divlje svinje

Bili smo se zabrinuli da ih ima mnogo manje nego prosle godine, ali, ja danas imao ovogodisnje krstenje! Oci u oci, mada malo s boka, ali me izdao metak PP:twisted:!!! Posle, vec u gustisu gadjao gold-havkom i samo neko okrznuce ili nesto slicno, bacala malo krvi i otisla bez pozdrava:cry: !!! Inace na nasem terenu ( relacija Topola - G. Milanovac) je do ove godine zabelezeno dosta odstrela divljih svinja!! Za dalje videcemo, jos ako bude prilike za popravni..................:p
 
Evo, zelim malo da se osvrnem na jedan problem u nasim lovistima , a to je koriscenje motornih vozila za lov! "Motorizovane brigade" , kako ih inace kod mene zovu, a u vecini slucajeva to su lovci koji su dosli u goste, koriste svoje dzipove za opkoljavanje terena tamo gde su primeceni tragovi ili vidjene divlje svinje!

Obicno najpre radio-vezom ili mobilnim telefonima, obavestavaju jedni druge o mestima gde su svinje presle ili zalegle, pa se takav teren za tili cas opkoli i napravi pravi pokolj! Naravno, oni koji koriste motorna vozila su uvek u prednosti, ostali koji su posli u lov na tradicionalan i po meni jedini ispravan nacin - pesice- ostaju skoro uvek praznih saka!
Sta se desava dalje!?? Pa eto, teren u Stragarima je bio veoma poznat po velikom broju divljih svinja u lovistu, a danas, zahvaljujuci upravo ovim "motorizovanim brigadama", imamo situaciju da cujemo konstataciju " SVINJA NEMA"!!! A moglo je da ih bude i te kako i za sve! Ovako.........., lovacka organizacija ne preduzima ama bas nista da eleminise takvu , po mnogima, stetnu pojavu! Lovackoj upravi je ocigledno najvaznije da privuce sto veci broj lovaca svih profila i apetita, pa makar to bilo i na stetu celokupnog lovista! A o mogucnosti razvoja nekakvog lovnog turizma na ovaj nacin, nema ni govora! Lovci i turisti se privlace pogatim lovistem a ne praznim sumama!
Dokle tako!??
 
Borob,
potpuno se slazem s tobom.
Svinja divljih vise nema nego sto ima, kako kazu vesti sa raznih strana po Srbiji.

"Motorizovane brigade", su pre nedelju dana napravile pravi pokolj negde gore na severu, Vojvodina, samo jedan lovac je odstrelio 5, mislim lepo je to, prosere te jednom ali bas sve sto je uspeo da pogodi, malo mnogo, plus ostali, mislim da rekose sveukupno 9, celo krdo. Ne verujem da je ijedna ziva ostala.:shock:

A i ovako je tuga postalo, nema nista po sumama vise.....a i tamo gde ima ima malo brojcano i nedoraslo.:-?

i ja se pitam: dokle tako????
I u pravu si, vrlo stetna pojava koja se sistematski ponavlja, svuda gde jos ima divljaci a na kraju bicemo svi krivi i svi "skraceni".
 
Capreolus, najpre hvala na razumevanju i da tebi kao i svima pozelim srecnu novu 2008 godinu a svim lovcima "dobar pogled" i malo vise pristojnosti i razuma!!!

Mi smo i inace skloni donosenju kojekakvih uredbi i zakona koje svakako idu nama samima na stetu! Zamislite ovo! U lovu na fazana dozvoljeno je u toku jednog dana odstreliti samo jedan komad i lovni dan je iskljucivo nedelja, a divlju svinju "tucemo" kad god sakupimo neku grupicu i jos ako neko iz uprave ide sa vama tog dana, lov je sigurno dozvoljen! A mozete ubiti, kako si ti napisao, koliko hocete!!!
Ovim ne zelim da omalovazim fazana, ali razlika u vrednosti je ogromna! Ali, uglavnom lovacka drustva, to jest uprave istih, ne misle o lovistu domacinski, pre ce i da ukinu lov ili ga svedu na minimum, nego da recimo pokrenu akciju za izgradnju fazanerije ili nekog slicnog objekta za reprodukciju svinja, srna..................! A, izgradnja fazanerije, siguran sam moze da se izgradi bez nekih velikih troskova i samo akcijom lovaca! Ali, nema inicijative ili je ona nepodrzana od strane uprava.................................
Bojim se da sam mnogo oduzio, ovo je vec materijal za neku drugu temu, samo nikako da je neko otvori!
Cinjenica ostaje da veliki broj lovackih drustava ne funkcionise dobro i da je upravo njihovom krivicom divljih svinja sve manje! Siguran sam da Stragari i Rudnik nisu jedini!
 
Greska je da je generalno svinja vrednija i vaznija od fazana. Tacno je da retko gde (ja licno ne znam ni jednu) uprava ili strucna sluzba razmisljaju ili rade da bude dobro lovcima, bitno je da imaju plate, status i da se jede-pije dzabe a gajenje,plan i buducnost nisu bitni
 
Borob,
da iskoristim i ja priliku i da odem u off-topic da pozelim tebi i svim drugarima a i svim ljubiteljima prirode i divljaci Srecnu Novu Godinu, pristojnost i odmerenost u dobrom gazdovanju nad divljaci takodje nam nece biti na odmet.

Hteo bih reci i to, da je to posao svih nas i da svi treba da ucestvujemo u tome, da poguramo maximalno, ko gde i koliko moze, a sve bandite koji prave pokolje i uopste destruktivno uticu na lov i lovce da eliminisemo iz svojih redova.
U protivnom eliminisace oni sve nas ostale (motorizovane brigade a cesto se cuje i izraz Elitni lovci koji pustose lovista i prave pokolje)
A i te lovacke uprave, gde god se tako radi kao ti opisujes a i ja se slazem, treba oduvati...yebe se njima.
Kamper2 je lepo dao svoj opis, tacno u slovo.:roll:

Inace ni divlje svinje se ne smeju i ne treba odstreliti sve, celo krdo, od vepra do praseta, ali se to ipak radi i niko se ne buni i zato se i radi.

P.S. takodje sam cuo i da je neka grupa u zapadnoj Srbiji nagazila krmacu sa 6 prasica i sve ih pobili, namerno necu da kazem odstrelili, jer je ovo neplansko, divljacko ubijanje a ne odstrel.

"Ajde pocni novu temu da ne gusimo ovde, Kako da uvedemo red u lovstvo Srbije i kako da lovcu vratimo ugled i cast, kako da se desetkovano brojno stanje divljaci popravi, kako da se eliminisu te lose lovacke uprave koje guse i samo guse, za 50 evra koje tutnes lovocuvaru mozes sta oces u lovistu i koga oces, nema veze da li je i poslednji trofej na terenu, mozes sve.. itd...meni ovo prvo pada na pamet, sigurno ima jos....
Pozdrav
 
Greska je da je generalno svinja vrednija i vaznija od fazana. Tacno je da retko gde (ja licno ne znam ni jednu) uprava ili strucna sluzba razmisljaju ili rade da bude dobro lovcima, bitno je da imaju plate, status i da se jede-pije dzabe a gajenje,plan i buducnost nisu bitni

Lepo si ovo rekao kompletno.
Naravno da je greska da je svinja vrednija od fazana ili obrnuto, svejedno.
U lovistu mora da bude i da ima sve, od misa, preko fazana, lisice, srne , vuka (u zavisnosti od terena) do orla da bi ta priroda i to loviste dobro i zdravo funkcionisalo.
Tu i tamo treba "izvrsiti korekcije" ali ne preterivati jer to loviste najveci deo godine provodi samo, bez nas, samo sebe odrzava i sredjuje i to se mora postovati ukoliko hocemo da u lovistima ima divljaci, da ne pominjem poljoprivrednike, nomadsko stocarstvo, razna zagadjenja i sve drugo sto utice na ugrozavanje ili unistavanje stanista itd...
Sve lovacke uprave koje ne razumeju prirodu i nece da pomognu da to dobro hoda, da bude i divljaci a samim tim dobro i za lovce, i tu su samo zbog svog licnog dupeta i komoditeta su promasili profesiju. Njima je trenutno dobro ali na duze to je lose za sve, i za lovce i za divljac, sto je vec i vise nego primetno.
 
Na nekih 50-60 km. Kreneš preko Pancevačkog mosta pa pravac put koji vodi do graničnog prelaza Vatin i Vršca. Posle Pančeva ide Banatsko Novo Selo pa Vladimirovac i sledece mesto je Alibunar. Pre ulaska u Alibunar ima račvanje puteva, tu se skreće levo i u Alibunaru si.
 
Kako je prosla sezona na DS? Kakva su iskustva, misljenja, ima - nema, kako ste se proveli ako ste negde isli, ajde pisite nesto? Ja nisam stigo nigde, puno posla i zato pitam.:-(

Kako je proslo u Debeljaci?
Za Alibunar sam cuo da je hajka odsterelila samo 3 lisice. Jel tacno?
 

Back
Top