Italijanska kuhinja

smeh:
Espanol:
Evooooo još! Šteta je dok još ima lepog paradajza ne iskoristiti priliku. "Kapričo" za četiri osobe:
Materijal
- Četiri velika srednje čvrsta paradajza
- 200 gr. pirinča
- 1 žumance
- 4 kašike crvenog sosa
- 1 dl maslinovog ulja
- 1 kašika vinskog sirćeta
- 1 kašika brendija
- so
Priprema
Obariti pirinač u slanoj vodi i ocediti dok je još čvrst, hladeći ga hladnom vodom i ponovo ocediti. Umešati žumance sa kašikom sirćeta i malo soli a zatim dodajući kap po kap ulja uz stalno mešanje napraviti majonez. U majonez dodati brendi i crveni sos i sve umešati i sjediniti sa hladnim pirinčom. Paradajzu odseći vrh, lagano ga izdubiti i napuniti smesom. S vrha mogu da se dodaju kapre ili seckane masline. Za ostatak ukrašavanja trenirajte maštu! :lol:
A kako ti pravis "crveni sos"?
Munjozno i jednostavno! U šerpicu sipaš malo ulja, kad se zagreje dodaš jednu kašiku (ravnu) brašna i mešaš dok brašno ne počne lako da tamni. Naliješ sok od paradajza (preporučujem onaj iz tetra- paka od 1/ 2 lit., mislim da se vabi "Tomatino") u količini koja ti je potrebna za sos. Odmah dodaš kafenu kašičicu šećera koja malo ubije kiselinu iz paradajza, i čim baci prvi ključ sos je gotov. Nije obavezno, ali ja redovno dodam sokić od 1- 2 čena isceđenog belog luka. Da mu divan šmek. Cela operacija ne traje ni 5 min. :wink: Javljaj rezultate!
 
Espanol:
smeh:
Espanol:
Evooooo još! Šteta je dok još ima lepog paradajza ne iskoristiti priliku. "Kapričo" za četiri osobe:
Materijal
- Četiri velika srednje čvrsta paradajza
- 200 gr. pirinča
- 1 žumance
- 4 kašike crvenog sosa
- 1 dl maslinovog ulja
- 1 kašika vinskog sirćeta
- 1 kašika brendija
- so
Priprema
Obariti pirinač u slanoj vodi i ocediti dok je još čvrst, hladeći ga hladnom vodom i ponovo ocediti. Umešati žumance sa kašikom sirćeta i malo soli a zatim dodajući kap po kap ulja uz stalno mešanje napraviti majonez. U majonez dodati brendi i crveni sos i sve umešati i sjediniti sa hladnim pirinčom. Paradajzu odseći vrh, lagano ga izdubiti i napuniti smesom. S vrha mogu da se dodaju kapre ili seckane masline. Za ostatak ukrašavanja trenirajte maštu! :lol:
A kako ti pravis "crveni sos"?
Munjozno i jednostavno! U šerpicu sipaš malo ulja, kad se zagreje dodaš jednu kašiku (ravnu) brašna i mešaš dok brašno ne počne lako da tamni. Naliješ sok od paradajza (preporučujem onaj iz tetra- paka od 1/ 2 lit., mislim da se vabi "Tomatino") u količini koja ti je potrebna za sos. Odmah dodaš kafenu kašičicu šećera koja malo ubije kiselinu iz paradajza, i čim baci prvi ključ sos je gotov. Nije obavezno, ali ja redovno dodam sokić od 1- 2 čena isceđenog belog luka. Da mu divan šmek. Cela operacija ne traje ni 5 min. :wink: Javljaj rezultate!
Samo sam htela da cujem jel' to to... Inace, u mojoj familiji se taj sos sprema redovno uz tkz. "rinfleš" - obicno uz nedeljni rucak.
razlika je samo u paradaizu koji se sprema u domacoj reziji...
 
Espanol:
Eh, da, taj je pravi! Ja sam pokušao da ti dam najpraktičniju varijantu. To ne znači da u "šteku" nemam i neke malo složenije verzije. :lol: Ovakav sos lepo seda i uz ćuftice.
Uopste nema sumnja u tvoje dobre namere! Kulinarsko umece da ne spominjem! Zato sam i pitala... da naucim nesto novo... ali da ne ispadne da ja bas nista ne znam - uredno prijavim kad mi je nesto poznato :)
A te slozenije varijante? :wink:
 
Pitanje sa Espanola.
Da li zna recept za neku pastu sa skampima(ili morski plodovi). Jela sam letos na moru u Grckoj, sos je bio beo, verovatno pavlaka, ali je svakako bilo jos svacega? Bas bih sada jela nesto tako...
 
Petka:
Pitanje sa Espanola.
Da li zna recept za neku pastu sa skampima(ili morski plodovi). Jela sam letos na moru u Grckoj, sos je bio beo, verovatno pavlaka, ali je svakako bilo jos svacega? Bas bih sada jela nesto tako...
E, toga ima k`o salate. Dobacujem uskoro jedan mračni rižoto sa škampima. Šiljite se natenane! :lol: :wink:
 
Espanol:
Evooooo još! Šteta je dok još ima lepog paradajza ne iskoristiti priliku. "Kapričo" za četiri osobe:
Materijal
- Četiri velika srednje čvrsta paradajza
- 200 gr. pirinča
- 1 žumance
- 4 kašike crvenog sosa
- 1 dl maslinovog ulja
- 1 kašika vinskog sirćeta
- 1 kašika brendija
- so
Priprema
Obariti pirinač u slanoj vodi i ocediti dok je još čvrst, hladeći ga hladnom vodom i ponovo ocediti. Umešati žumance sa kašikom sirćeta i malo soli a zatim dodajući kap po kap ulja uz stalno mešanje napraviti majonez. U majonez dodati brendi i crveni sos i sve umešati i sjediniti sa hladnim pirinčom. Paradajzu odseći vrh, lagano ga izdubiti i napuniti smesom. S vrha mogu da se dodaju kapre ili seckane masline. Za ostatak ukrašavanja trenirajte maštu! :lol:

E, i ovo smo proverili... :D Super je, ali mi nikako nije jasno koliki treba da budu ti paradaizi pa da sve stane u cetiri komada?! :?
Upotrebila sam jedno 10-tak za tu kolicinu nadeva... ali mi je lepoooo 8)
 
smeh:
Espanol:
smeh:
Espanol:
Rekao sam da treba da budu veeeeeliki. A vidim smetalo ti što je ispalo 10. :wink: :lol:
Ma da... tako mi je smetalo da ih vise nema!
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Uh, pade mi kamen sa srca. Već sam brinuo da roba ne propadne. :lol: Stiže nešto isto tako lepo, ali od graška. Jel može? :wink:

Kako da ne! Jel' da cekam?
A ti opet "vampiras"?!
Pojava se može smatrati normalnom. Evo čvokam jedan lepi "venac od graška". :wink:
 
Za 4- 6 osoba
Materijal:
- 600 gr. očišćenog graška
- 80 gr. butera
- 25 gr. brašna
- 50 gr.šunke
- 150 gr. dimljene slanine
- 2 dl. mleka
- 4 jaja
- 1 crni luk
- prezle, so, biber
Priprema:
Sitno seckani luk lagano propržiti na 30 gr. butera, dodati sitno seckanu šunku a zatim i grašak skuvan u dosta slane vode (paziti da se ne raspadne). Sve zajedno pržiti nekoliko minuta uz lagano mešanje.
U posebnoj posudi istopiti 30 gr. butera, dodati brašno (dobro razbiti) grudvice i dodavati mleko dok se ne napravi gusti bešamel. Dodati ga grašku, a zatim dodavati jedno po jedno jaje dobro mešajući.
Sud koje stare domaćice zovu obično "kuglof" (sa rupom u sredini) dobro namazati ostatkom butera, sipati prezle i okretati ga dok lepo ne pokriju ceo sud. Višak istresti i naliti garšak. Poravnati smesu kašikom lagano pritiskajući. Peći oko sat na 180 stepeni. Ako s vrha počne više da tamni, prekriti aluminijumskom folijom. Pažljivo istresti u veći tanjir, a oko venca ukrasiti prženom i na sitne kocke sečenom slaninom. Služiti toplo.
Ima i dodatak za punjenje sredine venca za one koji venac služe kao glavno jelo. Stiže. :wink:


ATT00020.jpg
 
smeh:
Tako je vec bolje! :wink:
Nastavak (posle radnih obaveza)! :wink:
Sredina venca trpi razne kombinacije gušćih gulaša (i sa ribljom osnovom), eksperimentišite slobodno, a ja volim ovu kombinaciju:
4- 5 pilećih srca iseckam na vrlo sitne kockice i 4 pileće džigerice na nešto krupnije. Na kašiki ulja i kockici butera ispržim jedan sitno seckani luk dok se ne ucakli, dodam srca i džigericu i dinstam jedno 5 min. Nalijem 1 dl. crnog vina i dinstam dok ne ispari, zatim nalijem 2 dl soka od paradajza, dodam biber, pola kockice za supu i malo karija i pustim da se tiho krčka 10- 15 minuta. U finalu dodam dve velike kašike kisele pavlake, prethodno dobro izmućene sa mrvicom mleka. Sipa se pažljivo u sredinu venca dok je vruće, sačeka malo da se delom upije i doda ostatak. Preporučujem! Uživajte i izveštavajte već jednom o rezultatima. :twisted: Ovde se samo Smeh ističe na radu! :lol: :wink:
 

Back
Top