Vide nas kao poslednje divljake

Победоносцев

Stara legenda
Poruka
83.738
Citam (posla radi) neke socioloske studije i naletim na ove pasuse:

In reference to violence in marriage (according to the survey by the Belgrade UNICEF Office (Human Rights in Yugoslavia 1998, 1999), more than three quarters of the women estimated that their relationship with their husbands was harmonious. However, 27% stated that no violence was used in the case of a dispute with their partners, while more than half of them stated that violence was sometimes used, and 16.3% claimed that this happened frequently. Such results raise the issue of what the women in the FRY imply by a "harmonious relationship" and "normal" marriage. This may point to women being reconciled to their subordinate role.

By comparing different regions of ex-Yugoslavia , violence was extremely strong. Everywhere there was dissolution, deconstruction of the "patriarchal order", not yet replaced with anything better. In 85% of cases. husbands were beating their wives often. Expressions like "It is a matter of great pride to beat a woman", or "If you do not beat your wife for 40 days she becomes crazy", indicate domestic violence as "normal" (Erlich, according to Blagojevic, 1996:633).


Ukratko da prevedem, samo 27% Srpkinja ne trpi nasilje od strane partnera, mada vecina izjavljuje da su odnosi sa partnerom harmonicni - iz cega autor zakljucuje da su Srpkinje navikle da budu maltretirane i da ih to vise ne uzbudjuje.

Drugi pasus pominje 85% zena koje muzevi cesto tuku i citira (meni nepoznate) srpske poslovice "stvar je ponosa tuci zenu" i "zena koja nije bijena 40 dana poludi".

Ovi podatci mi se cine neverovatni, tendenciozni i uvredljivi, ali posto sam musko i ne zivim u Srbiji, palo mi je na pamet da pitam vas ovde - dakle, dal' je tako nesto normalna pojava i dal' vas licno (i to cesto) tuku?
 
Mene su kao dete tukli majka, brat, sestra i rekla sam sebi još tada: e, više niko neće.
Ovde kod nas oko Subotice, bar u mom okruženju nisam čula za tako nešto, samo pre desetak godina par kuća od nas, jedan tip je baš mlatio budalu, a ona trpela dok nije pogodila u ludaru. Ali svakodnevno čujem za nešto drugo. Momci tuku devojke, a ponekad i obrnuto.
Devojka iz komšiluka mi je nedavno pričala da uvek kada se sa momkom posvađa, on joj pukne par šamara. Pitala sam je zašto to dozvoljava, kaže da ga je izazvala. Ne razumem, kao da se vraćamo u 19ti vek.
 
Meni su inače te statistike malo čudne, kao ona da svako treće dete u Srbiji je doživelo zlostavljanje:shock:

zavisi kako se rade te ankete...i one bivaju manipulisane...ako npr. pitas zene u soping centru koliko mjesecno izdvajaju na krpice dace drugaciji odgovor nego zene koje sa djecom sjede u ambulanti i cekaju doktora..

i zavisi sta se podrazumjeva pod zlostavljanjem - ako te je tata jednom lupio po dupetu znaci dozivjeo si zlostavljanje...
 
Tačne su nažalost, ja živim u malom mestu, mada u njemu provodim jako malo vremena, ali kada sam bila na porodiljskom prošle godine, dešavalo mi se da vidim da muž na ulici tuče ženu i vodi je ka kući, a niko ništa, čak im nije ni čudno. Jednom sam bila na sahrani i dok smo se okupljali ispred groblja kreće taj prizor u blizini groblja, ja reko :"A da pozovem policiju?Imam mobilni?", a ono ne muk, već iščuđavanje...Muka mi je više od dokazivanja da ako si različit nisi nenormalan, nemoralan ili bolestan... Takođe mi se desilo da vidimo saobraćajku, stanemo, ljudi zaglavljeni ne možeš tek tako da ih cimaš, pozoveš policiju i hitnu, nit još neko da stane niti organa reda, a sedište im na nekoliko km od mesta udesa...
Srbija - zemlja čuda - koliko možeš lepih stvari da doživiš toliko i onih neljudskih
 
Citam (posla radi) neke socioloske studije i naletim na ove pasuse:




Ukratko da prevedem, samo 27% Srpkinja ne trpi nasilje od strane partnera, mada vecina izjavljuje da su odnosi sa partnerom harmonicni - iz cega autor zakljucuje da su Srpkinje navikle da budu maltretirane i da ih to vise ne uzbudjuje.

Drugi pasus pominje 85% zena koje muzevi cesto tuku i citira (meni nepoznate) srpske poslovice "stvar je ponosa tuci zenu" i "zena koja nije bijena 40 dana poludi".

Ovi podatci mi se cine neverovatni, tendenciozni i uvredljivi, ali posto sam musko i ne zivim u Srbiji, palo mi je na pamet da pitam vas ovde - dakle, dal' je tako nesto normalna pojava i dal' vas licno (i to cesto) tuku?

Jadne mi,male i nezasticene...:roll: Statistike lazu-uglavnom.I ne znam kako mozes odmah tako da poverujes u to sto si procitao?Statistike se kreiraju kako kome odgovora...U to sam ubedjena.Ne kazem da postoje i one realne,zasnovane na stvarnim podacima,ali...Hm,Srbija je mnogo cesce ocrnjena o kakvim god statistickim podacima da se radi:evil: Nekom zestoko odgovara da nas predstavlja i da nas svet vidi kao divljake,primitivne...Ne kazem da u mnogome ne zasluzujemo da nas gledaju tako,ali odbijam da poverujem da smo najgori i da su takve statistike tacne!

Da ne ispada da ne zelim da odgovorim na temu...Ne,niko me nikada nije udario.Po dupetu kad sam bila mala,varijanta,drska,bezobrazna pa jbg.I to se desilo par puta i to jedva,al bilo praceno takvom drekom da zbog svog licnog mira nisu zeleli da ponove to:razz: Tvoje pitanje se odnosilo na sada,kao odraslu- naravno nikada.
 
ne znam da li su statistike tacne ili ne...da li oni preuvelicavaju stvari ili ne... ali da nas vide kao divljake to je valjda jasno...jako mi je zao sto je to tako...evo banalnog primera...gledam fotografije ljudi koji su radili na "kriznim" podrucjima i sam videla samo slike pod nazivom tipa "zena oplakuje sina ubijenog od strane srba"... "masakrirano naselje od strane srba"....bla bla bla bla bla bla... tu mi je sve jasno...grozna moc medije koja i mene i moje koji nisu ratovali ni ubijali stavljaju u isti kos sa svakojakim ubicama...nego nema to mnogo veze sa temom...ali mi je najiskrenije zao sto nas vide kao velike velike divljake:(
 
Pa bas zato!Neko je ovde napisao da je malo sumnjivo sto je tekst iz '98 , '99 - Human rights...Mislim,cekaj.Ne zatvaram ja sad oci,pretpostavljam da ima toga ovde puno ali isto tako mislim da je preuvelicano velikim delom!Alo,21 vek, pa i ovde!To sto tamo neki u to sve sto procitaju poveruju slepo to govori o njima samima,il su brate previse naivni il...hm.Ili mozda ne zive u Srbiji pa nisu navikli da stvari posmatraju iz 567483829 uglova,dooobro promisle,premere ZASTO je sad to tako i da to nije kanda nekakva prevara?!E,onda bi i mog'o poverovati.Zato i ne verujem u te njegove statistike,niti bilo koje,tek tako...I zato mi je i cudno kako on moze tek tako da poveruje?!Ok,mozda samo pita kakva je situacija,ali se previse zabrinuo da bih stekla utisak da nije poverovao...ko razume shvatice:razz:
 
Pa bas zato!Neko je ovde napisao da je malo sumnjivo sto je tekst iz '98 , '99 - Human rights...Mislim,cekaj.Ne zatvaram ja sad oci,pretpostavljam da ima toga ovde puno ali isto tako mislim da je preuvelicano velikim delom!Alo,21 vek, pa i ovde!To sto tamo neki u to sve sto procitaju poveruju slepo to govori o njima samima,il su brate previse naivni il...hm.Ili mozda ne zive u Srbiji pa nisu navikli da stvari posmatraju iz 567483829 uglova,dooobro promisle,premere ZASTO je sad to tako i da to nije kanda nekakva prevara?!E,onda bi i mog'o poverovati.Zato i ne verujem u te njegove statistike,niti bilo koje,tek tako...I zato mi je i cudno kako on moze tek tako da poveruje?!Ok,mozda samo pita kakva je situacija,ali se previse zabrinuo da bih stekla utisak da nije poverovao...ko razume shvatice:razz:[/QUOTE

U Srbiji, bar shto se porodicnih odnosa tiche josh uvek je mracni srednji vek.Tek u poslednje vreme i to samo po vecim gradovima preduzima se neshto da se zashtite zlostavljeni zena i deca ( ima i musharaca , ali manje ). I dalje je ono , cuti i trpi....muskarac (pater familias) je glavni baja , gde on okom zena i deca skokom.Shto je najgore zrtvama je vrlo tesko da shvate da to shto dozivljavaju nije normalno i da zlostavljacha treba kazniti.A kad to shvate , onda nemaju gde da odu , odbacuju ih i rodbina i prijatelji.Rechenice tipa "sama si ga birala", cuju se na sve strane , a ona plava od batina.Naravno , nije ni zakon od pomoci , tako da te zene , za decu i da ne govorim , nemaju kome da se zale.Nikada me niko nije udario ili prebio , ali u mom zavichaju je to prilichno normalna pojava.Isprebija on nju , istera iz kuce , ne razgovaraju par dana ( ali mu ona ipak kuva ruchak)i to je to .....Strashno i uzasno
 
Dobro,onda ja zivim u civilizovanom delu posto ni ja ni moje drugarice ne bi dozvolile da glas podigne muz/decko,a da mu ne vratim istom merom...Opet,da nije to malo i generacijski jaz?Nase majke su vaspitavane u jednom,a mi opet u sasvim drugacijem vremenu.Ali se slazem da ima toga vise neg u "normalnom" svetu jer smo,budimo realni,zaostali po mnogo cemu.Pogotovo po siromasnijim mestima gde ima vise nepismenih,neobrazovanih...Ali,sa novim generacijama stvari se IPAK popravljaju...koliko god to nekima ne odgovaralo...
 
Secate se onog dogadjaja od pre nekoliko meseci kada je muz zenu potpuno golu vodao po gradu i tek se neko u "drugom krugu" setio da pozove policiju? Pod zlostavljanjem se ne podrazumeva samo fizichko nasilje vec i psihichko i verbalno .......Sasvim je sigurno da od cetiri zene bar tri dozive neku vrstu zlostavljanja.....ja sam se bash unela u temu , ali mene to stvarno pogadja .Strashno je napadati nekog ko nije u stanju da se brani.....Sve bih ja te musharchine na 20 godina zatvora
 
ja znam u mom okruzenju u gradskoj sredini sest zena koje pripadaju razlicitim starosnim grupama koje su muzevi bar jednom izmlatili. lazem, znam osam koje mi odmah padnu na pamet, ako razmislim seticu se sigurno jos neke. i mladje od mene, ja sam slusala dok su ih momci tukli (i slala im mog momka na vrata, dok ja zovem policiju). a tek zene koje ne znam licno ali sam videla policiju kako upada u stan jer je neko iz komsiluka zvao...
verujem u te cifre, mozda su odradjene u sredinama gde je to cesci problem nego u mom kraju, ali je to manje vise - to. ima toga puno, i kod ljudi koji deluju civilizovano, za koje ne bi ni pomislili da su sposobni na tako nesto, samo vi ne prepoznajete simptome. a na selu tek...jos crnje i gore. od samara do batinanja, od pijanstva i ljubomore do cistog sadizma.
 
Ok, na fizichko zlostavljanje koje se uzima kao neka krajnja reakcija.Pochetna je verbalno vredjanje, ponizavanje , psihichko maltretiranje na milion nachina ....A to kako nas neko vidi , iskreno bash me briga , vaznije je kakvi smo mi stvarno.Shto se ove oblasti tiche izgleda da nas dobro vide.
 

Back
Top