Napraviti brend, kako napraviti sam svoje?

aleksandarNS

Početnik
Poruka
9
e ovako...Kako da napravim ili registrujem novi brend u Srbiji? npr. kazem kinezima da na pepeljare posebno odabranog dizajna stave ime\brend koji ja zelim i da ja prodajem te pepeljare ovde u nama nasoj dragoj Srbiji. Gde da se raspitam o takvim stvarima, jer ozbiljno hocu da otvorim radnju\firmu koja ce da prodaje takvu stvar, da dignem kredit na firmu i da krenem da radim.

Ako neko zna bilo kakav predlog, informaciju...unapred mu hvala.
 
e ovako...Kako da napravim ili registrujem novi brend u Srbiji? npr. kazem kinezima da na pepeljare posebno odabranog dizajna stave ime\brend koji ja zelim i da ja prodajem te pepeljare ovde u nama nasoj dragoj Srbiji. Gde da se raspitam o takvim stvarima, jer ozbiljno hocu da otvorim radnju\firmu koja ce da prodaje takvu stvar, da dignem kredit na firmu i da krenem da radim.

Ako neko zna bilo kakav predlog, informaciju...unapred mu hvala.

Jao, gde Kinezima? Šalim se, svi rade sa njima.

Kompletne zvanične infomacije, zakone, pa i cenu registrovanja tvog brenda, naći ćeš na:

http://www.yupat.gov.yu/sr/home/

Ako ti u brendiranju zatreba kvalitetan web dizajner, javi se;)
 
uradi projekat i zaštiti ga, ili ćes samo to da radiš, ili advokat (u tom slučaju traje kraće)
inače, BREND se stvara godinama, ali ono što ti možeš je da zašitiš svoju robnu marku, čisto zbog intelektualnih prava (koja posle možeš i da prodaš).
Tačno potpuno, u našem narodu je brend toliko korišćena reč u poslednje vreme a da u stvari malo njih zna po definiciji šta je to. Brand name nije isto što i Trade mark
 
ja mislim da je brend prepoznatljivi proizvod šireg značaja.......tipa ajvar....kojeg su registrovali slovenci....i sad...iako je ajvar srpski..mada toorski...ali zaživeo u srbiji najviše....ajvar nije srpski brend.......... a brend može da se napravi .. u užem domenu....u nekoj oblasti...kako se pravi brend...mora da boode registrovan i priznat.....ne trade mark...to je trgovačko zaštićeno ime.......feta sir je grčki brend...i niko ne može da ga prodaje pod tim nazivom........
 
:)
brend je dakle marketinški termin i Zakon o zaštiti intelektualne svojine ga ne poznaje, to je ukratko.

Postoji cela jedna disciplina BRENDOLOGIJA (brendology) i bavi se najatraktivnijim pristupima potrošačima i uticajima koji kogu da se izvrše.
Ono što je važno je da se brend GRADI a ne LANSIRA, kako neki misle. Potrebne su godine i decenije da bi se stvorio brend, s ove tačke gledišta, i to su vam čoko-bananice, Koka Kola, BMW; Toyota, Jacobs kafa., Johnson & Johnson, Google, Apple, IBM, Mocart kugle...
.TO je brend, širokopoznata stvar. To kineske prinatne pepeljare neće ni u snu moći da budu.
A to da zaštitiš svoju ideju, to možeš. ;)

Moonjo, ako ti je za neku utehu, srpski VINJAK (čije je ime nastalo po anlalogiji sa KONJAK samo što je KONJAK tada bilio zaštićeno) su registrovali - Bugari :lol:
 

Back
Top