Savremeni muskarci u Japanu

thalia

Obećava
Poruka
96
e, pa ovako momci, japanci su uvek vazili za veoma mudre ljude, zato se ugledajte malo na njih, posto oni celu platu daju zeni, pa onada od nje dobiju dzeparac na mesecnom nivou, evo opsirnije

to u nasoj sredini nikako ne bi bilo od koristi ni zeni n muzu, nase zane na znaju za meru...;)
 
Siguran sam da u nekoj pastoralnoj zabiti, koju u raznim člancima opisuju kao poslednju utočište od neprilika savremenog života, te samo najbolje o njenim žiteljima i njihovoj tradiciji, tamošnji muškarci imaju običaj da povremeno izmlate svoju suprugu. Ajd da pročitam da neko pozove da se na njih ugledamo? Ne mislim tako.

Uzgred, Japanke opisane u datom tekstu su domaćice. Njihovi muževi im ostavljaju platu da ne bi morali da se cimaju oko upravljanja domaćinstvom; nije prijatno da zasedneš sa drugarima na piću, a zove te žena da kaže kako nema para da kupi pirinač, ili ga donesi odmah ili sutra neće biti ručka. Srpkinje su uglavnom zaposlene, i kao i njihovi muževi odvajaju od svoje plate (tj to čine oboje) za svoje domaćinstvo - i uglavnom im ne ostaje ništa. Tako da pričama o neumerenosti nema mesta.
 
Napisao sam "opisane u tekstu", misleći na tekst na koji se poziva. Japanke su pre svega domaćice i brinu se o domaćinstvu i to nema veze sa time da li su zaposlene. Ili možda smatraš da treba svoju zaradu da daju na kućne potrepštine? Možda si u pravu, ali to se pre svega kosi sa japanskom kulturom i nasleđem, koja nalaže da se žena brine o porodici u kući, a muškarac van nje (ona vaspitava i sprema, on hrani i brani)- a oni na svoju tradiciju jako mnogo polažu i od nje ne odstupaju. Ipak, dovoljno su fleksibilni da je prilagode savremenom životu, te sada muškarac svoju zaradu donosi ženi, koja je i dalje zadužena za vođenje domaćinstva, a poneke od njih uz to i rade, doduše povremene i/ili poslove sa kraćim radnim vremenom, te stižu da se brinu i o kući i o deci, što se u njihovom primeru svodi na prosečan stan od 40 kvm i jedno dete - mada je i dalje čest primer da žene nakon udaje prestaju da rade..

Sam tekst je đubre, jer predstavlja samo sažvakanu verziju nekon opširnijeg napisa koji je za cilj imao - pretpostavljam - upoznavanje sa japanskom kulturom i savremenim društvom. Meni lično prija da saznam nešto novo o drugim zemljama i ljudima, ali mi smetaju pokušaji, nalik ovom, da se to predstavi u stilu: eto vidite kako je kod njih, a kako bi to bilo kod nas... Pre svega sebično, jer me ne zanima da upoređujem Srbiju i Japan, niti da prosvetljujem Srbe i Japanke. Inače, znam dovoljno sličnih primera ovdašnjih - mislim na davanje kompletne zarade supruzi koja vodi domaćinstvo - samo što ne predstavljaju pravilo. I te domaćice ne rasipaju taj novac. Ta rečenica u uvodnom postu me asocira na kupoholičarke, nije da ne znam i takve, samo to je već nešto deseto.l
 
Oni rade ceo dan, bukvalno, od 8 ujutru do 11 u noc. Na poslu imaju pauze za sport i za zabavu, to, zabava, otprilike ukljucuje sve ono sto se kod nas radi kod kuce, TV, igranje drustvenih igara, saha, citaje novina, i imaju pauze da jedu. Sve im se svodi na radno mesto. A zene su za to vreme kod kuce i vode domacinstvo. Logicno je da daju zenama sve pare. Tako je kod vecine porodica u Japanu.
 
e, pa ovako momci, japanci su uvek vazili za veoma mudre ljude, zato se ugledajte malo na njih, posto oni celu platu daju zeni, pa onada od nje dobiju dzeparac na mesecnom nivou, evo opsirnije

to u nasoj sredini nikako ne bi bilo od koristi ni zeni n muzu, nase zane na znaju za meru...;)


nebi dao svoje pare nikom a kamoli zeni...sve mi uzmi ali ako dirnes ono sto je moje onda cu da ubijem...eto toliko...ako zeli novac nek ide pa nek zaradi...ni meni ne pada sa neba. moze ljubav moze sve, samo pare NE:)
 
e, pa ovako momci, japanci su uvek vazili za veoma mudre ljude, zato se ugledajte malo na njih, posto oni celu platu daju zeni, pa onada od nje dobiju dzeparac na mesecnom nivou, evo opsirnije

to u nasoj sredini nikako ne bi bilo od koristi ni zeni n muzu, nase zane na znaju za meru...;)
jao
japanci :|
uh aj necu :?

ovde su zene tradicionalno vaspitane da se grebu za kintu i da rasipaju...:? a muskarci da se kurce novcem pa cim zarade - casti celo selo ili tako nesto.
da im das gejtsovo bogatstvo nasla bi se neki da ga celog potrosi :|

i mislim da ne valja mesanje novca i ljubavi - bar u onoj meri koliko je moguce.
a i razvod...severnjaci znaju tu sta valja prenup i ako dodje do razvoda zdravo cao,svako zna sta dobija.a ovde ne moze da prodje bez skandala i uplitanja sire i uze rodbine.

...kako ne znaju da zarade,ne znaju ni da stede ni da podele...

nit bi ja muzu uzimala pare niti bih mu davala :?

a posebno se ne bih udala za japanca :lol:
 
jao
japanci :|
uh aj necu :?

ovde su zene tradicionalno vaspitane da se grebu za kintu i da rasipaju...:? a muskarci da se kurce novcem pa cim zarade - casti celo selo ili tako nesto.
da im das gejtsovo bogatstvo nasla bi se neki da ga celog potrosi :|

i mislim da ne valja mesanje novca i ljubavi - bar u onoj meri koliko je moguce.
a i razvod...severnjaci znaju tu sta valja prenup i ako dodje do razvoda zdravo cao,svako zna sta dobija.a ovde ne moze da prodje bez skandala i uplitanja sire i uze rodbine.

...kako ne znaju da zarade,ne znaju ni da stede ni da podele...

nit bi ja muzu uzimala pare niti bih mu davala :?
Свака част на овој мудрости. Коначно нешто паметно, за промену. ;)

a posebno se ne bih udala za japanca :lol:
Можемо ти средити Јапанку, ако ће ти бити лакше, у некој од земаља типа Низоземске, УК, Шпаније... :razz: :lol: :wink:
 

Back
Top