"Braca" BJR Makedonci

epoc

Ističe se
Poruka
2.232
ho ho ho


Makedonija podržava nezavisnost Kosova, protivi se podeli
01/11/2007

Makedonija je nepokolebljivi pobornik nezavisnosti Kosova -- iz ekonomskih, etničkih i bezbednosnih razloga

Dok se pregovori o statusu Kosova nastavljaju, o toj temi razgovara se širom regiona. Iako velika većina zemalja u jugoistočnoj Evropi nema mnogo uticaja na budućnost pokrajine, konačni status imaće regionalne reperkusije.

goranphotogw9.jpg

Makedonski predsednik Branko Crvenkovski (desno)
i njegov albanski kolega Bamir Topi razgovarali su
prošle nedelje o statusu Kosova na sastanku u
Ohridu. [Geti Imidžis]​

Makedonski predsednik Branko Crvenkovski uvek se zalagao za konačni status definisan od strane Saveta bezbednosti UN-a -- što je stav koji dele mnoge regionalne vlade. Međutim, ako se pokaže da je nemoguće ostvariti status koji bi odredile UN, Makedonija će verovatno priznati nezavisno Kosovo.

Jedan od predloga kojem se Makedonija snažno protivi je podela pokrajine. Podela Kosova mogla bi imati direktan uticaj na teritorijalni integritet i suverenitet Makedonije. Vlada se plaši da bi to moglo da podstakne separatizam među Albancima u zemlji, koja je prebrodila ozbiljan etnički sukob 2001. godine.

Mnoge zemlje u regionu, uključujući Bosnu i Hercegovinu, imaju slične zabrinutosti. Ako se postavi presedan za podelu teritorija i država, međunarodnoj zajednici moglo bi da postane teško da zaustavi tako nešto u budućnosti.

"Kosovo ne sme da se podeli, ako se uzme u obzir da je takva podela moguća samo po etničkim linijama, a to bi značilo ohrabrivanje mnogih radikalnih struktura koje postoje u celom regionu. Ne možemo da potcenimo rizik koji bi mogao da se izrodi iz takve eventualne odluke", rekao je Crvenkovski.

Od kraja sukoba 2001. godine Makedonija se trudila da izgradi funkcionalnu multietničku državu i pokaže da njene dve glavne etničke grupe mogu da koegzistiraju.

Većina Makedonaca misli da će nezavisnost Kosova doneti mir i stabilnost regionu -- konačnim uspostavljanjem granica u jugoistočnoj Evropi. To takođe pruža izglede za unapređivanje ekonomskih veza i mogućnosti.

Makedonija trenutno izvozi većinu svoje proizvedene robe na Kosovo -- u vrednosti oko 100 miliona evra godišnje. Međutim, nerešeni status pokrajine predstavlja barijeru za makedonske kompanije koje žele da trguju ili investiraju tamo. To je takođe prepreka za međunarodne korporacije.

Makedonija podržava političku volju većine na Kosovu

Predsednik Republike Makedonije Branko Crvenkovski izjavio je danas da Makedonija podržava političku volju većinskog naroda na Kosovu i da će status koji bude utvrdjen za Skoplje biti prihvatljiv.
(Beta)

da li vam je chudno kad to kazhe predsednik albanije?
a da li vam je chudno kad ovo chujete od nekoga ko vam se predstavlja bratom?
 
Prvo, clanak je tendenciozan, jer, taj koji napise da vecina Makedonaca podrzava nezavisno Kosovo, najobicnijim je zluradi lazov. Makedonija ima silnih problema kako da odrzi svoju unutrasnju stabilnost pa pokusava da balansira, pre svega jer prema ohridskom sporazumu iz 2001-ve mora jedna albanska partija da ucestvuje u vlasti. U pitanju je, dakle cista ucena: ako vi ne priznate Kosovo, nema stabilnosti ni za Makedoniju. Ipak, to ne opravdava ovo komunjarsko djubre, Crvenkovskog da obecava i izjavljuje nesto tako a protivno volji vecine u drzavi i ja sam siguran da ce takva politika biti zestoko kaznjena, i to ne samo na izborima.
 
takozvani "makedonci"nam nisu uopste braca niti to mogu biti ikad.oni su instant nacija koju je stvorio Tito bez istorije i vere...pravi makedonci zive na severu Grcke u oblasti koja se zove Makedonija i koja je prava postojbina Aleksandra Makedonskog...a ovi BJR Makedonci nemaju nikakve veze sa slavnim vojskovodjom...neka ih nek podrzavaju nezavisnost Kosova,sve ce im se kad tad vratiti kao bumerang...
 
moguce je da narod misli suprotno od politickog vrha, zato sto je obican narod, "narod", a politicari ipak ljudi koji trebaju misliti za tu "narod" i da to cine na duze staze, mislim sta je isplativije za taj narod. tako da se makedonci opredeljuju za optimalnu opciju i staju na strani "pobednika".
 
moguce je da narod misli suprotno od politickog vrha, zato sto je obican narod, "narod", a politicari ipak ljudi koji trebaju misliti za tu "narod" i da to cine na duze staze, mislim sta je isplativije za taj narod. tako da se makedonci opredeljuju za optimalnu opciju i staju na strani "pobednika".

Sve bi to bilo bajno i sjajno da je ova prica smestena negde u centranoj Evropi, pa, hajde, pravimo dogovore, kompromise, gradimo buducnost bez ratova i mrznje, ali, plasim se da je isuvise ekstremista kod Albanaca, poput ovog epoca, koji su toliko zadojeni mrznjom i koji ce izazvati novu regionalnu nestabilnost. Uzgred, Albanci, na kojoj god da se teritoriji nalaze, svuda samo provociraju nove ratove i svuda, na krajnje vulgaran nacin koriste i najbizarnije metode, poput planiranog nataliteta da bi u nekoj kasnijoj fazi pokrenuli pitanja otcepljenja i sl. Uvek se pozivate na neku ugrozenost, gde god da ste i kod koga da ste. Mislim da vas takva politika na duze staze nigde nece odvesti.

Inaca, moji uvredljivi komentari su samo reakcija na epocove napade mrznje i primitivizna prema svemu i svakom, pa, kako kazu prema svecu i tropar. Nisu upuceni tebi, bez obzira sto si se nasao tu kao kolateralna steta, ali sta ti ja mogu kad su ti sunarodnici bezobzirni i pokvareni.
 
Uzgred, Albanci, na kojoj god da se teritoriji nalaze, svuda samo provociraju nove ratove i svuda, na krajnje vulgaran nacin koriste i najbizarnije metode, poput planiranog nataliteta da bi u nekoj kasnijoj fazi pokrenuli pitanja otcepljenja i sl.

ovo je tacno, samo sto svet nikako da uvidi da smo mi ti koji su "provocirali" po sloveniji, bosni, hrvatskoj, kosovo....
ps. a jel ovaj epoc moj a????
 
Sta ste se nasli uvredjenim? Kad bi bilo koji visoki funkcioner Makedonije rekao da ne podrzava nezavisnost Kosova, okrenuo bi 25% posto gradjana protiv sebe. A buduci da su tih 25% gradjana naoruzani k'o NATO pakt, to ne bi bilo mudro. Crvenkovski samo radi ono sto misli da je najbolje za njegovu zemlju, iliti cuva svoje dupe.
 
Sta ste se nasli uvredjenim? Kad bi bilo koji visoki funkcioner Makedonije rekao da ne podrzava nezavisnost Kosova, okrenuo bi 25% posto gradjana protiv sebe. A buduci da su tih 25% gradjana naoruzani k'o NATO pakt, to ne bi bilo mudro. Crvenkovski samo radi ono sto misli da je najbolje za njegovu zemlju, iliti cuva svoje dupe.

iznenadicu te ali ovde niko nije ni iznenadjen a jos manje uvredjen onime sto makedonci rade ili izjavljuju.
jedino nam je pomalo smesno kako se pojedinci raduju kada komsiji crkne krava, nista vise;)
 
eto, opet niko ne pominje milione Dollara u dzepovima makedonski politicara.A znate li da su US-Trupe u Makedoniji prisutne vec godinama?Pa nisu ameri dosli u Makedoniju da se suncaju u Ohridu.Njihovim dolaskom na Balkan, sve ljudske i civilizacijske vrednosti svedene su na "upotrebnu" vrednost tako da se i patriotizam, ljubav prema domovini , svom narodu,.... danas moze , na celom Balkanu, prodati i kupiti za Dolare.Bez prisustva amerikanaca u Makedoniji, ni jedan etnicki makedonac ne bi ni po koju cenu priznao Kosovsku neovisnost , sto vazi i za njihove politicare.Razmislite: koliko je Dollara dato Crvenkovskom da izjavi ono sto je izjavio kada se zna da je Srbija Makedoniji najvazniji privredni partner?Uz to i garant Makedoniji da ce US drzati pod kontrolom albance u Makedoniji ako Makedonija prizna Kosovsku drzavu.Ja ne znam u cemu je problem da se u ovakvim politickim diskusijama skoro "kontrolisano" "izbegava" navodjenje cinjenice da postoji samo jedan uzrok, rasplet i buducnost stanja na Balkanu....DOLLAR.Ukljucivanjem DOLLARA u ovakve diskusije , problemi dobijaju sasvim drugaciji karakter..................u tom slucaju bilo bi mnogo manje konfrontacija na ovom Forumu medju svima nama.Ustvari , konfrontacija bi se koncentrisala u pravcu US a to je ono o cemu se ne sme ni pomenut.To treba u startu razbiti.....JEL DA?
 
ovo je tacno, samo sto svet nikako da uvidi da smo mi ti koji su "provocirali" po sloveniji, bosni, hrvatskoj, kosovo....
ps. a jel ovaj epoc moj a????

Shvati druze da te granice(hrvatska,bosna,kosovo) nisu istoriske,nego da su napravljene u poslednjih 60 godina i pojacane Kardeljevim ustavom,seti se da je Kralevina SHS bila zamisljena kao zemlja Srba tj.da Srbi zive u jednoj drzavi...
A Slovenci ha ha pa oni su od kada su im pomrali grofovi Celjski postali i ostali becki Konjusari!
 
Shvati druze da te granice(hrvatska,bosna,kosovo) nisu istoriske,nego da su napravljene u poslednjih 60 godina i pojacane Kardeljevim ustavom,seti se da je Kralevina SHS bila zamisljena kao zemlja Srba tj.da Srbi zive u jednoj drzavi...A Slovenci ha ha pa oni su od kada su im pomrali grofovi Celjski postali i ostali becki Konjusari!

eto, sam si naveo uzroko svih ratova na ovim podrucjima......
 
Deluje mi cudno da se hrvati pod Nemcima nisu bunili(prvo pod Ugarima 500godina(malo i pod turcima) pa pod nemcima 350-400 godiana)nego da tek pod u SHS-u imaju potrebu za svojom drzavom, iz cega izvire tolika mrznja prema Srbima?
 

Back
Top