Izmedju ljubavi i mrznje linija je tanka...

jiang

Domaćin
Poruka
4.620
....prilicno proze i poezije napisano na ovu temu....svi smo bar nekoliko puta prelazili "crtu" ili/i je brisali, pa iznova "crtali"...
dakle, da li je moguce da se iz jednog stanja brzinski prebacimo u drugo, sta je tome uzrok, koji su nam motivi i da li su ove dve stvari zaista uzrocno-posledicno povezane ili mi ne umemo da rasclanimo iste....tj. nasa osecanja....pitam vas ja u ove sitne sate...
 
....prilicno proze i poezije napisano na ovu temu....svi smo bar nekoliko puta prelazili "crtu" ili/i je brisali, pa iznova "crtali"...
dakle, da li je moguce da se iz jednog stanja brzinski prebacimo u drugo, sta je tome uzrok, koji su nam motivi i da li su ove dve stvari zaista uzrocno-posledicno povezane ili mi ne umemo da rasclanimo iste....tj. nasa osecanja....pitam vas ja u ove sitne sate...

Мислим да је могуће. Једноставно, неки људи нам изазивају јаке емоције, што су јаче позитивне емоције везане за ту особу, то ће бити јаче и негативне.
 
Prezir nije osećanje? Svaki dan naučim nešto novo.

Na temu: koliko glup treba biti da mrziš? Pogotovu nekoga koga si voleo - jer onda si u stvari besan na sebe, a ne njega. Nije bilo kako sam ja želeo, nadao, mislio, ono u šta sam verovao - bilo je iluzija, i hvala čemu god što ne živim(o) dalje u zabludi. Ili sam nekad ja izneverio tuđu ljubav, želje, nadanja, jer nisu istovetna mojim, tada. Bilo je lepo dok je trajalo, istekao je rok upotrebe, doviđenja i na svemu zahvalan - i trebala mi je polovina života da ovo razumem i prihvatim.
 
Prezir nije osećanje? Svaki dan naučim nešto novo.

Na temu: koliko glup treba biti da mrziš? Pogotovu nekoga koga si voleo - jer onda si u stvari besan na sebe, a ne njega. Nije bilo kako sam ja želeo, nadao, mislio, ono u šta sam verovao - bilo je iluzija, i hvala čemu god što ne živim(o) dalje u zabludi. Ili sam nekad ja izneverio tuđu ljubav, želje, nadanja, jer nisu istovetna mojim, tada. Bilo je lepo dok je trajalo, istekao je rok upotrebe, doviđenja i na svemu zahvalan - i trebala mi je polovina života da ovo razumem i prihvatim.
nema potrebe za sarkazmom:roll: ne znam sta te je sprecilo da napises da se ne slazes s tim?
prezir nije osecanje,na osecanja se trosis a prezir tu stoji samo kad se spomene data osoba,a ako ces da trazis dlaku u jajetu onda ok,pravi se da ne razumes sta sam rekla
 
Prezir nije osećanje? Svaki dan naučim nešto novo.

Na temu: koliko glup treba biti da mrziš? Pogotovu nekoga koga si voleo - jer onda si u stvari besan na sebe, a ne njega. Nije bilo kako sam ja želeo, nadao, mislio, ono u šta sam verovao - bilo je iluzija, i hvala čemu god što ne živim(o) dalje u zabludi. Ili sam nekad ja izneverio tuđu ljubav, želje, nadanja, jer nisu istovetna mojim, tada. Bilo je lepo dok je trajalo, istekao je rok upotrebe, doviđenja i na svemu zahvalan - i trebala mi je polovina života da ovo razumem i prihvatim.

Da bi se tako nešto shvatilo i prihvatilo i da dalje nastaviš da živiš mirno i spokojno, treba biti mnogo jak. Ako si stvarno uspio u tome, čestitam, to malo ko može8)
 
Ovo me podsetilo na naziv jedne teme na Filozofiji ''Sličnosti između suprotnosti''...
Ako kažu da je krug savršenstvo, da je krug ceo kosmos, celo ljudsko postojanje da je zbijeno u krug... I ako su i emocije krug, onda je na toj putanji najmanja razlika između jake ljubavi i mržnje...
Nekontrolisana ljubav i strast mogu lako da pređu na ''drugu stranu'', da se pretvore u suprotnost...
Zato se savetuje da, ukoliko žele nešto trajnije, ljudi moraju da održavaju svoju ljubav u okvirima podnošljivog... Ali da me neko sad ne shvati pogrešno, pod ''kontrolom ljubavi'' ne podrazumevam neko uzdržavanje od pokazivanja osećanja... Mislim na to da kontrolišemo sebe posesivnog, ljubomornog, netolerantnog... Jer sve su to suvišci u ljubavi i sve su to putići do mržnje (bar se meni tako to čini)...

E sad, toga sam se sve naslušala i načitala, ali isto tako i mislim da tamo gde je nekad postojala ljubav, to ne može da se tek tako izgubi... ili ne može da se izgubi uopšte, ne sasvim... Pre će biti da potisnemo svoje emocije, da ih sakrijemo i od svoje svesti, nego da počnemo da mrzimo... I takve emocije - odložene i odstranjene - lako mogu ponovo da se probude...

Mržnja jeste da je beskorisna (i štetna!) onome ko mrzi, ali snagu je teško kontrolisati, potrebna je velika borba sa sobom... čime ja napravih dobar krug i vratih se na početak svog posta... bla, bla... truć, truć...
 

Back
Top