Miris novog rata na Balkanu?

Karlito Brigante

Poznat
Banovan
Poruka
9.306
BEOGRAD - Dok se kosmetski čvor i dalje zapetljava, zvanična Tirana svakim danom sve jasnije i glasnije nagoveštava nameru i mogućnost stvaranja velike Albanije. Tako je albanski premijer Sali Beriša u intervjuu državnoj televiziji otkrio da će u slučaju nezavisnosti južne srpske pokrajine biti pripremljena nova zastava namenjena ne samo kosmetskim, već i Albancima iz Makedonije, Crne Gore i juga Srbije. I ne samo to, već je podstaknut najavama zvaničnog Beograda o mogućoj ekonomskoj blokadi Pokrajine u slučaju jednostranog poteza Prištine, Beriša obećao i da će se žrtvovati za svoje sunarodnike na Kosmetu, te uprkos problemu sa manjkom električne energije, otvoriti svoje granice i velikodušno poklanjati struju Kosovu.
Izjavom albanskog lidera da bi „rešenje“ kosmetskog pitanja moglo da stvori nekakvu „novu zastavu“ (očito albansku) u regionu, u pristojan rečnik je očigledno upakovana stara ideja o velikoj Albaniji, jer se u informaciji o izjavi Beriše pominju i Albanci u susednim suverenim državama.

Naravno, nije Berišina izjava jedina koja u ovom za ceo region osetljivom trenutku, kada se u UN razgovara o prihvatanju ili odbijanju da se legalizacije separatističke ideje nezavisnog Kosova, ukazuje na namere ostvarenja ovog projekta iz 19. veka. I GRCI ZABRINUTI
I odlazak predstavnika grčke nacionalne manjine iz Albanije, koji su, kako saznajemo, išli na razgovore sa američkim političarima, jasan je znak zabrinutosti koja se sa Kosmeta preliva na ceo Balkan. Tako naš sagovornik tvrdi da to „potvrđuje ono što trezveni glasovi poručuju - da separatizam i nasilno prekrajanje granica u ovom regionu može da izazove kontinentalne, pa i svetske probleme“. Na jugu Albanije je značajna grčka manjina koja je tokom nepunog veka albanske države preživela svakojaka maltretiranja. Kako i u Grčkoj ima prilično stanovnika albanske narodnosti, a i tu oblast svojataju zagovornici velike Albanije, opredeljenje Grka iz Albanije da razgovaraju sa američkim političarima (među kojima Grčka i Grci imaju jaka uporišta), sasvim je razumljiva. Više je nego jasno da su stanovnici Balkana veoma zabrinuti najavama onih koji bi da prekrajaju region.



Albanski biznismen Bedžet Pacoli, blizak budućem premijeru Kosmeta Hašimu Tačiju, kako saznajemo, aktivirao je svoje veze u Grčkoj, jer želi da osnuje kompaniju koja će preko Turske i Grčke uvoziti gas iz Irana u Albaniju. I mada mu grčke vlasti to još nisu dozvolile, Pacoli sa svojim „svetskim partnerima“, a poznato je da je dotični veoma uticajan, recimo, u kompaniji OMV, ali i u Rajfajzen banci, na Grke, kako se nezvanično saznaje, već vrši višestruki pritisak.
U ovom jakom lobiju su bez sumnje i bivši pripadnici albanske obaveštajne službe, koji su se, tvrdi naš izvor, nakon što ih je Beriša otpustio prošlog leta, razasuli širom Balkana.
- Ima ih svuda, i neraskidivo su povezani. Ali najveća grupa uhlebljenje je našla u bugarskim kockarnicama - priča naš sagovornik.
Istovremeno, izvori Glasa iz Grčke svedoče o vezi diskutabilnih individua iz Čečenije i albanskog korpusa u našem regionu, kao i centru te veze u Bosni i Hercegovini, tačnije Mostaru. Po svoj prilici, ovde je reč o istorijskoj komponenti koja povezuje region Kavkaza i kaspijskog mora sa albanskim narodom uopšte. Naime, prema mapi koju su u devetom veku objavili tadašnji britanski kartografi, u području između Kavkaza i Kaspijskog mora postojala je država Albanija naseljena Albancima.
Da Albanci ne samo da nisu odustali od velike Albanije, već da su krupnim koracima krenuli ka ostvarenju tog cilja, upozorava i poznavalac prilika na Kosmetu Milovan Drecun.
- Nezavisno Kosovo je samo prelazna faza ka „velikom Kosovu“, koje bi prvo obuhvatilo Albance iz Makedonije, juga Srbije i Crne Gore, a zatim se pripojilo matici. To bi bila ključna faza u formiranju takozvane „prirodne Albanije“, koja je samo drugo ime za veliku Albaniju, čiji je prvi projekat napravljen još 1878. godine. Uostalom, albanski šef diplomatije Besnik Mustafa još prošle godine otvoreno je najavio da Tirana planira ostvarenje projekta „prirodne Albanije“ već do 2013 - rekao nam je Drecun i dodao da bude li nezavisnog Kosova, preti realna opasnost od prekrajanja granica na Balkanu.
Glas javnosti
 
na zapadu nista novo...
nas jedini problem je u kasnjenju i to cisto vremenskom.
dok je ceo svet (ili veci njegov deo) hteo svet bez granica, ujedinjenje i sl., mi smo bili ostrvo u evropi sa zatvorenim granicama. Danas, kada svaka nacija pocinje da shvata da ne zeli bas toliko ujedinjenje koliko zeli da zadrzi osobenosti sopstvenog nacionalnog bica, mi bi da se ujedinjujemo...znaci, ili da preskocimo neku fazu u razvoju ili da svojski ubrzamo za svetskim trendovima...
 
na zapadu nista novo...
nas jedini problem je u kasnjenju i to cisto vremenskom.
dok je ceo svet (ili veci njegov deo) hteo svet bez granica, ujedinjenje i sl., mi smo bili ostrvo u evropi sa zatvorenim granicama. Danas, kada svaka nacija pocinje da shvata da ne zeli bas toliko ujedinjenje koliko zeli da zadrzi osobenosti sopstvenog nacionalnog bica, mi bi da se ujedinjujemo...znaci, ili da preskocimo neku fazu u razvoju ili da svojski ubrzamo za svetskim trendovima...


У праву си... Сви контра а ми наопачке.... Што је најгоре не пише нам се добро, као ни осталима у региону, иако то покушавају да схвате на неки другачији начин, ваљда да се мало слажу и убеде себе у нешто друго.... Е сад Адем може да нас убеђује до сутра како ово није истина и нема ништа од велике албаније, али свако нормалан и здрав у глави може да схвати и види неке ствари и сам извуче закључак...... Па ко воли нек изволи...... :wink:
 
Све то ради, прави, смишља, производи и спроводи проклета Америка!

Tako je. Kretenski kauboji već 50 godina funkcionišu na izazivanju ratova, postavljanju marionetskih vlada. Dok se to dešavalo u Južnoj Americi i jugoistočnoj Aziji, boleo nas je K, međutim sad kad su uticaj proširili i na Evropu, posebno na zemlje bivšeg Varšavskog pakta, vrag je odneo šalu. Mi koji smo levitirali najgore smo prošli.

Šta je spas ? Bipolarnost. Nije najbolje, ali jedino to daje izbor. Pa i onda kad treba da se bira između dva zla.

Šipci kao trenutni miljenici govedara, razularili se ... Mislim da ovo neće još dugo. Zapravo, nadam se.
 
Tako je. Kretenski kauboji već 50 godina funkcionišu na izazivanju ratova, postavljanju marionetskih vlada. Dok se to dešavalo u Južnoj Americi i jugoistočnoj Aziji, boleo nas je K, međutim sad kad su uticaj proširili i na Evropu, posebno na zemlje bivšeg Varšavskog pakta, vrag je odneo šalu. Mi koji smo levitirali najgore smo prošli.

Šta je spas ? Bipolarnost. Nije najbolje, ali jedino to daje izbor. Pa i onda kad treba da se bira između dva zla.

Šipci kao trenutni miljenici govedara, razularili se ... Mislim da ovo neće još dugo. Zapravo, nadam se.
Ameri samo dođu i iskoriste situaciju na terenu... To što mi mrzimo Šiptare, Hrvate i Tur.. pardon, Bošnjake, i oni nas, nije Američka krivica... pogotovo kad ta mržnja seže i pre postanka Američke države...
 
Tako je. Kretenski kauboji već 50 godina funkcionišu na izazivanju ratova, postavljanju marionetskih vlada. Dok se to dešavalo u Južnoj Americi i jugoistočnoj Aziji, boleo nas je K, međutim sad kad su uticaj proširili i na Evropu, posebno na zemlje bivšeg Varšavskog pakta, vrag je odneo šalu. Mi koji smo levitirali najgore smo prošli.

Šta je spas ? Bipolarnost. Nije najbolje, ali jedino to daje izbor. Pa i onda kad treba da se bira između dva zla.

Šipci kao trenutni miljenici govedara, razularili se ... Mislim da ovo neće još dugo. Zapravo, nadam se.

Yogi letaci???!! Je l` se tako zvahu?:lol:
Generalno, da bi bilo rata na balkanu, Srbi bi morali da budu jedna od umesanih strana (zamisli tucu gde mi sa strane pijuckamo pivce i "dajemo blage simpatije" pojedinim stranama u sukobu?!?!).
Da bi Srbija ratovala, neko mora da objavi mobilizaciju i da naredi pozivanje rezervnog sastava. Ko? Srbija nema vojnog komandanta. Prema tome, ono sto se desavalo `99. je pussy smoke za to sta bi se desilo da nas danas neko napadne i to prackama...
 
Pa ne vidim sta je tu cudno ,logicno je da ce Siptari u slucaju neke srpske blokade Kosova koja se vec uveliko ovde najavljuje ,traziti druge alternativne izvore snabdevanja i trgovine ,nista valjda mislili da ce zbog nase blokade da sede u mraku , piju kisnicu i pokaju se gorko .
 
Ameri samo dođu i iskoriste situaciju na terenu... To što mi mrzimo Šiptare, Hrvate i Tur.. pardon, Bošnjake, i oni nas, nije Američka krivica... pogotovo kad ta mržnja seže i pre postanka Američke države...

Samo da pitam, ako maMgup iz kraja vidi dva klinca kako se tabaju na ulici, sta bi trebao da uradi?
1. da im polupa cvrge i objasni da su obojica iz istog kraja i da treba da se pomazu?
2. da odabere klinca koji se "prljavije" tuce i da zajedno sa njim umlati onog drugog?
 
Samo da pitam, ako maMgup iz kraja vidi dva klinca kako se tabaju na ulici, sta bi trebao da uradi?
1. da im polupa cvrge i objasni da su obojica iz istog kraja i da treba da se pomazu?
2. da odabere klinca koji se "prljavije" tuce i da zajedno sa njim umlati onog drugog?
Kaze im da prestanu na tri minuta dok ode u radnju po ladnog Lava i good kikiriki i onda sedne i uziva u fajtu , takodje moze i da ponudi neku nagradu eventualnom pobedniku kako bi tuca bila zanimljivija i pozrtvovanija.
 
Tako je. Kretenski kauboji već 50 godina funkcionišu na izazivanju ratova, postavljanju marionetskih vlada. Dok se to dešavalo u Južnoj Americi i jugoistočnoj Aziji, boleo nas je K, međutim sad kad su uticaj proširili i na Evropu, posebno na zemlje bivšeg Varšavskog pakta, vrag je odneo šalu. Mi koji smo levitirali najgore smo prošli.

Šta je spas ? Bipolarnost. Nije najbolje, ali jedino to daje izbor. Pa i onda kad treba da se bira između dva zla.

Šipci kao trenutni miljenici govedara, razularili se ... Mislim da ovo neće još dugo. Zapravo, nadam se.

Тако и ја мислим. :wink:
 
maMgupi iz kraja obicno ne nose piksle na ocima tako da bi i u ovoj varijanti mi bili na dobitku ali izgleda da je vaznije da jedan od klinaca pozajmljuje lovu maMgupu i da je to presudno...
Temperatura u Talinu tokom današnjeg dana će biti između 1 i 3 stepena celzijusa uz vlažnost vazduha od 81%. Biće uglavnom sunčano, uz severozapadni vetar koji će duvati brzinom od 21 km/h
 
Da bi Srbija ratovala, neko mora da objavi mobilizaciju i da naredi pozivanje rezervnog sastava. Ko? Srbija nema vojnog komandanta. Prema tome, ono sto se desavalo `99. je pussy smoke za to sta bi se desilo da nas danas neko napadne i to prackama...

Za porazno stanje naše vojske nemam reči. ŠuNtanovac, reTaRdić i sPonZOR su garanti zapada da će Srbi biti samo meso za odstrel, ako bude trebalo da uđe neka strana vojska.

Međutim, zbog šipaca su ugroženi Makedonci (a time možda i Bugari ?), Grci, Crnogorci ... BiH je bure baruta. Šta je ovde uopšte rešeno ? Mislim na prostoru bivše SFRJ i u širem kontekstu na Balkanu ?
 
Balkan je bure baruta koje Amerikanci koriste kao dzoker u odnosima EU i Rusije. Kada znamo koliko je americka ekonomija posustala za EU i inace, mislim da im je u najvecem interesu zapaliti fitilj na Balkanu i prepustiti problem EU i Rusiji. Kako ce biti, videt cemo, mada mislim da nece izaci na dobro i da ce se po koji put sve slomiti preko Balkanskih "ledja".
 
Za porazno stanje naše vojske nemam reči. ŠuNtanovac, reTaRdić i sPonZOR su garanti zapada da će Srbi biti samo meso za odstrel, ako bude trebalo da uđe neka strana vojska.

Međutim, zbog šipaca su ugroženi Makedonci (a time možda i Bugari ?), Grci, Crnogorci ... BiH je bure baruta. Šta je ovde uopšte rešeno ? Mislim na prostoru bivše SFRJ i u širem kontekstu na Balkanu ?
Kolega Laci jel se to u vasem stilu pisanja pojavljuje uticaj uvazenog profesora Dj. Kovjenica ?
:-D
 
Balkan je bure baruta koje Amerikanci koriste kao dzoker u odnosima EU i Rusije. Kada znamo koliko je americka ekonomija posustala za EU i inace, mislim da im je u najvecem interesu zapaliti fitilj na Balkanu i prepustiti problem EU i Rusiji. Kako ce biti, videt cemo, mada mislim da nece izaci na dobro i da ce se po koji put sve slomiti preko Balkanskih "ledja".
Yeah, pored svih planiranih baza u Poljskoj i Rumuniji, Balkan im je važaaaaaaan...
 

Back
Top