићи кроз Србију бити магистрални или само крак за нас. Ако је ово друго, у питању је горка пилула, јер испада да су Румунија и Мађарска важније Гаспрому од Србије (а шта дотични мисле о Русима лично је небитно). Нема онда ништа од транзитне таксе као што се овде причало и дизало у небеса.

Је ли тако Џери или да те подсетим мало?

П.С.
У питању су голи интереси, а Србија ће бити колетерална штета, по обичају. :???:
 
pa rusija gleda preko kojih zemalja ce prodati vise gasa/vise zaraditi, sto je i logicno, tako ti je to pa ti izaberi sta ti je bolje . po meni bolje vrabac u ruci nego golub na grani. jeste da smo ocekivali da vrabac bude debela curka, al po meni bolje ista nego nista.

drugo ova tvoja prica o koletaralnoj steti je glupost?

sta ovde srbija gubi? ne gubi prakticno nista. samo ne dobija onoliko koliko je ocekivala. tako da tvoja konstatacija jednostavno ne stoji.
 
pa rusija gleda preko kojih zemalja ce prodati vise gasa/vise zaraditi, sto je i logicno, tako ti je to pa ti izaberi sta ti je bolje . po meni bolje vrabac u ruci nego golub na grani. jeste da smo ocekivali da vrabac bude debela curka, al po meni bolje ista nego nista.
Браво Џери, знам да умеш да размишљаш када хоћеш. ;)

Само Џери, немој да буде као са Лукоилом и Беопетролом.

drugo ova tvoja prica o koletaralnoj steti je glupost?

sta ovde srbija gubi? ne gubi prakticno nista. samo ne dobija onoliko koliko je ocekivala. tako da tvoja konstatacija jednostavno ne stoji.
Трагедија је између чега морамо да бирамо. Зато сам откуцао колетерална штета.

P.S.
Ја се надам да ће нама Русија нешто друго омогућити, али не желим јавно о томе. ;) Живи били па видели.
 
pa jebga duke . ovo sto ti pricas je isto kao da si otisao na auto pijacu u bubanj potoku sa 3000 eura u dzepu , i ocekivao si tamo da za ono sto imas mozes da kupis bentlije, ferarije, lexuse, lamborginije kad ono ponuda na pijaci jugici, golf 2, opel kadet star 25 godina, reno 5 i slicno . lepo bi bilo da ima ovo sto ti zamisljas al na zalost realnost je bitno drugacija.
 
pa jebga duke . ovo sto ti pricas je isto kao da si otisao na auto pijacu u bubanj potoku sa 3000 eura u dzepu , i ocekivao si tamo da za ono sto imas mozes da kupis bentlije, ferarije, lexuse, lamborginije kad ono ponuda na pijaci jugici, golf 2, opel kadet star 25 godina, reno 5 i slicno . lepo bi bilo da ima ovo sto ti zamisljas al na zalost realnost je bitno drugacija.
Ja само кажем да не буде као Лукоилом (а нико не може да гарантује да неће, јер им се може). Не треба ваљда да те подсећам у вези тога, зар не?
 
beopetrol/lukoil je ista firma . a ne dve. ne znam sad kako ce biti sa privatizacijom nisa , al znam da je su beopetrolove pumpe pre prodaje bile u raspadu, a sada od kako ih je lukoil kupio bukvalno blistaju. mislim porediti nekadasnje beopetrol pumpe i sadasnje lukoil je isto ko da poredis lepotu babe od 75 godina i devojke od 22. ja generalno gorivo uglavnom sipam na lukoil pumpama, pre svega jer je gorivo dobro, pumpe su ekstra sredjene a i cene proizvoda su dobre. recimo na NIS pumpama destilovana voda litar kosta 40 dinara a na lukoil pumpama kupis za 100 dinara balon od 5 litara.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top