Volja za kontrolom

Maravilloso

Zainteresovan član
Poruka
497
Da li se i koliko ljudsko ponašanje može objasniti voljom za kontrolom?
...kontrolom nad svojim životom... svojom sudbinom... ili nečim trećim...

Koliko je patnja ništa drugo do nedostatak/ gubitak iste te kontrole?
...mislim da trud koji za rezultat ima (veću) kontrolu ne čini patnju...

...a zadovoljstvo rast kontrole?
 
Nema veze sa kontrolom....

Prvenstveno je ili zelja za novcem ili zelja za ispunjavanjem zelja....

Kasnije se radjaju moc, kao mera hijararhijskog uspeha, i tek onda postaje zelja za manipulacijom i kontrolom konkretna i recimo problem....Isto kao sto zelja za kontrolom postaje izvesna i kad se zelja za novcem pocne vezivati za tokove novca , koji prate najtrazenije robe, a to su one koje ljudi najvise zele , a najmanje imaju.
Tog trenutka se moze govoriti o zelji da se kontrolise potreba ljudi.....i preko toga tokovi novca....
 
Prvenstveno je ili zelja za novcem
Novac je samo jedno od oruđa kontrole...
zelja za ispunjavanjem zelja....
Ovo si dobro rekao...
Kasnije se radjaju moc, kao mera hijararhijskog uspeha, i tek onda postaje zelja za manipulacijom i kontrolom konkretna i recimo problem....Isto kao sto zelja za kontrolom postaje izvesna i kad se zelja za novcem pocne vezivati za tokove novca , koji prate najtrazenije robe, a to su one koje ljudi najvise zele , a najmanje imaju.
Tog trenutka se moze govoriti o zelji da se kontrolise potreba ljudi.....i preko toga tokovi novca....
...mislio sam na kontrolu nad svojim životom... sudbinom... a ne na kontrolu nad ljudima...
+kontrola nad ljudima ne podrazumjeva nužno manipulaciju (u negativnom smislu)...
 
...pa kontrola je po definiciji proces koji obuhvata posmatranje i upoređivanje postignutih rezultata sa planiranim, povezivanje rezultata sa uzrocima istih, i korektivne mjere u slučaju odstupanje postignutih rezultata od planiranih... pri čemu se podrazumjeva postojanje prethodno određenih ciljeva koji predstavljaju input svake kontrole... a rezultati su output...
 
Naslov teme je VOLJA za kontrolom.....volja je usmerenost, posvećenost i želja za nečim....

Tako da otpada osnovna teorija kontrole, već se tema pozicionira na intezitet želje za kontrolom , usmerenosti na kontrolu i intezitet kontrole i udela koji ima u nečijem životu....

Inače kod kontrole kod ljudi , osnovni problem i jeste definisanje ciljeva iliti parametara koji se ostvaruju....
Ali mi se čini da je ovo više tema nekoga ko je prvi srednje i tek razmišlja o tome šta bi i kako bi....
 
Naslov teme je VOLJA za kontrolom.....volja je usmerenost, posvećenost i želja za nečim....

Tako da otpada osnovna teorija kontrole, već se tema pozicionira na intezitet želje za kontrolom , usmerenosti na kontrolu i intezitet kontrole i udela koji ima u nečijem životu....

Inače kod kontrole kod ljudi , osnovni problem i jeste definisanje ciljeva iliti parametara koji se ostvaruju....
Ali mi se čini da je ovo više tema nekoga ko je prvi srednje i tek razmišlja o tome šta bi i kako bi....
Moraju se definisati pojmovi da bi se znalo o čemu se priča...

...što posebno važi u tvom slučaju... jer ti si taj ko je pojam kontrole odmah poistovjetio sa kontrolom nad ljudima i povezao sa hijerarhijom :shock:... k'o da je to jedini oblik kontrole koji postoji...:roll:
...i k'o da je to kontrola sama... što je posebno čudno uzimajući u obzir to da sam na početku teme jasno rekao na koju vrstu kontrole mislim...

...ne znam samo kome si onda ostavio onih milion vrsta kontrole koji nemaju blage veze sa kontrolom nad ljudima... tipa marketing kontrola, kontrola efikasnosti, kontrola kvaliteta... kontrola vlastitog ponašanja/ emocija (a posebno u konfliktnim situacijama)... i one najbanalnije kao što je kontrola tjelesna težine, daljinskog upravljača 8-)... i uopšte kontrolu bilo kog dinamičkog sistema...
...jer pojam kontrole se odnosi upravo na kontrolu dinamičkih sistema... kakvi god oni bili...

Teško mi je vjerovati u to da bi neko ko je upoznat sa osnovnim definicijama kontrole, kontrolu poistovjetio sa kontrolom nad ljudima i povezao sa hijerarhijom...
 
Pa čekaj bato, ovo je filozofija , nije automatika, pa da ja doživljavam euforiju što si ti otkrio pid regulaciju, i što tek prvi put vidiš metodu korena što je sastavni deo automatike kao predmeta, pa s transformaciju , pa z transformaciju....
Pa razliku izmedju stabilnosti i nestabilnosti sistema , pa uslovljena stabilnost.....
Ali to nije za filozofiju , to je stručna oblast i zove se automatika....i uzmeš knjigu SAO ili sistemi automatskog upravljanja i videćeš na prost i jasan način objašnjeno sve što te interesuje, pa ako baš poželiš da udješ dublje , onda imaš moderni kontrolni sistemi , gde se uče fuzzy logic, i razne neuralne mreže , pa teorija haosa primenjena na automatiku.....

Ali to je jedna sasvim druga oblast....

Ako pričaš o kontroli na filozofiji posmatra se kontrola sebe i kontrola drugih, ne samo ljudi , već sa ljudima vezanih dogadjaja, a to je opet posredno kontrola ljudi.....

A sve ostalo o kontrolama, kao kontrola kvaliteta, kontrola da ti ne upadne trun u oko i izazove slepilo , jeste posledica težnje ljudi iz straha da kontrolišu sve u vezi svog života, ali to je valjda očigledno svima.
A šta radi reč volja u definiciji teme, to je malo pipavo.....

U svakom slučaju na tebi je da dalje usmeriš temu kako želiš, ja sam samo dao vidjenje onoga što si postavio kao tema, a kako ćeš je usmeravati , to je već tvoja lična želja ili volja.....
 
Pa čekaj bato, ovo je filozofija , nije automatika, pa da ja doživljavam euforiju što si ti otkrio pid regulaciju, i što tek prvi put vidiš metodu korena što je sastavni deo automatike kao predmeta, pa s transformaciju , pa z transformaciju....
Pa razliku izmedju stabilnosti i nestabilnosti sistema , pa uslovljena stabilnost.....
Ali to nije za filozofiju , to je stručna oblast i zove se automatika....i uzmeš knjigu SAO ili sistemi automatskog upravljanja i videćeš na prost i jasan način objašnjeno sve što te interesuje, pa ako baš poželiš da udješ dublje , onda imaš moderni kontrolni sistemi , gde se uče fuzzy logic, i razne neuralne mreže , pa teorija haosa primenjena na automatiku.....

Ali to je jedna sasvim druga oblast....
Nema potrebe za euforijom… mada kad već pišeš nešto trebao bi da znaš toliko o kontroli da je ne poistovjećuješ sa kontrolom nad ljudima (k'o da je to jedina vrsta kontrole koja postoji) i vezuješ isključivo za hijerarhiju, društvenu moć i manipulaciju… jer jednostavno to nije tačno…

Onaj članak (Control_theory) bio je odgovor na tvoje očigledno poistovjećivanje kontrole sa kontrolom nad (DRUGIM) ljudima… (što si kasnije prepravio u kontrolu kod ljudi… u smislu kontrole čovjeka nad nečim… ali to dvoje su potpuno različite stvari jer u prvom slučaju (tvoj prvi post) tebi su drugi ljudi (u množini) objekt nečije kontrole a u drugom pojedinačni ljudi su oni koji imaju kontrolu… dakle dvije potpuno različite stvari, te je zanimljiva tolika rotacija u stavovima)…
…dakle članak je bio odgovor u tom smislu što je dijametralno suprotan tvom prvobitnom izjednačavanju kontrole sa kontrolom nad drugim ljudima, jer se već u prvoj rečenici onog članka kontrola povezuje sa onim na šta se u stvari zaista odnosi - povezuje se sa kontrolom dinamičkih sistema…
…a dinamički sistem je SVAKI sistem čije se stanje tokom vremena mijenja… kakav god on bio… te raznovrsnost tih sistema ukazuje na postojanje raznovrsnosti potencijalnih kontrola…

To bi dakle bio smisao linka kojeg sam postovao: što je odmah na početku demantovao tvoju priču… praktično u prve dvije rečenice… ukazujući na širinu pojma kontrole vezujući je za bilo koji dinamički sistem… a njih ima bezbroj… što je kao što rekoh dijametralno suprotno tvom shvatanju kontrole i isključivim vezivanjem sa kontrolom nad ljudima u smislu VLASTI…

Mislio sam, a i dalje mislim, da je bilo korisno pokazati da pojam kontrole nema nikakve nužne veze sa kontrolom nad drugim ljudima… iako je i to jedna vrsta kontrole… sve što hoću da kažem da nije jedina vrsta (a to se zaključuje iz tvoje priče)… i sasvim ispravno sam mislio da će se pojam kontrole (pogrešno) povezati sa vlašću… te je onaj članak savršena odbrana teme od onih koji bi da vrte neku političku priču… i zbog toga sam oduševljen njime… jer jasno naglašava da je kontrola mnogo širi pojam…
Ako pričaš o kontroli na filozofiji posmatra se kontrola sebe i kontrola drugih, ne samo ljudi , već sa ljudima vezanih dogadjaja, a to je opet posredno kontrola ljudi.....
Pa i nije baš…
Ako se kaže kontrola drugih onda se ta kontrola odnosi isključivo na ljude… ili u najboljem slučaju živa bića…
Mislim da je granica između kontrole sebe, kontrole drugih (ljudi) i kontrole događaja vrlo jasna…
A sve ostalo o kontrolama, kao kontrola kvaliteta, kontrola da ti ne upadne trun u oko i izazove slepilo , jeste posledica težnje ljudi iz straha da kontrolišu sve u vezi svog života, ali to je valjda očigledno svima.
Osim toga što je valjda očigledno svima, ono je i u suprotnosti sa onim što si rekao na početku… (kada si kontrolu vezivao isključivao za kontrolu nad drugima ljudima, iako sam ja fino napisao da mislim na kontrolu nad vlastitim životom/ sudbinom…). Evo citat:
Nema veze sa kontrolom....
A šta radi reč volja u definiciji teme, to je malo pipavo.....
To bi trebalo da bude jasno ako je jasno šta znači kontrola…
 
Volja za kontrolom je urodila plodom. Ovaj podforum nema veze sa nazivom.
Kontrola je obaveza koja povlači reakciju. Kakav rad, tj. kontrola, jer baš to zahteva rad! takav učinak. Pozz

p.s. Pogrešno usmerena volja pogrešnih osoba dovodi do ovakve 'katastrofe'. Pozz :)
 
Neosetljivost, ravnodušnost, nemarnost, slabo reagovanje na okolna zbivanja = (grčki) apatija
Volja za kontrolom, koja se pretpostavlja kod nedostatka kontrole (jer sam izraz nedostatak kontrole govori da je kontrole manje od one koju bi željeli, htjeli, voljeli da imamo), je dijametralno suprotna apatiji... upravo zbog postojanja želje, htijenja, volje koji znače neravnodušnost...
 
Kontrola = vladanje dinamičkim sistemima
Dinamički sistem = svaki sistem čije se stanje tokom vremena mijenja

Svi drugi sistemi su podsistemi dinamičkog nadsistema život/ svijest/ svijet.

Usljed očigledne činjenice da se dinamički sistemi kao što su vlastiti organizam, život, sudbina, tjelesna temperatura, životna sredina... mogu mijenjati prema ili nasuprot našoj volji, proizilazi nužnost određenog stepena kontrole tih dinamičkih sistema.
Željeni stepen kontrole je subjektivan, ali je u svakom slučaju značajan...

Poistovjećivanje kontrole sa kontrolom nad drugim ljudima je isto kao i poistovjećivanje moći sa društvenom moći posljedica ozbiljnog nerazumijevanja pojmova o kojima se kao nešto priča... i nikako se ne može pravdati razlikama u gledištima, jer bi to bilo prenebregavanje očiglednih činjenica... kao na primjer da postoje moć govora, željenja, percepcije, razmišljanja, kretanja, uspravnog hodanja... kao i gore navedeni oblici kontrole koji nemaju blage veza sa kontrolom nad drugim ljudima... i u tom je smislu filozofskom pojmu kontrole mnogo bliži pojam gore pomenutih sistema automatskog upravljanja nego pojam kontrole ljudi...

Smisao Teme nije u ubjeđivanju u apsolutnost volje za kontrolom nego u sagledavanju u kojoj mjeri se ponašanje ljudi može objasniti voljom za kontrolom... ili kao što je na početku teme jasno rečeno da li i KOLIKO... tim prije što postoje neke stvari za koje mislim da se ne mogu objasniti v.z.k. kao što su recimo želja za seksom, muzikom, filozofijom/ Istinom, umjetnošću/ stvaranjem/ građenjem, igrom, djecom, pravdom... zatim radoznalost, poštenje,saosjećanje, ljubav....
 
Da li se i koliko ljudsko ponašanje može objasniti voljom za kontrolom?
...kontrolom nad svojim životom... svojom sudbinom... ili nečim trećim...

Koliko je patnja ništa drugo do nedostatak/ gubitak iste te kontrole?
...mislim da trud koji za rezultat ima (veću) kontrolu ne čini patnju...

...a zadovoljstvo rast kontrole?

Ako je potreba za kontrolom izražena, može da ukazuje na nedostatak sigurnosti kod neke ličnosti. Ipak, sve zavisi koga ili šta želi da kontroliše - tu najčešće leži odgovor.
 

Back
Top