Сваки шести становник Њујорка гладује

SSSR_

Ističe se
Poruka
2.056
Svaki šesti stanovnik New Yorka gladuje

New York - Svaki šesti stanovnik New Yorka ne može si priuštiti dovoljno hrane, a broj onih koji objeduju u pučkim kuhinjama američke metropole povećao se ove godine za čak 20 posto - objavila je šokantne rezultate svojega istraživanja američka udruga koja se bori protiv siromaštva.

Hunger-Awareness-Day-(small).jpg


Njujorška koalicija protiv gladi navela je da se čak 1.3 milijuna ljudi u tome gradu bori protiv siromaštva, pri čemu su redovi ispred kuhinja za socijalno ugrožene i prihvatilišta sve veći. Zato su pojedine pučke kuhinje došle u situaciju kada ne mogu udovoljiti zahtjevima za hranom, a za to osim rastućeg siromaštva, Koalicija okrivljuje i vladina smanjenja u isporukama namirnica za siromašne slojeve društva.

- Redovito godišnje istraživanje rada pučkih kuhinja pokazuje da je sve veći broj obitelji, u kojima je jedan od roditelja i zaposlen, primoran tražiti pomoć u prihvatilištima i službama za hranjenje - stoji u priopćenju Koalicije koje je potpisao njezin izvršni direktor Jole Berg koji je naglasio da je glad u New Yorku bila u porastu i u vrijeme ekonomskog rasta, te nije čudno da sada, kada američko gospodarstvo slabi, dolazi do “sve većih redova ispred prihvatilišta i pučkih kuhinja”.

Prema rezultatima istraživanja, 59 posto pučkih kuhinja tvrdi da nema dovoljno potrebnih zaliha, što je više nego prošle godine kada je bez dostatnih zaliha bilo njih 48 posto.

Food Bank, neprofitna udruga koja distribuira hranu u više od 1000 pučkih kuhinja u New Yorku, objavila je kako su njihova skladišta upola manja u usporedbi s njihovim standardima. Većina kuhinja objavila je da naprosto nije mogla osigurati čak ni tradicionalnu puricu na američki blagdan Dana zahvalnosti, koji je proslavljen danas.

Američko ministarstvo poljoprivrede objavilo je podatak prema kojemu čak 12,6 milijuna domaćinstava, što je oko 30 milijuna ljudi ili deset posto ukupne populacije SAD-a, nije imalo dovoljno hrane za svoje potrebe u nekome trenutku tijekom 2006. godine.

Pišu: AP, Goran Andrijanić

Izvor: Jutarnji.hr
 
Hrana im je jeftinija nego kod nas.
Nego otkud tamo onoliko debelih tinejdzera?
Hrana im jeste jeftina, tim vise je gotovo neverovatan podatak (i to njihov, zvanicni) o skoro 40 miliona gladnih!

Neko bi se upitao zar drzava koja ima 500 milijardi $ samo za vojni budzet ne moze da nahrani makar gladnu decu?
Naravno da moze, samo to onda ne bi bila Amerika......
 
Ko se druzi sa Amerikancima zna da su veoma, veoma neprijateljski raspolozeni prema svakoj ideji koja im mirise na socijalizam - socijalno zdravstvo, recimo.

Amerika je strasno razjedinjeno drustvo gde je individualizam velika vrlina. Potpuna suprotnost od drustvene solidarnosti u nekoj Skandinaviji, recimo - mada je i tamo dosta u opadanju.

Korelacija je linearna - sto veca kohezivnost drustva, to vise solidarnosti; sto vise razlika, to manje solidarnosti. Ljudi se solidarisu sa onima koje vide bliskim sebi, etnicki, kulturno, ekonomski. U drustvima kao sto je Amerika to naravno nije moguce - retki ce to otvoreno reci, ali ni jedan beli Amerikanac srednje klase ne cezne da se solidarise sa (u stvari, izdrzava) americku sirotinju koja je uglavnom crna i obojena. I to se nece promeniti.
 
America

Napravi me po oblicju svome
još jednog coveka od plastelina
izmeni mi utrobu
razredi krv
da bih zelela još tebe u sebi

U glavu mi metalna gvozdja ugradi
povezi me zicom i
ruke mi odseci
Praznu me ispuni prazniom svojom

Izvajaj mi novo srce
od silikona
broj 5
veliko;oblo;nezno i mrtvo

Izvezi me u zastavu
i postavi na zvezdicu
nebesa tvojih.

Nosi me na izlozbe
umetnickih radova
pokazi me kao opomenu
drugim narodima
Pomiluj me;
Ubi me
Sahrani me

Napravi nas milone
svi mi želimo tebe u sebi
Zvukove glasa tvoga
tvoje telo bludnice

Gospodarice robova
nacini me po oblicju svome

Sonnet





I
 
Hrana im jeste jeftina, tim vise je gotovo neverovatan podatak (i to njihov, zvanicni) o skoro 40 miliona gladnih!

Neko bi se upitao zar drzava koja ima 500 milijardi $ samo za vojni budzet ne moze da nahrani makar gladnu decu?
Naravno da moze, samo to onda ne bi bila Amerika......
Tih 40 miliona koliki je to procenat u odnosu na celokupno stanovnistvo?
Ja mislim da je nekih 15% ne vise sigurno.
Ne kazem da je savrsenstvo ali ne moze se navesti puno zemalja gde je bolje.
Ja koliko znam Rusija se uvek trudila da juri za Amerikom u vojnom naoruzanju
po cenu loseg zivota stanovnistva.
 
sssr je puko na istom mestu na kojem ce uskoro amerika da pukne.

probali su da pojedu vise nego sto mogu da zahvate . tacnije pukli su na tome sto su zauzimali carstvo koje finansijski nisu mogli da izdrzavaju . zato su promenili totalno politiku od 2000te .

na istom ce da pukne amerika. jednostavno koliko god velika ibla ne moze ipak da kontrolise ceo svet i da finansira akcije po celom svetu. morace ili da povuce sve trupe skoro nazad u ameriku ili ce dolar propasti.
 
Nego, druze Ivane, ti ozbiljno mislis da se americka sirotinja gosti i uziva?

Najozbiljnije tako mislis?

zapravo ne mislim. Mislim ono sto i jeste u prvom postu... I istina je to sto pise samo sam malo provocirao ali oni ne mere bogastvo time...

Mi u Srbiji imamo domacu proizvodnju, tetke, striceve, ujne i ostalo koji nam nece dozvoliti da budemo gladni nikada... U Srbiji najjadnija sirotinja jede meso bar 1/5 godine...

Ali jbg zato oni koji imaju sta da jedu zive dvadesetostruko a mozda i vise bolje od nas :wink::wink:
 
tacno. amerika je drzava velikih kontrasta. na jednoj strani ogromno bogatstvo na drugoj strani ogromno siromastvo. poenta je sto sve nas zaslepi bogatstvo a niko ne vidi onu najgoru sirotinju dok ne ode u njihovu zemlju.

srbija jeste siromasna, al niko ne gladuje, lecimo se kako tako, nema klosara , nema ljudi bez icega i bez ikoga svog da spavaju po ulicama, u parkovima i pod mostovima.

veruj tamo ih ima neverovatno mnogo.
 

Back
Top