Poslovanje u Srbiji i u svetu - uporedni prikaz

Jerry Ropero

Poznat
Banovan
Poruka
7.375
Jedno od predizbornih obecanja programa DOS-a je bilo da ce smanjiti broj ljudi zaposlenih u drzavnim upravama i institucijama i unaprediti njihovu efikasnost.

A evo kako to izgleda u praksi.
.

Pre neki dan je Djelic izneo podatak da je u ministarstvima pre 2000te radilo 8.000 ljudi a da danas radi citavih 27.000!!!!!!!!!

znaci posle 5. oktobra oni ne da nisu odrzali to svoje predizborno obecanje nego su pozaposljavali u drzavnim institucijama sve svoje kumove, svalerke, svastike, jetrve, bratance, ljubavnice i ostalu blizu i dalju rodbinu i drugare.

Znaci sada imamo 3 puta vise ljudi na drzavnim jaslama nego sto smo ih imali pre 5. oktobra 2000te godine.

I jos su im male plate od 200-300 eura pa jos traze povecanje koje ce verovatno i dobiti.

I sta se dalje desava? Drzava nema para da isplati sva ta davanja i da nahrani sve te budzetske parazite i onda povecava i onako najvece poreze i doprinose za privatne preduzetnike u Evropi. Na taj nacin se unistava svaki biznis u ovoj zemlji i svako normalan ce ako to moze, odavde da pobegne i svoj biznis izmesti u neku drugu zemlju sa nizim porezima nego sto su u Srbiji.

Recimo konkretno u americi na koju nase demokrate vole da se pozivaju, vi radniku dajete bruto platu i on od nje placa sebi socijalno, zdravstveno(ako to zeli) i porze drzavi koji je nekih 10% na iznos plate. Porez na dohodak korporacije(DOO kod nas) je fiksno 33% i to je sav porez koji vi placate u Americi. U Srbiji je to opterecenje preko 70% . Drugo porez na dohodak je u Srbiji navodno nizak, 10% al to samo do momenta da je vase preduzece ove godine zaradilo novac u iznosu od 3 prosecna licna dohodka u zemlji tj nekih 12.000 eura. Ako ste recimo zaradili sa vasom firmom vise od 12.000eura, tj recimo 30.000 eura , drzava ce vam na iznos od ostatka od 18.000 eura zaracunati porez od 40% . St oznaci ako zaradite ove godine 30.000 eura za vasom firmom drzava ce vam od tih para uzeti PDV od 18% plus porezi/doprinosi koji placate koji su minimum 1500 eura godisnje po radniku, PLUS 10.000e na porez na dohodak gradjana. To znaci da kroz razno razne poreze, davanje, pdvove i ostala cuda/muda drzava prosecnom srpskom privatniku godisnje uzme 60% onoga sto zaradi!

Ovde imate zakon o porezu na dohodak gradjana

http://www.kombeg.org.yu/poslovanjebg/porez/porezna_dohodak_gradj.htm

To znaci da su porezi u Srbiji skoro duplo veci nego recimo u Americi!

E sad izuzetak iz ovog pravila su preduzeca koja su vlasnistvu stranih privrednih subjekata , oni ne podpadaju pod zakon o porezu dohodka gradjana jer su rezidenti drugih drzava i oni plate fiksno 10% od onoga sto zarade. Sve u svemu sto se tice poslovanja, u ovoj drzavi je najgore biti domaci drzavljanin/rezident iste.

Na taj nacin drzava namerno tera privrednike u privredni kriminal tj izbegavanje placanja ovih silnih nameta, haraca i hajduckih otimacina .

Na taj nacin drzava odbija sve potencijalne investitore iz ove zemlje.

Na taj nacin drzava tera privatnike da svim radnicima isplacuju minimalac a ostatak na ruke jer isti ako plate sve poreze koja im je drzava razrezala nemaju drugog izbora nego da stave katanac na vrata.

na taj nacin ova zemlja zbog lose drzavne uprave propadaju i idu u propast.
 
Imam svoje preduzeće i sve mi je to dobro poznato.
Od kada radim privatno a to je od 1989.g. nikada nije bilo nepovoljnije vreme za rad nego u zadnjih nekoliko godina.
Ima tu još nekoliko stavki koje nisi naveo a prave veliki problem u poslovanju.
Ipak,izgleda,najveći mi je problem šti nisam član ni jedne vladajuće ni opozicione stranke a to daje pogodno tle svekolikim državnim reketašima da rade šta god zažele.
Drugi problem je totalna monopolizacija tržišta.
 
Pa , evo mene - nov sam al nit demokrata nit iko , sem što sam ,, valjda ,, građanin .
Zašto neko očekuje ( nikada neću razumeti ) da 1 ,, političar ,, drži svoje obećanje ? Neznam i ne se sećam dali je ikada iko u istoriji ,, govorio i radio ,, isto od ,, političara ,, ?
Uvek sam bio ubeđen - a , jesam i danas da političar LAŽE čak i kada sanja . Zar stvarno misli neko da je njima briga za Narod ? Eeeeee , braćosi moji - varate se ! Političar LAŽE kada , govori , zine , trepće , sanja , jede , diše , kija pa čak i kada se , množi .
Oni su toliko nespretni - nestručni da , kada pipne nešto ili kada pomisle na bilo šta - eh , to dobro biti neće . Sami su kreatori svih zla , nevolja , nesreća , neuspeha , problema a , množe se jer moraju .
Oni prosto stvaraju od ničega ,, nešto ,, potom sledi specijalna ,,grupa pedera - nestručnjaka,, za rešavanje isto . Neide im pa , angažuju svakog ko ima veza sa sa svojom porodicom i , tako to ide . Pa , kako je moguće da ,, funkcioniše ,, zakon o saobraćaju ? Pa tako što je to zakon koji važi samo za Narod - ne i za njih ! ! Kako može neko od poslanika da vozi auto gde i kada on hoće na račun porezskih obveznika ? Pa , tako što za njih zakon ne važi . Curi njihova ,, pričam ti priču ,, već i kroz slavine ! Zavadi pa vladaj ! Pa ovi već ni sa narodnom kuhonjom nemogu da se hvale !! Sve su pokrali , pokupovali a Vi očekujete da će početi hapsiti sam sebe ???? Svašta !! Kolko mi je poznato na 400 stanovnika ide po jedan službenik ? Mi imamo na 25000 stanovnika 140 funkcionera u Opštini ! Hoće oni da se smanje - ne se ja sumnjam u to . Samo ne juče , niti sutra nego malo morgen ! Eh , zato ja moram ovde u Senti da platim za Poly-ku ( zastava ) da platim čak 10 000 ( DESET HILJADA ) dinara pri registraciju - SAMO KOMUNALNE TAXE !!!!! A kada ih pitam ( kao porezski obveznik - zašto toliko ) niko nezna ! Eh , ja gi neću brate registrovati ! Netreba ti 500 din - nećeš dobiti ništa !
Tako se oni množe !!
Jesi sada zadovoljan Brate moj - ma odakle si ??
Jožef
 
Narod je kriv sto je ovakva situacija,a posebno onaj njegov deo koji ima najmanje srednje obrazovanje!Svi samo gledaju da nesto uzmu od drzave kao da njoj novac pada sa neba.
Strasno je sto rezim davi privredu dazbinama,a suludo je to sto drasticno oporezuje svoje privrednike i sto ocekuje spas samo od stranog kapitala.
Ova tema zasluzuje vecu paznju Forumasa stim sto je potrebno da se jos daju detaljniji uporedni podaci u odnosu na druge ekonomski uspesne zemlje
Glasacu cu za povecanje reputacije postavljaca teme..
 
pa , zato što ste privatnik - odnosno predpostavljam da radite pa onda i ,, verovatno ,, zaradite .
Nemože ( naravno ) država da izdržava svoj Narod - toga nema nigde . Normalno je da će Narod izdržavati
finansirati državu . Ali , ta država je DUŽAN - obezbediti Građanima PRAVO NA ŽIVOT . Sada već izpada
( gde god se pojavim ) da nemam pravo čak ni na Život . Crkni da Bog da - jedino mi to nisu još rekli .
Pa , naravno da će Građanin svom snagom svojom izbegavati da radi ,,regularno,, jer nema ta suma poreza čto OVA VLADA NEMOŽE DA OPLJAČKA . Pa LJUDI - koreni naših problema se nalazi unazad min. za 60 god . To je nekoliko generacija sa mentalitetom ,, da nekažem kakvom ,, koji mentalitet ili naviku NEMOŽE PA NI SAM ZAKON BOŽJI DA MENJA .
Pa , nemožemo primenjivati BAŠ SVUDA evropske zakone samo zato što je to novac za Vladu .
Pa ni Vatra se ne gasi uljem - majku mu ! Pa pogledajmo ulice i okolinu našu - gušimo se od smeća ali svuda u SRB . To se uči od rođenja kroz obdaništa pa škole pa itd . Šta može zakon protiv Vandalizma po ulici - šta ? Ništa - pogotovo ne Gosin Dulić sa njegovim zakonima jer se tako nešto
UČI - VEŽBA se bukvalno Gospodine Duliću- to se VEŽBA - Znate ?????????
Užmeš ruku detetu - odeš snjim do Prodavnice , kupiš mu sladoled , otvoriš mu lepo i POKAŽEŠ MU GDE SE BACA JEBANO SMEĆE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nego on kažnjava . Gle ti njega-Kažnjava..! Točak Bratze - vrti se i tvoj točak ....
Jožef
 
U okviru teme kako preziveti finansijski cunami govori se o tome da se na platu radnika od 10.000 dinara placaju dazbine u visini od skoro 12.000 dinara!?To je neizdrzljivo!Takvom politikom se unistava privreda.
Ko je kriv svi oni koji olako za sve i svasta trose budzetska sredstva kao i svi biraci koji podrzavaju ovakvu politiku i ovakav rasipnicki sistem.
Srbija zivi sa jednom velikom lazi i nju svi sire i svi prihvataju a to je da nema posla za sve.
Najveca srpska fabrika je poljoprivreda i ona moze zaposliti sve koji sada trenutno nemogu naci posao u unistenoj industriji ili drugim privrednim granama.
Skoro sve sto se proizvede u poljoprivredi moze se izvesti sirom sveta!
Predlazem Forumasima i moderatorima da spajaju srodne teme,jer se onda diskusije nece rasplinjavati!
 
U okviru teme kako preziveti finansijski cunami govori se o tome da se na platu radnika od 10.000 dinara placaju dazbine u visini od skoro 12.000 dinara!?To je neizdrzljivo!Takvom politikom se unistava privreda.
Ko je kriv svi oni koji olako za sve i svasta trose budzetska sredstva kao i svi biraci koji podrzavaju ovakvu politiku i ovakav rasipnicki sistem.
Srbija zivi sa jednom velikom lazi i nju svi sire i svi prihvataju a to je da nema posla za sve.
Najveca srpska fabrika je poljoprivreda i ona moze zaposliti sve koji sada trenutno nemogu naci posao u unistenoj industriji ili drugim privrednim granama.
Skoro sve sto se proizvede u poljoprivredi moze se izvesti sirom sveta!
Predlazem Forumasima i moderatorima da spajaju srodne teme,jer se onda diskusije nece rasplinjavati!

Шта да се ради када је социјално неодговорној влади једини циљ да распрода све што се продати може (по правилу страним фирмама) и да од ММФ-а искукају још један "повољан"кредит како би отплатили старе дугове !?
 
Srbija treba da ukine sve poreze i da postane evropski poreski raj
Tako radikalan potez se ne moze sprovesti u celoj drzavi,ali bi se mogao doneti poseban zakon za Kursumliju,Crnu Travu,Trgoviste,Presevo, Bujanovac.....To bila posebna ekonomska zona (Kineski model)gde privreda prakticno nebi placala dazbine.
Skolovanje srednjoskolaca i studenata se moze prebaciti na teret roditelja.Zasto bi drustvo uopste skolovalo decu onih koji su dobrostojeci ili onima cija ce deca posle skolovanja otici u inostranstvo?Siromasne porodice mogu uz pomoc povoljnih drzavnih kredita skolovati svoju decu.U svakom slucaju ovo bi dovelo do bitnog smanjenja stope doprinosa za obrazovanjeTakodje se i troskovi lecenja mogu delimicno prebaciti na teret gradjana a drzavno osiguranje bi placalo samo vece izdatke za lecenje osiguranika.
U svakom slucaju treba pogledati celu rashodnu stranu Budzeta i predloziti ukidanje mnogih rashoda koji nisu neophodni.Tako bi se mogle smanjiti dazbine sto bi dovelo do povecanih ulaganja u privredi i do veceg zaposljavanja!.
 
Poslednja izmena:
Posle odbrane zemlje razvoj privrede je pitanje od prvorazrednog znacaja.
Predlazem ubrzanu privatizaciju javnih preduzeca i ustanova gde god je to celishodno kako bi ih skinuli sa Budzeta Republike.Kod odredjenih organizacija drzava moze zadrzati 51% vlasnistva.
Treba ici i na otpustanje suvisnih radnika.
Prvenstveno otpustati one izmedju 25 i 45 godina koji nisu u braku i koji ne izdrzavaju decu!
Sve napred navedene mere,pored drugih koje su neophodne,bi doprinele da se privreda rastereti visokih dazbina!
 
Poslovanje u srbiji je vrlo jasan..
Vlada , srbska ( Šljamovi svih vremena od Tadića do Šešelja ) bili , jesu i ostaće ...., imaju svoj
potrošni materijal - a , to je NAROD . Oni Vam lažu kada dišu , kada sanjaju , kada jedu , kada piju , kada se množe , lagali su već kao embrion . Političar je ZARAZ 21 og Veka . Ja bih lično LOŽIO sa
njima . Zimi grejati sa njihovom minormnom kalorijo a , leti hladiti se . Političar je ŠLJAM . Lopov ,
bandit , ***** , đubre , bolest , kuga - ama sve što je loše .
Ja lično bih mirno gledao kako moj peć lepo greje sa Tadićem ili sa Šešeljom ili sa bilo kom
političarom i to ne zbog opredelenja ili zbog imena ili zog Srbstva ili Mađarstva - sve je to NEBITNO .
Njihov greh je samo to što su političari . To im je jedini greh . ONI SU NEPRIJATELJ NARODA .
Zbog njih ne rađa kukuruz , voće - zbog njih pate deca i penzioneri , zbog njih su poplave , zbog njih
smo bili pod sankcijom , zbog njih nas mrze svuda po svetu , zbog njih se moramo kriti , strahovati ,
plašiti se , zbog njih je TV postao ***** , zbog njih su svuda Voda naša zagađena , zbog njih
pada ili nepada kiša ,YBOG NJIH PATI CEO SVET .
KAKVO TO POSLOVANJE VI TO PITATE u takvoj jednoj državi , Ma ko postavio pitanje - ja Vas ne
razumem ??

Političara treba iztrebiti u korenima . On će uništiti planetu Zemlju .
Jožef
 

Back
Top