BAKINI RECEPTI

nije stari bakin, al ja jedem kad god stignem
integralne spagete, tomatelo (nikako tomatino), beli luk, tunjevina, belo vino, origano, persun, biber, bosiljak
pomesas maslinovo i obicno ulje, po kasiku i po, malo ali samo malo proprzucnes beli luk, dadas tunjevinu i opet je sam malo dinstas, minut, dodas tomatelo (na jednu konzervu tunjevine malo manje od pola litra), dodas oma zacine onako izdasno, ja stavim po kasiku od svakog, sem bibera ali i toga stavim, malo belog vina (pola casice), smanjis vatru kad provri i dok skuvas spagete (integralne, del castelo, ima u maksiju). posle dodas gaudu i iseckas masline...
mmmmmnjam
 
Gurabije
Potrebno: 120gr masti, 500gr brasna, 120gr meda, 120gr secera, 2 jajeta, 1 kasicica sode bikarbone, 2 kasike pekmeza od kajsija, 100gr seckanih oraha, cimet
Umutite mast, dodajte med, secer, jaja (nemucena), sodu bikarbonu, pekmez, malo cimeta, pa sve izmesajte. U izmesanu masu dodajte brasno, zamesite testo, dodajte seckane orahe, izmesite sve i od dobijenog testa pravite male kugle. Spljostite ih palcem da se malo udube u sredini, redjajte u podmazan pleh i pecite u zagrejanoj rerni dok ne porumene. Pecene kolacice ostavite da stoje neko vreme (moze to biti dan-dva) pa ih onda posluzite.
 
Gurabije
Potrebno: 120gr masti, 500gr brasna, 120gr meda, 120gr secera, 2 jajeta, 1 kasicica sode bikarbone, 2 kasike pekmeza od kajsija, 100gr seckanih oraha, cimet
Umutite mast, dodajte med, secer, jaja (nemucena), sodu bikarbonu, pekmez, malo cimeta, pa sve izmesajte. U izmesanu masu dodajte brasno, zamesite testo, dodajte seckane orahe, izmesite sve i od dobijenog testa pravite male kugle. Spljostite ih palcem da se malo udube u sredini, redjajte u podmazan pleh i pecite u zagrejanoj rerni dok ne porumene. Pecene kolacice ostavite da stoje neko vreme (moze to biti dan-dva) pa ih onda posluzite.
Dobro si me podsetila! :D
I moja Maca (već pomenuta u temi "oblande" ;)) pravila nešto slično...
Ona je testo stavljala u špric i tako dobijala razne oblike!
Obožavali smo te kolače... ali nikad niko nije uspeo da ih napravi tako ukusne kao Maca... mada recept (za čudo!) postoji...
 
evo sta sam nasla na netu... nije bakin recept ali pise "dedini recepti"... E, jednom , davno, davno, to je pravila moja tetka, kao cudotvorni napitak za jacanje tankonogih i bledunjavih sestricina. Ne secam se da li je pomoglo, ali bilo je ukusno :)





1. Sirup od jelinih pupova

(hladna ekstrakcija)

Naberite početkom maja mlade, bočne pupove sa grana jele* (vršni pup nemojte dirati jer pomoću njega grana raste u dužinu).

U staklenku od npr. 2,5 ili 3 litra prvo sipajte šećer do visine od 1 cm pa na njega složite sloj pupova od 2 cm (bez sabijanja ali uredno). Sledeći sloj je šećer od npr. 0,5 centimetara pa opet 2 cm pupova i tako do vrha (poslednji sloj treba da bude šećer.

Staklenku pokrijte tanjirićem ili retko tkanim platnom i ostavite na sobnoj temperaturi da se šećer potpuno otopi i pomeša sa pupovima. Pupovi će postati mali, zeleno-braonkaste boje a sirup će biti opalescentno/svetlucavo žućkast. Proces ekstrakcije može trajati i jedan mesec a posle npr. sedam dana možete drvenim štapićem promešati sadržaj u posudi.

Procedjen gotov sirup razlijte u čiste, male, staklene bočice, higijenski zatvorite i spremite u tamnu ostavu.

Sirup je lekovit naročito protiv zimskih prehlada i plućnih bolesti.
 
Moja baka je spremala nevidjen pasulj,paradajz corbu i punjene paprike..recept nazalost nemam..imala je neku upecatljivu foru ili zacin...mada mi se cini..recimo danasnje mleveno meso,razni proizvodi uopste,imaju drugaciji miris i ukus.:???::)
 
KNEDLE OD SIRA;
Izraditi 1/2kg kravljeg sira, 2 jaja, brašna od oka da ne bude tvrdo, malo soli, malo masti, malo griza, pustiti da se odmori.
Kuhati u vodi u kojoj ste dodali malo ulja i vrlo malo soli, praviti kašikom obićne knedle. Kad isplivaju na površinu , ocijediti i preliti s prženim mrvicama od starog kruha. Servirati s domaćim kajmakom i šečerom
 
Evo jednan starinski recept prelepe vojvodjanske strudle:

300gr maslaca umutiti sa 2kasike secera i pola kasicice soli.Dodati 6zumanaca i 3dl mleka u kome je razmucen paketic svezeg kvasca.U smesu dodati oko1,5kg griz brasna.Testo dobro umesiti i 3x ga razvijati,svaki put po 30min.da odmori.Razviti koru debljine1cm pa filovati:1/2kg mlevenih oraha,200gr seckanih oraha,1/2 kg secera,4dl vruceg mleka,1/2 kg mlevenih smokvi(moze i sitno seckanih),100gr suvog grozdja,100gr izerendane cokolade,2kasike marmelade(najbolje od kajsije),2kisele izerendane jabuke i 4umucena belanceta koja se dodaju na kraju.Uviti u strudlu i peci na umerenoj temperaturi.Ohladjenu strudlu posuti prah secerom.
Ukus je fantastican,cesto je pravim zimi,neznam zasto,ali ide mi uz snezne dane.
 
Ima li u tim bakinim receptima, "svdbarski kupus", kako se nekad spremao. Imam recepata, ali mi ni jedan nije baš "pravi". Do sada mi je najbolji bio onaj, što se kuha bez vode.

Неће без грнета:D

kupus-4.jpg
 
Ako imate stare bakine recepte stavite ih ovde.
Neverovatno,samo fast food..

Ja ih odavno nisam jela, keva ne zna da pravi, baka umrla..a mnogo sam ih volela

SALČIĆI

Sastojci:
Prvi način - 500ml mleka, 1 kocka kvasca (40g), 1 kašika šećera, 1 kašičica soli, 1 čašica domaće rakije, brašna po potrebi, 300-500g svežeg sala, džem od šljiva ili kajsija, šećer u prahu i vanila za posipanje.
Drugi način - 850g oštrog brašna, 3 žumanca, 1 kašičica soli, 1 šoljica rakije, 1 kašika šećera, oko 500ml mleka, 500g svežeg sala, 2 kašike kisele pavlake/mileram, 150g brašna, džem od šljiva ili kajsija, šećer u prahu i vanila za posipanje.

salcici.jpg




Za početak, potrebno je nabaviti dnevno sveže salo (naravno, svinjsko), očistiti ga od žilica i providne opne koju ima. Zatim ga samleti na vodenici za meso, podeliti u paketiće od po 500g i zamrznuti ga, ukoliko ne planirate odmah da ga upotrebite. Salo ne treba dugo čuvati u zamrzivaču, ali u narednih mesec-dva biće i dalje upotrebljivo. Ako koristite smrznuto salo, ne treba ga odmrzavati (smrznuto narendati), a ako koristite sveže salo, treba ga varjačom malo umutiti.

Prvi način - ovako se u Banatu prave salčići:

U 500ml mlakog mleka dodati kocku kvasca (40g), kašiku šećera i ostaviti da se kvasac rastopi. U vanglu za mešenje staviti dve šolje brašna, kašičicu soli, čašicu domaće rakije. Zamesiti testo uz dodavanje brašna po potrebi - tako da se dobije glatko, ne mnogo tvrdo testo koje se odvaja od prstiju. Mnogim domaćicama napomena "brašna po potrebi" zvuči problematično i odmah eliminišu recept. Zapravo, kada su u pitanju kisela testa to je jedina ispravna količina. Brašno, iako istog tipa, može da ima malo drugačije karakteristike, pa se u procesu mešenja ponaša drugačije. Ako merite količine, ispostaviće se da ste jednom za potrebnu teksturu testa potrošili 800g brašna, a nekad oko 900g. Zato je najbolje osloniti se na malo iskustva i osećaj kako se testo ponaša "pod rukom". Pa šta ima veze i ako se zabrlja. Obavezno treba pokušati ponovo!

Dakle, kada ste zamesili testo treba ga pokriti čistom, vlažnom krpom i ostaviti na toplom mestu da naraste dok se zapremina ne udvostruči. Uskislo testo premesiti i izručiti na radnu površinu dobro posutu brašnom. Oklagijom razvući testo u pravougaoni oblik debljine od oko 1cm, preko cele površine narendati smrznuto salo (svih 500g ili manje) ili premazati svežim panasto umućenim salom. Koru preklopiti po dužoj strani a zatim na pola po kraćim ivicama (dobije se debela "cigla" od testa) i ostaviti da odmori oko pola sata. Posle pola sata, ponovo posuti testo brašnom, rastanjiti i ispreklapati na isti način, ostaviti da odstoji još pola sata. Kada je prošlo i drugih pola sata, još jednom ponoviti postupak (preklopiti i ostaviti da stoji još pola sata). U sledećem koraku potrebno je testo rastanjiti u veliku koru debljine oko 1cm. Tupim nožem iseći kvadrate veličine 10cm. Na sredinu svakog kvadrata staviti kašičicu džema od kajsija ili šljiva i preklopiti na pola. Salčiće slagati u podmazan pleh i ostaviti da malo stoje u plehu, dok se rerna ne zagreje. Peći ih na 200°C da malo porumene odozgo. Pečene, ohlađene salčiće bogato posuti šećerom u prahu sa malo vanile - poslužiti. Tope se u ustima.

Drugi način - takođe ukusan, brži i bez kvasca:

Zamesiti glatko testo od 850g oštrog brašna, 3 žumanca, 1 kašičice soli, 1 šoljice rakije, 1 kašike šećera, oko 500ml mleka. Ne treba od jednom izručiti celu količinu mleka, nego oko 300ml pa posle dodavati po malo, da bi se dobro procenila struktura testa (da ne bude tvrdo). Samleveno sveže ili odmrznuto salo (500g) pomešati sa 2 kašike kisele pavlake/mileram i 150g brašna. Testo posuti brašnom, oklagijom razvući u veliku koru, premazati je filom od sala, ispreklapati na isti način kako je opisano u prvom receptu. Preklopljeno testo ostaviti da odstoji 15min i postupak sa preklapanjem ponoviti još 3-4 puta. Na kraju, razvući koru debljine oko 1cm, seći kvadrate, filovati, peći... kako je već opisano. Pečene posuti prah šećerom.

Savetujem da probate oba načina pripreme i odlučite se za onaj koji Vam se za nijansu više dopada. Ja biram prvi, iako možda zbog kiselog testa deluje komplikovanije. Ne žurite, nedeljno pre podne bez drugih obaveza je idealano vreme za pravljenje salčića, uz kuvanje ručka. Neka Vas ne brine to što salčići nisu iste veličine. Šećerni, bucmasti, na gomili izgledaju savršeno. Prava rustična poslastica.

http://serbiancookbook.blogspot.com/2011/08/salcici-na-dva-nacina.html?m=1
 
Poslednja izmena:
Ovo sa biftekom u rasolu mi se baš dopada... prvom prilikom ću probati i javiti utiske.
Jedino što bismo "Brku" teško mogli svrstati u baku, al' nema veze. Važno da se kuva ;)
Meni se danima, ali bukvalno danima, jela pita sa krompirom koju smo zvali "krompiruša" i pravila je moja baba.
E sad... to nije klasična pita sa krompirom sa korama, već je krompir isečen na kolutove a testo nešto slično testu za palačinke... ako se ja dobro sećam. Ono čega se sećam je stari "đuveč pleh" u kojem se pita pekla i kako je onako vrelu baba seče na parčad dok mi nestrpljivo čekamo.
Najlepši su bili krajevi jer je bila krckava svuda u dodiru sa plehom.
U nedelju sam pokušala da improvizujem, nije bilo loše, ali...
Dakle, krompir se oljušti i iseče na kolutove.Posoliti, pobiberiti.
Umuti se testo kao za palačinke (jaje, mleko, brašno, so) malo gušće i izlije u podmazan pleh. Preko toga se ravnomerno rasporedi kropir i ubaci u rernu. Peče se dok ne porumeni.
 
Umuti se testo kao za palačinke (jaje, mleko, brašno, so) malo gušće i izlije u podmazan pleh. Preko toga se ravnomerno rasporedi kropir i ubaci u rernu. Peče se dok ne porumeni.
To su" livana" testa :) Tako slično može da se napravi i sa rendanim jabukama,ali ne debelo testo,već kao deblji palačinci.

Moja baka je spremala nevidjen pasulj,paradajz corbu i punjene paprike..recept nazalost nemam..imala je neku upecatljivu foru ili zacin...mada mi se cini..recimo danasnje mleveno meso,razni proizvodi uopste,imaju drugaciji miris i ukus.:???::)
Tu čorbu ja znam dobro da napravim -pod uslovom da imam kuvani paradajz ( probala sa Tomatelom-ne može da se poredi).
Tu starinsku,jeftinu čorbu baš volim,dodajem domaće rezance.

Hajde napisaću :

1 glavica crnog luka da se iseče na sitne kockice,proprži se u loncu sa malo ulja.Dodam iseckanu šargarepu,anlijem vrelom vodom ( oko 2-3 dl) i krompir isečen na kocke.
Posolim,dodam malo vegete.
Kada je krompir mekan ( to je već za 15-20 minuta) dolijem još vrele vode u zavisnosti koliki je lonac i koliko ima krompira i koju gustinu hoću da dobijem.

uzmem 2 pune kašike brašna i stavim oko 3-4 dl kuvanog paradajza.
Izmešam dobro da nema grudvica,sipam u lonac.
Probam kakvog je ukusa,jer čorba ne treba da bude prekisela,ako treba-dodam još malo kuvanog paradajza.
Ako treba posolim još.
Kada vri,ubacim domaće rezance i pospem sa suvim peršunovim listom,može i svež.

Bolji ukus ove čorbe je bez šargarepe.Pravila više puta sa i bez,sad je izbacujem,jer ona daje po malo sladunjav ukus.

Ovakvu čorbu je pravio moj komšija deda Aca :) I taj mi je ukus ostao u sećanju.
Tek posle mnogo godina sam ja počela da je pravim i ovu čorbu obožavam.
 

Back
Top