Problemi sa stanom? Šta činiti?

tastinapraznine

Obećava
Poruka
68
Slika prva: muž i ja sa 2 dece živimo u kući mojih roditelja (moji roditelji, sestra, njen dečno, baba-zajedno sa nama-cirka 9 duša) na periferiji grada, u dosta ružnom i necivilizovanom okruženju. Već nam je tesno, a deca rastu..
Slika druga: muževljeva sestra živi sa mužem i detetom u relativno malom stanu u centru grada. Stan pripada njihovoj majci i do pre nekog vremena dogovor je bio da se taj stan podeli između brata i sestre. Međutim, majka je protiv podele odnosno prodaje stana i hoće da praktično stan da ćerki na korišćenje, jer oni nemaju druge mogućnosti za život, dok mi, eto imamo gde da živimo.
Pitanje: da li mi imamo moralno pravo da tražimo da se stan podeli, da bi i mi mogli da se skućimo a ne da sedimo jedni drugi na glavama? Da li će to u srpskim porodično-stambenim uslovima dovesti do rata? Da li da ćutimo i pustimo nešto što smatramo nepravdom za nas?
 
gle...moralno pitanje je recimo što tvoja sestra živi sa dečkom u kooći tvojih roditelja.....a nije udata.....al to je baš gloopo....je l tako......moralno je različito za tebe i mene.....i nekog 3.
sestra sa majkom živi u zajednici.....i to joj daje za pravo...moralno..a ako sklopi ugovor o dož izdržavanju......a i ne mora jer je majka odloočila da stan ostavi detetu sa kojim živi.......sasvim pošteno..... pravno....samo tvoj moož, a moralno i pravno...ne i ti.... ima pravo da nakon smrti poteže p pitanje nasleđivanja stana........no....gledaj.............. životno...nikad se ne zna ko će pre... tako da....ja u ovoj sitooaciji podržavam slobodnu volju majke......ostavioca kome će šta da ostavi........a ne snajke...koja uspoot i ne živi i ne brine o ostaviocu........i pravno..nema pravni osnov da se o bilo čemu pita,.......
 
Ne, majka ne živi sa njima, njihovi roditelji imaju kuću u unutrašnjosti. Do sada je moj suprug finansijski pomagao roditelje, ali to nismo posmatrali kao priču o bilo kakvom izdržavanju
gle...moralno pitanje je recimo što tvoja sestra živi sa dečkom u kooći tvojih roditelja.....a nije udata.....al to je baš gloopo....je l tako......moralno je različito za tebe i mene.....i nekog 3.
sestra sa majkom živi u zajednici.....i to joj daje za pravo...moralno..a ako sklopi ugovor o dož izdržavanju......a i ne mora jer je majka odloočila da stan ostavi detetu sa kojim živi.......sasvim pošteno..... pravno....samo tvoj moož, a moralno i pravno...ne i ti.... ima pravo da nakon smrti poteže p pitanje nasleđivanja stana........no....gledaj.............. životno...nikad se ne zna ko će pre... tako da....ja u ovoj sitooaciji podržavam slobodnu volju majke......ostavioca kome će šta da ostavi........a ne snajke...koja uspoot i ne živi i ne brine o ostaviocu........i pravno..nema pravni osnov da se o bilo čemu pita,.......
 
Slika prva: muž i ja sa 2 dece živimo u kući mojih roditelja (moji roditelji, sestra, njen dečno, baba-zajedno sa nama-cirka 9 duša) na periferiji grada, u dosta ružnom i necivilizovanom okruženju. Već nam je tesno, a deca rastu..
Slika druga: muževljeva sestra živi sa mužem i detetom u relativno malom stanu u centru grada. Stan pripada njihovoj majci i do pre nekog vremena dogovor je bio da se taj stan podeli između brata i sestre. Međutim, majka je protiv podele odnosno prodaje stana i hoće da praktično stan da ćerki na korišćenje, jer oni nemaju druge mogućnosti za život, dok mi, eto imamo gde da živimo.
Pitanje: da li mi imamo moralno pravo da tražimo da se stan podeli, da bi i mi mogli da se skućimo a ne da sedimo jedni drugi na glavama? Da li će to u srpskim porodično-stambenim uslovima dovesti do rata? Da li da ćutimo i pustimo nešto što smatramo nepravdom za nas?

Па, можете лепо да питате мајку...ал не мора да значи да ће она да пристане. Њен стан - њена воља, док год је жива!

А да ли ће довести до рата, то зависи и од вас (начина на који наступите), и од мајке и од сестре.... Нема гаранција!
 
Slika prva: muž i ja sa 2 dece živimo u kući mojih roditelja (moji roditelji, sestra, njen dečno, baba-zajedno sa nama-cirka 9 duša) na periferiji grada, u dosta ružnom i necivilizovanom okruženju. Već nam je tesno, a deca rastu..
Slika druga: muževljeva sestra živi sa mužem i detetom u relativno malom stanu u centru grada. Stan pripada njihovoj majci i do pre nekog vremena dogovor je bio da se taj stan podeli između brata i sestre. Međutim, majka je protiv podele odnosno prodaje stana i hoće da praktično stan da ćerki na korišćenje, jer oni nemaju druge mogućnosti za život, dok mi, eto imamo gde da živimo.
Pitanje: da li mi imamo moralno pravo da tražimo da se stan podeli, da bi i mi mogli da se skućimo a ne da sedimo jedni drugi na glavama? Da li će to u srpskim porodično-stambenim uslovima dovesti do rata? Da li da ćutimo i pustimo nešto što smatramo nepravdom za nas?

А шта сестрин дечко тражи ту? Испрашите гребатора !!!
 
šta misliš pod "ona (majka) hoće da im da na korišćenje".............to je pravno - zakoop......nema droogog ugovora...a vi biste da ona za života proda stan..... a što bi ona to uradila..? razoomem ja vas, vi biste da se obezbedite..............a šta je rekla za tu kooću u unitrašnjosti.....može i nju da ostavi kćeri.......znaš? ček bre...sad je pomagao roditelje...znači postoji i muž.......deda?
 
Slika prva: muž i ja sa 2 dece živimo u kući mojih roditelja (moji roditelji, sestra, njen dečno, baba-zajedno sa nama-cirka 9 duša) na periferiji grada, u dosta ružnom i necivilizovanom okruženju. Već nam je tesno, a deca rastu..
Slika druga: muževljeva sestra živi sa mužem i detetom u relativno malom stanu u centru grada. Stan pripada njihovoj majci i do pre nekog vremena dogovor je bio da se taj stan podeli između brata i sestre. Međutim, majka je protiv podele odnosno prodaje stana i hoće da praktično stan da ćerki na korišćenje, jer oni nemaju druge mogućnosti za život, dok mi, eto imamo gde da živimo.
Pitanje: da li mi imamo moralno pravo da tražimo da se stan podeli, da bi i mi mogli da se skućimo a ne da sedimo jedni drugi na glavama? Da li će to u srpskim porodično-stambenim uslovima dovesti do rata? Da li da ćutimo i pustimo nešto što smatramo nepravdom za nas?

Tvoj muž, njegova sestra i njihova majka treba da reše ovo pitanje. Do svadje ne može doći, ukoliko se njih troje slože i dogovore .... ako se u priču umešate: ti, svekar i muž njegove sestre - eto diskoteke.

Razgovaraj prvo sa svojim mužem .... ako on nema hrabrosti da razgovara sa njima - džabe je sve. Uostalom, probajte da iznajmite stan i odvojite se od svih .... Nemojte da vam drugi budu krivi što živite u komuni.
 
Ovo je tesko pitanje.
I sta god da uradis pogresices.
Mi smo iz slicne situacije izasli tako sto smo digli kredit i kupili stan.
Mislim da je najvaznije da se ti ne petljas, vec da tvoj muz prica sa njima, svojim roditeljima. Ipak se svi oni najbolje poznaju.
 
O tome se intezivno i razgovara, i ja se ne uplićem (mada me muž krivi zbog toga) ali prosto emocije među njima suviše rade. Ne bi ja trzala na to uopšte da mi se muž ne nervira, oseća se izdan (uh, teška reč, ali razočaran) od strane majke.
Tvoj muž, njegova sestra i njihova majka treba da reše ovo pitanje. Do svadje ne može doći, ukoliko se njih troje slože i dogovore .... ako se u priču umešate: ti, svekar i muž njegove sestre - eto diskoteke.

Razgovaraj prvo sa svojim mužem .... ako on nema hrabrosti da razgovara sa njima - džabe je sve. Uostalom, probajte da iznajmite stan i odvojite se od svih .... Nemojte da vam drugi budu krivi što živite u komuni.
 
Nataša, pogodila si, ali skoro sve. Elem, ulaskom mog muža u našu kuću smatra da se on "udao" tj. obezbedio na neki način i da sada ona treba da obezbedi ćerku. Već neko vreme ona smatra da se sin mnogo osamostalio, da nema potrebe pomoći njemu (pod parolom, snaći će se, muško je), dok je ćerka nezaštićenija. I snaćićemo se, uzećemo kredit bez računanja na tu pomoć, ali gorak ukus ostaje. Ja se sa takvim porodičnim zavrzlamama do sada nisam sretala pa ne znam šta je za očekivati, a šta je nerealno?
A ko zna šta je u glavi njegove majke .... možda ona smatra da veću pažnju ima od ćerke .... možda je ljubomorna što on svakog dana vidja tvoju majkku ..... možda joj nije dovoljno što je potpomažete finansijski .... Otkud znam? Koliko se često vidjate?
 
Roditelji prosto imaju potrebu da stite "slabije" dete.
I ne shvataju da tako cesto povrede ono koje ima sredjen zivot.
Tako da uvek vise dobije ono koje pravi vise gluposti. To je i moje iskustvo, a i iz moje okoline.
Mozda je slicna situacija. Ako vi imate vise novaca, bolje poslove, bolje odnose u porodici, onda roditelj prosto oseca da ne mora da brine, pametan je lako ce se snaci, ali moja cerka...i muz joj je nikakav, i los posao i nisu zavrsili neku skolu i onda prosto imaju potrebu da vecno stite to dete.

Kod mog muza je bilo slicnih situacija, nije se radilo o stanu vec o nekim drugim materijalnim stvarima, i on je prosto jasno majci rekao da ne moze tako da daje samo cerki i ona se malo ljutila, ali je to isterao. Doduse bilo je svadji.
Ja se nisam mesala, i ne mislim da i ti trebas, iako tvoj muz to ne smatra.
 
Cekaj, a sta ce biti sutra kad tvoja sestra bude imala svoju decu, pa ona trazi svoj deo vase kuce? Onda ispada da vama nema druge nego na ulicu...Mislim da ipak on treba da se dogovori sa svojima, proda se stan pa lepo i jedni i drugi imate za ucesce za kredit i mirna Backa...

@offtopic
Inace mi strasno ide na zivce ta prica sa "podelom" dece na ono sposobnije i ono manje sposobno...Onom sposobnom se nikada ne pomaze, ono moze samo, snacice se,ali mu je mozda ponekad ipak potrebna pomoc? Onom nesposobnom se stalno nesto pomaze,dodaje, popravlja, tako da ono vremenom postaje sve nesposobinje...I gde je tu logika/pravda?
 
Upravo je u tome stvar što prodajom ovog stana obe porodice dobijaju učešće za sopstveni, nemamo mi ništa para ili nekretnina na drugoj strani, ali njima ne odgovara da menjaju svoj status, jer što bu ulazili u ratu za kredit ako već imaju stan (????). Možda je problem što nismo dovoljno kukali nego smo mislili da se zdravorazumski (odnodno pravedno) može takva stvar razrešiti.
 
Ako se deli po principu koliko je kome potrebno tu nema kraja konfliktima i zavrsava se uglavnom sa teskim svadjama jer je u zivotu sve promenljivo i ne moze se na osnovu jednog trenutka i necije trenutne situacije deliti imovina. Jedini pravedan nacin je da se podeli koliko kome pripada, tj na jednake delove, a za ostalo su deca sama odgovorna - i koliko ce zaradjivati i kako ce uloziti taj novac, i koliko ce svoje dece imati i kako ce trositi. Onda niko nikoga nije ostetio.

Znam za mnoge slucajeve kada su ljudi bili jako povredjeni tom nejednakom podelom zato sto je to poruka od strane roditelja i to poruka da je neko manje vazan. To je veoma bolno i remeti odnose u porodici. Zato se posvadjaju i tamo gde ima mnogo i tamo gde ima malo da se deli.

Uvek su roditelji krivi tamo gde se braca i sestre posvadjaju oko imovine jer je njihova duznost da odluce. Tamo gde je podeljeno jednako retko dolazi do konflikta.
 
Meni je malo sebicno sa vase strane da trazite pola tog stana, pogotovo sto ste napisali da je stan relativno mali. Znaci ako se podeli pitanje je da li onda moze da se kupi drugi stan sa tim parama, sto znaci da ce onda muzevljeva sestra morati da ulazi u pricu o kreditu, a verovatno i vi.
 
Smatram da nije sebicno nego i te kako normalno. Ne zivi ni autorka teme u nekoj vili, nego kako i sama kaze u kuci zivi njih 9, i to u ne bas lepom okruzenju... Znaci verovatno su svih 4 ili jos vise u jednoj sobi, plus nije lako ni ziveti sa tolikim ukucanima.
To nije stan muzevljeve sestre nego i muz i ona imaju podjednako pravo na njega, nema sestra neko ekskluzivo pravo... Ako nece da udje u pricu o kreditu, steta, nek iznajmljuje stan.
jer što bu ulazili u ratu za kredit ako već imaju stan (????).
OVO je sebicno. To nije njihov stan, ali oni izgleda smatraju suprotno, i ne vide kakav je polozaj autora teme;..
 
To nije stan muzevljeve sestre nego i muz i ona imaju podjednako pravo na njega, nema sestra neko ekskluzivo pravo

Па није баш...
То је КЕВИН стан, и само она може да ради са њим шта хоће....може да га прода и оде у Хонолулу, шта је заболе... Док је кева жива ни син ни ћерка немају ама баш ништа са тим, а кева уопште није обавезна да им то оставља...

А чак, ако буде хтела, може целог да га препише на ћерку, на комшију, на швалера...и нико други ту нема никаква права...
 
Uvek su roditelji krivi tamo gde se braca i sestre posvadjaju oko imovine jer je njihova duznost da odluce. Tamo gde je podeljeno jednako retko dolazi do konflikta.
Tu najčešće dolazi do konflikta, barem po slučajevima koje poznajem gde je, nakon smrti roditelja i jednake podele među potomcima, uglavnom na sudu, kada ne postoji poslednja volja, dolazilo do toga da onaj koji je živeo sa roditeljima odlazi na ulicu, jer nema sredstava da isplati ostalima njihov deo, koji oni zahtevaju, te kuća/stan ide na prodaju.

Moje neko mišljenje je da nemate moralno pravo da zahtevate taj stan. Njegova sestra živi sa majkom u njemu, verovatno se brine o njoj i kako je navodeno nema drugih opcija za stanovanje. Vi imate. I mada neko reče da su ovo ružna vremena i da treba pre svega misliti na sebe i svoju decu, ne morate biti ružni. I kako imate dvoje dece, ko zna šta njih čeka jednog dana i kakav primer bi im ostavili. Ovo sve govorim uopšteno, da nekoga ne uvredim ne poznajući detalje. Ukoliko je, sa druge strane, postojao dogovor između brata i sestre - moguće je, jer je taj deo nejasan - tada u slučaju takve odluke majke morate prihvatiti da svako delanje zavisi od njih, i to prihvatiti.
 

Back
Top