Italijanska kuhinja

O

opi

Gost
najbrze i veoma dobre spagete(ne znam kako se tacno zovu ali su ok):
kupite u pekabeti dobre i jeftine italijanske spagete(svakako obavezno italijanske).
kad se spagete skuvaju(kuvaju se u vodi sa solju , bez ulja) prospe se voda , ali ne sva(ostavi se samo malo tipa 0,2=o,3dl) i doda se malo maslinovog ulja.

na malo maslaca i malo maslinovog ulja proprziti jednu crvenu sitno seckanu papriku, pa dodati oko 200gr mesanog mlevenog mesa, prodinstati, dodati zacin c i malo bibera, pa dodati jedno celo pakovanje tomatina(0.5l), kuvati 10-ak minuta, pa dodati jedan cen sitno seckanog belog luka.
kuvati 2-3 minuta, pa dodati soljicu brasna pomesanog u vodi(bez grudvica)- da bi sos bio gusci i lepo se vezao sa spagetama(tj, da ne bi ostao na dnu).
obavezno dodati origano(na kraju) , i narendati neki kackavalj(po izboru)
Prijatno
 
italijanski recept za testo za pizzu:

40gr brasna pomesati sa pola (obavezno svezeg)kvasca i odgovarajucom kolicinom vode da se dobije testo.
ostaviti na toplom mestu da poraste duplo.
dodati oko 600gr brasna, so , i odgovarajucu kolicinu vode i ostaviti na toplo mesto da poraste duplo.
-napuljska pizza:razvuci testo debljine 3-4mm koje je zadebljano na krajevima
-rimska pizza: testo debljine 3mm koje nije zadebljano na krajevima.
Dalje znate..
prijatno
 
jos brze testo za pizzu:
brasno, prasak za pecivo, malo soli, jogurt, ulje... bude mekano i super! Nekad umesto jogurta stavim mlako mleko.

Ja sos za spagete pravim ovako:

Izdinstam luk crni sitno seckani, pa proprzim sa njim malo rendanog parizera, sitno seckanih pecuraka, stavim paradajz sos, malo kecapa, origano, estragon, mirodjiju, so, beli luk dal u prahu ili izgnjecen... i to se skuva i ... mmmm... preko rezanaca... i odozgo kackavalj. Neki ljudi ne vole mnogo zacinjeno, tako da svako po svom ukusu.

Najbrze testo za pizzu skoknes do prodavnice i kupis ono lepo polupeceno sto kosta 30 i nesto dinara... Ne pravi svai privatnik isto testo pa pazis da se ne predjes.
 
Definitivno najjednostavniji spageti:

Naravno obaris spagete "al dente" :wink:

U tiganj ulijes dosta maslinovog ulja a zatim ubacis par cesnjeva (prema ukusu) belog luka malo proprzis i prelijes preko spageta.
 
absonic:
Napisite mi neki italijanski recepat, jer nigde nisam mogao da ih nadjem...
Ajaaaao, koliko toga ima. Evo ti za početak jedna lepa letnja supica jako popularna u Italiji. Ja je obično pravim "odočnom" metodom, ali za svaki slučaj evo i nekih mera:
MINESTRONE
Materijal:
-80g luka
-80g šargarepepe
-250g krompira
-300g boranije
-200g tikvica
-150g kuvanog crvenog pasulja
-1 vezica bosiljka
-2 čena belog luka
-150g sitnih makarona
-50ml maslinovog ulja

Na maslinovom ulju kratko propržiti luk, dodati šargarepu isečenu na kolutiće i krompir iseckan na sitne kockice i dinstati 15 minuta (usput dodati kockicu supe ili začin C). Dodati boraniju i sitno seckani beli luk. Dodavati po malo vodu i dinstati još 10 minuta. Na kraju dodati sitno seckane tikvice i kuvani pasulj, doliti litar tople vode i kad provri testeninu. Sve se kuva još desetak minuta. Pred služenje se s vrha pospe sitno seckanim svežim bosiljkom a u tanjiru pospe parmezanom po želji. Lagana a sita klopa, prava letnja. Prijatno. :lol:
 
plavi patlidzani (par komada, zavisi koliko vas je)
pola kile mlevenog mesa (pola-pola, trazi da ti samelju, ne kupuj ono vec mleveno)
200 gr gaude
pola l mleka
mala glavica crnog luka
origano, so, biber
puter
brasno

iseces patlidzane na pola i kasikom izdubis unutrasnjost ali tako da ti ostane malo mesa od patlidzana na njemu.
meso od patlidzana iseckas sitno.
u serpi proprzis luk, mleveno meso i meso od patlidzana, trebalo bi da se sve sjedini. dodads malo origana i so.
odvojeno napravis besamel sos: na kasicici putera proprzis kasicicu brasna (ne sme da izgori) i nalijes mlekom. moras stajati pored i mesati dok se ne zgusne, jako lako gori. kad je gotovo u to izrendas kackavalj.
besamel pomesas sa mesom i patlidzanom i vratis nazad u patlidzane.
zapeces u rerni.
 
joooooooj shto ja volim patlidzane!
ej imas karbonara rezance to svi znaju pa mogu da napisem da ne bude poruka koja nije za temu
ne znam tacno, to su rezanci sa slaninom i jajima-sirom. u receptu koji imam ide nekih 6 jaja !! ili zumanaca ali ne mora toliko..znaci umutis neko jaje sa nekim sirom koji imas i sipas preko rezanaca a slaninu isprzis i dodas parmezan a moze i pershun ee bas sam ga objasnila:) tako nekako u stvari nisam lichno ni pravila..parmezan dodas posle kada posluzis da
 
jagodica:
joooooooj shto ja volim patlidzane!
ej imas karbonara rezance to svi znaju pa mogu da napisem da ne bude poruka koja nije za temu
ne znam tacno, to su rezanci sa slaninom i jajima-sirom. u receptu koji imam ide nekih 6 jaja !! ili zumanaca ali ne mora toliko..znaci umutis neko jaje sa nekim sirom koji imas i sipas preko rezanaca a slaninu isprzis i dodas parmezan a moze i pershun ee bas sam ga objasnila:) tako nekako u stvari nisam lichno ni pravila..parmezan dodas posle kada posluzis da
Recept za karbonare sam već dao. Probrljaj malo pod špageti...
 
espanjol, imam jedno pitanje...

jela sam jednom u italijanskom restoranu predjelo od povrca...sve je bilo przeno na ulju - patlidzan, paradajz, paprika...pretpostavljam kako se pravi ali mozda znas o cemu se radi i imas tacan recept...
prilicno je licilo na neku zimnicu...onaj ukus...kako da ti objasnim...kao da nije bilo tek przeno nego je ukus bio malo na pinzur...

nadam se da mi nisu uvalili nesto bajato...kako god, bilo je mnogo dobro...
 
Espanol:
jagodica:
joooooooj shto ja volim patlidzane!
ej imas karbonara rezance to svi znaju pa mogu da napisem da ne bude poruka koja nije za temu
ne znam tacno, to su rezanci sa slaninom i jajima-sirom. u receptu koji imam ide nekih 6 jaja !! ili zumanaca ali ne mora toliko..znaci umutis neko jaje sa nekim sirom koji imas i sipas preko rezanaca a slaninu isprzis i dodas parmezan a moze i pershun ee bas sam ga objasnila:) tako nekako u stvari nisam lichno ni pravila..parmezan dodas posle kada posluzis da
Recept za karbonare sam već dao. Probrljaj malo pod špageti...
jaogidece pa ti nemash pojam o kuvanju ti izgleda znash samo da ispecesh jaja sa kobasicom i to ti je ceo jelovnik :D :D :D
 
kuva se ovako:

pusti se voda da provri
kada provri, dodash soli!! zato sto snizava kljucanje - neka fizika

onda dodas rezance, smanjis vatru..kuvas dok ne budu OK

e onda dodas ulje, malko promesas
onda procedis i sacuvas vodu za supu

i dalje sledi neko uputstvo

ovo je by sofija loren
 
jagodica:
kuva se ovako:

pusti se voda da provri
kada provri, dodash soli!! zato sto snizava kljucanje - neka fizika

onda dodas rezance, smanjis vatru..kuvas dok ne budu OK

e onda dodas ulje, malko promesas
onda procedis i sacuvas vodu za supu

i dalje sledi neko uputstvo

ovo je by sofija loren

mislim da je bitno da se kuva u mnogo vode...na kesi pise na 100g litar..pa sad koliko mozete
 
Prozvani dobacuje jedan italijanski recept. Zove se "Erbacone" (Erbazzone), jede se po celoj Italiji, a najbolji se prave u pokrajini Emilija odakle i potiče:
ERBAZZONE
Testo:
- 300 gr belog brašna
- 60 gr. butera
- ulje
- so
Sadržaj:
- 1 kg blitve (ja više volim spanać)
- 150 gr mesnate slanine
- češanj belog luka
- vezica peršuna
- 1 jaje
- 70 gr. struganog parmezana
- ulje i so
Priprema:
Prvo skuvati blitvu ili spanać SAMO na vodi koja ostane na lišću posle pranja, dobro ocediti rukama, iseckati i propržiti sa polovinom na kockice iseckane slanine i nekoliko kašika ulja. Na kraju dodati peršun seckan zajedno sa belim lukom i skinuti sa vatre. Kad se malo prohladi dodati jedno jaje, parmezan i malo soli i dobro izmešati.
Sada se sprema testo sa prosejanim brašnom u koje se doda buter, 2- 3 kašike ulja (najbolje maslinovo), so po želji i onoliko vode koliko je potrebno da testo bude srednje tvrdoće. 2/ 3 testa razvaljati do debljine od 4- 5 mm, brašneći površinu ( to nadam se znate), zatim stavite u okrugli pleh namazan dobro buterom i pobrašnjem, ali tako da dobro "visi" preko ivica. Pravilno poređati sadržaj i poravnati kašikom. Od ostatka testa razvaljati "poklopac" i prekriti sadržaj. Spoljnje testo saviti unutra i "štipanjem i savijanjem ga lepo spojiti sa onim sa vrha. Viljuškom izbockati dooobro celu površinu a zatim sa vrha zabadati ostatak kockica slanine. Peče se oko sat na temperaturi od 180 stepeni. Služi se odmah, ali je lepo i hladno. Tražili ste Goščice- izvolite. Sad očekujem rezultate degustacije. :wink:
P.S. Ako ne nameravaš skoro da se udaš, nikako ne pravi ovo dilberu! :lol: Stiže i fotka koja će bolje da objasni ono zatvaranje na vrhu.


ERBAZZONE.jpg
 

Back
Top