Зна ли неко како је изгледао крсташ барјак који је носио М.Обилић у боју на Косову?

KVAKA 22

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
128
Можда је ово питање већ обрадио неко на темама о хералдици, ал пошто имама диал ап конекцију немам времена да прегледам све постове,
Ако неко зна ,информација ми је потребна због опкладе, а на пдф политика сам поставио питање на погрешној теми.
 
Можда је ово питање већ обрадио неко на темама о хералдици, ал пошто имама диал ап конекцију немам времена да прегледам све постове,
Ако неко зна ,информација ми је потребна због опкладе, а на пдф политика сам поставио питање на погрешној теми.

Upravo o ovoj temi sam razgovarao sa jednim od članova foruma. Evo moje mišljenje o tom pitanju. Ne možemo današnjim očima gledati na prošlost naročito ne toliko daleku. U srednjem vijeku nijesu postojale zastave država, pokreta, udruženja i slično. Postojali su baneri ili grbovne zastave odnosno zastave na kojima su bili prikazani grbovi. Pravo na zastavu su imali carevi, kraljevi, vlastela i vitezovi i niko drugi. Zastave su se pored sadržaja tad razlikovale po veličini tako da je najveća bila zastav baner cara pa manja kralja pa redom manje plemstva (zavisno od ranga) i najmanje vitezova. Odjeću u bojama grba odnosno zastave nosili su oni koji idu za tom zastavom a to su vazali i unajmljena vojska i ostali. Pred poočetak bitke postojao je običaj parada ili marš zastava koji je predstavljao prolazak svih zastava vojne koalicije ispred postrojene vojske kako bi svaki vojnik mogao vidjeti i zapamtiti koje su zastave prijateljske a koje ne.
Na isti način pred kosovsku bitku su bile pronošene zastave hrišćanske koalicije i ne znam da je ijedan od učesnika u toj bitci na grbu odnosno zastavi imao samo krst, niti je sva koalicija imala jednu jedinstvenu zastavu na kojoj se nalazio krst. To za to doba nije bilo ni logično. Ko je isticao krstaš i koja je vojska stajala iza njega? Zar je bilo moguće da ijedan od feudalnih gospodara ustupa i trunku svoje časti bilo kome drugom više nego što mora. U Kosovskoj bitci nije bilo nikakvog krstaša barjaka. To je kasnija izmišljeno tokom stvaranja Kosovskog mita.
 
Car Lazar i carica Milica
(o boju Kosovskom)

... Svi ostaše, gospo, u Kosovu.
Đe pogibe slavni knez Lazare,
Tu su mnoga koplja izlomljena,
Izlomljena i Turska i Srpska,
Ali više Srpska, nego Turska,
Braneć', gospo, svoga gospodara,
Gospodara, slavnog knez:Lazara.
A Jug ti je, gospo, poginuo
U početku, u boju prvome.
Pogibe ti osam Jugovića,
Đe brat brata izdati ne šćede,
Dokle gođe jedan tecijaše;
Još ostade Boško Jugoviću,
Krstaš mu se po Kosovu vija
;
Još razgoni Turke na buljuke,
Kao soko tice golubove...

A Obilić, ako je postojao, javno je u boju nosio koplje (naopako) i skriveni nož kojim je Murata... "do grla bijela..." Valjda je tada nastala ona narodna: Oj, Murate, Murate, baš si sreće k....
Inače, prvi put se srećem sa podatkom da je Obilić nosio barjak...

Evo i slike...

55979_tmb_84554568_Milos_Obilic.jpg


Miloš Obilić...

BOSKO%20JUGOVIC%20KRECE.jpg


... Boško Jugović
 
Car Lazar i carica Milica
(o boju Kosovskom)

... Svi ostaše, gospo, u Kosovu.
Đe pogibe slavni knez Lazare,
Tu su mnoga koplja izlomljena,
Izlomljena i Turska i Srpska,
Ali više Srpska, nego Turska,
Braneć', gospo, svoga gospodara,
Gospodara, slavnog knez:Lazara.
A Jug ti je, gospo, poginuo
U početku, u boju prvome.
Pogibe ti osam Jugovića,
Đe brat brata izdati ne šćede,
Dokle gođe jedan tecijaše;
Još ostade Boško Jugoviću,
Krstaš mu se po Kosovu vija
;
Još razgoni Turke na buljuke,
Kao soko tice golubove...

A Obilić, ako je postojao, javno je u boju nosio koplje (naopako) i skriveni nož kojim je Murata... "do grla bijela..." Valjda je tada nastala ona narodna: Oj, Murate, Murate, baš si sreće k....
Inače, prvi put se srećem sa podatkom da je Obilić nosio barjak...

Evo i slike...

55979_tmb_84554568_Milos_Obilic.jpg


Miloš Obilić...

BOSKO%20JUGOVIC%20KRECE.jpg


... Boško Jugović

Na ovoj lici Obilica se vidi slem sa zmajem , a nosio ga je jer je navodno bio jedan od 12 osnivaca Reda Zmaja, viteskog reda! To sam nasao na engleskoj wikipediji , a pise i da je zbog toga sto je izvorno srpski red bio, prvi u njega pozvan, kasnije kada je obnovljen, Despot Stefan! Pozvao ga je kralj Zigizmund! Nadjite na wikipediji Order of Dragon , pa mi recite sta mislite o tome?
 
Video sam to odavno na wikipedii, kada sam gledao ko je sve bio u redu zmaja....zaprepastio sam se kada sam video da je osnivac tog reda Obilic sa jos dvanaest vitezova...jedan je preziveo Kosovo i postao ucitelj Stefanu Lazarevicu... Lazarevic jeste bio u redu zmaja to sam video na par mesta a i na Kalemegdanu postoji kratka biografija Despota Stefana gde pise da su ga zvali "Zlatni Zmaj" ....
E sad - "Obilicev" red nije isto sto i Sigismundov red zmaja, ovaj je Order of the Dragon of St. George a Sigismundov je samo Order of the Dragon....toliko azdahinih redova, na malom prostoru, za krako vreme....inace na wikipediji je promenjen clanak THE ORDER OF DRAGON tako da se Stefan Lazarevic ne pominje vise ni kao dopisni clan a pre 2-3 godine kada sam gledao je bio tu..i to je pisalo da je dosao na poziv Sigismunda koji mu je dao posede kada se ovaj prikljucio redu....tja
 
*

Sigismund of Luxembourg, King of Hungary, Emperor of Holy Roman Empire (after 1410)
*

Despot Stefan Lazarevic of Serbia
*

King Alfonso V of Aragon and Naples
*

King Vladislav Jagello of Poland
*

Grand Prince Vitovd of Lithuania
*

Duke Ernst of Austria
*

Christopher III, Duke of Bavaria and King of Denmark
*

Thomas de Mowbray, Duke of Norfolk (after 1439)
*

Vlad Tsepesh, Duke of Wallachia (after 1431)
 
a ovo je sa wikipedie

* Sigismund of Luxembourg, King of Hungary
* King Alfonso of Aragon and Naples
* King Ladislaus II of Poland
* Grand Prince Vytautas of Lithuania
* Duke Ernst of Austria
* Christopher III, Duke of Bavaria and King of Denmark
* Pipo of Ozora - Filip Madzarin koga znamo kao protivnika Marka Kraljevica u pesmi
* Jacob I Lacković - Njega sam prvi put video sada, nije ga bilo ranije.

Da nisu "braca" izbrisali Stefana sa liste na wikipedii ? :)
 
Na ovoj lici Obilica se vidi slem sa zmajem , a nosio ga je jer je navodno bio jedan od 12 osnivaca Reda Zmaja, viteskog reda! To sam nasao na engleskoj wikipediji , a pise i da je zbog toga sto je izvorno srpski red bio, prvi u njega pozvan, kasnije kada je obnovljen, Despot Stefan! Pozvao ga je kralj Zigizmund! Nadjite na wikipediji Order of Dragon , pa mi recite sta mislite o tome?
Prepisan deo srpske bajke.....
 
U početku, u boju prvome.
Pogibe ti osam Jugovića,
Đe brat brata izdati ne šćede,
Dokle gođe jedan tecijaše;
Još ostade Boško Jugoviću,
Krstaš mu se po Kosovu vija
;
Još razgoni Turke na buljuke,
Kao soko tice golubove...
E, tek je taj nosao krstaš.....Kao i onih osmoro.
 
E, tek je taj nosao krstaš.....Kao i onih osmoro.
Boškić sekin nije nosio?

E, dodje mi da vrisnem ko Damjanov Zelenko...

A, je li, Bi... reci mi pravo šta misliš: da li bi Boškić kresnuo Jefimiju da mu je care Lazo poklonio Kruševac?

Ja mislim da bi mu seka namestila tu priču... A?
 
Boškić sekin nije nosio?

E, dodje mi da vrisnem ko Damjanov Zelenko...

A, je li, Bi... reci mi pravo šta misliš: da li bi Boškić kresnuo Jefimiju da mu je care Lazo poklonio Kruševac?

Ja mislim da bi mu seka namestila tu priču... A?
Ma, šta da nosi čovek koji nije postojao? Jel ti mene zezaš,onako malo.....
 
a ovo je sa wikipedie

* Sigismund of Luxembourg, King of Hungary
* King Alfonso of Aragon and Naples
* King Ladislaus II of Poland
* Grand Prince Vytautas of Lithuania
* Duke Ernst of Austria
* Christopher III, Duke of Bavaria and King of Denmark
* Pipo of Ozora - Filip Madzarin koga znamo kao protivnika Marka Kraljevica u pesmi
* Jacob I Lacković - Njega sam prvi put video sada, nije ga bilo ranije.

Da nisu "braca" izbrisali Stefana sa liste na wikipedii ? :)

Lackovic uopste nije bio Hrvat, vec je Madjar koji je sufiks primio slovenski zbog toga sto je vladao hrvatskim zemljama!
A svuda pise da je Stefan bio prvi medju pripadnicima tog, tada najjaceg viteskog reda, posto su tada teutonci vec pukli od Poljaka i Litvanaca , a templari papinim dekretom rasformirani! Jedino su jos Jovanovci postojali, ali sa ogranicenom, nezavisnom moci!
 
Pogledajte na engleskoj wikkipediji bitke kod Nikopolja, Angore i bitke na Rovinama, pa cete videti zasto je na zapadu postao tako popularan Despot Stefan!
Krstaski rat srednjeg veka koji je poveden 1396. od strane svih zemalja zapadne evrope, ali i istocne, je zaustavljen jurisom srpske teske konjice , navodno 5000 konjanika sa punim oklpopom , kod Nikopolja! Zato je njega tako zudno docekao Zigizmund pod svoje skute i dao mu sve te zemlje i titule!
 
Pogledajte na engleskoj wikkipediji bitke kod Nikopolja, Angore i bitke na Rovinama, pa cete videti zasto je na zapadu postao tako popularan Despot Stefan!
Krstaski rat srednjeg veka koji je poveden 1396. od strane svih zemalja zapadne evrope, ali i istocne, je zaustavljen jurisom srpske teske konjice , navodno 5000 konjanika sa punim oklpopom , kod Nikopolja! Zato je njega tako zudno docekao Zigizmund pod svoje skute i dao mu sve te zemlje i titule!

То су фантазије, или подвале. Зашто би га Зигизмуд примао кад је све те битке губио због Стевана? И друго тешка коњица не јуриша него туче све од реда. И треће од свих тих битки на ни једној није доказано да је и Стеван учествовао. Фантазије Бугарина Филозофа.
 
Ma, šta da nosi čovek koji nije postojao? Jel ti mene zezaš,onako malo.....

Он је постојао и био је зет Лазаров, као и Вук, зато се и свадио са Вуком, због сестара које су се свађале који је био бољи јунак од њих двојице, то је логичније него да није постојао, али није имао своју војску као и други велможе, зато није ни носио барјак, а и задатак му није био војнички него лични, због клетве на вечери.
 
Ma, šta da nosi čovek koji nije postojao? Jel ti mene zezaš,onako malo.....
Verujem ti da nisu postojali, ni Miloš (koji nije nosio koplje naopako ni skriveni nož za Murata), ni Boško (koji nije nosio krstaš barjak).

Onaj vrisak je samo gorko sučeljavanje sa neumitnim činjenicama...

Nego, nisi mi odgovorila za sekinog Boškića i despoticu "zlatnih ruku"... Nemoj da shvatiš da ja ne uvažavam njeno monaško opredeljenje... ali zašto nije u manastiru... šta traži u dvoru?

I, da je Boškić postojao, šta misliš, da li bi zbacila sa sebe monašku odeždu... naravno ako bi je Milica ubedila da je to u državnom interesu...

... kao ova glumica na slici...

1541566857084040819S425x425Q85.jpg


Ne zezam te, ni slučajno... samo bih da podelim razmišljanja o eventualno sasvim novom istorijskom toku...

Ajd, odgovori...
 
Он је постојао и био је зет Лазаров, као и Вук, зато се и свадио са Вуком, због сестара које су се свађале који је био бољи јунак од њих двојице...
Jesi li se ti to konsultovao sa Mavrom Orbinom? Ili ga plagiraš? To je njegova priča... 100% istorijski netačna.
... то је логичније него да није постојао...
U istoriji nema ovakve tvoje logike... ili je postojao, ili nije... a nije.
... али није имао своју војску као и други велможе, зато није ни носио барјак...
Pa upravo to što nije imao svoju vojsku je najlogičnija potvrda da nije postojao... Navedi mi još bar jednog velmožu u srednjem veku koji nije imao svoju vojsku... Posedovanje vojne sile je velmožu činilo velmožom.
A tek da mu najuticajniji srpski oblasni gospodar da ćerku za ženu???
... а и задатак му није био војнички него лични, због клетве на вечери.
Hoćeš da kažeš da je bio lični terorista - atentator?
Bre, bre, Vule... pa ti si još dete. Još da ga uputimo na psihijatrijsko veštačenje i gotova rabota...
 
Није Орбин него Хаммер, а Хаммер се позива на Енгела. По Енгелу он је био из Срема, потомак Драгутинове властеле. Имао је две сестре које су подигле манастир са његовим благом који је он њима оставио и одабрао место где да то ураде кад је пошао на Косово. То би се можда могло проверити, јер су манастир подигле негде у лепом и скровитом месту. То сам већ поставио на француском језику, и зато мислим да има бољу вредност од оних злобника који га негирају. А можда би и теби психијатар још могао помоћи.
 
Ko je, bre, potomak Dragutinove vlastele iz Srema?

Koji manastir негде у лепом и скровитом месту? I šta i kako bi se tu možda moglo proveriti?

A to što ima bolju vrednost zato što si ti postavio na francuskom jeziku... IMA ITEKAKO!

I, sad su zlobnici oni koji ga negiraju... E, ***** ti srpsku istoriju - zlobnicu! I istoričare - zlobnike, kad ne uvažavaju ono što je jedna izlapetina postavila na francuskom jeziku.

Na kraju, meni psihijatri pomažu odavno, preko dvadeset godina, i hvala Bogu, u dobroj sam remisiji dugi niz godina.

Kod tebe bi, siguran sam, imali dosta posla... Je l piješ neke praškove?

http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=5565725&postcount=3253
 
Ko je, bre, potomak Dragutinove vlastele iz Srema?

Koji manastir негде у лепом и скровитом месту? I šta i kako bi se tu možda moglo proveriti?

A to što ima bolju vrednost zato što si ti postavio na francuskom jeziku... IMA ITEKAKO!

I, sad su zlobnici oni koji ga negiraju... E, ***** ti srpsku istoriju - zlobnicu! I istoričare - zlobnike, kad ne uvažavaju ono što je jedna izlapetina postavila na francuskom jeziku.

Na kraju, meni psihijatri pomažu odavno, preko dvadeset godina, i hvala Bogu, u dobroj sam remisiji dugi niz godina.

Kod tebe bi, siguran sam, imali dosta posla... Je l piješ neke praškove?

http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=5565725&postcount=3253

Хвала Богу више не пијем, од кад сам напустио Титин рај, али би ми сада можда помогли да се спустим на ваш ниво. То ми није циљ, него да научим нешто, а од вас могу научити само то што ви знате и с чим се највише користите, само на жалост то ме не интересује, јер овде то нема прође, а тамо изгледа да је опћенито, и као по неком шаблону. Ипак ја се надам да ће и то излапити као и остали делови оставштине и баштине скоре прошлости. Ви нисте ни свесни да то што пишете могу читати и ваши најближи, и шта они онда могу мислити о вама и вашим изливима фрустрације, макар и виртуелне. Да речем искрено, жао ми је да видим такав одгој.
 

Back
Top