Analizom do kraja *raja*

LBarbara

La Femme
Moderator
Poruka
48.276
Zabluda o Bogu je svetski bestseler oksfordskog zoologa i filozofa Ricarda Dokinsa, knjiga koja je odmah po objavljivanju prozvana ateistickom biblijom. Polazeći od stanovišta da nema nedodirljivih tema, Dokins se prilicno hrabro suprotstavlja bilo kakvom verovanju koje nije potkrepljeno dokazima, pokazujući da religija ne samo da nije učinila svet boljim, već je stalni izvor netrpeljivosti, sukoba, nerazumnog i pogrešnog pogleda na svet. Uteha koju pruža vera je lažna, kaže Dokins, nauka i njena dostignuća mnogo su lepša i veličanstvenija od svih čuda religije, a poreklo morala i vrline ne dolazi od Boga, već je proizvod biološke evolucije. U izlaganju koje se čita bez daha, Dokins tvrdi da Boga gotovo sigurno nema, i da to saznanje ne podriva smisao života savremenog čoveka, već da čini svaki dan i svaki trenutak života dragocenijim i vrednijim življenja.

Ovo stoji u opisu knjige , a sta vi mislite...da li se ovakvim analitickim razmisljanjem moze stici na ciljno mesto , uzmimo da nam je cilj da vernike preobratimo u ateiste...uostalom sto da ne 8-)
 
Ovo stoji u opisu knjige , a sta vi mislite...da li se ovakvim analitickim razmisljanjem moze stici na ciljno mesto , uzmimo da nam je cilj da vernike preobratimo u ateiste...uostalom sto da ne 8-)
Zar ti smatraš da je religija nešto loše, pošto je cilj "preobratiti vernike u ateiste" ?
Zašto bi to bilo ko radio, i ima li prava na tako nešto ?
 
Zar ti smatraš da je religija nešto loše, pošto je cilj "preobratiti vernike u ateiste" ?
Zašto bi to bilo ko radio, i ima li prava na tako nešto ?

Ja smatram da je religija pošast... veliko zlo... ali to nije bitno, opet kažem da je sve stvar slobodnog izbora... neka ljudi veruju i u kamenje, patke, krave... njihov i samo njihov problem... dok ne počnu ubedjivati druge da je to jedino ispravno i jedino dobro... zato što je tamo negde... a nekada davno... neko napisao neko sveto pisanije...
 
Knjiga će vas ube­di­ti da ne mo­ra­te da se iz­vi­nja­va­te za­to što ste ate­i­sta, već da mo­že­te bi­ti po­no­sni jer ate­i­zam sko­ro uvek uka­zu­je na zdra­vu ne­za­vi­snost uma. Do­kins, or­to­dok­sni dar­vi­ni­sta, zo­o­log i evo­lu­ci­o­ni bi­o­log, da­nas je pro­fe­sor na Ka­te­dri za raz­u­me­va­nje na­u­ke u jav­no­sti na Oks­ford­skom uni­ver­zi­te­tu i svoj ne­spor­ni ta­le­nat ula­že u po­pu­la­ri­za­ci­ju na­u­ke...
Zar je to lose...?
 
Dobro, to sam napisao tako, vjerojatno je pročitao
ali nije razumio, Neko čita a ne želi da vidi što piše već
ima averziju pa odma pljuje.
Neka pljuje, slobodno, nije zabranjeno i njegovo je pravo, jedino mi nije jasno zašto svoj lični stav predstavljati kao nešto objektivno, i pod velom naučničkog pristupa "objektivno" sagledavati nešto što je a priori subjektivno.
 
Knjiga će vas ube­di­ti da ne mo­ra­te da se iz­vi­nja­va­te za­to što ste ate­i­sta, već da mo­že­te bi­ti po­no­sni jer ate­i­zam sko­ro uvek uka­zu­je na zdra­vu ne­za­vi­snost uma. Do­kins, or­to­dok­sni dar­vi­ni­sta, zo­o­log i evo­lu­ci­o­ni bi­o­log, da­nas je pro­fe­sor na Ka­te­dri za raz­u­me­va­nje na­u­ke u jav­no­sti na Oks­ford­skom uni­ver­zi­te­tu i svoj ne­spor­ni ta­le­nat ula­že u po­pu­la­ri­za­ci­ju na­u­ke...
Zar je to lose...?

Hm, jeste... loše je... Jer, ako ti je za to potrebna knjiga onda se u dubini i ne razlikuješ puno od onih koji veruju Bibliji... Za sve to... potrebno je samo malo zdravog razuma i ništa više...
 
Ja smatram da je religija pošast... veliko zlo... ali to nije bitno, opet kažem da je sve stvar slobodnog izbora... neka ljudi veruju i u kamenje, patke, krave... njihov i samo njihov problem... dok ne počnu ubedjivati druge da je to jedino ispravno i jedino dobro... zato što je tamo negde... a nekada davno... neko napisao neko sveto pisanije...
Pa on se očigledno bavi "preaching"-om - u ime nauke. Forma različita - suština ista ... sam si rekao u narednom postu.

Ja ne smatram da je bilo šta samo po sebi dobro ili loše, već da postoji "upotreba" i zloupotreba - i nauke, i religije.
 
Zabluda o Bogu............................
...........................................................izvor netrpeljivosti, sukoba, nerazumnog i pogrešnog pogleda na svet. Uteha koju pruža vera je lažna, kaže Dokins, nauka i njena dostignuća mnogo su lepša i veličanstvenija od svih čuda religije,

Evo što je Dockins zapazio čitajući Bibliju, zar to piše u Bibliji
i zar sve vrline koje su sadržane u njoj nisu kod njega našle pozitivnu
riječ već ovakav pristup.

Iako smo već pisali što je zapravo vjernik i ova tema nije za vjernike, ni obične
ateiste, da je čitao sigurno bi zapazio i zapis u knjizi mudrosti (Salomon 17,13)
Tko na dobro zlim uzvraća, neće ukloniti nesreću od doma svojeg
 

Back
Top