vojvoda na svadbi

Heh, jednom prilikom sam imao cast da budem buljubasa na svadbi.
Zakljucujem da je to isto sto i pomenuti vojvoda.
Posto se obicaji donekle razlikuju od kraja do kraja, govorim o onome kako se buljubasa definise u severoistocnoj Bosni -
To je u principu ceremonijalna funkcija i pocast koja se ukazuje osobi koja bi bila prva uz mladence pored kumova. U neku ruku, to je funkcija skoro u rangu starog svata, samo bez konkretnih zadataka.
Dakle, stari svat je zaduzen za sve procedure i u principu stvari drzi pod kontrolom, a buljubasa je tu da se smeska i klima glavom, rukuje se i ljubi i bude na nivou... Tako sam makar ja radio.
Da svadbeni obicaji ipak nisu toliko razliciti na prostorima bivse Jugoslavije, dokazuje tekst koji sam pronasao na sajtu hercegovackih Hrvata, gde se pominje i uloga buljubase:
http://www.hardomilje.info/index.php?option=com_content&task=view&id=15&Itemid=19
 
vojvoda ti dodje kao glavni sharlatan na svadbi:lol::lol::lol:
shalim se...ali stvarno on je kao zaduzen za raspolozenje na svadbi...``dize`` atmosferu:-D

Gde si brate po avataru?


I ja prvi put cujem za 'vojvodu' na svadbi. Zar se takva titula dodeljuje nekome unapred??? Mislila sam da svadbe idu spontano a svatovi su i dosli tu da uvecaju slavlje, neko manje neko vise.
 
To su neki obichaji od ranije.Kod nas u Shumadiji josh uvek neki prate te obichaje.
Mladozenjina sestra je kao vojvodinica,a njen muz vojvoda...znate one velike okicene kape...tipa fishek...i josh shto shta...Sada je to retko...ali i ima negde.
Bude zanimljivo...
 
za booljoobašu sam čuo....u vreme tooraka....komandant je imao momka i booljubašu koju su ga izoovali i prali noge na frontu...vezivali toorban kad opere gazda kosu...........ovaj kako se zove...vojvoda...to u ratno vreme.......svi su oni bili podanici velikog vezira.....
 
Mislim da sam nešto slično videla na jednoj svadbi... Upravo muž od mladoženjine sestre, ceo dan je sa sobom vukao zastavu, na koju su bila okačena ćebad, peškiri, 300 čuda.... Znam da mu je bilo teško da vuklja ono sredinom jula i da je morao to da čuva da mu neko ne ukrade... :) :) :)
 
Ако се свадба прави два дана, онда знам да војвода другог дана "пали или руши" кућу нових младенаца, тј. попење се на кров или терасу (ако постоји) и запали неки папир или почне да скида цреп са крова и онда млада мора да му баца разне поклоне да јој не би уништио кућу.

Наравно, то нису неки скупи поклони - кошуља, чарапе, доњи веш и слично....
Е, сад, ако је војвода расположен за шалу и зезање то може да буде веома смешно.

На једној свадби на којој сам била млада је војводи бацила и брусхалтер па је он то све облачио преко одела и било је прилично смешно....

То је једино чега се сећам у вези војводе. И овога има у Шумадији, и то углавном тамо где се свадба прави у дворишту, па онда траје и два дана. Ако је у ресторану, онда треба само да будете добро расположени и да отворите новчаник;):D
 
za booljoobašu sam čuo....u vreme tooraka....komandant je imao momka i booljubašu koju su ga izoovali i prali noge na frontu...vezivali toorban kad opere gazda kosu...........ovaj kako se zove...vojvoda...to u ratno vreme.......svi su oni bili podanici velikog vezira.....
Donekle si u pravu. Tacnije, u pravu si da buljubasa jeste nizi po cinu od vojvode.
Buljubasa je u tadasnje vreme bio cetovodja, sto mu turski naziv govori (buljuk - ceta, basa - vodja, komadant). To je u rangu kapetana.
Tako da je tvoja tvrdnja o pranju nogu moguca, ali malo verovatna.
 
....booljoobaša mu dođe kao zapovednik nad booljokom ljoodi.....al kod hajdooka.....al sa momkom je on poslilni ne znam kom činu iznad u hijerahiji.kod tooraka................recimo kapetanu.....sad si me zboonio ...što nikako ne umanjuje tvoju foonkciju...
 
Nemoj da se zbunjujes. Slobodno, ako te neko bude pitao, reci da buljubasa pere noge i fenira kosu vojvodi.
Malo sam istripovao da u ova dva posta zelis da mi zavuces, pa se bezveze nesto kao batrgam i pravdam u vezi sa cinovima, silno uplasen da neko ne pomisli da sam prao noge starom svatu na svadbi.
 
zna li neko obicaje na nasim srpskim svadbama ? Zanimaju me obicaji vezani za vojvodu na svadbi . Ako cu vec da puknem kintu da bar znam obicaje da se ne brukam . Hvala

100 sela - 100 običaja.
Ukoliko te je neko zadužio da mu budeš vojvoda, pitaš tog nekog kakvi su običaji i šta se od tebe očekuje.... tako će biti najbolje. Jer, ako poslušaš savet nekog ko živi u Kraljevu, a ti si vojvoda u Hrtkovcima, možeš silno da pogrešiš.
 
skoro da nisam nista saznao . Vojvoda sam u jednom selu , opstina Lazarevac pa me zanimaju tamosnji obicaji ? Nista cudno sto mnogi nemaju pojma sta je to vojvoda jer je to obicaj ,mislim samo u Sumadiji .
 
100 sela - 100 običaja.
Ukoliko te je neko zadužio da mu budeš vojvoda, pitaš tog nekog kakvi su običaji i šta se od tebe očekuje.... tako će biti najbolje. Jer, ako poslušaš savet nekog ko živi u Kraljevu, a ti si vojvoda u Hrtkovcima, možeš silno da pogrešiš.

slazem se za 100 sela...... ali nemam koga da pitam u pomenutom kraju pa se ovde nadam ...
 
Па, ако си ти војвода, онда је твоја жена младожењина сестра - зар не може она да га пита шта треба да радите и шта се од вас очекује?
 
A zasto ne pitas starojka? Ili probaj malo da guglas o narodnim obicajima.

Rekli smo ti sve sta znamo i sto u principu i jeste uloga vojvode, a ti nisi zadovoljan. Sta bi zaista zeleo od nas? Da ti damo program delovanja vojvode po minutima na svadbi?

''... u trinaestom minutu vojvoda je obavezan da isprica vic o cigi i doktoru... u sedamdesetsestom se penje na astal i kiti pevaljku... u stosesnaestom je duzan da mrtav-pijan zaspe licem u tanjiru sa sarmama...''

Zaludnice, ne moras nista da radis. Samo se motaj tu oko mladenaca.
Evo, ovaj pasus sam za tebe pronasao na netu:

''Vojvoda je najčešće mladoženjin zet. Njegova uloga se uglavnom izgubila ili je povezana i stopila se sa ulogama drugih svatova. U nekim krajevima gde je otmica devojaka bila česta pojava i gde su svatovi imali izgled vojničke organizacije, vojvoda je imao značajnu ulogu. Sa nestankom otmica potrebu junaštva je preuzela potreba pristojnog ponašanja i poštovanja pa je uloga vojvode potisnuta.''

Ali se u istom tekstu pojavljuje uloga causa, koja bi verovatno bila ono sto je tebi namenjeno:

''Čauš je, ustvari u svatovima bio dežurni šaljivdžija kome se ništa nije zameralo jer je njegova uloga bila da održava dobro raspoloženje i da za vreme glavnog svadbenog obeda uz šalu objavljuje šta je ko od svatova doneo na dar.''
 

Back
Top