Stockholm - Lidingö

Igor_Swe

Početnik
Poruka
6
Pozdrav svima!

Nigde na internetu nisam pronasao ni jedan oglas ili web sajt koji bi se bavio pomoci nasim ljudima u dijaspori.Oni koji vec cine dijasporu bave se politikom ili organizovanjem raznih desavanja, ali nigde ni jedan redak o pruzanju bilo kakve pomoci,makar to bilo i samo u vidu informacije.Nasim ljudima koji se trenutno nalaze u procesu dobijanja stalne vize ili drzavljanstva a to moze ta potraje i do 3 god.Na zalost "nas" je jos uvek mnogo,naime emigracija jos uvek traje a prepusteni smo strancima i njihovoj birokratiji bez ikakve pomoci srba koji su "vec" to prosli.

Tuzno je i bolno biti Srbin kojem je potrebna pomoc i to ne materijalna nego vise ljudska i drugarska.Puno je ljudi poput mene koji poseduju vazecu vizu a i smestaj.A sve sto nam je potrebno je pomoc pri pronalazenju posla(bilo kakvog), dok ne nadjemo bolji i savladamo svedski jos bolje pa na taj nacin otvorimo nova vrata za nas.Mi smo upravo i najranjivija grupa ljudi koja se nalazi u inostranstvu a ponavljam nigde ni jedan redak o bilo kakvom vidu pomoci a web sajtova i casopisa u dijaspori je mnogo.Siguran sam 100% da u svakom gradu postoji najmanje jedan srbin(jugosloven) koji moze pomoci pri pronalazenju posla bilo to fizicki rad, pranje casa,rad u kuhinji,spremanje,pranje automobila i sl.Dok ne savladamao svedski jezik bolje i sami ne pronadjemo bolji posao.

Moja situacija je sledeca,posedujem vazecu radnu i boravisnu vizu do17.04.2009.Medjutim za vreme mog boravka u Stokholmu(Lidingö) nisam upoznao nase ljude koji bi mi izasli u susret.Pokusavao sam da sa svojom suprugom(svedjanka) izgradim porodican nacin zivota ali kao sto i sami zakljucujete to bas i nije islo.Upoznao sam samo jednog "naseg" Almira
koji dolazi iz srpske Bosne ali je musliman.On je pronasao posao preko zeninih roditelja koji su tamo vec 15-tak godina,izgleda da se muslimani lepo druze i pomazu medjusobno sto sa nama nije slucaj.U Svedskoj sam proveo 5 meseci i pohadjao "SFI" usled letjneg raspusta sam u skoli proveo svega 2,5 meseca ali ipak stigao do kursa "C".Sto je izvandredan rezultat oni koji su prosli SFI a kasnije i SAS znace o cemu pricam.

Smesno bi bilo da napominjem da bih prihvatio svaki posao,da zaradim dovoljno da pokrijem troskove stanovanja i hrane.A ujedno postoji i sansa da spasem svoj brak ukoliko bih se zaposlio i nastavio SFI u vecernjem terminu ,imao bih dovoljno vremena da pokusam ponovo sa suprugom da pronadjem zajednicki dogovor.

Par reci o sebi:Imam 33 godine ,rodjeni Novosadjanin zavrsio srednju masinsku smer-masinski tehnicar.Upisivao i Pravni fakultet ali nisam zavrsio,siroko sam obrazovan,posedujem opstu kulturu ophopdjenja i veoam radoznale prirode.Radio sam sve i svasta od grubih gradjevinskih radova preko konobarisanja pa sve do posla bankarskog sluzbenika.Medjutim najveca ljubav su mi bili i ostali racunari ,naime veci deo svog zivota sam se bavio sklapanjem,rasklapanjem,kosntatacijom kvara i reinstalacijom personalnih racunara.Ovaj posao PC-servisera sam radio i u jednoj od vodecih privatnih firmi u Novom Sadu .Engleski jezik mi je daleko iznad proseka moze se slobodno reci na "zavidnom nivou". Svedski je tek na nivou SFI kurs C ali vec pricam jedino mi je problem da ih razumem kada pricaju brzo i doduse fond reci mi je jos uvek nedovoljan za bilo kakavu slobodniju komunikaciju.Sam Stokholm,Lidingö kao i Solnu i ostale komune poznajem solidno dosta sam vremena proveo u kolima vozeci se na tim relacijama tako da mi ni to nije strano.

Apelujem na nase ljude koji zive na Lidingöu ili u Stokholmu ili drugim komunama da mi pruze pomoc pri pronalazenju zaposlenja,da bih bio u stanju da samog sebe izdrzavam,dok ne savladam svedski u dovoljnoj meri da mogu da potrazim posao koji je u nekoj vezi sa personalnim racunarima ili mozda cak i neko drugo zanimanje koje mi se u medjuvremenu svidi.Pisao sam molbu slicnu ovoj nekim nasim istaknutim pojedincima u dijaspori i nasim listovima koji izlaze u Svedskoj ali pogadjate-cak ni odgovora nije bilo.Izgleda da su previse zauzeti politikom i ko zna cim ,nego da se izadje u susret ljudima koji ce i sami uskoro ciniti tu istu dijasporu.

unapred zahvalan
Igor MIjatovic

P.S. Ako neko zeli da me bolje upozna pre nego sto ponudi pomoc,moze me kontaktirati na moj e-mail.A ja cu tada pozvati telefonom ili putem MSN-a messengera sa kamerom i zvukom ili nekog drugog vida komunikacije dati vam sansu da se uverite ili razuverite ko i kakav sam to ja covek.
iglica@sbb.co.yu
Igor.Mijatovic@hotmail.com
 
Opet ja

Mogu da se jave i oni iz Stockholma koji ne mogu da pomognu oko pronalazenja posla, posto ja svakako ponovo odlazim tamo pa cisto upoznavanja radi.Samo je pitanje vremena kad cu tacno otici pre n.g. ili kad ponovo pocne radna sezona u februaru.
 
Ja sam SFI zavrsio za 3 meseca...Ja sam malo mladji,ali nema veze,sa samo 18 godina dobio sam mnogo ponuda za posao,mada nemam nameru da radim,posto sam krenuo u srednju skolu...Samo radi na jeziku,i naci ces posao,uopste nisam ni znao da je problem naci posao,posebno za tebe koji si relativno mlad...Tesko ces naci na crno,znaci samo se rasturaj od jezika i nece biti problema
 

Back
Top