Da li ste culi za Demether?

OK, samo jedna ispravka dok se ne zaletite... Molim vas ali molim vas da ne nazivate Demether gothic bendom... :)

Naime gothic (metal) bendovi nisu bendovi koji imaju klavijature i zanski vokal. Gothic je stvar atmosfere. Gothic metal je tvorevina black, death, doom metala. Znaci mracna atmosfera, sa romanticarskim textovima. Nastaje mesavinom Sekspirovskih, Poovskih i slicnih textova, inspirisanih ljubavlju, smrcu, i izrecenim na jedan tuzan, na momenta besan i agresivan nacin.

Verovatno prvi bend koji je usvojio termin gothic metal jeste Paradise Lost svojim albumom "Gothic". Usput je i bend Theatre of Tragedy prozvan gothic metalom. E, oni su medju prvima od kojih pocinje prica o tome kako G.M. mora da ima zenski vokal i klavijature. Neki slicni (kako ih ja zovem old school gothic bendovi) bi bili: Tristania (stariji radovi), Sirenia (stariji radovi), Trail of Tears (stariji), Empyrium...

Zatim nakon 2000. gothic bendovi pocinju uveliko da poprimaju moderne uticaje. Tako vecina gore navedenih bendova u svoj zvuk unosi malo industriala, modernog thrash metala, elektronike, cak i pop muzike (Sirenia). Postaju mnogo moderniji, mnogo brzi, i mnogo se vise odvajaju od doom metala.

Ne znam kako je krenula prica o Nightwish-u kao gothic bendu, ali oni su generalno bend tipa Sonata Arctica sa Z. vokalom. (ko ovo pobije, verovatno nije slusao neki od ova dva benda). Zatim su i domaci Demether, i mnostvo bendova iz inostranstva prozvani gothic metalom, a to zapravo nisu.

Za mene Demether je jako dobar bend, koji ne donosi nista novo, ali to sto radi radi na odlican nacin, vrlo ozbiljno i pozrtvovano. Eto...:)
 

Back
Top