Bojkotuj Monopol

kao sto sam rekao nisam ja pravio al podrzavam akciju. u delta city cu ici i kupiti ako mi ima sta povoljno i interesantno. dosada sam bio jedanput i nisam nista kupio jer su cene nepovoljne. razmisljam pragmaticno tj gledam prvo svoj ekonomski interes.

e moj jerry,
dok ti šetaš po delta city-ju ja treba da branim ovaj forum od nastraja ustaša, a tebe nigde nema
http://forum.krstarica.com/threads/184024
 
Kupujte mleko koje nije u sastavu Miskoviceve firme ,Valeta mlekara iz Guce prodaje svoje mleko po ceni od 58 a u veletrgovinama je jos jeftinije cak i po 50 ili 53 dinara,sto morate da kupujete Kravicu .
 
otkupna cena mleka je 25.6 dinara za litar

http://www.rtv.co.yu/sr/vesti/privreda/ekonomska_politika/2007_12_01/vest_42700.jsp

imlekova veleprodajna cena je za kratkotrajno mleko 52 din za litar a za dugotrajno 63 dinara litar


Ako pretpostavimo da svi u lancu placaju PDV, znaci da je marza prodavca 19%, dok je razlika izmedju prodajne i kupovne cene u IMLEK-u 2 puta - iliti 100%.

Dakle:

* Seljak -> 25.6 din prodaje IMLEK-u
* IMLEK to mleko obradi, i prodaje ga za 52 din trgovinama - cena raste 2x
* Trgovine prodaju to mleko kupcima za 62 din - cena raste 19%

Finalno - mozemo da vidimo kako se distribuira profit:

* Seljak: 20.9 din
* IMLEK: 21.6 din
* Supermarket: 8.2 din
* Drzava: 11.2 din
-------------------------


Imlekova zarada je na osnovnu tj otkupnu cenu mleka 100% .

Plus seljak ime troskove proizvodnje, tj odrzavanje krave, ishrana, lekovi itd. dok imlek samo otkupi spakuje i proda dalje , i na to zaradi 100% .

Eto sta se radi kad se ima monopol.
 
Jerry, opet tvoja ekonomija:roll::lol:
nemam nameru da branim imlek, ali:
- troškovi proizvodnje
- da li i koliko košta tetrapak sa štampom (raspitaj se)
- ima li imlek neke radnike? daje li im plate? kupuje li mašine? da li ih servisira? jesi video možda da ulažu u marketing?........

zarada 100%:roll:



Ne možemo da ulazimo u detaljnu kalkulaciju kod formiranja cena mleka, zato što nemamo podatke da bismo izračunali, tako da je i tvoja i Džerijeva diskusija površna.

Ali, postoji jedan podatak koji mi već dve godine ne da mira. Naime, tačno pre dve godine, u novembru 2005. boravila sam 7 dana u Pragu kod familije mog supruga. Pošto smo bukvalno boravili u njihovoj kući, ne u hotelu, normalno je bilo da kupimo nešto hrane.

U "komšijskoj prodavnici" preko puta, koja je inače odlično snabdevena, čak mnogo bolje nego sve ove Delta odvratne radnje, nakupovali smo koječega za doručak. Bilo je tu svega i svačega za pristojan doručak za 4-5 dana, uglavnom sve u vakuum pakovanju. Sećam se da smo kupili zaista kvalitetne sireve, šunke, neko povrće, voće, dugotrajno mleko, kojekakve jogurte i još svašta. Uglavnom pune dve korpe sitnica koje bi ovde koštale čitavo bogatstvo. Kad je kasirka otkucala sve to i dala nam račun, ja sam mislila da je pogrešila i da to sve ne može da košta 300 kruna, iliti u prevodu nekih 1000 dinara, ako se dobro sećam, a čini mi se da je baš bilo tako.

Tako da Džerijeva diskusija, bez obzira na to što nemamo sve podatke da bismo napravili kalkulaciju, zaista ima smisla i da u Srbiji zaista postoje firme koje imaju monopolski položaj i da, bez obzira na to što je Džeri radikal, nije svaka njegova diskusija besmislena i stvari bi tako trebalo posmatrati.

Ako Džeri kaže da je Imlek monopolista i da je mleko zaista preskupo, ja se slažem s njim, bez obzira na to što ne mogu da smislim njegove druge diskusije kad hvali radikale i opravdava njihove budalaštine.
 
i sta bi sa mlekom? 72 dinara u maxiju. dodje mi isplativije da od babe kupim mleko (koje mi inace sleduje dzabe) i posaljem ga samom sebi autobusom (dam soferu 50 dinara). bar pijem dobro mleko, masno.

ovo kupovno surutka. 3.2% mlecne masti....chuj qruche, a de je ta mast?
 

Подржавам БОЈКОТ као начин притиска на лопуже - међутим, колико видим на овом сајту се предлаже бојкот ОД ДВА ДАНА - што им наравно, неће нанети било какву штету.

Када би се направила права кампања бојкота куповине одређеног производа и када би наши људи смогли снаге да заиста буду солидарни - МНОГЕ БИ СТВАРИ РЕШИЛИ У СРБИЈИ А НЕ САМО ЦЕНУ МЛЕКА.

Међутим за организовање правог бојкота потребно је уложити лове због правог пробоја кроз медије.
 
Ne možemo da ulazimo u detaljnu kalkulaciju kod formiranja cena mleka, zato što nemamo podatke da bismo izračunali, tako da je i tvoja i Džerijeva diskusija površna.


.

Pre nekog vremena, ne sećam se tačno kada, pisalo se ovde o mleku i poredjenju cena u okruženju. Tada sam naveo koliko državna subvencija koja se daje proizvodjačima utiče nepovoljno na krajnju cenu. Subvencija bi trebalo da štiti proizvodjače od jeftinog uvoza, ali je proizvela suprotan efekat. Domaće mleko je jeftinije u crnog gori nego ovde.
Moj post se odnosi na tvrdnju uvaženog nam kolege ekonomiste da imlek(ili bilo ko drugi) ima zaradu 100%.
To jednostavno nije tačno.
 
khmm, btw, ljudski organizam nije u stanju da preradi mleko na odgovarajuci nacin, tako da mleko ne treba ni piti. A, da, i one price o kalcijumu iz mleka...samo tele moze da iskoristi...tako da "dzabe ste krecili";)
Znate zasto napolju moze da uspe bojkot a kod nas ne moze?
Neobavestenost.
Ljudi u okruzenju gde imaju mogucnosti i potrebe da se informisu o mnogim stvarima koje se ne ticu direktno njihove struke ili opstanka, mogu da odreaguju na pravi nacin prema ovakvim neregularnostima na trzistu.
Poziv na bojkot je trebalo da uputi udruzenje za zastitu potrosaca i to tako sto bi u svim dnevnim i nedeljnim novinama zakupilo celu stranu i na jednostavan nacin objasnilo ljudima zasto da bojkotuju, sta se time dobija a sta se gubi, koliko treba da traje bojkot i sl. Tek u tom slucaju bi ljudi osetili snagu bojkota. Ovako, ja ionako ne pijem mleko, vas 10-15 ce da bojkotuje i sta? Gora osetila misa...
A koliko su ljudi svesni bilo kakvog monopola ili slicnih zahebancija pokazuje i podatak o posecenosti Delta City-ja...1.200.000 od otvaranja...bolje da su stampali flajere i delili na ulici, imalo bi vise efekta...
 
otkupna cena mleka je 25.6 dinara za litar

http://www.rtv.co.yu/sr/vesti/privreda/ekonomska_politika/2007_12_01/vest_42700.jsp

imlekova veleprodajna cena je za kratkotrajno mleko 52 din za litar a za dugotrajno 63 dinara litar


Ako pretpostavimo da svi u lancu placaju PDV, znaci da je marza prodavca 19%, dok je razlika izmedju prodajne i kupovne cene u IMLEK-u 2 puta - iliti 100%.

Dakle:

* Seljak -> 25.6 din prodaje IMLEK-u
* IMLEK to mleko obradi, i prodaje ga za 52 din trgovinama - cena raste 2x
* Trgovine prodaju to mleko kupcima za 62 din - cena raste 19%

Finalno - mozemo da vidimo kako se distribuira profit:

* Seljak: 20.9 din
* IMLEK: 21.6 din
* Supermarket: 8.2 din
* Drzava: 11.2 din
-------------------------


Imlekova zarada je na osnovnu tj otkupnu cenu mleka 100% .

Plus seljak ime troskove proizvodnje, tj odrzavanje krave, ishrana, lekovi itd. dok imlek samo otkupi spakuje i proda dalje , i na to zaradi 100% .

Eto sta se radi kad se ima monopol.


Dulić-Marković: Za poskupljenje mleka odgovoran je Salford
Blic - Pre sat i 49 minuta
Bivši ministar poljoprivrede Ivana Dulić-Marković je ocenila da je uzrok povećanja cena mleka u Srbiji monopol mlekara čiji je vlasnik investicioni fond Salford.

"Mlekare u vlasništvu tog fonda imaju udeo od 85 odsto na tržištu dugotrajnog mleka. Ono što mlekare plaćaju prerađivačima nije uzrok povećanja cena mleka", kazala je Dulić-Marković agenciji Beta.

U vlasništvu investicionog fonda Salford su Novosadska mlekara, Mlekara "Subotica" i "Imlek" sa pripojenim mlekarama "Zemun" i "Impaz", koje posluju u okviru "Denjub fuds grupe".
Po rečima Ivane Dulić-Marković, cene koje se plaćaju proizvođačima jesu porasle u poslednje vreme, ali su niže nego u Hrvatskoj.
Ona je ocenila da je monopol Salforda lako dokazati i da bi Ministarstvo trgovine trebalo da uradi analizu.
Beta
**********************************************

"И ћорава кока некад нађе зрно" - тако је и зрика Дулић- Марковић ДАЛА ОВОГ ПУТА ТАЧНУ ИЗЈАВУ. Е, сада једино преостаје да се обелодани КО ЈЕ ВЛАСНИК "САЛФОРДА" - КО СУ ДИРЕКТОРИ, ОДАКЛЕ СУ, ОД КОЈИХ СУ, У КОЈИМ СУ ПОЛИТИЧКИМ СТРАНКАМА, итд. ???
 

Back
Top