ZA DOKTORKU

  • Začetnik teme Katia Livanou
  • Datum pokretanja
To znaci da je doslo do metastaza i da je pacijentu ostalo kratko da zivi,od tipa raka zavisi da li ce to biti par nedelje,par meseci ili godina dana.
 
Pa ne mora da metastazira na kosti,neki oblici malignih tumora imaju afinitet ka metastaziranju na jetru,pluca ili mozak.Sve zavis o kom obliku raka se radi,kad je otkriven i u kom stadijumu je zapoceto lecenje,te individualne reakcije na hemioterapiju.
 
Ne mogu napamet da lupam,morate mi dati dijagnozu,da li je amputirana dojka,kakav je bio nalaz patohistoloskog pregleda,kakve su bile zlezde izvadjene iz pazusne jame...koliko pacijentkinja ima godina...
Ako je tumor otkriven u poodmaklom stadijumu kada vise se tarapijom ne moze mnogo postici onda se ide na kakav takav kvalitet zivota jer citostatici nisu bobmone nego vrlo jaki lekovi,ako nema pomoci zasto nekome jos vise otezavati ostatak zivota.
Zao mi je sto moram biti ovako otvorena ,ne znam da li se radi o vama ili vama bliskoj osobi ali kada je u pitanju rak dojke sa metastazama onda se ne moze davati lazna nada.
 
To sto ste vi napisali ne znam sta je ali dijagnoza nije,pogotovo ne histopatoloska dijagnoza tumora.
Verovatno ste prepisali nesto od mnostva nalaza ali dijagnoza tumora pocinje sa carcinoma ili sa neo a nastavak mora biti lobularni,ili duktalni ili vec kakav je nalaz nadjenog materijala pa lokalizacija,pa rasprostarnjenost,opis zlezda i metastaze(sistem TNM)...u svakom slucaju dijagnoza tumora nikada nije ovako kratka.
 
dr:
Zao mi je ali to jesu vec metastaze,sto znaci da se ide sa jako agresivnom hemioterapijoma ali kad tumor da vec metastaze prognoza nije sjajna.

Ako dodje do metastaze na kostima ja bih iznela jedno iskustvo meni bliske osobe. Lek "aredija", koktel vitamina, usporava metastaze na kostima (ne sprecava vec usporava!)i daje jos malo vremena.
Ja sam uspela da ga nabavim u inostranstvu sa upozorenjem da jos nije ispitan.
U ovom slucaju, pokazao se dobro.
 
Aredia se koristi i kod nas ali ne za lecenje metastaza nego za poboljsanje stanja organizma nakon hemioterapije,naravno kod nas nije registrovan.Lek ima i nezeljenih dejstava.
Znate ja jesam da se covek bori za zivot,pa lekar sam...ucinila bih sve da pomognem nekome ali za neke stvari jednostavno za sada jos uvek nema pomoci pa je pitanje koliko produzavamo zivot a koliko produzavamo necije muke.Da me neko ne bi pogresno razumeo,naravno da se treba boriti do samog kraja ali kada je tumor uocen u kasnom stadijumu,kada klasicna terapija tu ostaje potpuno nemocna onda takvoj osobi treba pruziti kvalitetan ostatak zivota.
 
Ne mogu da verujem da jedan DR kaze jednostavno..nema ti vise zivota, umreces ubrzo....NIJE TACNO I NIJE FER I ODVRATNO JE, takvim recima se obratiti nekom kome je potrebna pomoc i uteha, savet...da li bi bilo koji DR voleo tako nesto za sebe da cuje?!
Femara(hormonske tablete) i Aredia( kombinaciji) su odlicno sredstvo za usporavanje metastaza(provereno vise puta sa poznanicima tj pacijentima), pored toga vazna je ishrana i nacin zivota, vitamini , minerali itd.
Nije sve bas tako ruzno i tragicno, bori se i bice dobro!
Pozdrav i SRECNO !!!
 
Taman posla da sam rekla da neko treba da se preda,ali ja govorim o terminalnom stadijumu raka.Molim vas nemojte mi stavljati u usta ono sto nisam rekla.
Na zalost u krugu najblize porodice imala sam obolele od raka,treba se boriti ali ja sam govorila i o kvalitetu zivota.
 
Vesna Romano:
Imam HASHIMOTO.Kakve su prognoze ove bolesti ?Hvala
Verovatno znate da je to vid autoimunog oboljenja,sad ne znam u kom stadijumu bolesti je vama dijagnostikovana ali ako je pocetni stadijum onda je prognoza dobra.Hiruskoj intervenciji se pristupa ukoliko dodje do znakova kompresije.
 
"To znaci da je doslo do metastaza i da je pacijentu ostalo kratko da zivi,od tipa raka zavisi da li ce to biti par nedelje,par meseci ili godina dana".

To su vase reci a ja cu vam reci da ja vec dve godine zivim s tim metastazama na kostima, pokretna sam i nemam jake bolove, redovno uzimam Femara tablete i svake cetiri nedelje primam IV Aredia (intravenozno), pozitivno uvek razmisljam i uz promenu ishrane i nacina zivota, mislim da se moze ziveti s tim..ne znam koliko jer niko ne moze to tacno reci !
U okruzenju sam pozitivno raspolozenih osoba, sto je vrlo vazno, tako da meni a , verujem i svakoj bolesnoj osobi, dobro dodje kad neko kaze nesto utesno i od pomoci a ne , kao ono gore napisano, ni u kom slucaju.
Ne bih da se Dr ljuti zbog ovoga sto sam mozda zestoko reagovala, medjutim, mozete li da zamislite kako je to delovalo obeshrabrujuce na mene, da ne kazem na sve ostale koji se bore sa ovom opakom bolesti?!
Hvala i pozdrav ...i naravno...Srecno svima i uspesno lecenje!!!
 
Nemojte se ljutiti.Nisam imala nameru da vas oneraspolozim,vi ste jedan slucaj ,za sebe a ja sam videla mnogo takvih slucajeva...znaci ono sto sam rekla odnosi se na veliki procenat ljudi...volela bih da nije tako.
Zelim vam sve najbolje,nadam se da cete imati uspesno lecenje ali ja mislim da pacijent prvo mora znati protiv cega se bori.Moj zadatak kao lekara je da pacijentu pruzim informaciju o bolesti,kako je leciti i pomoci mu da se suoci sa problemom i lecenjem na pravi nacin.Od porodice i prijatelja treba da dobije utehu a od lekara informacije pomocu kojih ce svoje stanje shvatiti na pravi nacin.
A opet vrsta tumora odredjuje i prognozu...
Ja znam da nada umire poslednja ,i dobro je sto je tako ali sa novim preparatima odnosno njihovom reklamom se nekad preteruje pa se ljudi hvataju kao davljenici za to a nekada takva terapija ima gora nezeljena dejstva nego sam tumor.
 
Dr,

Meni bliska osoba boluje od osteoporoze. Proredjenost kostiju je oko 50%. Lekar je preporucio lek Aredia, jednom mesecno, pa kasnije na jednom u tri meseca. Napomenuli ste nezeljene efekte leka. Da li mozete da objasnite (Srpskim jezikom) koja su nezeljena dejstva, sastav leka i sta ocekivati od njega... Hvala!
 
Kao i svaki drugi lek moze dati citav niz razlicitih nezeljenih efekata, niko ne moze da zna sta ce se i da li ce se nesto od tih efekata javiti kod pacijenta.
Najcesce su povisena temperatura, crvenilo,otok i bol na mestu davanja injekcije, bolovi u stomaku, mucnina, gubitak apetita, opstipacija, bolovi u kostima, tahikardija, malaksalost...
Lek inace pripada grupi bisfosfonata, ciji zadatak je da zaustave proces razgradnje kostiju.
 
Deda mi ima metastazu na vratu, a ne zna se gde je primarni tumor. Jednjak, pluća, glava, debelo crevo, prostata, limfne žlezde, sve je ok... Doktori ne daju tačnu dijagnozu ni uput za onkologiju iako govore da je on pacijent za njih. Ne znam šta da radim, iz razloga što tamo gde treba da uradi biopsiju oni ga pošalju kod hirurga da mu to u celosti odstrane, a isti ga vrate da se ipak prvo odradi biopsija. Ima zakazan CT za dve nedelje, pa ne znam da li to da čekamo ili da možda privatno odradimo.Inače se dobro oseća, ne gubi na kilaži i u potpunosti je pokretan.
Zanima me da li je pametno da se privatno odradi i ta intervencija i da li je moguće da oni jednostavno neće ni da pokušaju da produže život nekom ko ima 72 godine?
Unapred zahvalna na odgovoru!!!!
 
Moj muž je u maju ove godine radio PET CT na kojem je očitana promjena na grlu i nakupljanje one tečnosti koja je ubrizgana u tijelo oko sakralne kosti. Pošto je imao povredu prije 25 godina na sakralnoj kosti isključena je mogućnost udaljene metastaze. Odrađeno je hirurško odstranjivanje karcinoma sa valekule i baze jezika (PH nalaz je utvrdio adenocistični karcinom). Pošto je na rubnim područijima detektovno još malignih ćelija odrađena je i radio terapija. Nakon odrađene terapije utvrđeno je da je kancer u potpunosti odstranjen. Kontrole su rađene vizuelno. Zadnju terapiju muž je primio početkom oktobra. Hemo terapije nisu uključene jer smo dobili informaciju da takav oblik terapija nije uspješan u liječenju te vrste karcinoma.
PET CT je rađen zato što je postojala sumnja na metastaze na plućima, što je PET-om isključeno. Na nalazu je pisalo da nema fizioloških promjena ili tako nešto. Prije pet dana suprug je dobio jake bolove duž desne noge. Hitno je naručen na CT koji je pokazao promjene na donjem dijelu kičme (na nalazu se spominje L5 - L4 i još nešto). Takođe, na nalazu je navedeno da se primijeti da se struktura kostiju razređuje. Zadržan je na Onkološkom odjeljenju zato što trpi jake bolove i postoji opasnost od povrada kičme. Odmah mu je uključena radio terapija (10 x 30Gy).
Imala sam informativni razgovor sa njegovim onkologom. Dobila sam informaciju da prognoze nisu dobre. Metastaza se može smanjiti i držati pod kontrolom, ali se ne može izliječiti. Imam osjećaj da i dalje nemam dovoljno informacija i svjesna sam da sam sama kriva za to. Naravno, ja bih najradije da mi neko priča o statistici, šansama za preživljavanje, dužini života, kvalitetu života...
S jedne strane nadam se da će se to riješiti i da će moći da živi sasvim normalno, s druge strane ne mogu da se pretvaram da situacija nije ozbiljna i da negiram potencijalnu mogućnost da ću ga brzo izgubiti. Prestravljuje me nekakva ideja da će da se pati i da će mu ostatak života biti užasno bolan, ali isto tako me straši i pomisao da će samo da umre.
Imam nevjerovatno puno pitanja:
Koliko uopšte možemo da se nadamo nekakvom saniranju ovog problema?
Možemo li očekivati bilo kakav kvalitet njegovog života?
Kakve se sve terapije u praksi sprovode kod ovakvih slučajeva?
Hoće li stvarno radio terapije da otklone bol ili to rade samo privremeno?
Imamo li ikakve šanse za ozdravljenje?
Da li dodatno pogoršava stanje to što gubi apetit?
Kako da se postavim prema njemu?
Kako mu mogu pomoći?
Molim vas za iskrene odgovore.
 
Niste rekli koji je primarni tumor.Inace bilo cega da je kada ide na koske uopste nije dobro.Radio terapijom ce privremeno ublaziti bolove,al jednog trenutka ce to prestati da deluje i ostace palijativno otklanjanje bola morfijumom.Svakako da pad apetita nije dobar.

Sto se tice postova clana DR ima i netacnih a to je da je rak testisa najagresivniji i gotovo neizleciv.Pre deset godina je naplasila neke ljude da im je dete gotovo,u terminalnoj fazi jer tumor testisa ima metastaze.Nisam siguran da li se uspesno leci kada metastazira u koske ali uspesno se leci i kpd metastaza na mozgu.Primeri su Lens Armstrong koji je to pobedio 90ih i mnogobrojni fudbaleri.Ima slucajeva uspesnog izlecenja i u Srbiji.
 

Back
Top