Wireless - Opsta diskusija.

malo sam pretrazivao i nesto nasao, ali ko stvarno zna da me posavetuje.
kabel bi mi bio duzi od 10 metara, a antena provajdera daleko recimo 1 kilometar.
sta, kako, koja kombinacija i posto?
naravno da nije bas najlosije zelim da mi signal bude sigurno ok. hvala:confused:
 
1. Imas li opticku vidljivost sa provajderovom antenom?
2. Govoris o kablu izmedju antene kod tebe na prozoru do kompjutera?

Trebalo bi da koristis AC (Access point) od koga bi isao kabl na racunar) To bi te zajedno sa antenom, kablom i AC kostalo izmedju 70 i 120 evra, zavisno od AC i od vrste (snage) antene

Ja koristim mali racunar umesto AC koji ima ulogu rutera. To tebi, predpostavljam, ne treba.
 
1. Imas li opticku vidljivost sa provajderovom antenom?
2. Govoris o kablu izmedju antene kod tebe na prozoru do kompjutera?

Trebalo bi da koristis AC (Access point) od koga bi isao kabl na racunar) To bi te zajedno sa antenom, kablom i AC kostalo izmedju 70 i 120 evra, zavisno od AC i od vrste (snage) antene

Ja koristim mali racunar umesto AC koji ima ulogu rutera. To tebi, predpostavljam, ne treba.

pa kad podignem antenu 2m iznad krova imacu opticku vidljivost OK.
posto mi treba vise od 10m kabla znaci da mi treba AC . jedan provajder je na 500m a drugi oko 1km znaci treba mi oprema koja ce taj 1km odraditi bez problema a ne da je na granici, naravno ako se odlucim za njih
 
Najbitnija stvar kao što je rekao Codemaker je optička vidljivost , ako to imaš onda je sve u redu.
Codemaker je pominjao AP , međutim za 10 metara i kilometar daljine sasvim će ti biti dovoljna mala antenica (kantena takozvana , jer je to u suštini limena kanta od neskafe) sa napravljenim dipolima unutar nje ) 10 metara koaksijalnog kabla (ja imam trenutno oko 15 metara pa ništa ne fali signal mi je stalno oko 90 -95%) i karticu za wirelless u računaru. Što se daljine tiče ova kombinacija prebacuje daljine i do 8 km , a sa grid antenom i AP-om do 25-30 km samo ako imaš optičku vidljivost do AP uređaja (NOD-a) provajdera.

Dodatak:
Moj provajder je na 2,5 km od mene tek da znate!!
 
dakle da ipak prvo probam sa antenom ,kablom l mreznom kartom pa ako bude OK dobro je a ako je nedovoljno da kupim A inace da li je to sve problem spojiti ili treba naci nekog ko se bas razume posto sam ja amater za to. pa i ispod amatera
 
Ja bih uradio sledece:

Postavio bih jednu usmerenu antenicu na krovu , pored nje neku malo kutijicu sa IP65 zastitom (zastita od prodora vode) i u tu kutijicu postavio obicni AP ( access point) . AP povezao kablom do racunara ili switcha. Podesio i gotovo :)
 
Najbitnija stvar kao što je rekao Codemaker je optička vidljivost , ako to imaš onda je sve u redu.
Codemaker je pominjao AP , međutim za 10 metara i kilometar daljine sasvim će ti biti dovoljna mala antenica (kantena takozvana , jer je to u suštini limena kanta od neskafe) sa napravljenim dipolima unutar nje ) 10 metara koaksijalnog kabla (ja imam trenutno oko 15 metara pa ništa ne fali signal mi je stalno oko 90 -95%) i karticu za wirelless u računaru. Što se daljine tiče ova kombinacija prebacuje daljine i do 8 km , a sa grid antenom i AP-om do 25-30 km samo ako imaš optičku vidljivost do AP uređaja (NOD-a) provajdera.

Dodatak:
Moj provajder je na 2,5 km od mene tek da znate!!

Kod mene su 3 DLINK-ove antene usmerene na jednu stapnu. AP - ovi na krovovima pored njih. Čista opticka vidljivost osim vrha krosnje jednog drveta. I nikako da dobijem vise od 50 %
 
kontaktirao sam coveka iz jedne provajderske kuce i kostace 140 evra antena, AP , i kartica .nadam se da nije skupo? kaze da je domet te kombinacije preko 1km.
Ovako u domaćoj radinosti da kupiš sve Grid antena oko 30 evra , Access Point oko 60 evra , mrežnu karticu imaš u kompjuteru skoro sam siguran , ako nemaš ona košta oko 5 do 10 evra , i da kupiš mrežni kabel napravljen za tebe dovoljne dužine od AP-a pa do tvoga kompjutera (ne duže od 50 metara jer gubitak signala postaje prevelik) to je do 10 evra maximum. Pa sam da montiraš ili da platiš i montažu, svejedno , to je cena za koju ti oni rade instalaciju i ta oprema ima domet ne 1km već 25-30 km. Mnogo naravno zavisi i od jachine njihovog predajnika.
 
Ja sam uspeo na 1,7 km da dobijem 95% signal sa Tp Link karticom,fabricki krimpovanim 7m c200 kablom i HyperLink 24dBi grid antenom ;) Samo da napomenem da se to desava u sred NS-a,gde je verujte full zagadjen etar... (vatam oko 15 razlicitih nodova) :) Tih 95% je naravno kartica izmerila,dok mi na nod-u kazu da je signal od-56 do -63. Na nodu se nalaze sektor antene.Covek ima max protok 1,8 MB/s (ne Mb) u oba smera.
Na 10 m bi svoj posao odradio i c400 kabel,al dal je jeftinija ova kombinacija ili ap + pigtail,nisam siguran...
I taj stap to ne prima signal sa svih strana lol to je yagica od koje je i nastala kasnije grid antena,al ja i nisam bas nesto za njih,bar ja nemam bas dobra iskustva sa njima.
Ako trazis jeftiniju antenu,uzmi ReInkJet 24 dBi antenu (Sabac). Ja sam je uzeo i nemam zamerki,al ako oces da ti to lepo i dugorocno radi,uzmi tog HyperLink-a,jeste skup (50 eura),al vredi svaki euro dat za nju.
A sto se tice obicnog koaksijalca.... Ne bi pravili druge kablove da je on dovoljan ;)
 
Oprema je:Ap-tp link,antena grid 18dbi,komplet sa instalacijom do 20m utp kabla 7500,00 din ako se kacite na nasu mrezu.
1000din montaza,pokretanje naloga, setup.
ovo mi je poslao provajder.
da li je to ok i da li neko ima iskustva?
 
To je ok cena i prihvatljiva oprema je u pitanju , i da naglasim ovo nije oprema za kilometar već i za razdaljine i preko 10 km.

znaci to je ok?
ali negde sam procitao da su te antene od 18dbi slabe , da li je to tacno?
po tvom prethodnom komentaru izgleda da nije .
i jos nesto, objasni mi sledece.
to sve je povezano kablom, da li AP stoji na tavanu i da li gore moram imati struju ili on dobija struju iz kompjutera?
 
znaci to je ok?
ali negde sam procitao da su te antene od 18dbi slabe , da li je to tacno?
po tvom prethodnom komentaru izgleda da nije .
i jos nesto, objasni mi sledece.
to sve je povezano kablom, da li AP stoji na tavanu i da li gore moram imati struju ili on dobija struju iz kompjutera?
Antena napolje , AP u tavanu na maximalno 3-4 metra kabla između , i da naravno moraš obezbediti napajanje od 220 volti za ispravljač od AP uređaja.
 

Back
Top