Грб и застава Србије

''Бошњак'', своје шовинистичке фрустрације српским симболима истресај на пдф политика, ово је историја.
Da, na zalost, ovo je istorija koju ti ne poznajes. Ti u svom neznanju jedino sto mozes je da vredjas. Nije lepo. Ni vaspitano, ni civilizovano. Primitivno je takvo vredjanje. Jadno je Srpstvo sa takvom “decom”.

без обзира што се заклањаш иза тих рогова, па мислиш да ти они даје већа права да пљујеш по хришћанском Богу, него твоја мухамеданска вера- праварио си се. убудуће ћеш бити уредно пријављиван због ширења верске мржње и нетолеранције. твоја мањинска права која ти устав гарантују не дају ти слободу да вређаш већински народ међу којим живиш.
Strahovito gresis, ne pljujem ja po hriscanskom bogu, jer takvog vi nemate. Jevrejski bog Jahveh napravio je sina mladoj i neudatoj Jevrejki, koja mu je rodila jevrejskog sina. Ako procitas “svetu knjigu” Bibliju saznaces da je JAHVEH jevrejski i samo jevrejski bog. To tebi ne moze da legne u tvojoj svesti, ali ne krivi mene. Ja sam najmanje kriv. Ja samo pokusavam da ukakzem na stvarno stanje stvari. Mi smo imali nase bogove koji su bili snazni, jaki, pametni i dobri, imali smo i nase Rusalke, ali glupi nasi preci polakomise se za ovog Jevrejskog koji je nikakav, mator, bradat i zloban, koji masovno ubija ljude, zene, stare i decu. Uz to, tudjim verenicama pravi decu. Ovo su cinjenice koje su napisane u Bibliji. Ja ovo ne izmisljam, ja samo argumentovano ukazujem na ono sto je napisano “crno na belo”..
 
Baš bih voleo da upoznam tog Srbina koji govori bošnjačkim jezikom... :)
Ne znam o cemu govoris i kakve veze ovo ima sa heraldikom, tj. srpskim grbom.

O kakvoj legalizaciji je ovde reč? I o kakvom monarhističkom grbu...?
Ne zelim da se ponavljam. Ako ti nije jasno pogledaj na internetu. Ja nisam nikakav heraldicar. To sto znam napisali su dobri i pametni ljudi.

Srbija se jednostavno oslonila na svoju bogatu i vrednu tradiciju i usvojila grb iz prošlosti, pritom ga osveživši novom i modernom stilizacijom.
Ne vidim kakve veze on ima sa monarhijom osim što je bio na snazi u vreme monarhije... A i istini za volju, Srbija je uvek bila monarhija osim poslednjih pet godina... I to zato što je republika prevarom uvedena u Jugoslaviju...
Svaki narod ima svoju tradiciju, a koliko su one bogate o tome govori istorija. Narod koji je skoro petstotina godina ziveo u ropskom mraku i ne moze bas da se proslavi bogatom istorijskom tradicijom. Uz to, napomenio bih da je od svih tradicija jedino dobra kulinarska.

Nikog ne osuđujem, svako ima svoj lični put, ali ovo je izuzetno nizak nivo svesti po pitanju religije. Na ovakvom nivou su Jevreji kao izabrani narod Božiji bili pre 2 i po hiljade godina... Slovene neću ni da pominjem i njihov politeizam.

Bog je jedan. Čisto da se zna. I kada je vera u pitanju ne postoje nacije... To je Hristos govorio pre bezmalo 2 hiljade godina...
I ja, takodje, nikog ne osudujem ali vidim da ljudi, koji bezpogovorno veruju sto im popovi serviraju, imaju nizi nivo znanja i donekle ogranicenu pamet. Ti ljudi nisu neinteligentni vec su skuceni dogmom koja je retrogradna.

Kad bismo samo malo više znali... Istoriju, ne mora religiju... Gde bi nam bio kraj...?
Tacno.
 
U Austriji su bile stacionirane i vojne jedinice SAD, GB i RF. I gde si procitao da je taj grbi donet pod moranjem? Da li znas zasto se taj grb nije docnije, po napustanju sovjetskih jedinica teritoriju Austrije, promenio onako kako ti zamisljas da bi trebalo da bude?

Možda zaista i nije, ali znam da su sovjeti u Austrji napavili spomenik sovjetskom vojniku koji oslobađa Austriju. Rekli su im da bi bili zahvalni da ga lijepo održavaju inače će morati doći sami da to učine. Austrijanci se do dana današnjeg pridržavaju toga.

. Kod italije je bo presudan uticaj KP Italija koja je bila najača partija u italijanskom Parlamentu. Čisti soc-realizam sa socijalističkom simbolikom, kasnije možda izmjenjenom (simbolikom ne grbom iakko se zapravo ne ragi o grbu jer niđe nema štita)
U istoriji nove, posleratne Italije, KPI nikada nije u Parlamentu imala apsolutnu vecinu. Sta vise, Italiji su SAD stalno sedele nad glavom i vodile racuna da komunisti i socijalisti ne preovladaju i dobiju mandat za sastav nove vlade. Obratno se dogodilo, ali to nije bilo dovoljno za donosenje ovakvog grba. Pored toga, o kakvom soc-realizmu govoris. Odavno su mogli da promene grb i da donesu nekakav globalisticki koji bi im sada mnogo “pomogao”?

Po dogovoru između sila pobjednica Italija je spadala u zapadni blok jednako kao i Grčka a obje su imale moćne komunističke partije. Naravno da nijesu mole dobiti vlast jer je to po dogovoru bilo zabranjeno. Inače je italijanski amblem čisti socrealizam sindkalnog tipa. Tu nema g od grba.

Na zalost, mi Srbi, pa i ovi koji drugim Srbima bezocno osporavaju srpstvo, nikada nismo mogli da prihvatimo stvarnost; uvek zivimo u nekakvoj infantilnoj masti i izmaglici, pa tako i americkom narodu osporavamo da imaju grb, vec samo i jedino pecat. Uzgred, ja ne videh pecat sa dve strane kao, recimo, novac. Mozda ti imas i za to objasnjenje? Mozda i novo, ispravno tumacenje tog americkog pecata?

Amerikaci ga sami tako nazivaju. Inače pečati jesu imali lice i naličje jer su se izlivali u vosku na kanapima zavezanim za dokument i visili su na dolje pa su se pečati mogli vidjeti i bez otvaranja cijelog dokumenta.
 
Ne znam o cemu govoris i kakve veze ovo ima sa heraldikom, tj. srpskim grbom.

Ne zelim da se ponavljam. Ako ti nije jasno pogledaj na internetu. Ja nisam nikakav heraldicar. To sto znam napisali su dobri i pametni ljudi.

Svaki narod ima svoju tradiciju, a koliko su one bogate o tome govori istorija. Narod koji je skoro petstotina godina ziveo u ropskom mraku i ne moze bas da se proslavi bogatom istorijskom tradicijom. Uz to, napomenio bih da je od svih tradicija jedino dobra kulinarska.

I ja, takodje, nikog ne osudujem ali vidim da ljudi, koji bezpogovorno veruju sto im popovi serviraju, imaju nizi nivo znanja i donekle ogranicenu pamet. Ti ljudi nisu neinteligentni vec su skuceni dogmom koja je retrogradna.

Tacno.

Pa ti si rekao da Srbi u BiH govore "bosanskim" jezikom... Mislim da to nije tačno. :)

Pa nije neki grb tamo bio nelegalan da bi ga neko legalizovao, razumeš? :)
I on nije "monarhistički"... Zašto neko kaže tako nešto, to ne znam... Na internetu ima svašta... :)

Naš narod je 5 vekova bio u ropstvu, ali ima bogatu i dugu istoriju i pre toga...

Ako misliš na mene kada kažeš da bezpogovorno primam što popovi kažu, grešiš. Pusti religiju, možeš i filosofijom da se baviš i da se izbaviš iz tog stanja u kome si sad...
Hrišćanska dogma nije retrogradna, naprotiv! Jedna je od najdemokratskijih i najnaprednijih...
 
Možda zaista i nije, ali znam da su sovjeti u Austrji napavili spomenik sovjetskom vojniku koji oslobađa Austriju. Rekli su im da bi bili zahvalni da ga lijepo održavaju inače će morati doći sami da to učine. Austrijanci se do dana današnjeg pridržavaju toga.
I, gde vidis vezu sa dizajnom i simbolima njihovog grba. To sto odrzavaju spomenik sovjetskim vojnicima, je stvar kulture. Nisu oni Balkanci.

. Kod italije je bo presudan uticaj KP Italija koja je bila najača partija u italijanskom Parlamentu. Čisti soc-realizam sa socijalističkom simbolikom, kasnije možda izmjenjenom (simbolikom ne grbom iakko se zapravo ne ragi o grbu jer niđe nema štita)
To apsolutno nije tacno. Nije tacno da je KPI bila najjaca partija u Parlamentu. Nikad nije imala ni relativnu vecinu iako je bila druga po velicini italijanska partija. I ko je to propisao da grb mora da ima stit?????

Kazes cist soc-realizam, sta to znaci? Zato sto je soc-realizam nije grb? Gle te, molicu lepo, grb ne moze biti simbol drzave ako je u soc-realistickom stilu dizajniran? I, vidi cuda, Italaijani taj i takav simbol smatraju da je njihov grb, a ti im govoris da su poludeli i da nista ne znaju, jer to nije njihov grb, nije ni grb. Bas glup narod, ti Italijani.

. Po dogovoru između sila pobjednica Italija je spadala u zapadni blok jednako kao i Grčka a obje su imale moćne komunističke partije. Naravno da nijesu mole dobiti vlast jer je to po dogovoru bilo zabranjeno.
Netacno, nije postojao nikakav dogovor o bilo kakavoj zabrani dolaska na vlast komnisticke partije u bilo kojoj zemlji.

. Inače je italijanski amblem čisti socrealizam sindkalnog tipa. Tu nema g od grba.
Ponavljas se. na to sam ti vec odgovorio.

Amerikaci ga sami tako nazivaju. Inače pečati jesu imali lice i naličje jer su se izlivali u vosku na kanapima zavezanim za dokument i visili su na dolje pa su se pečati mogli vidjeti i bez otvaranja cijelog dokumenta.
Amerikanci ga tako ne nazivaju. To sto njihovi pecati imaju lice grba, ne znaci da je to pecat, a ne grb. I to nije samo americki “pronalazak” da na nekim svojim pecatima imaju grb. Toga ima i u drugim zemljama, pa te svoje grbove zbog toga ne nazivaju pecatima. Taj americki “pecat” se nalazi i na njihovim novcanicama i to i lice i nalicije tog “pecata”.
 
Pa ti si rekao da Srbi u BiH govore "bosanskim" jezikom... Mislim da to nije tačno. :)[/qute]Moguce da nije, Bosnjaci bi rekli da je to bosnjacki, Srbi da je srpski, Hrvati da je hrvatski, bosanski Srbi da je to, valjda, bosanski. Ja, doduse, sasvim sam siguran, da oni ne govore kao i mi ovde u Srbiji, a i naglasak ima je poprilicno hrvatski, zapravo purgerski. A, cujem da i Crnogorci govore dva jezika, materinj, crnogorski i srpski.

Pa nije neki grb tamo bio nelegalan da bi ga neko legalizovao, razumeš? :)Razumem ja sta ti hoces reci, ali ne razumem gde si ti procitao da sam rekao, tj. napisao da je “tamo neki grb nelegalan”? Ili ti nije mozda ta rec sasvim razumljiva jer je stranog porekla?

I on nije "monarhistički"... Zašto neko kaže tako nešto, to ne znam... Na internetu ima svašta... :)On jeste “Monarhisticki” hteo ti ili ne, znao ti to ili ne.

Naš narod je 5 vekova bio u ropstvu, ali ima bogatu i dugu istoriju i pre toga...
Bogatu i drugu istoriju vasalnosti i ropstva, ali i svetlih perioda.

Ako misliš na mene kada kažeš da bezpogovorno primam što popovi kažu, grešiš. Pusti religiju, možeš i filosofijom da se baviš i da se izbaviš iz tog stanja u kome si sad...
Pa, iz navedenog moglo bi se reci da i ti bezpogovorno primas sve sto popovi serviraju. Mozda ne bas sve sto neuki i alavi popovi kakzu, ali primas sve sto je napisano u hricanskim dogmama.

Hrišćanska dogma nije retrogradna, naprotiv! Jedna je od najdemokratskijih i najnaprednijih...
Opet, popovstina. Kada su popovi bili demokrate i napredni? Nikada, niti ce ikada biti. Hriscanska dogma, i ne samo hriscanska, je i te kako retrogradna. Samo ti to ne vidis, jer si fundamentalno zadojen u toj nazadnoj ideologiji. Mislim, deplasirano je i krajnje smesno kad fundamentalni hriscanin nekom kaze da je hriscanska dogma demokratska i da oni koji imaju kritican pogled na svet, a posebno na mitologiju koja je ponovo zavladala u nasem drustvu, treba da “se izbave”?????
 
Kojim slucajemje bila je kompletnija.
Српска Википедија је на 7. месту по броју чланака у свету, а на 1. од свих југословенских, назови, "језика".
U biti, ne vidim zasto ti smeta bosanska Vikipedija?U toj zemlji zive i Srbi koji govore bosanskim jezikom.
Срби из БиХ говоре српским језиком. "Босански" језик не постоји.
Da si iole ozbiljnije razmislio, tako nesto ti nikada ne bi palo na pamet.
Важи.
Uvazeni vlaiko, da li ti to pokusavas da budes vickast?
Не.
 
I, gde vidis vezu sa dizajnom i simbolima njihovog grba. To sto odrzavaju spomenik sovjetskim vojnicima, je stvar kulture. Nisu oni Balkanci.

U definiciji jedinstvo radnika i seljaka, uzgred ona kruna je zidana kruna koja ne označava plemstvo već jedinice administrativne podjele.

To apsolutno nije tacno. Nije tacno da je KPI bila najjaca partija u Parlamentu. Nikad nije imala ni relativnu vecinu iako je bila druga po velicini italijanska partija. I ko je to propisao da grb mora da ima stit?????

Dobo možda nije bila najjača ama bez njih ništo u Italiji nije moglo proći.
Pa prvo pravilo heraldike je da je grb štit. Bez štita nema grba. To proizilazi iz prirode grba kao jedinstvenog slikovnog znaka identifikacije, vlasti i vlasništva, koji je nastao iz srednjevjekovnog običaja oslikavanja štitova.

Kazes cist soc-realizam, sta to znaci? Zato sto je soc-realizam nije grb? Gle te, molicu lepo, grb ne moze biti simbol drzave ako je u soc-realistickom stilu dizajniran? I, vidi cuda, Italaijani taj i takav simbol smatraju da je njihov grb, a ti im govoris da su poludeli i da nista ne znaju, jer to nije njihov grb, nije ni grb. Bas glup narod, ti Italijani.

Naravno, soc realizam ne priznaje postojanje grbova u heraldičkom smislu i proglašava grbovima simolične sličice sa uskim diapazonom šarži iz odlasti seoskih alatki i industrijskih alata. Socijalističke države od reda nijesu imale grbove već ambleme na kojima se najprije ne javlja štit a šarže nijesu heraldički tumačene niti prikazivane. Žitno polje, dimnjaci, hidrocentrale i dalekovodi mogu biti šarže ali ne prikaivane na prirodni način već na simboličan način, kako to heraldika radi vjekovima.

Netacno, nije postojao nikakav dogovor o bilo kakavoj zabrani dolaska na vlast komnisticke partije u bilo kojoj zemlji.

Naravno da je postojao, Staljin i Čerćil su se sve dogovorili jiš za vrijeme rata.

Ponavljas se. na to sam ti vec odgovorio.

i ja opet

Amerikanci ga tako ne nazivaju. To sto njihovi pecati imaju lice grba, ne znaci da je to pecat, a ne grb. I to nije samo americki “pronalazak” da na nekim svojim pecatima imaju grb. Toga ima i u drugim zemljama, pa te svoje grbove zbog toga ne nazivaju pecatima. Taj americki “pecat” se nalazi i na njihovim novcanicama i to i lice i nalicije tog “pecata”.

Naravno da znači. Grb nema naličje a pečat ima.I zaista su pečati heraldički izvori prve vrste. Sva balkanska srednjevjekovna heraldika je rekonstruisana iz pečata i sa kovanica.
 
U definiciji jedinstvo radnika i seljaka, uzgred ona kruna je zidana kruna koja ne označava plemstvo već jedinice administrativne podjele.
Cuj, zidana kruna??? Kakva je to zidana kruna? Hoces reci da je tvoje tumacenje austrijskog grba ispravno, a da Austrijanci pojima nemaju sta simbolizuje njihov grb. Eto, ispade da su ti neuki i primitivni Austrijanci neznalice. Mozda i jesu, ko zna?

Dobo možda nije bila najjača ama bez njih ništo u Italiji nije moglo proći.
Jel to onoj narodnoj “strizeno – kozeno”. Covece da li ti znas o cemu govorimo. Pa da si u pravu, Italija bi bila komunisticka odavno, iti bi Berluskoni ikada dosao na vlast.

Pa prvo pravilo heraldike je da je grb štit. Bez štita nema grba. To proizilazi iz prirode grba kao jedinstvenog slikovnog znaka identifikacije, vlasti i vlasništva, koji je nastao iz srednjevjekovnog običaja oslikavanja štitova.
Gle sada, “prvo prvilo heraldike je …”. Pa da li ti uopste znas sta je heraldika. Heraldika je nauka koja proucava grbove (obuhvata poznavanje, vestinu izgradnjivanja i pravo na grbove), heraldicne figure likova na grbovima. Ona nista ne naredjuje, ona nema ni prvo ni drugo ni trece, ni stoto … itd. itd. pravilo.

Naravno, soc realizam ne priznaje postojanje grbova u heraldičkom smislu i proglašava grbovima simolične sličice sa uskim diapazonom šarži iz odlasti seoskih alatki i industrijskih alata. Socijalističke države od reda nijesu imale grbove već ambleme na kojima se najprije ne javlja štit a šarže nijesu heraldički tumačene niti prikazivane. Žitno polje, dimnjaci, hidrocentrale i dalekovodi mogu biti šarže ali ne prikaivane na prirodni način već na simboličan način, kako to heraldika radi vjekovima.
Ti si se uhvatio tog stita kao da bez njega ne postoje grbovi???

Evo jedno vidjenje tih stitova za koje se ti drzis “kao pijan plota”:
Каснији, развијени облик хералдичких грбова укључивао је и држаче штита и мото. Држачи штита, или подупирачи, су објашњавали на чему носилац грба темељи свој ауторитет, па су се могли наћи најчешће разни светитељи (који истичу божанско право) и животиње (које су имале да истакну духовне или физичке квалитете носиоца грба) на које су се позивали разни владари и племићи, и темељили свој статус. На траци испод штита је у почетку најчешће стајао борбени поклич претка носиоца грба, а касније су се стављани цитати из Светог Писма и латинске изреке, и друге поруке које су говориле о идеалима и амбицијама носиоца грба. Само поље штита скоро да се претварало у сликарско платно – подељено на неколико поља тако да свако поље говори о неком аспекту статуса носиоца тог грба, високом пореклу или заслугама за краља.
 
Cuj, zidana kruna??? Kakva je to zidana kruna? Hoces reci da je tvoje tumacenje austrijskog grba ispravno, a da Austrijanci pojima nemaju sta simbolizuje njihov grb. Eto, ispade da su ti neuki i primitivni Austrijanci neznalice. Mozda i jesu, ko zna?

Dobro ne znam standardni naziv. Radi se o kruni izgleda zidina. Njena tadicija je iz doba Rima kad su osvajačima utvrđenih mjesta na glavu stavljali zdanu, zidinsku, zidoliku, ili kako li se još može nazvati krunu. U heraldici se ta kruna postavlja na grbove gradova, opština, pokrajina ili nekih drugih administrativnih jedinica kako bi se naglasilo da se radi upravo o toj vrsti armigera.
Ovđe možeš naći nešto malo o tome http://formica.yuku.com/topic/36/O-krunama

Jel to onoj narodnoj “strizeno – kozeno”. Covece da li ti znas o cemu govorimo. Pa da si u pravu, Italija bi bila komunisticka odavno, iti bi Berluskoni ikada dosao na vlast.

Italija nikad ne bi mogla biti komunistička zemlja pa da su svi Talijani bili članovi KPI.

Gle sada, “prvo prvilo heraldike je …”. Pa da li ti uopste znas sta je heraldika. Heraldika je nauka koja proucava grbove (obuhvata poznavanje, vestinu izgradnjivanja i pravo na grbove), heraldicne figure likova na grbovima. Ona nista ne naredjuje, ona nema ni prvo ni drugo ni trece, ni stoto … itd. itd. pravilo.

U heraldici nema zakona ali postoje pravila kojih se svako pridržava. Postoje pravila podjele polja, osnovnih heraldičkih oblika, slaganja boja, opisianja grbova, neheraldičkih figuranjihovog položaja ili stavova životinskih šarži, ne zna jesam li što preskočio. Ta pravila postoje od prvog dana heraldike i svaki heraldičar ih se strogo pridržava. Da nije njih heraldika bi ličila na cirkus.

Ti si se uhvatio tog stita kao da bez njega ne postoje grbovi???

Da bez štita nema grba. Prva stvar koja se u blazonu navodi jeste upravo štit, zapravo njegova boja. Sami štit se gotovo nikad ne opisuje jer oblik štita nema značaja ali polje štita je mjesto đe se postavljaju šarže. Ako njega nema nemaš đe staviti šarže, pa ne može biti ni grba.

Evo jedno vidjenje tih stitova za koje se ti drzis “kao pijan plota”:

U tom navodu je upravo i objašnjen značaj polja (odnosno štita kako se inače naziva površina štita po ugledu na bojno polje turnira). Ostali elementi grba uglavnom govore o socijalnom statusu armigera (čuvari štita, postament, palšt, ordenje)
 
Moguce da nije, Bosnjaci bi rekli da je to bosnjacki, Srbi da je srpski, Hrvati da je hrvatski, bosanski Srbi da je to, valjda, bosanski. Ja, doduse, sasvim sam siguran, da oni ne govore kao i mi ovde u Srbiji, a i naglasak ima je poprilicno hrvatski, zapravo purgerski. A, cujem da i Crnogorci govore dva jezika, materinj, crnogorski i srpski.

Vidim ja da ti shvataš problematiku jezika na Zapadnom Balkanu. Ali Srbi u Bosni ne govore bosanskim jezikom, u to budi siguran. Oni govore srpskim ma koliko se on razlikovao od srpskog u Srbiji (uostalom i srpski u Srbiji nije isti na severu i jugu...). A ista je stvar sa Srbima u Hrvatskoj. I oni govore srpskim, iako je je taj jezik isti kao hrvatski...


Razumem ja sta ti hoces reci, ali ne razumem gde si ti procitao da sam rekao, tj. napisao da je “tamo neki grb nelegalan”? Ili ti nije mozda ta rec sasvim razumljiva jer je stranog porekla?

Pa rekao si da je grb legalizovan. Ne znam u kom smislu si to rekao...

On jeste “Monarhisticki” hteo ti ili ne, znao ti to ili ne.

Po čemu je monarhistički?

Bogatu i drugu istoriju vasalnosti i ropstva, ali i svetlih perioda.

Pa, onda se slažemo - ja sam samo rekao da je duga i bogata. Naravno da ima uspona i padova - uvek...

Pa, iz navedenog moglo bi se reci da i ti bezpogovorno primas sve sto popovi serviraju. Mozda ne bas sve sto neuki i alavi popovi kakzu, ali primas sve sto je napisano u hricanskim dogmama.

Ne znam zašto misliš da bespogovorno primam sve što mi neko servira... Veruj mi, vrlo kritički pristupam svemu u životu.

Opet, popovstina. Kada su popovi bili demokrate i napredni? Nikada, niti ce ikada biti. Hriscanska dogma, i ne samo hriscanska, je i te kako retrogradna. Samo ti to ne vidis, jer si fundamentalno zadojen u toj nazadnoj ideologiji. Mislim, deplasirano je i krajnje smesno kad fundamentalni hriscanin nekom kaze da je hriscanska dogma demokratska i da oni koji imaju kritican pogled na svet, a posebno na mitologiju koja je ponovo zavladala u nasem drustvu, treba da “se izbave”?????

Pa ja tebi u dva primera mogu da dokažem to što tvrdim. Ali ti si izgleda pun predrasuda i misliš da sve znaš pa ispada da nisi na nivou nimalo višem od tih "neukih i alavih" koje pominješ... Tako da verovatno ne vredi...
Naravno, ako želiš, ja ću se potruditi... ;)
 
Dobro ne znam standardni naziv. Radi se o kruni izgleda zidina. Njena tadicija je iz doba Rima kad su osvajačima utvrđenih mjesta na glavu stavljali zdanu, zidinsku, zidoliku, ili kako li se još može nazvati krunu. U heraldici se ta kruna postavlja na grbove gradova, opština, pokrajina ili nekih drugih administrativnih jedinica kako bi se naglasilo da se radi upravo o toj vrsti armigera.
Ovđe možeš naći nešto malo o tome http://formica.yuku.com/topic/36/O-krunama
Mozda jeste iz doba Rima, ali se krune u Rimskom carstvu nisu koristile za njihove cezare, vec iskljucivo zlatni venci. Toliko mi je znano iz istorije, a ne iz Heraldike.

Italija nikad ne bi mogla biti komunistička zemlja pa da su svi Talijani bili članovi KPI.
To je tako i ne moze biti drugacije. Jeste malo suludo, ali ne moze biti drugacije, jer ti to kazes.

U heraldici nema zakona ali postoje pravila kojih se svako pridržava. Postoje pravila podjele polja, osnovnih heraldičkih oblika, slaganja boja, opisianja grbova, neheraldičkih figuranjihovog položaja ili stavova životinskih šarži, ne zna jesam li što preskočio. Ta pravila postoje od prvog dana heraldike i svaki heraldičar ih se strogo pridržava. Da nije njih heraldika bi ličila na cirkus.
Pravilo? Kakvo pravilo. Pravilima se propisuje nacin delovanja, nacin ponasanja i uglalvnom su obavezujuca. Sta vise, svaka igra ima svoja drustvena pravila, a za nepostovanje istih sleduje sankcija u bilo kom vidu.. Kakva kazna je predvidjena u Heraldici, ako se ta pravila ne postuju. Znam da postoji pravilo o zastiti dizajna, tj. autorskog prava patentiranih grbova, ali to ne spada u Heraldiku. Koliko je meni znano, Heraldika proucava formu, sadrzaje i simbole, ali nikome ne propisuje kako mora da se napravi grbe neke drzave, grada, sela ili neke plemicke porodice, firme, kluba, itd.. Mozda ti znas ta pravila, pa bi bilo dobro da nam ih nabrojis.

Da bez štita nema grba. Prva stvar koja se u blazonu navodi jeste upravo štit, zapravo njegova boja. Sami štit se gotovo nikad ne opisuje jer oblik štita nema značaja ali polje štita je mjesto đe se postavljaju šarže. Ako njega nema nemaš đe staviti šarže, pa ne može biti ni grba.
Eto, videsmo da postoje grbovi, bar ih tako smatraju zemlje koje su ih za takve proglasile. Medjutim, ti im oduzimas pravo da oni imaju grbove? Mozda heraldika ne priznaje da Italijani iamju grb, ali oni ne uvazavaju ta heraldicka pravila. Mozda si u pravu, ko zna.

Uzgred, u heraldici se opisuje oblik stita, jer nisu svi vlasnici stitova istog statusa, pa imamo i oble i kvadratne i romboidne, itd. oblike stitova. Heraldika ih ne propisuje, jer nema zakona kojim se naredjuje kakav grb mora da bude i kakav stit mora biti, vec izucava znacenje pojedinih elemenata.



Vidim ja da ti shvataš problematiku jezika na Zapadnom Balkanu. Ali Srbi u Bosni ne govore bosanskim jezikom, u to budi siguran. Oni govore srpskim ma koliko se on razlikovao od srpskog u Srbiji (uostalom i srpski u Srbiji nije isti na severu i jugu...). A ista je stvar sa Srbima u Hrvatskoj. I oni govore srpskim, iako je je taj jezik isti kao hrvatski...
Bas tako, Srbin govori srpski, Hrvat hrvatski, Bosnjak bosnjacki, Bosanas bosanski, a ako je Srbin, on govori srpski, itd. Doduse, Srbin u Hrvatskoj govori dva jezika, srpski i hrvatski. Znamo da ne govori ni slovenacki ni makedonski.

Pa rekao si da je grb legalizovan. Ne znam u kom smislu si to rekao...
Recimo, danasnji grb i himna su bili uvedeni odmah po dolasku zutih, ali je njihovo zakonsko regulisanje sledilo nekoloko godina kasnije. Dakle, moze grb da se koristi i bez njegovog zakonskog formulisanja. Da li je sad jasno?

Po čemu je monarhistički?
Jer ima sva obleznja karakteristicna za monarhiju. A i donet je u vreme monarhije 1882. godine.

Pa, onda se slažemo - ja sam samo rekao da je duga i bogata. Naravno da ima uspona i padova - uvek...
Pa ne bas sasvim, narocito sto se tice bogatstva. Mozda bi se pre moglo reci burna, nego bogata.

Ne znam zašto misliš da bespogovorno primam sve što mi neko servira... Veruj mi, vrlo kritički pristupam svemu u životu.
Takav utisak ostavljas. Mozda i gresim? Reci mi da li sve sto pise u Bibliji verujes? Verujes li da ce ti bog ili Isus, ili tvoj kucni bog, mislim na sveca koga slavis, pomoci kada im se molis?

Pa ja tebi u dva primera mogu da dokažem to što tvrdim Naravno, ako želiš, ja ću se potruditi... ;).
Sa nestrpljenjem cekam..

Ali ti si izgleda pun predrasuda i misliš da sve znaš pa ispada da nisi na nivou nimalo višem od tih "neukih i alavih" koje pominješ... Tako da verovatno ne vredi...
Da, po tebi imam predrasude, ja tako ne mislim. Ali pouzdano znam, a to i veliki broj vernika vidi, da su vecina popova i neuki i alavi, a jedan broj i nemoralan. I, lazljiv, naravno. Oni uce o zivotu suprotno nauci koja stalno produbljuje i siri svoja saznanja. Na tvoju zalost, Biblija je cista suprotnost nauci, pocev od prve stranice o stvaranja Sveta, pa do poslednje.
 
Mozda jeste iz doba Rima, ali se krune u Rimskom carstvu nisu koristile za njihove cezare, vec iskljucivo zlatni venci. Toliko mi je znano iz istorije, a ne iz Heraldike.

Hogare načelo bih se s tobom složio u mnogim stvarima.pa da krenemo redom.
U starom Rimu je postojao niz kruna koje su se dojeljivale raznim komandrima vojnih jedinica ili uspješnim borcima u zavisnosti od vrste podviga ili zasluge. Taj običaj, doduše neshvaćen ispravno i modifikovan je renijet i u srednji vijek. tako i danas u heraldici postoje razne vrste kruna koje sad predstavljaju i zanimanje armigera ili neki drugi njegov status ili socijalni položaj.rusi imaju razvijen cijeli sistem kruna koji osznačava zanimanja pa su tu krune glumaca koje po obodu imaju glumačke maske ili pilota sa ptičijim krilima i slično. Krune oblika zidina se odnose na administrativne jedinice neke države i u zavisnosti od na primjer veličine naseljenih mjest zavisi broj melona (to su oni zupci na vrhu zidina) ili boja kamenih blokova ili čak boja fuga između kamneova. nek ti ne bude teško da pogledaš na ardresi http://formica.yuku.com/directory/default/t/yuku-community.html?new_community=true postoje neke osnovne svtari jasno i pregledno raspoređene.

To je tako i ne moze biti drugacije. Jeste malo suludo, ali ne moze biti drugacije, jer ti to kazes.

Nemam ja veze sa tim. Takav je bio odnos snaga u poslijeratnom svijetu. Nađi memoare Vinstona Čerčila i u njima ćeš pročitati kako se vodila svjetska politika togadoba.

Pravilo? Kakvo pravilo. Pravilima se propisuje nacin delovanja, nacin ponasanja i uglalvnom su obavezujuca. Sta vise, svaka igra ima svoja drustvena pravila, a za nepostovanje istih sleduje sankcija u bilo kom vidu.. Kakva kazna je predvidjena u Heraldici, ako se ta pravila ne postuju. Znam da postoji pravilo o zastiti dizajna, tj. autorskog prava patentiranih grbova, ali to ne spada u Heraldiku. Koliko je meni znano, Heraldika proucava formu, sadrzaje i simbole, ali nikome ne propisuje kako mora da se napravi grbe neke drzave, grada, sela ili neke plemicke porodice, firme, kluba, itd.. Mozda ti znas ta pravila, pa bi bilo dobro da nam ih nabrojis.

Heraldičari ih nazivaju pravilima ne propisima i zakonom. Ta pravila su potrebna da se znaju kako se od heraldke ne bi pravio cirkus. Inače heraldika nije uopšte samo istorijska disciplina. Ona je i danas živa nauka i vještina i njezina najveća uloga je u označavanju slobode jer samo slobodan suveren čovjek može imati grb, odatle svi slobodni ljudi ukoliko nijesu naslijedili grb od svojih predaka trebaju usvojiti svoj grb koji će kasnije predati svojim naslijednicima na diku i ponos rodu.

Eto, videsmo da postoje grbovi, bar ih tako smatraju zemlje koje su ih za takve proglasile. Medjutim, ti im oduzimas pravo da oni imaju grbove? Mozda heraldika ne priznaje da Italijani iamju grb, ali oni ne uvazavaju ta heraldicka pravila. Mozda si u pravu, ko zna.

Zaista nijesam čitao Ustav Italije a nešto ne vjerjem da su Italijani toliko neznaveni da bi značku proglasili grbom budući je njihova heraldika jedna od najvećih u Evropi. Italijani sigurno uvažavaju heraldička pravila usostalom kao i sve heraldike Evrope. Standardizacija značenja šarži, njihovog standardnog prikazivanja na standardni način je neophodna kako grbovi svukud u Evropi i na svijetu bli prepoznati na ispravan način. Pogledaj na gornjoj adresi ima neštoi o tim pravilima.

Uzgred, u heraldici se opisuje oblik stita, jer nisu svi vlasnici stitova istog statusa, pa imamo i oble i kvadratne i romboidne, itd. oblike stitova. Heraldika ih ne propisuje, jer nema zakona kojim se naredjuje kakav grb mora da bude i kakav stit mora biti, vec izucava znacenje pojedinih elemenata.

Oblik štita nema nikave veze sa statusom armigera.Ovalni štit se obično koristi za grbove sveštenih lica u katoličkoj crkvi budući njihov poziv isključuje upotrebu oružja pa samim tim i štita. Rombični štit se obično koristi za grbove žena pri čemu neudate žene imaju iznad štita mašnu vezanu u ukrasni čvor. Ovaj oblik je pristekao iz oblika vretena.
Oblik štita se ne opisuje niujednom blazonu već se umjetniku prepušta da prema preovlađujućem umjetničkom stilu uradi grb po svojoj volji. Barokni štitovi su imali neobično slikovito oblikovane štitove u tadašnjem preovlađujućem umjetničkom stilu. Razni oblici štitova se radi lakšeg objašnjenja u teorijskoj heraldici nazivaju po raznim narodima iako ti oblici štitova u tim narodima nijesu korišćeni ništa češćenego u drugim.
 
Mozda jeste iz doba Rima, ali se krune u Rimskom carstvu nisu koristile za njihove cezare, vec iskljucivo zlatni venci. Toliko mi je znano iz istorije, a ne iz Heraldike.

To je tako i ne moze biti drugacije. Jeste malo suludo, ali ne moze biti drugacije, jer ti to kazes.

Pravilo? Kakvo pravilo. Pravilima se propisuje nacin delovanja, nacin ponasanja i uglalvnom su obavezujuca. Sta vise, svaka igra ima svoja drustvena pravila, a za nepostovanje istih sleduje sankcija u bilo kom vidu.. Kakva kazna je predvidjena u Heraldici, ako se ta pravila ne postuju. Znam da postoji pravilo o zastiti dizajna, tj. autorskog prava patentiranih grbova, ali to ne spada u Heraldiku. Koliko je meni znano, Heraldika proucava formu, sadrzaje i simbole, ali nikome ne propisuje kako mora da se napravi grbe neke drzave, grada, sela ili neke plemicke porodice, firme, kluba, itd.. Mozda ti znas ta pravila, pa bi bilo dobro da nam ih nabrojis.

Eto, videsmo da postoje grbovi, bar ih tako smatraju zemlje koje su ih za takve proglasile. Medjutim, ti im oduzimas pravo da oni imaju grbove? Mozda heraldika ne priznaje da Italijani iamju grb, ali oni ne uvazavaju ta heraldicka pravila. Mozda si u pravu, ko zna.

Uzgred, u heraldici se opisuje oblik stita, jer nisu svi vlasnici stitova istog statusa, pa imamo i oble i kvadratne i romboidne, itd. oblike stitova. Heraldika ih ne propisuje, jer nema zakona kojim se naredjuje kakav grb mora da bude i kakav stit mora biti, vec izucava znacenje pojedinih elemenata.



Bas tako, Srbin govori srpski, Hrvat hrvatski, Bosnjak bosnjacki, Bosanas bosanski, a ako je Srbin, on govori srpski, itd. Doduse, Srbin u Hrvatskoj govori dva jezika, srpski i hrvatski. Znamo da ne govori ni slovenacki ni makedonski.

Recimo, danasnji grb i himna su bili uvedeni odmah po dolasku zutih, ali je njihovo zakonsko regulisanje sledilo nekoloko godina kasnije. Dakle, moze grb da se koristi i bez njegovog zakonskog formulisanja. Da li je sad jasno?
Jer ima sva obleznja karakteristicna za monarhiju. A i donet je u vreme monarhije 1882. godine.

Pa ne bas sasvim, narocito sto se tice bogatstva. Mozda bi se pre moglo reci burna, nego bogata.

Takav utisak ostavljas. Mozda i gresim? Reci mi da li sve sto pise u Bibliji verujes? Verujes li da ce ti bog ili Isus, ili tvoj kucni bog, mislim na sveca koga slavis, pomoci kada im se molis?

Sa nestrpljenjem cekam..

Da, po tebi imam predrasude, ja tako ne mislim. Ali pouzdano znam, a to i veliki broj vernika vidi, da su vecina popova i neuki i alavi, a jedan broj i nemoralan. I, lazljiv, naravno. Oni uce o zivotu suprotno nauci koja stalno produbljuje i siri svoja saznanja. Na tvoju zalost, Biblija je cista suprotnost nauci, pocev od prve stranice o stvaranja Sveta, pa do poslednje.
Овај грб који Србија има јесте монархистички и то нико не може да спори.
Хермелински плашт и велика круна су обележја монархије док је мала круна изнад штита обележје статуса држава, односно симболизује њен суверенитет.

Мада ја не разумем зашто сматраш да грб државе мора да говори о њеном уређењу. :neutral:

Овај грб је национални симбол српског народа и као такав грб Србије.
 
Vlajko sve si lijepo rekao. Smo te moram opomenuti da nacije nemaju grbove. Grbove imaju samo oni koji su suvereni (slobodni), odnosno vrše vlast u okviru svog suvereniteta. Nacije imaju zastave. Međutim ne može se reći da se nacija ne mogu identifikovati sa grbom svoje države tako da grb države zaista tad poprima obilježja nacionalnih simbola. i u pravu si, na primjeru Srbije se to najljepše može viđeti. I naravno to nije ništo pogrešno, to je u redu, tako da se neće puno pogriješiti ako se umjest "grb Srbije" kaže "srpski grb". To je čak lijepo jer govori koliko se nacija identifikovala sa državom i njezinim simbolima pa tako značava osjećaj rodoljublja.
 
Poslednja izmena:
Hogare načelo bih se s tobom složio u mnogim stvarima.pa da krenemo redom.
U starom Rimu je postojao niz kruna koje su se dojeljivale raznim komandrima vojnih jedinica ili uspješnim borcima u zavisnosti od vrste podviga ili zasluge. Taj običaj, doduše neshvaćen ispravno i modifikovan je renijet i u srednji vijek. tako i danas u heraldici postoje razne vrste kruna koje sad predstavljaju i zanimanje armigera ili neki drugi njegov status ili socijalni položaj.rusi imaju razvijen cijeli sistem kruna koji osznačava zanimanja pa su tu krune glumaca koje po obodu imaju glumačke maske ili pilota sa ptičijim krilima i slično. Krune oblika zidina se odnose na administrativne jedinice neke države i u zavisnosti od na primjer veličine naseljenih mjest zavisi broj melona (to su oni zupci na vrhu zidina) ili boja kamenih blokova ili čak boja fuga između kamneova. nek ti ne bude teško da pogledaš na ardresi http://formica.yuku.com/directory/default/t/yuku-community.html?new_community=true postoje neke osnovne svtari jasno i pregledno raspoređene.
Ne vidim zasto ne mozes da jednostavno kazes da su rimski vladari, recimo, do Konstantina Velikog imali zlatan lovorov venac, a ne krunu kao sto si prethodno tvrdio. Ne umes da prihvatis da nisi u pravu, ti drzis predavanje kao da si nesto novo pronasao. Pa, to o cemu ti pricas nalazi se na internetu.

Nemam ja veze sa tim. Takav je bio odnos snaga u poslijeratnom svijetu. Nađi memoare Vinstona Čerčila i u njima ćeš pročitati kako se vodila svjetska politika togadoba.
Posle II svetskog rata, mnogo sto sta se nije uvazavalo i postovalo. Drugo, ne postoji poseban ugovor izmedju Staljina i Cercinla, niti je ta podela na sfere uticaja bila formalno prihvacena od strane saveznika. Sto se tice memoara, oni su obicno dosta subjektivno obojeni iako fakta mogu biti istinita ili poluistinita.

Heraldičari ih nazivaju pravilima ne propisima i zakonom. Ta pravila su potrebna da se znaju kako se od heraldke ne bi pravio cirkus. Inače heraldika nije uopšte samo istorijska disciplina. Ona je i danas živa nauka i vještina i njezina najveća uloga je u označavanju slobode jer samo slobodan suveren čovjek može imati grb, odatle svi slobodni ljudi ukoliko nijesu naslijedili grb od svojih predaka trebaju usvojiti svoj grb koji će kasnije predati svojim naslijednicima na diku i ponos rodu.
Hajde da se nadmudrujemo. Prvo, reci mi sta su pravila i sta ona regulisu i u kojoj meri ona obvezuju lica na koja se odnose? Pretpostavka je da pravila nesto propisuju i, ako propisuju, da li su ti propisi obavezujuci ili nisu? Ako jesu, kakve posledice snosi onaj ko ih se ne pridrzava.? Dalje, da li postojanja takvih heraldickih pravila (mozda i medjunarodne konvencije) obvezuju drzave? Sta se desava ako jedna zemlja, uprkos heraldickih pravila, ne postupa u skladu sa istima?

Oblik štita nema nikave veze sa statusom armigera.Ovalni štit se obično koristi za grbove sveštenih lica u katoličkoj crkvi budući njihov poziv isključuje upotrebu oružja pa samim tim i štita. Rombični štit se obično koristi za grbove žena pri čemu neudate žene imaju iznad štita mašnu vezanu u ukrasni čvor. Ovaj oblik je pristekao iz oblika vretena.
Oblik štita se ne opisuje niujednom blazonu već se umjetniku prepušta da prema preovlađujućem umjetničkom stilu uradi grb po svojoj volji. Barokni štitovi su imali neobično slikovito oblikovane štitove u tadašnjem preovlađujućem umjetničkom stilu. Razni oblici štitova se radi lakšeg objašnjenja u teorijskoj heraldici nazivaju po raznim narodima iako ti oblici štitova u tim narodima nijesu korišćeni ništa češćenego u drugim.
Veoma uverljivo. Prvo tvrdis da oblik stita nema nikakve veze sa statusom armigera, a odmah zatim opisujes oblike stitova katolicke crkve i zena. Sva ta tvoja objasnjenja su gotovo nepotrebna jer se to da lako procitati i na internetu.
 
Poslednja izmena:
Једно питање, штит у хералдици једино може имати ове облике и ни један други, на пример кружни?

320px-Coat_of_arms.svg.png
 
Ne vidim zasto ne mozes da jednostavno kazes da su rimski vladari, recimo, do Konstantina Velikog imali zlatan lovorov venac, a ne krunu kao sto si prethodno tvrdio. Ne umes da prihvatis da nisi u pravu, ti drzis predavanje kao da si nesto novo pronasao. Pa, to o cemu ti pricas nalazi se na internetu.

Pričali smo o krunama koje u heraldici označavaju prirodu ili socijalni status armigera. Carevu u Rimu jesu dovijali lovorov vijenac što je označavalo pobjednika.

Posle II svetskog rata, mnogo sto sta se nije uvazavalo i postovalo. Drugo, ne postoji poseban ugovor izmedju Staljina i Cercinla, niti je ta podela na sfere uticaja bila formalno prihvacena od strane saveznika. Sto se tice memoara, oni su obicno dosta subjektivno obojeni iako fakta mogu biti istinita ili poluistinita.

Na ovom svijeti se ne mogu sve stvari dotaći prstom. Svakako u te stvari spadaju i politički odnosi među svjetskim silama za koje nećemo naći međunarodne ugovore i slično ali će mo njihovo djejstvo osjetiti na grbači.

Hajde da se nadmudrujemo. Prvo, reci mi sta su pravila i sta ona regulisu i u kojoj meri ona obvezuju lica na koja se odnose? Pretpostavka je da pravila nesto propisuju i, ako propisuju, da li su ti propisi obavezujuci ili nisu? Ako jesu, kakve posledice snosi onaj ko ih se ne pridrzava.? Dalje, da li postojanja takvih heraldickih pravila (mozda i medjunarodne konvencije) obvezuju drzave? Sta se desava ako jedna zemlja, uprkos heraldickih pravila, ne postupa u skladu sa istima?

Pazi heraldika je po tome posebna. Postoje univerzalna pravila u heraldici (nema ih puno 1. slaganje boja, 2. podjela polja i linije podjele, 3.oprijentacije, položaji i stanovi šarži, 4. pravila opisivanja grba, 5. pravila upotrebe elemenata grba, i to je uglavnom to) kojima se reguliše izgled, položaj i bojenje šarži radi univrzalnog opisivanja i razumjevanja grbova. Heraldičari se strogo pridržavaju tih pravila jer bi odstupanje od njih od heraldike napravilo cirkus. Najzad grb nije grb dok se ne uvede u registar odgovarajućeg priznatog heraldičkog autoriteta, a heraldičari neće u registar unijeti grb koji nije ispravan (doduše zavisi i ko je armiger pa što je dozvoljeno Jupiteru nije volu). Zemlje pod vlašću komunista i oslobođene kolonije su namjerno izbjegavale heraldičko prikazivanje grbova prezirući monarhizam kao prezreni ostatak feudalizma i simbol ropstva. Zato su njihovi grbovi zapravo amblemi ili u najboljem slučaju grbolike sličice. Naravno niko nije mogao zabraniti SFRJ dajoj grb bude kakav je bio ali se zapravo ne rdi o grbu već amlemu koji je u državnoj administraciji predstavljao državni pečat. E sad taj pečat je bitan jer on označava vršioca vlasti i označava vlsnika nekretnina i pokretnina što je izuzetno značajno u pravnom smoslu.

Veoma uverljivo. Prvo tvrdis da oblik stita nema nikakve veze sa statusom armigera, a odmah zatim opisujes oblike stitova katolicke crkve i zena. Sva ta tvoja objasnjenja su gotovo nepotrebna jer se to da lako procitati i na internetu.

Biti ženskog pola nije ocijalni status već posljedica posebnog sloga gena, kako je u pitanju božiji posao u to se ne bih miješao isto kao što je pripadnostn vjerskim institucijma posljedica duhovnog doživljaja pa se ni u te stvari ne bih miješao, socijalni status armigera se označava drugim elementima grba: krunama, čuvarima štita, posamentom, kacigom, ogrtačem i slično.
Naravno da se sve može naći na internetu jednako kao čitava gomila literature koju ipak valja počitati
 
Једно питање, штит у хералдици једино може имати ове облике и ни један други, на пример кружни?

320px-Coat_of_arms.svg.png


Ne naravno. Ovi oblici koje si gore prikazao odgovaraju pojedinim modnim trendovima u umjetnosti i po obliku štita s može utvrditi (ponekad vrlo precizno) doba od kad je pojedini grb u upotrebi. Na primjer varjaški štit (1) je najstariji i upućuje na XII do XIII vijek. Barokni štitovi su zapravo bile složene arhitektonsko-botaničke predstave koje nijesu ni imale oblik štita. Neobični su templarski štitovi sa Malte i Krita kapljolikog oblika ukrašeni floralnim motivima.
Meni se najviše sviđaju kvadratni (5) jer daju dovoljno prostora da se formira grbovna slika bez (ili makar s vrlo malim) deformacije šarži.
 
Poslednja izmena:
Ne naravno. Ovi oblici koje si gore prikazao odgovaraju pojedinim modnim trendovima u umjetnosti i po obliku štita s može utvrditi (ponekad vrlo precizno) doba od kad je pojedini grb u upotrebi. Na primjer varjaški štit (1) je najstariji i upućuje na XII do XIII vijek. Barokni štitovi su zapravo bile složene arhitektonsko-botaničke predstave koje nijesu ni imale oblik štita. Neobični su templarski štitovi sa Malte i Krita kapljolikog oblika ukrašeni floralnim motivima.
Meni se najviše sviđaju kvadratni (5) jer daju dovoljno prostora da se formira grbovna slika bez (ili makar s vrlo malim) deformacije šarži.

Значи Српски двоглави орао и тетраграм могу бити и у кружном штиту, не реметећи ништа, једино ако то није изричито речено у опису грба. На пример, замислите орао у полету у кружном штиту, а на грудима тетраграм такође у кружном штиту...

markovmanastir.png


1copys.gif
 
Naravno da može. Tvoja je volja kakav štit stavljaš. Oblik štita se niđe ne opisuje. Istina danas postoji običaj da se naznači oblik štita, po nekad, ali se zapravo radi o ukupnom estetskom utisku cijele predstave grba, a sami grb je potpuno jednak bez obzira na kom se štitu nalazio.
 
hogarius:
Veoma uverljivo. Prvo tvrdis da oblik stita nema nikakve veze sa statusom armigera, a odmah zatim opisujes oblike stitova katolicke crkve i zena. Sva ta tvoja objasnjenja su gotovo nepotrebna jer se to da lako procitati i na internetu.
FORMICA:
Biti ženskog pola nije ocijalni status već posljedica posebnog sloga gena, kako je u pitanju božiji posao u to se ne bih miješao isto kao što je pripadnostn vjerskim institucijma posljedica duhovnog doživljaja pa se ni u te stvari ne bih miješao, socijalni status armigera se označava drugim elementima grba: krunama, čuvarima štita, posamentom, kacigom, ogrtačem i slično.

Naravno da se sve može naći na internetu jednako kao čitava gomila literature koju ipak valja počitati.
E, sada si skoci sebi, ne u usta, vec u stomak. Evo, da zavrsim moje nepotrebo gubljenje vremena, za kraj citiracu ti ustavnu odredbu jedne svima nama poznate zemlje o njenom grbu.
Члан 6. Ustava SFRJ iz l974. godine glasi:
„Грб Социјалистичке Федеративне Републике Југославије представља поље окружено житним класјем. Класје је доле повезано траком плаве боје на којој је исписан датум 29 XI 1943. Између врхова класја је црвена петокрака звезда. Усред поља налази се шест косо положених буктиња чији се пламенови спајају у један пламен.“

E, sada, ja bih trebalo da verujem da je nekakvo svetsko udruzenje heraldicara bilo nadlezno da kaze Josipu Brozu Titu da je Cl. 6, navedenog Ustava nevazeci, jer ga oni kao takvog ne priznaju. Eto, SFRJ nije imala grb zahvaljujuci heraldicarima i tebi licno.
 
Recimo, danasnji grb i himna su bili uvedeni odmah po dolasku zutih, ali je njihovo zakonsko regulisanje sledilo nekoloko godina kasnije. Dakle, moze grb da se koristi i bez njegovog zakonskog formulisanja. Da li je sad jasno?

Pa da, upotreba državnih simbola je retko gde regulisana zakonom. Ipak, to ne znači da njihova upotreba nije legalna...

Jer ima sva obleznja karakteristicna za monarhiju. A i donet je u vreme monarhije 1882. godine.

Jedino obeležje karakteristično za monarhiju je kraljevski plašt i on se nalazi samo na velikom grbu koji se retko koristi, u smislu da ga koriste samo najviše i nezavisne republičke vlasti.
Ako si mislio na krunu, ona je heraldička, ne monarhistička...

Već smo rekli da je Srbija uvek bila monarhija osim u poslednjih 5 godina...

Pa ne bas sasvim, narocito sto se tice bogatstva. Mozda bi se pre moglo reci burna, nego bogata.

Pa bogata istorija po pitanju grbova; čim nam je grb, odnosno, čim su ordinarije i šarže na njemu tako stare i drevne...

Takav utisak ostavljas. Mozda i gresim? Reci mi da li sve sto pise u Bibliji verujes? Verujes li da ce ti bog ili Isus, ili tvoj kucni bog, mislim na sveca koga slavis, pomoci kada im se molis?

Naravno da u Bibliji ima mnogo metafora i alegorija. Ogroman deo Biblije ne treba shvatati bukvalno...

Pa vera je osnov mog života. No, čovek treba da zna i za šta da se moli...

Mogu više o tome ako želiš...

Sa nestrpljenjem cekam...

Pa evo najprostijeg primera!
U vreme od pre 2000 godina kada je bilo nemoralno da žena govori javno na skupu ili da ide među narod nepokrivene glave, da ne govorimo o tome da je npr. smrt bila kazna za bludnicu i uopšte koliko je ženski pol bio potlačen u odnosu na muški, Crkva postavlja na najviši stupanj poštovanja odmah do Boga (Svete Trojice) čoveka koji je upravo - žena. To je svakako Presveta Bogorodica. Eto koliko je Crkva napredna u odnosu da društvo. Potpuno jasno ukoliko uzmemo u obzir da je žena pravo glasa dobila u drugoj polovini prošlog veka recimo. Da ne pominjem islamske džamahirije gde će i dan danas žena da bude kamenovana zbog bluda...
Eto o naprednosti Crkve. Možemo još da govorimo - npr. o prosveti koja je isključivo postojala u manstirima i dr.

Ili uzmi primer recimo posta. U Crkvi postoji veoma široka paleta stupnjeva posta i na svakom pojedincu je da isproba sebe i nađe odgovarajući stupanj koji mu najviše priliči u odnosu na duhovni rast i telesne mogućnosti. Od toga da se ne jede baš ništa do toga da možeš da uzmeš pola umesto cele šnicle...
Eto o demokratičnosti Crkve. I za ovo ima još primera...

Da, po tebi imam predrasude, ja tako ne mislim. Ali pouzdano znam, a to i veliki broj vernika vidi, da su vecina popova i neuki i alavi, a jedan broj i nemoralan. I, lazljiv, naravno. Oni uce o zivotu suprotno nauci koja stalno produbljuje i siri svoja saznanja. Na tvoju zalost, Biblija je cista suprotnost nauci, pocev od prve stranice o stvaranja Sveta, pa do poslednje.

Grešiš. Bibilija nije uopšte suprotnost nauci. I upravo se po pitanju stvaranja sveta slaže sa naukom. E jedino je problem što ti ne znaš tumačenje te priče, pa ne možeš ni da znaš da je to tako...

Biblija nije roman - to i vrapci znaju. I da bi se razumela uz nju se obavezno čita i tumačenje...
Zatšto - zato što je Biblija samo zapisani deo jedne mnogo veće celine - Svetog predanja. I pravilno se može razumeti samo ako se sagledava kao deo te celine.

Znamo šta se desilo protestantima kada su odbacili Sveto predanje i proglasili da svako pojedinačno može da tumači Bibliju kako želi - otuda ih ima na stotine denominacija... Cepali su se i cepali...
 
Poslednja izmena:
E, sada si skoci sebi, ne u usta, vec u stomak. Evo, da zavrsim moje nepotrebo gubljenje vremena, za kraj citiracu ti ustavnu odredbu jedne svima nama poznate zemlje o njenom grbu.
Члан 6. Ustava SFRJ iz l974. godine glasi:
„Грб Социјалистичке Федеративне Републике Југославије представља поље окружено житним класјем. Класје је доле повезано траком плаве боје на којој је исписан датум 29 XI 1943. Између врхова класја је црвена петокрака звезда. Усред поља налази се шест косо положених буктиња чији се пламенови спајају у један пламен.“

E, sada, ja bih trebalo da verujem da je nekakvo svetsko udruzenje heraldicara bilo nadlezno da kaze Josipu Brozu Titu da je Cl. 6, navedenog Ustava nevazeci, jer ga oni kao takvog ne priznaju. Eto, SFRJ nije imala grb zahvaljujuci heraldicarima i tebi licno.


Savršeno tačno.Isti navod se nalazi u knjizi Mr. Milan Popović, Miloš Jovanović DRŽAVNI AMBLEMI i druge javne oznake SFRJ u izdanju Privrednog pregleda 1979. na strani 28. Polje podrazumjeva polje štita a njegov oblik nije definisan. I što su rekli koje je boje polje? Nije definisana boja polja koja se usvakom opisu navodi kao prva stavka. Zapravo se radi o državnom pečatu SFRJ. Ako si imao prilike mogao si ga viđeti na zvaničnim dokumentima predsjednika države ili Izvršnog viječa ili Skupštine.To je onaj veliki krug sa nazivom SFRJ na svim jezicima i "grbom" u sredini. Zapravo mi se čini da se žitno klasje nije spajalo sa zvijezdom petokrakom tako da je pojam polja podrazumjevao površinu i unutar i izvan vijenca. Naravno da grbove država propisuje Ustav i Zakon a njegovu upotrebu dozvoljava Skuoština. Za lične grbove je drugačije. Nekad je lične grbove dodjeljivao suveren danas heraldički autoritet, mada je u monarhijama još uvijek na snazi običaj da se suveren pita i za to.
 
Poslednja izmena:
FORMICA:
Savršeno tačno.Isti navod se nalazi u knjizi Mr. Milan Popović, Miloš Jovanović DRŽAVNI AMBLEMI i druge javne oznake SFRJ u izdanju Privrednog pregleda 1979. na strani 28. Polje podrazumjeva polje štita a njegov oblik nije definisan. I što su rekli koje je boje polje? Nije definisana boja polja koja se usvakom opisu navodi kao prva stavka. Zapravo se radi o državnom pečatu SFRJ. Ako si imao prilike mogao si ga viđeti na zvaničnim dokumentima predsjednika države ili Izvršnog viječa ili Skupštine.To je onaj veliki krug sa nazivom SFRJ na svim jezicima i "grbom" u sredini. Zapravo mi se čini da se žitno klasje nije spajalo sa zvijezdom petokrakom tako da je pojam polja podrazumjevao površinu i unutar i izvan vijenca. Naravno da grbove država propisuje Ustav i Zakon a njegovu upotrebu dozvoljava Skuoština. Za lične grbove je drugačije. Nekad je lične grbove dodjeljivao suveren danas heraldički autoritet, mada je u monarhijama još uvijek na snazi običaj da se suveren pita i za to.

Evo gore imamo jednog kolegu (Uros985) koji naivno i laicki misli da ako nesto nije legalizovano, tj. zakonski regulisano, onda je ilgalno. Da li vredi da mu dokazujem suprtono? Ne, naravno da ne. Sa takvim nemam nameru da gubim vreme.

I s tobom se nesto cudno desava, prvo kazes “savrseno tacno”, a onda pocinjes da celu stvar uvijas u spiralu. Zaista, uvrnuto vidjenje stvari. Ja “Savrseno tacno”, citiram Ustavnu odredbu o grbu SFRJ, a ti uzvraca da se isti, pazi sad, “navod” nalazi u knjizi nekog popovica, a zatim ponovo tvrdis da to nije grb, vec pecat. Drugo, zasto se trudis da opisuje grb i da na njemu nalazis “nedefinisan” stit koji je, po tebi, “nevidljiv”, pa cak i da ti se nesto cini, oko venca i zvezde, kad si mogao da ga ovde postavis ne svom postu, pa da ga do milo volje opisujes onima koji su slepi. Sta vise, ti dalje teras svoj, da to nije bio grb jedne zemlje vec, ni manje ni vise, pecat.

Dalje, navodis, “Naravno da grbove država propisuje Ustav i Zakon a njegovu upotrebu dozvoljava Skuoština.” Zar ne vidis koliko ovo tupavo zvuci. Ustave i zakone donose supstine odnosnih drzave. U nekim drzavama se oni donose ili potvrdjuju referendumom, a u nekima ih donosi ustavotvorna skupstina. Dakle kada ustav ili zakon donese skupstina, zasto bi ona trebalo da naknadno “dozvoljava njegovu upotrebu”.

Datoteka:Emblem_of_SFR_Yugoslavia.svg
130px-Emblem_of_SFR_Yugoslavia.svg.png
 
Poslednja izmena:

Back
Top