Theodore Dreiser

ILO

Aktivan član
Poruka
1.059
Theodore Herman Albert Dreiser (August 27, 1871 – December 28, 1945) Rodjen u Indijani, SAD, kao dvanaesto dete nemackog imigranta. Nakon godinu dana provedenih na univerzitetu, poceo je da radi kao novinar za Chicago Globe. Godine 1898. ozenio se Sarom Vajt, ali su se nakon jedanaest godina rastali, mada se nikada nisu formalno razveli. Njegova prva knjiga, ‘Sister Carrie’ je objavljena 1900. godine, ali je dozivela neuspeh. Roman govori o devojci koja dolazi sa sela u grad, u kome pokusava da se probije. Drajzer se vraca novinarstvu, postaje urednik jednog zenskog casopisa, ali je 1910. bio primoran da da otkaz zbog veze sa jednom sluzbenicom. Njegov drugi roman, ‘Dzeni Gerhart’ je objavljen sledece godine, a zbirka od devet prica, ‘Free and Other Stories’ 1918. Prvi komercijalni uspeh doziveo je romanom ‘Americka tragedija’ 1925. Roman govori o mladicu koji ubija svoju trudnu devojku, a zasnovan je na novinskim clancima koje je Drajzer sakupljao citavih 40godina. Od ostalih dela, znacajni su romani ‘The Genius ‘i ’ Trilogy of Desire’ (koja se sastoji iz tri romana The Financier (1912), The Titan (1914), and The Stoic (1947). Drajzer je bio politicki aktivan i ucestvovao je u raznim kampanjama protiv socijalne nejednakosti. Napisao je nekoliko knjiga koje su obradjivale razne politicke teme, kao sto su ‘Dreiser Looks at Russia’ (1928) nastala kao rezultat njegovog puta u SSSR, Tragic America (1931) i America is Worth Saving (1941). Zbog svoje vizije kapitalizma nije bio popularan u zvanicnim krugovima. Godine1935. u gradu Warshaw, Indiana, izvrseno je javno spaljivanje njegovih knjiga.
 
Volim njegov stil pisanja, nacin na koji se likovi u njegovim romanima vremenom menjaju, ono sto oni uci, stvari kojih se odricu, njihovi usponi i padovi. Ne znam puno ljudi koji ga vole
 
Drajzer je pored Foknera, Hemingveja i Ficdžeralda jedan od najboljih američkih pisaca. Pisao je jako obimne romane i jako, jako dobre romane. Preporučio bih svakome da čita Drajzera. Mnogo je bolje pročitati jedan njegov roman nego gomilu savremnog šunda. "Američku tragediju" ostavite za kraj, kao šlag na tortu.
 
Pa,sad,zavisi kome preporučuješ.....Taj neko mora da ima debele živce....
Tri puta sam pokušavala da pročitam "Američku tragediju" i nisam stigla dalje od tridesetak stranica.Liftboj nosi kofere, sporedan ulaz, lift...hotel....I tako ne u nedogled.
Ko kaže da Tolstoj davi sa opisivanjem dugmića, neka uzme da pročita Drajzera, pa da vidi šta je davljenje.. .
I "Sestra Keri" je na isti kalup.
 
Pa,sad,zavisi kome preporučuješ.....Taj neko mora da ima debele živce....
Tri puta sam pokušavala da pročitam "Američku tragediju" i nisam stigla dalje od tridesetak stranica.Liftboj nosi kofere, sporedan ulaz, lift...hotel....I tako ne u nedogled.
Ko kaže da Tolstoj davi sa opisivanjem dugmića, neka uzme da pročita Drajzera, pa da vidi šta je davljenje.. .
I "Sestra Keri" je na isti kalup.

:lol: Pa dobro, priznajem da si malo u pravu. Ponekad se zaista izgubi u opisima, ali si ipak prerano odustala. Već na tridesetoj stranici. Trebala si pročitati barem prvih 500 pa da možeš donijeti neki sud o Drajzeru. :mrgreen:
 
Stvar je ukusa, da li se nekome sviđa Drajzer ili ne. Meni lično dosta je bliska američka i engleska književnost, tako da mi nije bilo teško da ga prihvatim. Američka tragedija je dobar roman, iako je istina da je u drugom delu priča pomalo razvučena detaljno opisanim suđenjam. Meni je ominjeni Drajzerov roman Sestra Keri, ostavio je veliki utisak na mene jer su likovi i situacije iz knjige bili dosta slični nekim ljudima iz mog života.
 
Stvar je ukusa, da li se nekome sviđa Drajzer ili ne. Meni lično dosta je bliska američka i engleska književnost, tako da mi nije bilo teško da ga prihvatim. Američka tragedija je dobar roman, iako je istina da je u drugom delu priča pomalo razvučena detaljno opisanim suđenjam. Meni je ominjeni Drajzerov roman Sestra Keri, ostavio je veliki utisak na mene jer su likovi i situacije iz knjige bili dosta slični nekim ljudima iz mog života.

Pa, kakav li je tek taj drugi deo kad prvih tridesetak stranica piše o koferima i lifboju??? Kako li je tek tu detaljisao ?
 
Jos jedan ljubitelj Drajzera. :)
Volim takodje negov stil pisanja i kako se poigrava sa likovima. Procitala sam Americku Tragediju (my favorite), cak sam i gledala film "The Place in the Sun" sa Elizabet Tejlor i Montgomeri Kliftom u glavnim ulogama, naravno film je samo senka romana. Ali je odlican.
Sestra Keri je takodje odlican roman, i ovaj film sam gledala "Carrie", glavne uloge Lorens Olivije i Dzenifer Dzouns.
Procitala sam 'Genije' i nista vise nisam uspela da nadjem, malo ljudi poznajm koji ga vole takodje. Ali sam nasla u jednoj antikvarnici 10 knjiga od njega u kompletu, kao odabrana dela i jedva cekam da stignu, pa da nastavim da uzivam. :)
Pozdrav svima.
 
Ja imam ceo njegov opus, i do sada sam pročitao Američku tragediju (koja me je oduševila, ali mora da priznam da je početak smor) i Dženi Gerhart. Uskoro ću još neku da odradim :)
 
Drajzer pise obimna dela i detaljise kao i Tolstoj ali Drajzer je zaista pisac umetnik,velicna za razliku od Tolstoja.Mnogi su nobelovci rekli za Drajzera da je trebao dobiti Nobela umesto njih.I zaista ja bih Drajzaru dao pre Nobela nego nekima koji su ga i dobili.
 
Pa,sad,zavisi kome preporučuješ.....Taj neko mora da ima debele živce....
Tri puta sam pokušavala da pročitam "Američku tragediju" i nisam stigla dalje od tridesetak stranica.Liftboj nosi kofere, sporedan ulaz, lift...hotel....I tako ne u nedogled.
Ko kaže da Tolstoj davi sa opisivanjem dugmića, neka uzme da pročita Drajzera, pa da vidi šta je davljenje.. .
Meni se ta knjiga baš dopala :D Čitala sam je 2-3 puta.
''Sestra Keri'' i ''Dženi NeSećamSeKako(nešto na G)'' su ostavile slabiji utisak.
Sve u svemu, meni se Drajzer sviđa.
 

Back
Top