Patuljasti zec (kunic)

Pa jedino sto znam je da polnu zrelost dostizu jako brzo( za 6-7 meseci). Moj je pre nego sto smo ga dali poceo da zapisava zidove. Za zenku nemam pojma, ali verovatno ce ti biti mnogo lakse s njom posto ona ne mora da obelezava teritoriju pa ti zidovi nece biti mokri:)
Uzivaj, videces da su fantasticni kucni ljubimci
 
moj zec je imao jednu ogromnu saksiju sa zemljom(u kojoj je pre bilo neko drvo koje je izgrizao,pa smo ga sklonili). Saksija je bila stvarno velika,recimo 30 cm u precniku, on je sam poceo u nju da uskace jer mu je tu bilo omiljeno mesto za blejanje,a onda je tu poceo samo da piski,tako da smo unutra stavili novine...posle nekog vremena je unutra poceo i da kaki...naravno tu i tamo koje govance je zavrsilo na podu,ali to je bilo mozda 5% od ukupne kolicine koju iskaki za jedan dan...Novine smo redovno menjali,nekad i po dva puta,jer je on bio ogroman,rase "sarac",ko neka osrednje velika macka...
Odazivao se na svoje ime,vecinu vremena je provodio na terasi,tu je imao i termicki izolovanu kucicu u kojoj je spavao i zimi...naravno,ulazio je u kucu kad god je hteo...
Ceo kraj ga je znao i voleo,gurali su mu kroz terasu citave naramke trave i zelenila...
Inace,ne treba puno zelenisa da mu dajes,nije zdravo za organizam,naduva ga skroz...sigurno si cula.to se desava i kravama,mogu da uginu ako pojedu previse...
Ovo sto ti govorim sam cula od uzgajivaca...
Kad je napunio oko godinu dana,poceo je da zaskace sve zivo (i mrtvo:jastuke):):):) i ta faza ga nije prosla nikad...dobro sad na selu ima zenku,tako da mu sigurno nije vise frka sto se toga tice...
Eto rekoh ti sve cega sam se setila,za pocetak,a ti sta god ti zatreba slobodno pitaj...
 
Pre dve nedelje sam na poklon dobila patuljasto zeca. Mom drugaru je u prodavnici receno da nezahtevaju nikakvu posebnu negu i tako mi je preneto. Medjutim, zeka mi je uginuo jutros :cry: a ja neznam zbog cega. Drzala sam ga u kavezu, stalno je imao hranu i vodu, u sobi je bilo toplo, kavez mu je svaki dan bio sredjivan mada je u njemu bio samo tokom noci dok je tokom dana bio pusten da trcka po sobi. Sad se bojim da kupim drugog da mi i on nebi uginuo. Dakle, da li treba da se vakcinisu, piju neke tablete i sl.? Sta im posebno smeta? Zaboravila sam da napomenem da se juce ceo dan igrao i mazio i blesavio i da nista nije govorilo o tome da cu ga ujutro naci uginulog u kavezu.
 
najpre, moraš praviti razliku između zečeva i kunića. to su dve toliko različite životinjske vrste da su kunići evolutivno bliži konjima nego zečevima.
drugo, moguće da vam je prodavac podvalio i prodao mladunče klasičnog kunića kao da je patuljasti. to nije retkost. prevaranti uzmu iz legla mlade kuniće i prodaju ih po radnjama kao patuljaste. ako imaš sliku postavi i rećićemo ti da li je to bio stvarno patuljasti kunić ili mladunče običnog kunića, tj beba.
drugo, uginjavanje mladih kunića nije nikakva retkost, to je redovna pojava i stvar je povezana sa ishranom i još nekim faktorima te početne adaptacije sistema za varenje. jedan dan je veseo, a drugi dan nađeš ga uginulog iz čista mira, klasika.
 
Da dodam na Dragojlov post samo jos jedan od glavnih faktora visoke smrtnosti mladih kunica:mozda je u pitanju kokcidioza (parazitska infekcija, mikrocrvi koji zive u zidu creva, obicno slepog, bla-bla...). Sacekaj malo i dobro ocisti zivotni prostor za svog sledeceg ljubimca, u medjuvremenu se dobro raspitaj o svemu sto bi moglo da bude od znacaja i tek onda nabavi novog. I da znas da su pravi patuljasti kunici jako retki i jako, jako skupi.
 
mozda je uginuo i od cataralnog enteritisa kao moj. Isto je bio veseo i bilo mu je bolje posto sam mu dala probiotik za regulisanje crevne flore i bilo mu je super i odjednom se to veche preturio iskoprcao se na kratko i uginuo,ja sam ga ozivela,medjutim opet je prestao da dise i stalo mu je srce i nisam vise htela da ga cimam,pustila sam ga da ugine u miru,ionako nije bilo sanse da se odjednom povrati....
Ali imao je jedan simptom-balavio je a to nije bilo zbog zuba posto su bili normalne velichine....
Kada sam ga kupila nije imao ni mesec dana,posle tri dana je dobio proliv koji smo izlechili i sve je bilo ok,samo je nedelju dana posle toga poceo da balavi i balavio je tri dana i eto-uginuo.
jeo je sve sto sme,nista sto ne sme.(osim jedne stvari,objasnicu dole)
Oni ne smeju da jedu kupus ni bilo sta drugo sto izaziva gasove,a u to spadaju i zitarice,znachi ne smeju da jedu onu mesavinu za papagaje gde ima zita suncokreta i onih malih kuglica,stao mi mozak ne mogu da se setim kako se kuglice zovu...
Moj je dobio i gasove posto nisam znala da ne sme da jede te zitarice i dala sam mu mesavinu tih zitarica i one hrane za kunice,i kasno sam saznala i izbacila mu to....
Slatko isto ne smeju mnogo(mislim na voce koje je slatko tipa lubenica(to je povrce ustvari) i banana,pomorandzu takodje ne treba da jedu,moze malo ali retko...) Najbolje je davati im hranu za kunice i recimo malo krastavca,sargarepe isto malo i jabuke,ponekad cveklu,oni obozavaju pershunov list(nikako koren)koji je dobar za njih ali opet ne treba preterivati ni u cemu. Takodje povrce MORA da se LEPO opere i MORA da se osushi skroz pre nego sto im se da,ako je povrce ili voce mokro od vode,mogu da dobiju proliv koji moze da ih ubije za jedan dan...
Vodu uvek moraju da imaju bez obzira na to koliko povrca jeli...
E sad,ljudi koji imaju kunice godinama kao kucne ljubimce su mi rekli(njih dosta) da do nekih 5 ili 6 meseci starosti,kunicima ne treba davati povrce vec samo suvu hranu i vodu a povrce im se uvodi postepeno u malim kolicinama kada dostignu tu starost....
ne mogu vise nicega da se setim...
A da,takodje u periodu linjanja koji ih zadesi tri puta godishnje treba im preventivno dati MALT pastu da se ne bi nakupile dlake u crevima,malt pasta ima i za kunice ali ako ne mozete da nadjete tu onda moze i malt pasta za machke ali se mora paziti na kolicinu koju date....
Probiotike sam vec pomenula da im se daju u slucaju poremecaja probave(ako ima proliv ili zatvor-ne zna se sta je gore) i to se daje jedna kapsula dnevno na ODRASLOG kunica.
Ja sam mom dala tako sto sam jednu kapsulu rastvorila u 6 mililitara vode i dala jedan mililitar tog rastvora...(ali sam zakasnila,trebala sam mu dati to jos kada je imao proliv,onda bih sprechila taj enteritis,eh da sam samo znala na vreme,a veterinari kao tupadzije nisu mi rekli,nisu ni oni znali :( )
 
i nikad ne kupujte kunica mladjeg od dva meseca,jer ako je prerano odvojen od majke kao moj,sanse za probavne poremecaje su jako,jako velike.Izbegavajte kupovinu kunicsa kod onih likova na zelenom vencu u bg-u,njihovi kunici su mnogo mladi i hrane ih hlebom,nije ni chudo sto je moj uginuo :angry:
 
Nemam sliku da postavim. Ovaj je imao tri meseca kada je donet a hranila sam ga nekom mesavinom koju sam kupila i na njoj pise - Hrana za glodare. U njoj je bilo kukuruza, ovasa, jecma i suncokreta. Nije imao proliv a kad sam ga nasla uginulog imao je lokvu vode oko glave.
 
pa izgleda da je jadan izbalavio i umro...jadaaan,jao boze,ja jos nikako da se "okanem" mog Malishe i jedva cekam da kupim drugog ali cekam da prodje neko vreme da ne stresiram dechka tako chesto...on je protiv toga da uzmem drugog zeca ali ja sam zacrtala i gotovo...
Uzecu lavlju glavu ili ovnolikog,ali za sada lavlja glava vodi,tako da cu verovatno tu rasu...videcu
 
Citah vase komentare,a slucajno sam dobio ovu adresu od jedne devojke kojoj sam prodao zecica pravog patuljastog. Inace sam ja taj najpoznatiji prodavac zeceva ili kunica u Beogradu,i vec ih 20 godina prodajem. Mnogi ljudi su se prevarili sad u novijoj istoriji kupovine patuljastih kunica na ulici,zato sto su se pojavili novi prodavci po ulici koji koriste reklamu patuljastog zeca a on posle poraste,tako da ljudi imaju opravdane zalbe. Cak sta vise kada ih prodaju ne znaju ljudima ni da objasne sta jedu,kakva hrana mora da bude,kako se cuva itd. Evo ja cu vama svima ljubiteljima kunica ostaviti moj kontakt tel.,nadam se da prijatelji sa krstarice zbog reklame nece imati nista protiv?u zelji da svi ljubitelji kunica dodju do pravog zeke patuljka i dobiju pravo uputstvo kako da ga cuvaju i neguju. 064 6823-123 ZELJKO-BUVLJAK-TERAZIJE
 
Ćao!
Pošto sam ovde nova...pozdrav svima!
Pre dva dana "nestao" nam je rođendanski poklon moga sina....preslatki zeka star nekih par meseci.:sad2:.:(...I od tada krećemo sa (kako ko-doduše) plačem i potragom za novim zekom..:cry:..Zato vas molim za uslugu.....gde se može nabaviti belgijski orijaš ili neki od ovih slatkih šarenih zečeva sa fotosa iz prethodnih stranica ove teme....pomagajte....:worth:....i koliko košta..:???:...a razmišljamo da uzmemo par....za početak.....Unapred hvala!
 
Jedno pitanje :D
Kupila sam deci pre dva i po meseca četiri preslatka patuljasta kunića. Kada smo otišli na odmor oni su povereni mojoj sestri na čuvanje. Nažalost sestra je već bila okupirana svojim ljubimcima i nije stizala da ide svaki dan da ih obilazi i hrani pa je rešila da ih prebaci kod sebe. Ne znam da li im je pozlilo od vožnje (nema ni minut kolima između nas a tvrdi da je išla direktno) ili šta se desilo ali jedan od njih je uginuo nakon što su stigli u njen stan i jeli. Odmah ga je odnela kod veterinara koji je u njenoj zgradi ali mu nije bilo spasa :sad2: još jedan se nešto izvrnuo to veče ali je preživeo i sada mu je dobro.

Deca su mi još uvek na putu, stižu još malo. Ne znam kako će reagovati kada saznaju da je zeka nastradao pa sam mislila da za svaki slučaj kupim još jednog sličnog da ih sačeka, čisto da lakše podnesu. E sad me zanima kako će se taj novi zeka uklopiti sa ovo troje koje već imamo. Oni su stari oko tri meseca, možda malo više, i od rođenja su zajedno. Napravila sam posebnu kućicu za njih i tu svi žive ali nisam primetila da obraćaju pažnju jedni na druge niti da ima neke posebne interakcije između njih. Nikad pre nisam imala kuniće pa ne znam da li su oni agresivni i da li treba da odvajam tog maleckog koji će biti manji i mlađi od njih ili mogu opušteno da ih spojim.

Nadam se da neko može da pomogne :D
 

Back
Top