Zavet...

zvezdarac81

Aktivan član
Poruka
1.559
"Ko je Srbin i srpskoga roda a ne dos'o na boj na Kosovo, ne imao od srca poroda ni muskoga ni devojackoga, od ruke mu nista ne rodilo rujno vino ni psenica bela, rdjom kapo dok mu je kolena."

Hteo bih sada sve vas na forumu koji sebe smatrate pripadnicima srpskog roda da pitam sta vama predstavlja taj osecaj i sta bi dali za svoju zemlju, pokoljenja i obraz svojih predaka?

Da li ste se vi nekada zamislili nad ovim zavetom i pomislili kako bi se postavili tada...a kako danas...

Zelim iskrene odgovore bez dnevno-politickih prepucavanja....
 
"Ko je Srbin i srpskoga roda a ne dos'o na boj na Kosovo, ne imao od srca poroda ni muskoga ni devojackoga, od ruke mu nista ne rodilo rujno vino ni psenica bela, rdjom kapo dok mu je kolena."

ajd ti meni iskreno.....
jel mislis da treba da odemo na novi boj pa da umesto turaka nato vlada 500 godina?
ili mislis da to treba odraditi mnogo mnogo prefinjenije i suptilnije?
 
Evropu onda nije zanimalo Kosovo ni Srbija previse, Kosovo je bilo u nasim rukama bez obzira na sve. A sad su se svetske sile ustremile na Kosovo sa svih strana. Sila Boga ne moli. Sad ne moze da se poredi osecaj za Kosovo sa onim osecajem od pre 500 godina.
 
u mom pitanju imas odgovor - dakle prefinjeno i politicki.
a ja tebe podpitam da li stvarno zamisljas nesto kao kosovoski boj?

Ja sam oduvek u zivotu tezio nekoj sredini tako da bih se i ovde postavio tako..Prvo diplomatija ali ne i samo diplomatija....na primeru KiM se vidi da diplomatija naslonjena na medjunarodno pravo nema nikakvu prodju protiv diplomatije naslonjene na silu....
 
Kad se spomene KLETVA KNEZA LAZARA ne mogu da se ne prisetim podatka da je na Marici i Kosovu polju izginula skoro cela Srpska vlastela (sto nekako izjednacavam sa intelektualnom elitom tadasnje Srbije).A prisetim se i neke analize o mogucim ishodima boja na Marici da je Lazar,sa ostalim knezevima podeljene Srbije,pruzio Mrnjapcevicima pomoc.Pa se jos prisetim Karadjordja i Milosa.Pa I svetskog rata gde je Srbija ostala bez svakog drugog muskog stanovnika.Pa princa Pavla i 27.marta i procenata o nacionalnoj strukturi poginulih u II svetskom ratu u bivsoj Jugi.A tu je i drug Sloba sa "vas niko ne sme da bije".I nekako mi odzvanja ono Mandino iz Lepa sela:Svi Srbi pod jedan maslacak...:shock:
 
Прво, јесте клетва, а не завет, јер се и епска песма зове "Кнежева клетва".

Hteo bih sada sve vas na forumu koji sebe smatrate pripadnicima srpskog roda da pitam sta vama predstavlja taj osecaj i sta bi dali za svoju zemlju, pokoljenja i obraz svojih predaka?

Ево ти искрен одговор: Када би нас предводили митски Лазар, Милош Обилић и Југ Богдан, односно људи који верују у оно што говоре и сами су спремни да поднесу ону жртву коју захтевају од својих војника, за добробит своје државе, нације и будућих поколења ("образ" за'еби) имало би смисла жртвовати се. Али у овој ситуацији када савремени "кнезови Лазари" нису на челу колоне, него у безбедној позадини и спремни да издају у сваком тренутку и своју војску и свој народ, када је "Милошима Обилићима" више стало да своје "јунаштво" искористе за набавку електронике и беле технике, а "Југ-Богдани" својих девет синова не шаљу на ратиште, већ скривају на безбедном како им длака с главе не би пала - за такву дружину не видим уопште смисао да се било шта жртвује. Одеш пун идеала, а вратиш се са свешћу да си испао будала.
 
Kad se spomene KLETVA KNEZA LAZARA ne mogu da se ne prisetim podatka da je na Marici i Kosovu polju izginula skoro cela Srpska vlastela (sto nekako izjednacavam sa intelektualnom elitom tadasnje Srbije).A prisetim se i neke analize o mogucim ishodima boja na Marici da je Lazar,sa ostalim knezevima podeljene Srbije,pruzio Mrnjapcevicima pomoc.Pa se jos prisetim Karadjordja i Milosa.Pa I svetskog rata gde je Srbija ostala bez svakog drugog muskog stanovnika.Pa princa Pavla i 27.marta i procenata o nacionalnoj strukturi poginulih u II svetskom ratu u bivsoj Jugi.A tu je i drug Sloba sa "vas niko ne sme da bije".I nekako mi odzvanja ono Mandino iz Lepa sela:Svi Srbi pod jedan maslacak...:shock:

1. pomoc im nije bila potrebna jer su bili visestruko brojniji i nadmocniji, a na glupost su izgubili...

2. ...svi Srbi pod jednu krusku....navodno kremansko prorocanstvo....
 
Прво, јесте клетва, а не завет, јер се и епска песма зове "Кнежева клетва".



Ево ти искрен одговор: Када би нас предводили митски Лазар, Милош Обилић и Југ Богдан, односно људи који верују у оно што говоре и сами су спремни да поднесу ону жртву коју захтевају од својих војника, за добробит своје државе, нације и будућих поколења ("образ" за'еби) имало би смисла жртвовати се. Али у овој ситуацији када савремени "кнезови Лазари" нису на челу колоне, него у безбедној позадини и спремни да издају у сваком тренутку и своју војску и свој народ, када је "Милошима Обилићима" више стало да своје "јунаштво" искористе за набавку електронике и беле технике, а "Југ-Богдани" својих девет синова не шаљу на ратиште, већ скривају на безбедном како им длака с главе не би пала - за такву дружину не видим уопште смисао да се било шта жртвује. Одеш пун идеала, а вратиш се са свешћу да си испао будала.


Upravo na ovo sam i mislio...predvoditi....ja sam trazio pojedinacno misljenje. Nevazno da li nas vodi ovaj ili onaj u borbu, vec za sta se boris i da li bi mogao da pogledas sebe u lice (u ogledalu za zajbante) za dvadeset ili trideset godina, ako bi svesno uradio ono sto je protiv tvoje volje, tvog bica....
 
Ево ти искрен одговор: Када би нас предводили митски Лазар, Милош Обилић и Југ Богдан, односно људи који верују у оно што говоре и сами су спремни да поднесу ону жртву коју захтевају од својих војника, за добробит своје државе, нације и будућих поколења ("образ" за'еби) имало би смисла жртвовати се. Али у овој ситуацији када савремени "кнезови Лазари" нису на челу колоне, него у безбедној позадини и спремни да издају у сваком тренутку и своју војску и свој народ, када је "Милошима Обилићима" више стало да своје "јунаштво" искористе за набавку електронике и беле технике, а "Југ-Богдани" својих девет синова не шаљу на ратиште, већ скривају на безбедном како им длака с главе не би пала - за такву дружину не видим уопште смисао да се било шта жртвује. Одеш пун идеала, а вратиш се са свешћу да си испао будала.

pa jeste! imas podrsku!
 
1. pomoc im nije bila potrebna jer su bili visestruko brojniji i nadmocniji, a na glupost su izgubili...

2. ...svi Srbi pod jednu krusku....navodno kremansko prorocanstvo....

1.Znam ja kako su izgubili i zbog cega ali znam da bi sve bilo drugacije da knezevi nisu bili u medjusobnoj zavadi.A 18 god je bilo dovoljno Turcima da znatno ojacaju...i Lazar i svi ostali su bili svesni da je trebalo zaustaviti najezdu jos `71...ali kruna je bila bitnija.
2.Naglasio sam da je citat iz filma"Lepa sela lepo gore" a ne iz Kremanskog prorocanstva za koje smatram da je pisano po nalogu trenutne vlasti (bese spas Srbije kad na njeno celo dodje neko kostunjavo voce:lol:)
 

Back
Top