Poremećaj sna i zdravlje

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Kopakabana

Iskusan
Banovan
Poruka
6.166
Moguća veza između noćnog rada i raka

Naučnici dugo nisu dovodili u vezu rak pluća i pušenje, što se, međutim, pokazalo tačnim u mnogim slučajevima, a sada je na red došla veza između noćnog rada i te opake bolesti.
Međunarodna agencija za istraživanje raka, ogranak Svetske zdravstvene organizacije (SZO), idućeg meseca će zvanično uvrstiti noćni rad pod kategoriju "potencijalno" kancerogenih faktora.
Noćni rad će se tako naći u istoj kategoriji kancerogenih faktora kao što su anabolički steroidi, ultraljubičasti zraci i dim iz auspuha vozila.
Ukoliko se ova teorija pokaže tačnom, to znači da je toj potencijalnoj opasnosti izloženo više miliona ljudi u svetu. Stručnjaci smatraju da skoro 20 odsto aktivne populacije zemalja u razvoju radi noću.
Međunarodna agencija za istraživanje raka će narednog meseca objaviti svoje istraživanje u časopisu "The Lancet Oncology".
Mada istraživači priznaju da su dokazi ograničeni, oznaka "potencijalan" posrazumeva da je veza između noćnog rada i raka verovatna i prihvatljiva.
U istraživanju se sugeriše da postoji korelacija između ljudi koji rade noću i rasta broja slučajeva kancera. Uzrok kancera može biti i druga stvar, čime se studija nije bavila, prenela je agencija AP.
Naučnici smatraju da je noćni rad opasan zbog njegovog uticaja na ritam biološkog časovnika organizma. Melatonin, hormon koji može da spreči razvoj tumora, normalno se luči noću.
Pošto svetlost prekida lučenje tog hormona, ono će biti manje od normalnog kod osoba koje noću rade pod veštačkom sletlošću, što može da poveća opasnost od razvijanja raka.
Nedostatak sna takođe može biti faktor rizika. Osobe koje rade noću ne uspevaju u potpunosti da uspostave cikluse sna i budnog stanja. Osim toga, nedostatak sna imuni sistem čini osetljivim na napade i manje osposobljenim da se bori protiv potencijalnih kancerogenih ćelija.
Naučnici zaključuju da kod svake osobe sa poremećenim ritmom dan/noć teoretski postoji povećana opasnost od raka.
_________________________________



Ovaj tekst koji sam malopre pročitala, podstakao me je na razmišljanje o vezi između sna i to onog noćnog i zdravlja, odnosno bolesti.
Mnogi su primorani zbog posla koji obavljaju da potpuno zamene dan i noć, pa me zanima kako se to odražava na zdravlje? Takođe veliki broj ljudi pati od nesanice i poremećaja sna, bez obzira što radi danju.
Verujem da je ovo veoma rasprostranjen problem i da će se mnogi pronaći u ovoj temi.
 
Bravo za postavljača teme.
Nisam se pronašla u gornjem tekstu.

Više me zabrinjava zdravlje mladih,
Naime,naša omladina je baš zamenila dan za noć.
Zamislite šta znači to za njihovo zdravlje.
Mnogi mladi odlaze na spavanje kad ja ustajem.

Plašim se da ne pronadjemo njih u gornjem tekstu :mrgreen:
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top