koliki treba imati bračni staž,da bi se nasledila muževljeva penzija

Mislim danije problem samo bracni staz, vec i to sto nemate dece. Ukoliko si ti zaposlena tj. imas sopstvena primanja, onda nemas prava na porodicnu penziju. Da imate dece, deca bi imala pravo na penziju do kraja skolovanja odns. 26. godine zivota. Ako i nemas sopstvena primanja, mislim da ne mozes dobiti penziju dok ne napunis odredjeni broj godina, ali za to nisam sigurna.
 
Удова стиче право на породичну пензију:

1) ако је до смрти брачног друга, навршила 50 година живота; или

2) ако је, до смрти брачног друга, или у року од једне године од дана смрти брачног друга, постала потпуно неспособна за рад; или

3) ако је, после смрти брачног друга, остало једно дете или више деце која имају право на породичну пензију по том брачном другу, а удова обавља родитељску дужност према тој деци. Удова која у току трајања права према том основу постане потпуно неспособна за рад, задржава право на породичну пензију док постоји та неспособност.

Удова која до смрти брачног друга, није навршила 50 година живота али је навршила 45 године живота, стиче право на породичну пензију кад наврши 50 година живота.


Нема везе колико дуго сте у браку, а уколико сте једини члан уже породице, припада вам 70% пензије мужа. Наравно, логично- не можете примати и своју и његову пензију, али можете прећи на његову (уколико је ових 70% веће од ваше целе пензије), ако испуњавате неки од горњих услова. Е ваљда сам све добро објаснила. Нек ме исправи неко стручнији, ако сам погрешила (ја управо спремам овај испит).
 
Дете стиче право на породичну пензију и она му припада до навршених 15 година живота.

После навршених 15 година живота дете стиче право на породичну пензију и она му припада до завршетка школовања, али најдоцније до навршених:

1) 20 година живота, ако похађа средњу школу;

2) 23 године живота, ако похађа вишу школу;

3) 26 година живота, ако похађа факултет.

Дете стиче право на породичну пензију и она му припада док траје неспособност за самосталан живот и рад, настала до узраста до кога се деци обезбеђује право на породичну пензију.

Дете стиче право на породичну пензију и она му припада док траје неспособност за самосталан живот и рад, настала после узраста до кога се деци обезбеђује право на породичну пензију, а пре смрти осигураника односно корисника права, под условом да га је осигураник односно корисник права издржавао до своје смрти.

Детету коме је школовање прекинуто због болести, право на породичну пензију припада и за време болести до навршених година живота из става 2. тач. 1) до 3) као и изнад тих година, али највише за онолико времена колико је због болести изгубило од школовања.

Детету коме је школовање прекинуто због упућивања на одслужење војног рока у складу са прописима којима се уређује војна обавеза, право на породичну пензију припада и за време одслужења војног рока, а најдуже до навршене 27 године живота.

Инвалидно дете, у складу са прописима о разврставању деце ометене у развоју и дете из става 4. овог члана, стиче право на породичну пензију и после престанка запослења, односно обављања самосталне делатности.
 
@ines1864 veoma ti hvala na jasnom odgovoru.....u junu punim 45 godina,nemam svoj posao niti penziju...
samo me je zanimalo da li duzina zakonskog braka ima neku ulogu u eventualnom nasledjivanju...jer smo vrlo kratko u braku,pa cisto nije zgoreg da znam.
takodje me zanima na koje vreme se menja ta starosna granica za nasledjivanje....
(znam da je odavno bilo 42god..pa mislim 48...a evo nisam znala da je sad 50..)
@ines1864 puno srece na ispitu!!!
 
Poslednjim izmenama i dopunama Zakona uvedena je novina u pogledu uslova za ostvarivanje prava na porodičnu penziju udove/udovca. Naime, propisanoi je da ako je umrli osiguranik ili umrli korisnik starosne ili invalidske penzije u trenutku zaključenja braka navršio 65 (muškarac), odnosno 60 (žena) godina života, bračni drug može steći pravo na porodičnu penziju pod uslovom da imaju zajedničko dete ili da je brak trajao najmanje dve godine.
http://www.zso.gov.rs/porodicna-penzija.htm
 

Back
Top